YILLE D'YPRES. veaux Agents. FöFËïiiNGÏiZ Briefwisseling der Toekomst. Verscliillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Les fonctions de COMMISSAIRE DE POLICE étant vacantes en ce moment, par suite dc la démission du titulaire, les personnes qui voudraient oblenit cetle place sont priécs de s'adrcsser par écrit au College des Bourgmestre et Echevins. Le traitement a été lixé au chiffre de 2.5'()0 fr. au minimum. Par suite de la réorganisation de la Police, il y a aussi a pourvoir a la nomination de DEUN NOU- Le trailement de ces Agents est lixé au chiffre de 900 fr. minimum. Biu'getvacïit. - De Tombolaschieting welke mo'St plaats hebben deu 50 dezer maand is uitgesteld op den Zondag 6 April 1875, ten 7 ure 's avonds. Den Zondag 30 Maart zal het lokaal voor de schieting open zijn van 7 tot 9 ure 's avonds. Sooi'C. - Nu en dan is er reeds eene barak verdwe nende manége speelt heden Zondag voor de LAATSTE MAAL, zoo dat wij denken met de aanstaande week onze Groote-Markt totaal gezuiverd te zien. Wij zullen de foore van IJperen in ons eerstkomende nummer, voor onze lezers beschrijven. Priesterlijke benoeming. - De heer Roels, onderpastor van Sl Salvalors te Brugge, is pastor van 8'Fitters te IJperen benoemd. ,tanIioudiiig. Men schrijft uit Nieuport Zondag; heeft de gendarmerie alhier binnen gebracht een zekeren Ed. De Grave geboortig van IJperen, smid van bedrijf, in staat van landlooperij. Veroordeeld tot acht dagen gevang, is hij maandag naar Vcurne overgebracht, en verders tot drie maanden aan de dispositie van het gouvernement geplaatst. '"T~" ■■■iiü"'VIT'S'iiiiiwii Van deu 14" tot deu 21" Maart 1SJ8. GEBOORTEN -1 te zamen, II. o) Mannelijk geslacht Vrouwelijk Hansen, Toussaint, rauziekant bij het 1° Reg' linie en Ledent, Maria, naaister. Lefevre, Maria, 59 jaren, religieuse Kloosterpoort. Vanstaseghem, Joannes, (57 jaren, geëmploijeerde bij den ijzerenweg echtgenoot van Amelia Raert, S' Nicolaus-uevens- IJpre. Loncke, Amelia, 73 jaren, naaister weduwe van Melchior Leboucq, Rijselstraat. Kinderen benrden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 1, Vrouwelijk geslacht, 4. te zamen 5. 11 Maart 1875. GODSDIENSTIGE COMEBIE. De passie wordt dit jaar gepredikt in S' Berlinus kerk door den eerw. heer Havermuis. Hij heeft met de medewerking van de eerw. heeren Basilius Lacordaire II, Krullebolius en andere gekruinde en ongekruinde onnoozelaars zijn eerste sermoen in vier bedrijven opgemaakt en Zondag laatst veropenbaard in het Nieuwsblad tot meerdere slichting en beweging van al de goede christenen. Deze veropenbaring strekte bijzonderlijk om de katholijke kiezers gedurende den heiligen tijd van den vasten, te bereiden tot het naderen der heilige sakramenten met den aanstaanden Paasschen. Bijna al de bijzonderste teksten zijn getrokken uit den sermoenboek van voormelden heer La cordaire II, in ezelvel verbonden. Wij hebben hetzelve met veel smaak en vermaak gelezen. Het eerste bedrijf behelst het leven van ons Ileere Jesus- Christus, waarin de predikant de ware geloovigen aanmoe digt hun leven te schikken, gelijk hij, naar dat van onzen Zaligmaker, te bidden voor hunne vervolgers en kwaaddoe ners, en te zeggenHeer, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. Het tweede bedrijf handelt van de vervolgingen welke de religie, de Paus en de priesters moeten onderstaan door de liberaters. Hij geeft hun de namen, welke zij grootelijks ver dienen, van pausbespotters, zedebedervers, snoode vreemde lingen, slanggebroedsel, serpenten, schijnheiligaards vol onrechtveerdigheid en ondeugden, goddeloozen, eerschen ders, verraders, bezield met boosaardige inzichten gelijk den langen Louis, enz., enz., enz. Hij geeft de middels, altijd volgens de leering van Christus, om deze te bestrijden en zelfs te vernietigen, want dit zijn geene menschen, maar wilde dieren. Alle middels, zegde hij,zijn goed hiertoe (Man dement van M. Malou, zaliger memorie, 1805), en die man nen moeten al van kant. Ja, riep hij uit met luider slem, aan dc vrucht kent men den boom liberale boom, vuile vrucht, vrucht van schande, en wanorde en ruststooring en kwestie makerij maar Opsomerboom, schoone vrucht; Cesars boom, goede vruchtPappotboom, zuivere vrucht, vrucht van eer, orde, rust en vrede. Doch, voegde hij er bij onze taal zal iv vol christelijke liefde zijn voor onze tegenstrevers, zoowel i> als die van de 11. Paulus. Het derde bedrijf is de uitlegging van het leven der oudste heiligen (bij ons in hetgeheel onbekend), zoo als de II. Ime- neus, Philites, Elimacon, Bernardus, Arnoldus, Chrisostomus, Scorpionus en Morpionus (deze laatste door den klokluider Baert alleen bekend, als met zijn jeukend vel vele betrekkin gen hebbende). Het vierde bedrijf herinnert het leven der heiligen van on zen tijd, en die wij geheel wel gekend hebben, zoo als: 1° den H. Carolus-Boromeus, onzen ouden stadoverste, den rechtveerdigste van de wereld, die een werk gemaakt heeft ten dien tijde, over de octrooirechten, en wiens leven zich be schreven vindt in de greffie van het Hof van beroep te Gent door den achtbaren heer advokaat Delhoiengne, wanaf een kortbondig extrakt berustende is in de handen van een onzer medeburgers ter inzage van eenieder, en 't welk wij, tot stichting der katholijken, wel eens in feuilleton zouden kun nen geven 2°den heiligen Midias (bijgenaamddenVlcienden), wiens zoon in de Tuitersmuziek ingelijfd is om zijne twee ezelooren tot pupiters te doen dienen 5° den Heiligen Baas Vulder, wiens schoone levensbeschrijving berustende is in de archieven der fatnillie Van Renynghe-Vercaemer4° den Heiligen Zeune-Ariaenzaliger memorie, broeder van de grauwe Julie, en oom van het markpuipje Désirétje; en 5" den Heiligen Kuiprianus die met vrouw Amelie in zijn kuiptje op S' Jans vijver vaarde naar het eiland van Temerare om chris- tene zielen te winnen. Deze beschrijving bevindt zich in de bibliotheek van doctor Seraphinus Civial. De eerweerdige heer Havermuis eindigde zijn sermoen met eene schoone slotrede waardoor hij in gezalfde woorden zijne aanhoorders en lezers aanwakkerde om hun leven te schikken naar het voorbeeld dei' nog levende heiligen, de heeren Bene- dictus Pappot, Ie Cesar des Césars, enden vermaarden Ludo- vicusVenijnt, die het zop uit den steert der venijnige beestjes duwt om dezelve te vernielen en alzoo onze stad met hare hommelhoven vrij te houden van onkruid. (Wordt voortgezet gelijk de apostelijke traditien). 0. Q. 19 Maart 1873. Ziethier een portret voor het Nieuwsblad: Eene groote dikke en trotsche dame, gekleed naar de laat ste parijsche mode; nevens haar bevindt zich eene beurs die veel gelijkenis heeft met het haverzakje van eenen koetsier. Indien iemand haar zag zonder haar te kennen, men zou zeg gen dat zij eene der vrouwen is van den tweeden koning van Siam. In hare jongheid was zij zoo eenvoudig en stil gekleed dat men niet zou gezeid hebben dat zij de dochter van eene herberg was. Zij was daarenboven zoo spraakzaam en zoo populair dat men haar dagelijks vond kouten met mosselman nen, pottebezemmarchands, schouwvagers en potjedeks. Noglans 's avonds laat maakte zij haar weerdig van het gezel schap der treffelijkste jongelingen die een glas punch of eene moor warmen wijn konden.betalen, en men zegt dat er ner gens meer orgies en meer liefdeperten plaats hadden dan in die nacht-estaminet. Er waren daar immers nog zustertjes die ook elk hunnen vrijer hadden. Natte de leugenege (zij was onder dien naam bekend) was even zoo beminnelijk en braaf als haar vader Jan, die ook van iedereen bemind en geacht wierd omdat hij zoo oplettend was in het vagen der graanders en het vullen van zijnen grijpzak, om welke reden hij baas Vulder genaamd werd. Maar na ge trouwd geweest te zijn met een der vermaardste koppen van het land, is zij zoo hooveerdig en zoo groolsch geworden dat zij geene van hare oude kennissen zou bekijken. Zaterdag namiddag zag men in de statie van IJper eenen vreemden persoon manoeuvreren met de werklieden van den ijzerenweg. llij stak dat hij zweette aan den bagagiewagen en aan de wagons die in het konvooi moesten ingelascht worden om de poperinghenaars die naar de kattefeest gekomen waren op te laden. De chef van de statie vraagde wie die man was, en hoe stonden de omstaanders te lachen toen men hem ver- keilde voor een gemeenteraadsheer van eene stad van 11,000 zielen Inderdaad, 't was den boer Pé Corte van I'operinghe, die in de laatste kiezing 120 stemmen meer bekomen heeft dan de oude liberale schepenen M. Van Merris en M. Roelens! Kemmel, den 19 Maart 1873. Mijnheer de Opsteller, Alhoewel wij als verscholen liggen in een hoekje van onze Vlaanderen, doch valt er hier of daar iets vóór waaraan men zien kan dat Kemmel en deszelfs inwoners met de verlichting der maatschappij samen vooruitstreven. Door eene zekere omstandigheid was er alhier een eerw. Pater moeten komen. Na zijnen plicht vervuld te hebben, moest hij ons gemeente voor anders aanzien dan hel eigent- lijk is en stelde zich vóór eene onderneming te doen. Hij maande al de inwoners aan om zich te doen inschrijven in een nieuw op te richten broederschap aan één frank 's jaars (van het H. Sakrament, geloof ik,) en na veel pogingen en diensten, gelukte hij er in vijf leden te vindeneene welstel lende weduwe met haar meissen en drij kinders uit de school Des Zondags moesten de dorpbewoners geene koopen maar alles heeft niet geholpen, ze zijn met 3 en blijven metü De Kemmelnaars zeggen daar het geld zoo kwókrijgs is, en God met dat geld niet gediend is, kunnen wij het Heilig Sakrament wel aanbidden zonder dat het geld moet kosten. En zij hebben gelijk K. C. Eene dwaze en waarlijk onuitlegbare aanslag heeft VVoensdag namiddag de bewoners der Zavelstraat, te Brussel, in opsehudding gebracht. Rond 1 uur bood een tot heden toe onbekend gebleven kerel zich ten huize aan van vrouw D.... Zavelstraat. Hij ver zocht den knecht om aan zijne dame te gaan zeggen dat haar neef van IJperen haar zijne komplimenten deed^ En toen de dienstknecht wederkeerde, na zich van zijnen plicht gekweten te hebben, haalde de wachtende kerel een revolver te voor schijn en loste het schotde ongelukkige knecht ontving de volle lading in den buik en viel erg gekwetst op den grond. De gekwetste is overleden en de vermoedelijke dader is aangehouden. Hij heet Sylvain Mortier, en is bediende bij den gezant van Rusland. De liberalen van het arrondissement Nyvel zullen Zondag bijeen komen, om eene groote liberale vereeniging tot stand te brengen, welke met geheel het arrondissement in betrek zal zijn. Dat is welgedaan van de liberalen, die niet denken dat men alles tot het laatste oogenblik moet uitstellen. Men schrijft ons uit Wervick: De hofstede der gebroeders Catteau is Donderdag laatstleden omtrent middernacht door een hevigen brand vernield. Al de gebouwen van dit pachthof waren uit leem overtrokken en metstroo gedekt. In eenen oogenblik had het vuur al de plin ten overweldigd, en 't is waarlijk door een toeval dat eenige jongelingen uit de buurt het vuur ontwarende, nog op tijd de inwoners van het in brand staande huis konden waar schuwen. Het verlies op 16,000 fr. geschat, is slechts voor 6,000 fr. verzekerd. Geen enkel stuk vee der hofstede is kun nen gered worden. Er wordt ons uit Doornik gemeld Vrijdag laatst heeft eene sterke ploeg gendarmen een be zoek afgelegd te Antoing, en in eenen slag eene gansche bende dieven gevangen, welke naar de gevangenis van Doornik ge bracht is. Men verzekert dat M. Thiers op de aanvraag van M. von Bismarck, eene schadeloosstelling van 10,000 fr. heeft toege staan aan den pruisischen soldaat, die, in eene vechtpartij na de sluiting van den vrede voorgevallen, door een fransch soldaat, Tonnelet genaamd, gekwetst was geworden. MENGELINGEN. Ilet was in't jaar 51. De vrijwilligers deden den garni zoensdienst in de steden waar men het hollandsch garnizoen weggejaagd had. Voor veel van die mannen viel het hard op den brits te slapen daar zij gewoon waren op een zacht pluimen bed zich uit te strekken. Een soldaat over weinige weken in 't huwelijk getreden had juist zijn twee uren faction gemaakt en trad de wachte binnen. Wanneer hij zich uitstrekte op den brits, dacht hij alzoo bij zich zelve: Maar, dewijl ik nu lieber beo tot mor gen,indien ik zonder 'taan iemand te zeggen de reste van den nacht naar huis ging slapen bij mijn lief Leentje het ware duist maal gemakkelijker dan hier. Het pastte toen nog wel de luitenant was juist afwezig, en Ferdinand sloop de wacht uit zonder door iemand bemerkt te zijn. Te huis gekomen, vondt hij zijne vrouw nog wakker,wierp zijn uniform op een stoel kroop in zijn bed en sliep tot 's anderdags bij den morgendstond. Ferdinand 0 blijf je Gaat gij nog niet opstaan 't is al vuive. - God van den hemel, 't zou welhaast dag zijn En Ferdinand sprong uit zijn bed, tastte naar zijne kleederen, trok dien aan en snelde de deur uit. Hij kwam de wacht binnen, op zijne teeè'n, niemand had hem gehoord Eenige minuten later wordt de deur open gesteken der wacht door een garde civiek met groot gerucht. Al de andere burgerwachten ontwaakten. Ferdinand ook. Eensklaps breekt een algemeen schaterlacht uit. Feidinand was in luitenant gekleeden de luitenant.... in simpelen garde Tableau L'ILLUSTRATION EUROPÉENNE, SOMMAIRE. N° 19. 5e ANNÉE. Gravures: Jane Grey en prison. Ancienne entrée du village de Remouchamps. L'aumóne de l'enfance. Kosza Sandor en prison. Texte: Avis aux abonnés.Nos gravures. - Causerie. Mesdames les Japonaises. I.e joueur d'orgue. Traduit du flamand d'Aug. Snieders. Les tribunaux de commerce en Belgicjue. Histoire de Rosza Sandor. L horloge de 1a mort. Les voies du chatiment. (Roman.)

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2