OLIEKOEREN van i Nieuwsblad Stads Nieuws. POPERINGHE. omdat onze lezers mededeelden dat den zoogezeg den 11. Lab re niet onkruit beladen was! Is het waar, ja of neen? Antwoord Nieuwsblad. En indien het zoo is, het moet ongetwijfeld zijn omdat hij te luei was om zich te reinigen, en wij kunnen ons niet inbeelden hoe dit aan God kan aangenaam geweest zijn. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. OVEN VAN DEN 15 FEBRUARI 1875. FADe lijst der nieuwjaargelden van den paus is reeds gestegen tot fr. 12,030-21. ilel vleesch, de boter, de eiers, de palaten, de stove- kolen, alles is even duur het werk voor den armen ontbreekt de winter met al zijne strengheid teistert de drij vierden van het menschdomwij wenschen aan dat gedeelte onzer ongelukkige broeders ook zulk eene lijst, het zou hun zooveel smerten sparen 2° Een artikel over de noodzakelijkheid van religie in de samenleving, zeer wel toepasselijk op den handel en wandel van hun die van de religie een wapen maken om hunoe eigene hartstochten toom te vieren. 5° Eenige domme uitvallen tegen de Vlaamsche Ster en hare leden. Het Nieuwsblad zou toen willen doen gelooven dat het volksgezind is Het is tegen het volk: Het valt uit tegen eene maatschappij, welke bestaat lot vermaak der ijperlingentegen kinders van 't volk, die onberispelijke stukken ten tooneele voeren, en alhoewel in onvolmaakte uitspraak, toch het hunne bijbrengen om taal en zeden bij het volk te doen beminnen. Maar Nieuwsbladje, die volkskinderen hebben noch uwe genegenheid, noch uw toestemming noodig. Hunne medeburgers, die u veroordeeld hebben, juichen hun toe en zij zijn er dankbaar over. Het kunnen toch altijd en overal geen congregatiën zijn, waar uu en dan een feit voor "t tribunaal komt,dat verre is in betrek te staan met moedertaai of goede zeden 4° Het Nieuwsblad zegt dat een mensch moogt onkruid op 't lichaam hebben, als zijne ziel maar rein is Onkruid voor onkruid, zegt het, 'k heb liever 't onkruid van 't lichaam als 't onkruid der ziel. Eb wel, Nieuwsbladje, proficiat met uw onkruid, ik heb liever geen onkruid noch in ziel noch in lichaam; maar gij hebt misschien geen jeukte! 5° Het valt uit tegen de loting en het is de schuld van hem en de zijnen dat er nog loting is Waarom u laten kiezen onder de belofte van dezelve af te schaffen en alsdan uwe belofte niet houden contrarie de militaire lasten vermeerderen nogEn 't is de schuld der liberalen zegt het. fijn 6° Eene groote leugen over 't onderwijs zonder religie. Een uitval tegen 't wereldlijk onderwijs (ten voordeele van zijnen winkel) waarin men de woorden vrijdenkervrijgeest, vrijiviller, vrijlever voor hel dierlijk deel der menschcn, aantreft. Wat al leugens en geschreeuw omdat wij het volks onderwijs volgens onze grondwet verlangen Zij weigeren hunne medehulp in de wereldlijke gestichten van onderwijs, zij gehoorzamen aan de wet niet, en wijzen die zelfde gestichten aan als ongodsdienstige scholen Kan de kwade trouw verder gezocht zijn 7° Een artikel over 't mirakel van Gent. Het mirakel is dezer week afgekommandeert door den bisschop van Gent. 8° Twee artikels over veroordeelingen waarin het zeer onverstandig en zefr onvoorzigtig alles op den rug der liberalen legt. Wat onnoozeie praat Indien wij een statiestïek moesten opmaken, wij zouden bijna al de dieften, de moorden, de branden en andere groote schelmstukken langs den kant der uwen kunnen stellen Daarom gij schrijft maar zulke politiek voor onnooze- laars; de menschen met verstand, zelfs van uw kleur, trekken medelijdend hunne schouders op! Tot Zaterdage... au, lijW 1 IJpercn, 22" Februari 1873. EiooriMaatachappij. - Wat schoon muziekaal-en zangfeest hebben de leden en eereleden dezer maatschappij, Zondag laatst bijgewoond Mej. Alker, eene ware artieste, die zich alhier voor de eerste maal liet hooren, heeft het pu bliek zeer opmerkzaam gemaakt door hare zuivere en krach tige stem, en de drij stukken door haar gezongen, waren drij meesterstukken Zeer geestdriftig toegejuicht. M. Vermeyien heeft ook veel bijval gehad in zijne luimige liederen gemengd met spraak. Zijn café chantanl en zijne dansaardigheden hebben tol tranen doen lachen. Die heer is een echte komiek, die, zonder overdrevenheid en met veel welvoegclijkhcid, zijn publiek weet te behagen. De aria; het kooi', het spaansche lied, door 31. 31...; het sepluor door orkest begeleid; de ouverture du Philtre, voor orkest; en de cantate Lideriek (van Gevaerl) hebben allen meeeslerlijk uitgevoerd en gezongen geweest. Dit concert, het schoonste dal lot nu toe in IJperen werd gegeven, zal lang in het geheugen blijven van deze die het geluk h adden er tegenwoordig te zijn, want van den beginne tot het einde was alles even grootsch, even volmaakt en had hetzelve nog eenige uren langer geduurd, nog ware er nie mand geweest die er aan zou gedacht hebben heèn te gaan. lyre ©uvrlère. - Morgen (Zondag) 23 Februari, ten 0 ure 's avonds, in het lokaal der maatschappij, Zilveren Hoofd, Rijselslioat, zal er een zang- en muziekavond gegeken worden voorde heeren leden en hunne familie. ©islsüag. - Het gegeven ontslag van 31. F. Sursan, van zijn ambt van plaatsvervangende rechter bij het Vredege recht van het 1° kanton IJpercn, is aanveerd. I5s|sc!a®®5. - Het schijnt besloten dat de Rijschool te IJperen zal blijven men heeft ons verzekerd dat wij deze weidaad aan de tusschfnkoinst van den Graaf van Vlaanderen te danken hebben, en ook wel aan den invloed van dengeene die in alle omstandigheden zijne geboortestad heeft trachten te begunstigen. Van «leai 14" turft den 21" Bfebs'aari 187S. erimniiTm Mannelijk geslacht 2) GEBOORTEN YrouweJ,ijk? te znmen, Ilerreman, Theophilus, facteur, en Devos, Oclavia, zonder beroep. Lebon, Ludovicus, loodgieter, en Hof, Pliilomena, zonder beroep. Sursan, Amelia, 71 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bolüngstraat. Degroote, Maria, 74 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Ballievier, S' Jans-hospitaalslraat. Allaer, Hortentia, 38 jaren, naaister, echtgenote van Victor Baratto, Boterstraat. Werrebrouck, Ignatius, (12 jaren, vischveikooper, weduwaar van Barbara Vollebout, Paddepoel- straat. Vandooren, Coleta, 87 jaren, zonder beroep, ongehuwd, S' Jans-hospitaalstraat. Desleu, Petronnella, 90 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Wuliems, Rijselstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 3, Vrouwelijk geslacht, 0. te zamen 3. 18 Februari 1873. Ilavermuis is Donderdag laatst uit zijn graander gekropen en, na zijn balgje wel gevuld te hebben met de tafelbrokke- lingen van 'tgaslmaal van mej" Joseph Van R,T diertje is 's avonds ten 3 u. in 'tconvooi gesprongen en werd naarIJper in de drukkerij van 't walgbladje der abbétjes overgebracht. 'I Beestje moest dronke zijn, 't is klaar te zien aan de gal welke het gespogen heeft en die Zondag te voorschijn kwam. 3Iaar 't aardigste, 't is dat hel schreit om correspondent der Toekomst te mogen worden. 't Beestje gelooft dat er daar veel lekkere beetjes te winnen zijn en, gelijkerwijs het zijne zending maar aanziet als eene fopperij om uit de goede zielen zijn nooddruft te persscn, 't zou, indien wij hel wilden gedogen, welhaast zijn gekruind kopje van den oosten naar den westen draaien en, na veel beloften van lijn te zijn en zich aan eenieder aangenaam te maken, beurtelings piepen gelijk de vleedermuis Ik ben vogel, ziet mijne vlerken; Ik ben muis, leve de rat Kom, kom, Havermuisje, blijft in uw graander met een desscher gelijk Pappot, liet graan kan u tocli nooit ontbre ken.Gij zult zelfs nog van de fijnste peuzeling overhouden om te fresseo met de dibbeljes die dagelijks uw buitezustertje voor brugge nemen om T riviertje overtegaan cn zonder stuurman bij u te geraken. Hoe lieflijk, hoe bezorgd zijn zij voor u, te gelukkig maar onverzadelijk havermuisje, met welke smaak vertellen zij u al de nieuwmaartjes en doorsnuffelt gij t'samen hel achterklap- vergift; met welke teedere blikken spiegelt gij u in malkan deren niet, en van welke ziddering gevoelt gij u niet menigmaal doorloopen onder hunne zachte en strelende hand! Esopus leert ons op welke wijze de dieren eertijds rede neerden, en, door eene wonderbare beschikking, o zeldzaam beestje! gij ook hebt de stem, de spr.ak, het gevoelen ont vangen. Waarom is de rede alle deze gaven niet komen voltrekken? Hadt gij er een straal van bezeten, gij zoudt misschien om aan Achille van 't geloave, kleinzoon van baas vulder. te behagen van geene christelijke waschvrouw gesproken hebben, en gij hadt aldus het gevaar ontweken van het ongewassehen lijnwaad der kapellaantjes tn abbétjes.zelve in den klaren dag te hangen.. Inderdaad, wat koomt de christelijkheid hier te pas Om dusdanige waschte te doen, is er misschien zoo veel religie, of liever slilzwijgenheid, dan zeep en water noodig; en, gra- tie aan den biechtstoel en aan andere oorzaken, is het mis schien onmogelijk van zonder een bijzonder gebedetje de stijve sleppen onzer abbétjes te verslappen cn te reinigen *Ah, indien er eene waschvrouw bestond om het inwendig der abbétjes te zuiveren en tot den geest van 't Evangelie te rug te brengen, welken dienst zou zij aan de zamenleving niet bewijzen. 31aar noch sel de soude, noch potasse, noch bleekwaler, noch naphte zouden daar voor niet meer uit werksel clan een potlebeesmen op 't vel van een moor konnen hebben. Indien ik ooit zulk mirakel zag, ik wil de kluchtige poets van Juff. de la Marlière voor eene stellige bovennatuurlijke verschijning aanvoerdenik wil gelooven dat kapellaan Samper geene andere beurzen dan de zijne geledigd heeft; dat kapellaan Pollepel, zonder tusschenkomst van de dibbe- tjeSjden brand zal blijven doen staanen dat de zon, zonder hinder voor het Heelal, mag verdwijnen, na dat de wereld verlicht is door Lampe,GustenKrullebolle, Basil Kschijtrop, onzen heere's vliegenvanger, anders den tweetander genoemd, en den gekruinden en door de dibben geliefkoosden haver muis. 0. Q. Rij liet zien der groote geldlijsten die wekelijks in het Nieuwsblad verschijnen onder den titel van Nieuwjaar giften aan Pius IX, Paus en Koning waren wij nieuwsgierig om de welhebbende persoonen van Poperinghe te kennen die den bedelzak van dien ongelukkigen Koning hielpen vullen. 3Iaar wat was onze verwondering toen wij onder de milde gevers van S' Bertinus parochie eenen cipier met zijne vange- nissleutels zagen blinken tusschen de nunnen van :t Gasthuis en nevens Camiile Deroo Hoe een mandie geen sou te verbeuren heeft en die zijne pinten voor nieten krijgt bij de Bijtende Grenadiers, zou een vijffrankstuk in de yerre van den geldblok gesteken hebben om met dat geld den gevangen van het Vatikan ter hulp te komen in zijn donker kot? Waar om zoekt hij niet liever Hem daaruit te helpen met zijne groote sleutels In alle geval dit kan niet anders zijn dan eene mystificatie die zon doen twijfelen aan de rechtzinnigheid der lijsten, want die man heeft geen geld te veel, dewijl zijn kind in het gesticht der Blinden te Brugge op de kosten der stad moet onderhouden worden. O. Q. Poperinghe, 19 Februari 1873. KATHOLIJKE STRIJDMIDDELS. In onze correspondentiën met de Toekomst wij hebben nooit niet anders beoogd dan de politiek, de verdediging van het burgerlijk gezag en de bestrijding der geestelijke machl- roovers die, hoewel hun rijk van deze w ereld niet is, zich, door middel van de onwetendheid en van de domheid, de heerschappij over de wereldlijke zaken willen aanmatigen. Dikwijls hebben wij aan de hedendaagsche discipels van Christus b wezen hoe tegenstrijdig hunne wereldsche heerschzncht is met de leering van hunnen goddelijken' 3Ieester maar zij iiehben liever die leering' in stilzwijgenheid te laten voorbijgaan, en zoeken ons den mond te sloppen inet personaliteiten en lasteringen, in 't Jaar 30 opgeraapt, in hoop van door dien tergenden strijdmiddel onze polemiek van hare strekking af te keeren en te kunnen volherdep in de uit voering van hunne politieke driften. Niet alleen de manspersonen zijn het voorwerp van spottige uitscheldingen of van betichtingen die maar dienen om den vrede in de huisgezinnen te stooren en kwj menagie te ma ken; maar zelfs de damen worden niet gespaard in de gallige uitbrakingrn van de gezalfde dienaars des Heeren. lot de dooden toe worden onophoudelijk gestoord in hun graf door spotredens waarvan wij reeds vruchteloos de ijdei- lieid getoond hebben. Ver van gevoelig te zijn aan zulke laffe aanrandingen die ons niet kunnen hinderen, en welke de gekeuinde correspon dent van 't Nieuwsblad ons toestuurt als zalige waarheden en vermaningen om ons tot beternis te brengen wij zul len integendeel met le meer nijd en moed onze politieke be handelingen voortzetten en alle godsdienstige misbruiken en dwalingen bevechten, zonder ons hel minst te bekreunen met de zalige waarheden van vreemde schuifelaars en revo lutiemakers die de eeuwige onrust zijn van landen en sleden. Slechts een enkel voorbeeld van die heilige waarheden wil len wij hier, lot slichting onzer lezers, ophalen. Luistert De geestelijke napoetser van 't Jaar 30, om't docteurtjete vernederen en tot beternis te brengen, zegt, tot zijne groote schande, dat zijne moeder eene waschvrouw was voor pnps- teis en kerken, willende hierdoor te verstaan geven dat zij moest leven met de hemdeslippen der geestelijken en de vod den dei kerken le wasschen. Het heilig correspondence is grootelijks mis: het was zijne moeder niet, maar zijne groot moeder die in den tijd waschvrouw was, niet alleen voor priesters en kerken, maar voor het rijkste volk van IJperen. Hiertoe ging zij niet van kuip tot kuip gelijk de waschvrou- wen van Poperinghe; maar zij pleegde hare industrie met talrijke wasscheressen en strijkeegen in eene schoone linnen- bleekerij die later een. renteniershuis geworden is en nu toe behoort aan haren kleinzoon 't docteurtje.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2