ywiiiÏMÏÏïE Stads Nieuws. Briefwisseling der Toekomst. Verschiilige lijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, 15° Maarl 1875. Begraving. -Woensdag laatst heeft de teraard- bcsteiiing plaats gehad lan M. Jean-Frangois-Emmanuel Böhm, geboren te IJ peren den 25 December 1801, kunst schilder, onder-voorzitter der Maatschappij De Vlaamsche Ster, professor in het Akademie van Schoone-Kunslen, van het gemeente-kollegie en van de middelbare school van IJpe- ren, corresponderend lid der vereenigde artiesten schilders van Pa rijs Buiten de leerlingen der verschiilige onderwijs-gëslichten onzer stad, de Maatschappij de Vlaamsche Ster met haar in floers b kleedde vaandei, was er nog eene ontzaggelijke me nigte aanwezig', samengesteld uit ai de klassen onzer ingeze tenen van den rijkste lolden armste, want M. Böhm genoot de achting van aiien die hein kenden. Over zijn graf werden twee overschoone iijkredens uitge sproken, de eene door M. Denoyelle, uil naam van het onder- vvijz rs korps van stads koilegie en middelbare school, en de andere, in naam der ledc'i van de Vlaamsche Ster, door den heer J. Dticornev, sekrelaris der Maatschappijen leeraar bij stads kostelooze gemeente-school. Beide Iijkredens schetsten ons den man zooals hij qnder zijne medeburhers geleefd heeft en het waren de echte vertol kingen van iedereens toegenegene en smertelijke gevoelens welke men gewaar wordt op den boord des grafs van eenen vriend van wien men voor eeuwig zich gescheiden vo It. Menige tranen ontrolden den omstaanders oogen en men verliet de rustplaats der doodeu met een verkropt gemoed cn het leed in de ziel. De Schoone Kunsten verliezen in hem een ware vriend en warme ondersteuner. SCeE'Sgeval. - Mr P. Desmedt, pastor van S' Pieters, in onze stad, is den ti dezer alhier overleden en Dinsdag laatst plechtig begraven geweest. Blasnège. - De manége thans op onze foore aanwe zig is aiie dagen zeer druk bezocht; van den eersten dag waren al de plaatsen zeer wel bezet en dagelijks heeft den toeloop aangegroeid. Het uur van begin was de eerste dagen te laat, daarom heeft dedireklie hetzelve veranderd, opdat iedereen zou kunnen gaan zien en de voorstellingen zouden geëindigd zijn vóór het ver trek van den iaatslen trein naar Poperiughe. De werkingen zijn heel aanbelangend de artiesten uitge lezen en de gedresseerde peerden bewonderonsweerdig. Zoo dus dat wij de heeren Direkteurs schitterende zaken mogen voorspellen, zooveel te meer omdat de houwing der renbaan in de hoogst en best geschikste wijze getimmerd is, bevrijd van koü en regen. Fï'JSvbscIj Tfoeates». - Dinsdag laatst gaf het ge zelschap van Roubaix, onder 't bestuur van M. Ch. Andraud, het opéi'a-boulfe in 3 akt< n Les Canards a trois becs. Koslumen, spel en zang waren onberispelijkmaar er ont brak veel publiek, en het bestuur is ver geweest zijne on kosten te kunnen dekken. Men spreekt dat de heeren officieren pogingen aanwenden om, als op andere jaren, eene veriooning voor de leden der Concorde te kunnen bekomen, waarin de Directeur op eene zekere som zou mogen rekenen. Vlaamsche SJcr. - Alhoewel het jaargetijde reeds ver gevorderd is, zal deze onvermoeibare Maatschappij hare laatste vertooning van haar looneeljaar geven op Zondag 26 dezer. Op de vraag van veel liefhebbers, en om het Nieuwsblad plezier te doen, zal zij het stuk Help u zelf (tooneelspel) nogeens opvoeren. De twee nieuwe stukken zijn: De Paraplu van P. Kram mers en Pompier en Riflemanbeide blijspelen met zang. Deze drij uitgelezen stukken, door de Sterrelingen gegeven, zuilen eenen puiken avond uitmaken. Academie. - De Besturende Commissie heeft de eerde leerlingen te verwittigen dat, te beginnen met Zondag 0° April, M. Justice zijne lessen over de R kenkunde zal voortzetten alle Zondagen van 8 tol 9 en van 9 lot 10 uren, en dal M. Heyninx, Ingeneur-Bouwmeesler, lepsen in het bouwen (technologie) zal geven op dezelfde dagen en uren, in het lokaal der Academie. D - Besturende Commissie wenscht vuriglijk dal de leerlingen en hunne ouders het nut beseffen welk er uit deze lessen te trekken is. Op het einde des leerjaars zullen er prijzen gegeven worden aan dezen die met vlijt de lessen bijgewoond hebben. NOTA. - De lessen der Academie zullen hernomen worden den laandag 24" Maart, van zeven tot acht uren 's avonds. 's?mi Q iüV 1 Van dee tot dcai 14° Klaart IS73. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 3) •'Vrouwelijk C) zamen> Desmedt, Petrus, GS jaren, pastor, S' Pieters-plaats. Httflou, Conslanlia, 78 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rijselslraat. Böhm, Franciscus, 71 jaren, kunst schilder, weduvvaar van Virginia Acket, Lombaartstraat. Drlobel, Victoria, 76 jaren, zuster der Maria school, Rijseistraat. Talon. Lucia, 35 jaren, kantwerkster, echtgenote van Euge- gius Verschoore, Bakkerstraat. 4 Maart 1873. EATitOöJ34'E ZEDEIJEER TE LANDE. Iets dat iedereen bemerkt't is dat, hocmeer de pastor op eene parochie meester wordt en zich, als Opperburger, het monopolium van het zedelijk onderwijs wil toeëigeoen, hoe- meer de jonge dochters, bijzonderlijk die welke deelmaken van de congregatiën, in een ga-zegenden slaat loopen. Wij hebben hiervan e<-n voorbeeld gezien te Woeslen, waar zelfs de kapeiiaan de uitdeeler was van dusdanige zegeningen in de congregatie van den heer Opperburger maar nergens vindt men eene gemeente die sedert eenige jaren meer paster achtig en meer zedeloos g worden is dan Reningheist, en het is ook bijzonderlijk bij de jongelingen Van beide geslachten die meest ouder den invloed der kalholijke zedeleer staan dat men feiten van onkuischheid aan te stippen heeft. Onlagris hebben wij bewezen, ter gelegenheid der verdoemenissen welke men op den predikstoel uitgesproken had tegen de dansers en danseresseri van den Vuilpit(lat M. de pastor beter zijne sermoenen zou behouden hebben voor zijne congreganisten onder welke de duivel meerdan elders zijnen steert roerde. Wij konden alsdan versclieide voorbeelden melden die nu, volgens men zegt, tot het getal van zes geklommen zijn maar hetgeen meest (loet lachen 't is dal er onder deze zich een geval bevindt waaraan de Opperburger zelf geen geloof konde ge ven, en 't welk de moeder van den dader op den rug van Kareltje wilde steken. Neen, zegde M. de pastor, dit is niet mogelijk, want niemand het ft zulke fraaie kinders gelijk den zoon van Moeder 1 Boe zou die brave jonkheid zulke dingen durven doen? Hij dié schatbewaarder, raadslid en bierbaas van de congregatie is, en die zoo veel werk heeft in de kerk? Neen, neen, hij zou dat niet durven doen. Er is op te merken dat die kerel rondgaat in de kerk met de schaal voor O. L. Vrouw, dat hij het vaandel draagt in de processie, dat hij in de kerk gelijk in de congregatie de keer- sen ontsteekt, dat hij den kasuifei van den pastor opheft wan neer deze zich nederzet en dat hij nevens hem zit in den zinghank. Ook is die keersontsteker onderwijzer in de Zondag school en bijzondere leeraar bij het bakkerintje van Wervick. Men zegt dat bij, om de kwaal van zijne congreganiste te kennen met baar water in eene bouteille naar den piskijker van Eessen gegaan heeft,en dat liet katholijk docteurtje met zijn normandei'tje haar ook onder zijne handen gehad heeft. Iedereen zeide dat hel meisje verschoten had van een honde- tje; maar het docteurtje heeft verklaard dat zij in een geze- genden slaat is. Wel! Wel! Wat zal men nog al hooren Waarlijk, ten tijde dat Reningheist liberaal was en met den kop in de lucht aan de liberalen van Foperinghe de hand durfde drukken, men hoorde zoo dikwijls van de zalige uitwerksels van het kathoiijk onderwijs niet spreken. Het Vuilbladin zijn nummer van Zondag, sprekende van de carnavaldagen, zeide dat er vier of lijf maskers te zien ge weest waren, uil hel KOT der Mitrailleuse gekomen en ver volgd door jongens die hun met sneeuwballen bewierpen tot dal zij in een ander kot van de Casselstraat binnen gevlucht zijn. 't Vuilblad vergeet (c zeggen dat dit laatste kot den Prot- lioorn is, aiwaar Fappot, toen hij gedaan heeft met desschen, zijne battevse remiseert en het kaf gaat storten, en dat het voor deze reden is dat dit treffelijk huis den bijnaam van Kaf- kot gekregen heeft. Vat je 't, Genia Het zegt ook dat de vreedzame burgers hun verzet gevon den hebben in het bijwonen der goddelijke diensten, enz. Inderdaad, een loui nétje in de kerk gedaan hebbende, wij ontdekten daar twee jongheden, zonder masker, een flam beeuw dragende, en waarvan den eenen den zoon van drn Midi, en den anderen dien van Karei Tolle den wollekammer waren. Eenige uren nadies, wij ontmoetten dezelfde jongheden, deze maal ^ecosluméerd en een masker aangetrokken heb bende om hunne perlen uit te spelen. 't Geen bewijst, Vuilbtadje, dat uwe schijnheilige en ve nijnige flambeeuwdiagers 2eer wel de heilige en onheilige vei maken kunnen mengelen. Val je 't, Staftje en Henritje Wij vernemen dat er in de stad nog een nieuwe garde- champetter zal benoemd worden om de politie te versterken op de dagen van carnaval. Een godvruchtige vleeschkapper wiens lichaam het fatsoen heeft van eene bouwdstande, is' aanveerd als eersten kandidaat voor de fijne heldendaden die hij uitgemeten heeft op eenen masker. Men zegt dat de maatschappij der Tuiters voor de eerste maal met de Maneblttsschers zal uitgaan op Paaschen-mestdag en dat die pastor soldaten door M. Reilen in eene plaats zullen geleid w orden waar zij voor nieten hartelijk hunnen buik zul len mogen vul eten. Men verzekert ons ook dat ex-serjant Tuba zich bereidt om in de Maatschappij der Tuiters mede te spelen, en dat hij zijne plaats in de Hommel'schaal en in den Disch op die con ditie verkregen heeft. Wij hebben hem altijd te rechtzinnigge- kend om dit te kunnen gelooveu doch, indien wij in onze goede trouw bedrogen waren, wij zouden dien ouden vriend voorlaan niet meer moeten sparen, want er liggen hier reeds eenige bladzijden aan zijn adres ingediend. Bij gebrek aan plaats moet het laatst ingezonden artikel tol binnen acht dagen verzet worden. Passeliendaele, 27 Febuuari 1873. Mijnheer de Opsteller, liet Nieuwsblad, na maanden lang, onzeoud Burgemeester, onze achtbare notaris en zijn zoon, uitgescholden te hebben oindat zij volgens hem de correspendeuten der Toekomst waren, scheidt eensklaps uit, zonder errorping van it Is, met de aanrandingen over dir heeren en valt een ander aan T is nu legen den Doktor en Cic dat het zijn venijn begint uit te spouwen, als verdacht thans zich niet die correspondentie bezig te houden. Toen het de burgemeester, de notaris en zijn zoon de advokaat aanrandde kreeg hel de overtuiging dat die heeren zich weinig stoorden aan al zijn gebrabbel hel valt nu deu doktor aan en die heer, als de overigen, is heel gerust in de hairklieverijrn van al de nieuwsbladen der wereld. Hij heeft grenen tijd om zich bij hunne verdichte personaliteiten stil te houden, want de pogingen in hel werk gesti ld om hem zijne faam en z.jn clientele te verminderen hebben liet te genover gestelde te weeg gebracht en hem, voor zijnen ouderdom, met eene al te drukke bezigheid belast. Wij, wij lachen hertelijk met de karpalsprongen der c'otnploteurs, die indelen bersten van woede wanneer zij hunne werkingen alzoo in duigen zien vallen Zij zullen voor tijd grijs worden, die brave menschen, omdat zij zonder goeden uitslag nu tegen den eenen dan tegen den anderen uitvallen zonder eens den schrijver te kunnen ontdekken die de Passc hen dalenaars waarschuwt over het hatelijk gedrag der mannen die zich de tolken der partij van eendracht en verzoening durven noemen, en om de eenvoudige menschen te foppen, met de religie haudelen ais eenen hansworst me! zijne muts Het spoorwegnet van West-Vlaanderen met welke overneming de Staat zich bezig houdt, bevat de lijnen van Brugge naar Poperiughe, langs Thouïout, Licliterveide, Roeselaere, Isegh m, Kortrijk, Wervick, Coomen en IJperen; de lijn van Iiigejmunsler naar D inze langs Illicit; de rechlstreeksche lijn van Roeselaere naar IJperen en de lijn van Poperiughe naar Hazebroek. Men schrijft uit Dixmude, 8 Maart Veriedene week heeft de gendarmerie onzer stad drij ge wichtige aanhoudingen gedaan te Merckem het sahijnt dat men de hand gelegd heeft op eene goede ingerichte dieven bende, die in de gemeente Merckem en omliggende reeds vei scheiden Hieften gepleegd had welke veel onrust teweeg gebracht hebben. MENGELINGEN. Onlangs kwam er een oude buitenman met zijne vrouw g' heel bemodderd en moê in stad. In de Xslraat vroegen zij aan een voorbijganger waar er ieverst een testamentmaker woonde. De man aan wie zij zulks vroegen dacht seffens aan M. X., notaris, en leidde die buitenlieden er héén. Men klonk. Zijt gij Meneere de Notaris Neen ik, ik ben maar zijn klerk. Eli wel Meneere de Klerk, ik en mijn wijf wij zijn naar hier gekomen om een testament Goed, goed... Gij komt zeker van verre? -»a-L" Viin Oer uren. Wij moesten komen naar baron O.... (en de boer legde een zak geld op de tafel) om De notaris-klerk dat ziende: Zandt gij niet iels profiteers, een jatte kafé met 'tien boterham of iets dergelijks - M. de Notaris is naar tribu naal, hij zal binstdien terug gekeerd zijn. Bah, ja me! niet waar Catriene? Wij gaan wel eten *°l A? ,1al'0l,s> maar, iets op rekening, het zal ons veiwarmen. ijf minuten later zaten de twee oude dutsen smakelijk te nuchlemalen. Katriene die kafé is goed he?...

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2