van 7 Aieuwsblad* Stads Nieuws. POPEMAGIIE. Briefwisseling der Toekomst. Verschillige tijdingen. een bewijs dat de geestelijkheid in Frankrijk, gelijk in ons land, geheel en al aan dal gevaarlijk orde verslaafd, is en dat zij tegen hare eigene denkwijze moet handelen om niet vervolgd te worden, het is moeielijk te denken dat de over leveringen der grondstelsels van den vermaarden Bossuet, welke gedurend zoolang den roem der fransehe kerk was, geheel en al uit de geheugens verloren is. BURGERSTAND Van den SI' tot den 28* februari 1873. Huwelijken. Sterfgevallen. V s 22 FEBRUARI 1873. Wanneer een onpartijdige lezer alzoo zich bezig houdt met gazetten lezen aval moet hij versteld staan over de be rekende stoulmo"dighrid en onbeschaamdheid der kalholijke gazetten? Om er zich van te overtuigen men leze de oliekoeken gebakken door het Nieuwsblad van over eene week. 1" Het godslasterend bladje maakt zijne lezers wijs dat de liberalen zeggen: er is» geen (Roti!... die laste raars De kalliolijken (met naam) hebben eenen God... met eene letter meer GELD 2" Het schijnheilig bladje vraagt een gebed voor de ongeloovigen die durven zijne domme lale wederleggen en dep menscheri toeroepenWeest op uwe hoede lezers van 't Nieuwsblad, men bedriegt u in name van dien God (den onze) waaraan de armzalige schrijvers zelve niet grloo- ven Luistert niet naar hunne woorden, ziet naar hunne werken 5° Het kout ook mede over de zittingen in de kamers; alsof de kalliolijken er geene harde waarheden hadden moeten hooien, en alsof liet land door den mond van Rara, Berger, Funck, Bouleriger, enz., enz., niet ing'licht ware over de snoode inzichten van een zoogezegd gematigd en verzoemend ministerie Haar alles dal is niets voor die huichelaars, zij gebaren van niets, stillen zich als martelaars en slachtoffers en spelen hunne perten voort.... zoolang het nog duren zal En 4° Een lirele rimram over de buitenlaudsche politiek, zoo flauw, zoo ezelachtig dat men waarlijk compassie heeft met zulke schrijvers, omdat zij zoo slicht hunne laak vervul lende algi nièene heerschappij der Jesuieten loopt hup de oogen uil Tot Zaterdage. -Trnjinfcggsy ff-gjgg snnnw IJperen, 1* Maart 1873. O. - In het krediet, welk door een wetsontwerp, on langs door den Minister van Finantien in de Kamers neerge legd, en die beloopt tot het sommeken van 179,850,000 frankskens tot het voltrekken van openbare werken van alge meen nut, moeten wij de inwoners onzer stad en haar arron dissement laten opmerken dat er niet één centiem zal gebruikt worden tot iets dat ons arrondissement vanver of van hij aangaat. Onze twee representanten die in «Je Kamers zetelen om IJperen niet te vertegenwoordigen, bekomen ginter alles, en gelijk zij twee 00 zijn, zoo bekomen zij voor onze belangen al de 0000's wenschelijk Ontslag. - Hel gevraagd ontslag door den heer Commissaris van Policie, Ch;-Henri Amare, is bij koninklijk besluit van 27 Februari laatst aanveerd. tyre OuvrSère. - Eene drukfeil was in ons laatste nummer in het artikeltje geslopen dat wij over die belankrijke koormnatschappij gaven eene k stond in plaats van vdoch veranderde niets aan den zin en de lezer, die een sprankel oordeel en goeden wil bezit, kon zich niet vergissen. Het schijnt dat er eenige heeren der commissie (onder den invloed van iemand die er profijt bij heeft de Toekomst hatelijk te maken) het artikeltje als een affront voor hunne sociëteit willen doen doorgaan. Om daaraan een einde te stellen zal de redactie der Toe komst alles wat vanver of vanbij de Lyre Ouvrière betreft heel gerust laten. Het is jammer, want deze maatschappij bezat al onze toegenegenheid en wij tellen onder de heeren leden veel ware vrienden. Ongeluk. - Een schoenmakers-baas met naam Jacobus Parrein, is verdronken in het water bij be werkplaat sen van den heer Lapiere-Vadevijver, buiten de statiepoort. Donderdag namiddag heeft men het lijk uit het water gehaald en het naar het Gasthuis overgevoerd. Verschillige geruchten zijn onder de inwoners verspreid het zal algouvy te weten komen of dit ongeluk aan eene zeifsmoord of aan eene misdaad toe te schrijven is. €arnavr<l. - Het slecht weder heeft veel van het gewone leven in or,ze straten weggenomen, 's Avonds in de estaminefs zag men maar weinig inaskaraden. De Bals in de drij verschillige plaatsen waren insgelijks niet veel bezocht. Priesterlijke IjenoeinlMg. - M. Van Quaethem, laatst coadjutor te Leke is coadjutor benoemd van den heer pastor van Sint-Pieters ie IJperen. GEBOORTEN JjJ*"'Afn Jj te «men, 8. Craye, Alphonsus, steenhouwer, en Dewitte, Leonia, kantwerkster» - Kerrinckx, Gerardus, kleermaker, en Ver- coutcr, Valeria, kantwerkster. Marsmeyer, Arthur, meubelmaker, en VVinkens, Helena, breidster. Srgers, Anna, 93 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Hollebeke, Brielen-ncvens-\ pren. - Brahandt, Maria, 84 j., zonder beroep, weduwe van Jacobus Trrmery, Hijselstraat. Henneken, Ludovica, 39 jaren, kantwerkster, echtgenote van Ludovicus Mortier, Mcenenstraat. Heisoen, Petrus, 70 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. Ha li too nSeraphina, 06 jaren, zonder beroep, weduwe van Livinus Bufkem, Lange Thouroutstraat. Bonte, Sophia, 83 jaren, zonder beroep, weduwe van Josephus Barallo, Meenenstraat. Plouvier, Ainandus, 63 jaren, wever, echtgenoot van Regina Vandamme, Mondstraat. Maloti, Maria, 65jaren, eigenaarster, weduwe van Ludovicus Berghman, Kauw» kindstraat. Rasselle, Lieviuus, 64 jaren, werkman, ongehuwd, Lange Thouroutstraat. Lemahieu, Ursula, 80 jaren, zonder beroep, ongehuwd, S' Jans-hospi- taalstraat. Kinderen beneden de 7 jaren- Mannelijk geslacht. 2, Vrouwelijk geslacht, te zamen 3. 26 Februari 1873. IIET RIJK. "VAN CHRISTUS. De correspondent van 't Nieuwsblad, om de liberalen bij de sukkelaars hatelijk te maken, zegde over eenige weken dat het liberalismus niet anders was dan de verloochening en de bestrijding van het rijk van Christus, dat er in dien strijd geene kwestie was van politiek, maar van godsdienst, en dat het niet te verwonderen was dat de godsdienstige menschen alle tijdelijke belangen voor den zegepraal der Kerk slacht offerden. Door die woorden bekende de correspondent dat de gods dienst en de Kerk kunnen gescheiden worden van de politiek en van al wat tijdelijk is, en dat diesvolgens het rijk van Christus geen'werldsch rijk is. Wij hebben nooit geen anderen zin gehecht aan de spreuk van onzen Zaligmaker toen hij Zegde: mijn vijl; is van (leze wereld niet, en 't is daarom tdat wij alle tusschenkomst van den godsdienst of van de priesters in de wereldsche zaken be streden hebben. Maar de kwaadli-ouwige schrijver trekt nu zijne eerste woorden in om aan het rijk van Christus eene geheel ver keerde lieteékenis te geven. Nu beweert hij dat de woorden u mijn rijk is van deze wereld niet, willen zeggen mijn rijk is op de wereld. Inderdaad, 't geen van de wereld niet is, is op of in de wereld. Het is even als eene warme soep die, als zij onzen mond verbrandt, deze warmte niet gekregen heeft van het vuur, maar op het vuur. Om de gegrondheid van deze nieuwe interpretatie Ie bewij zen de heilige man doet opmerken dat de Heer door zijne voormelde spreuk enkelijk heeft willen zeggen dat zijne zending van de wereld niet kwam, dat hij van geenen ko- ning of van eenen groolen dezer aarde zijn gezag ontvangen i> had, dus dat zijne zending was in deze wereld om de booze wereld te verlossen, en dal hij daarom de Verlosser der wereld genoemd was. Ja, Christus is op de wereld gezonden geweest om de we reld te verlossen maar dit wil niet zeggen dat Hij, als een dwangheerscher, deze verlossing moest verwezenlijken door politieke overweldigingen, door hel omwerpen der gouverne menten en Iroonen en door de bezitneming van hel tijdelijk gezag. Integendeel, Christus, ver van te willen eene tijdelijke macht bezitten, gebood aan de Joden van aan Cesar te ge ven 't geen aan Cesar toekwam; afkeerig van alle glorie der wereld. Hij bevoelde aan andereu van te verzaken aan eer en rijkdommen en aan al wat vergankelijk is. En hoe zoude Hij kunnen heerschzucht gehad hebben, Hij die aan zijne Apos tels zoo een schoon voorbeeld van ootmoedigheid gegeven heeft met hunne voeten te wasschen, cn die zelfs in de (enig heid vertrok om de menigte te ontloopen die hem wilde koning uilroepen Zijne zending was dan eene geestelijke of godsdienstige zending, enkelijk strekkende om den mensch op eene zedelij ke wijze te verlossen van de slavernij des duivels en om hem, door zijne zedeleer en zijn voorbeeld, te geleiden in het rijk des Hemels die voor alle zielen gesloten was sedert den val van Adam. Daar is het rijk waarvan de Heer spreken wilde toen hij zegdemijn rijk is van deze wereld niet. Niet alleen heeft Christus, door zijne leering van ootmoe digheid, van broederliefde en van rechlveerdiglieid aan de le venden den weg naar zijn rijk getoond; niet alleen heeft Hij het Doopsel ingesteld om de erfzonde af te wasschen die, se dert eeuwen, den Hemel gesloten hield maar Hij is zelfs tus- schen zijne dood en zijne verrijzenis naar het voorgeborchte der hei nedergedaald om de zielen te verlossen der afgestor vene patriarchen en der rechtveerdigen die de wet van God gevolgd hebben en die, niettegenstaande hunne, onafgewas- schene erfzonde, maar de komst van den Messias verwachteden om den Hemel te mogen binnen treden. Hedendaags worden de levenden en de dooden(die liberaal zijn) het voorwerp van de hatelijkste vervolgingen, iaslerin- gen en vervloekingen. Wat verschil tusschen het rijk van Christus cn het rijk van zijne hedendaagsche plaatsvervangers X. 27 Februari 1873. Daar het Maandagen Dijnsdag laatst de verjaardag was der groote weldadigheidsfeest welke de liberalen op den Karna val pleegden Ie geven ten voordeele van de armen en in het belang der neeringdoeners, veel menschen waren nieuwsgie rig om te weten of de kalliolijken, die nu aan liet hoofd der stad zijn, dit jaar ook iets gingen doen om de behoeftigen te troosten en om aan de neeringdoeners de winst van eene tweede kermis Ie verschaffen. Hoewel de Bijtende Grenadiers volk genoeg hebben om met hunne maneblusschers en hun nieuw inuziek eene Kavalfcade te vormm, iedereen is in zijne verwachting bedrogen geweest, en men heeft niet anders ge zien dan eene gemaskerde groep die het werkvoik en de toe- bohoorten van eene Scheur verbeeldde en waarvan de desschers door de vrienden van den zrdigen cn kalholijken Pappot Uitgemaakt waren voor liberule stoefs. Den gekruinden bavermuis, in plaats van in zijnen graandw te blijven, heeft Zondag laatst er uit gesprongen en in den predikstoel grootelijks afgeioopen op de vervolgingen welke bij tegenwoordiglijk moet onderstaan. Hij heeft bitterlijk geweend en de gebeden der goede zielen afgesmeekt om welhaast eene verzachting in zijn ellendig lot te mogen bekomen, 'l is te zeggen, eene kerkelijke belooning van eene goede pastorij, en hiernamaals hel eeuwig leven. Amen. Wij moeten bekennen met de grauwe Julie, zuster van zeune Ariaen. dat haren lieven gebeur en al zijne medebroe ders hier groote redenen hebben van klagen, want de vervolgingrii welke de dienaars der H. Kerk moeten onder staan zijn schrikkelijk en onverdraagbaar. Wij ondervinden het dagelijks door het geluid der klokken van 's morgens om 6 uren tot 's avonds om 6 uren, aankondigende alle dagen twee of drij gecommandeerde zingende missen ter eer van S' Antonius voor den Paus, andere missen voor de zielen van Pieler of Jan en nog andere tol bekeering der kerkvervolgers, zonder te rekenen de lijkdiensten, groote en middelbare, (de kleine van karit gelaten, want men zingt daar niet), jaargetijden, huwelijken alwaar men de tapijten legt lol aan de kerkedeur ter eere der maagdelijkheid, kinderdoopingen enz. enz., en dit alles om Godswiile en zonder de minste belooning. 't Is waarlijk pijnt lijk, en men kari niet gt looven hoe bet mogelijk is alle deze tormenten te onderslaan. Ook men vreest dat met den aanstaanden Paschen velen zullen geslachtofferd zijn. O. Q. T—D CfV-ui Een artikel uit Passchendaele, een uit Poperinghe en een uil Wervick kunnen maar, Hit hoofde van plaatsgebrek, binoen acht dagen overgenomen worden. Bij Koninklijk besluit van 18 febr., wordt de heer A. Valcke, kandidaat-notaris te Veurne, tot notaris te Merckrm benoemd, in vervanging van M. fluyghebaert, ontslaggever. M. E. Stcelanl, priester in 't groot Semenarir, is coad jutor benoemd bij den eerw. heer Joole, pastor te Wulver- ghem. M. Gruwé is onderpastor te Reninghelst benoemd. In de kamerzitting van Woensdag 20 Februari wierden er petilien voorgeleid door de inwoners van Sladen Rousse- lare ingezonden, oin de tusschenkomst der Kamer te verzoe ken, ten einde de West-Vlaandersche ijzerwegen te dwingen om den ijzerweg van Rousselare op Dixmudc langs Hooglede, Staden en Clercken, te leggen. Er zal daarover een spoe dig verslag aan de Kamer gedaan worden. In het buitenland en ook in Nederland, onder anderen bij M. Ihieme te Arnhem, wordt thans eene nieuwe kunst toegepast, die groolen opgang maakt en waarvan de voordee- len onmiskenbaar zijn, namelijk de zinkographie, die, zoo zij goed is uitgevoerd, niet te onderscheiden i» van eene houtsnede, terwijl één enkele dag voldoende is om de grootste plaat te reproduceeren en zelfs de tienduizendste afdruk nog volkomen gelijk is aan den eerste. Verledcne week is te Eessen een voer stnppe, bij het af wijken, omgekanteld, met het ongelukkig gevolg dat ces jongeling van (Jereken, die hetzelve vergezelde, er onder be graven werd. loen men hem opnam was hij bijna versmacht en had zeer zware kneuzingen bekomen. Spoedig toegebrachte zorgen hebben hem nog kunnen redden zijne genezing kaa eventwel langdurig zijn. De leening door de stad Verviers aan te gaan is tocgf' wezen aan het huis F.rrera-Oppenheirn van Brussel.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2