Stads Nieuws. POPERINGHE. Verschilligc tijdingen. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, 5° April 1873. 1" Cominnoic. Zondag laatst was het een schoone dag voor de jonge kinderen die hunne eerste commu nie deden. Een ware Zomerdag heeft de plechtigheid opgeluisterd, hetgeen het geluk der opkomende generatie nog vergroot heeft. iedermaal wij die kinderen beschouwen, zoo netjes gekleed, zoo rein naar ziel en lichaam, iedermaal denken wij met nadruk, hoe jammer het toch is dat later diezelfde herten, thans zoo puur, moeten bezoedeld worden door politieke driften waarvan de inademing vergiftigend is Zij nu zoo gelukkig, want alles lacht hun tegen, zij bemin nen den zielenherder die hun met hunnen Schepper verzoend heeft, hun de schoonheid des Hemels liet zien en hen den weg aanwees om er eens te komen; zij beminnen hunne ouders uit natuur en plichtzij beminnen hunne evenmen- schen, omdat zij die aanzien als hunne broeders en later helaas!... met het verpestend overheersching-stelsel der catholijke partij, moeten zulke schoone reine zielen vergald worden. Die herder die hem als kind zoo lief was, wordt hem eenen vijand wanneer hij in het politiek naar plicht en geweten durft handelen Dit kind, dat zijne ouders toch zoo lief had, zal later tegen hun opstaan en zijne moeder tegen zijn vader aanhitsen ten einde, onder den invloed van zijnen biechtvader, de kiezingen cierikaallijk te doen gelukken Dit kind, dal in iedereen een vriend en broeder beminde, is veroordeeld om later in iedereen eenen vijand te bevechten en alzoo den vrede en het geluk, waartoe het geroepen was, met de voeten te treden Wie zal van zulke afschuwelijkheden rekening moeten geven? Het jesuiten-stelsel, dat geld en heerschzucht stelt boven God en de menscheniiefde. PolicJe. - Verleden Woensdag had er een herlroe- rende gebeurtenis plaatst waarvan wij met alle recht meenen melding te moeten maken. Iedereen weet dat SI. Amare, na eene lange reeks jaren onberispelijken dienst,zijn ontslag gegeven heeft.Die heer nam Woensdag laatst afscheid van zijne policie-bedienden, die in hem het verlies eens vaders betreuren. Deze onderhoorigen willende hem eenen blijk geven van hunne ware aangekleefdheid voor de goedheid en rechtveer- digheid waardoor hij ten hunnen opzichte altijd is bezield geweest, hebben hem als aandenken twee overschoone candelabers opgedragen. Bij het overhandigen van dit geschenk, onder de gewisselde dankbetuigingen en bedankingen, hebben tranen van aandoe ning, zoowel bij den overste als bij de bedienden, de oogen bevochtigd, en dit innig, doch treffend oogenblik, zal voor altijd in de herten blijven van hun die er getuige van waren. Wanneer men alzoo, gelijk SI. Amare, eenen post verlaat, altoos zeer moeilijk om vervullen, en men zich alzoo omringd ziet door hulde en erkentenis, dan mag men gerust zeggen ik heb mijnen plicht gedaan Eere en achting voor dien man. Rijschool. - Men zegtdaar de renbaan en de groote stallen der krijgsacademie nu op het punt zijn vol trokken te worden, dat de Iluiterijschool, in bezetting alhier, die twee schadrons sterk is, bevel zal ontvangen om eerlang naar Elsene te gaan. In de maand October eerstkomende, zal het personeel volledig zijn in de lokalen der gewezene abdij van Ter Kameren. i in iii Van den 2Sn Maart tot den 4" April 1878. rrunnnTrv Mannelijk geslacht 5) GEBOORTEN yrouweJlijkü te zamen, 10. Van Gheluwe, Leonardus, 34 jaren, voermansknecht, weduwaar van Sophia Florin, Slecnenstraat. Delahaye, Franciscus, 68 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Melania Pollet, S' Jacobstraat. Catteeuw, Angelus, 77 jaren, werkman, weduwaar van Slaria Deklerck, S' Janstraat. Corniihe, Bruno, 62 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boter- straat. - Saey, Dorothea, 73 jaren, zonder beroep, onge huwd, Dixmudestraat. - Cornette, Joannnes, 68 jaren, z. b., echtgenoot van Cathariaa Beirnaert, S' Nicolaus-nevens- IJpre. Kinderen heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 3, Vrouwelijk geslacht, 3. tezamen 6. 5 April 1873. NOG EE\ YASTEN-SERMOENTJE. Men is in den tijd van den heiligen Vasten, en, in plaats van de passie te prediken, den eerw. heer Kierewietooge heeft Zondag laatst in de hoogmis van niet anders gehandeld dan van apen, puiden, padden, aketessen. ratten en muizen. Hij vertelde dat, volgens nieuwe ontdekkingen gedaan Hoor de naturalisten en géogolisten, de apen en veel andere beesten op den aarbol bestonden vóór de schepping van den mensch, en dal de menschen voortkwamen van de apen, de apen van de puiden en padden, en de ratten van de havermuizen. Hij heeft dit bevestigd alsof het een nieuw geloofspunt zoude zijn gelijk de Onbevlekte Ontvangenis en de Onfaalbaarheid van den Paus, zeggende dat het zelfs de leering is van de groote koppen te Brussel, zoo als D'hane-Steenhuize, llrasseur, Ker- vyn van Lootenhoven en consoorten. Ook de aanhoorders trokken niet alleen hunne schouders op, maar zij lachtten hem vierkant uit. De predikant eindigde zijn sermoen met eene verklaring dat ai de poperinghenaars die de Toekomst ontvangen, lezen of hooren lezen, met denPaasschen geene absolutie zullen be komen, noch te Poperinghe, noch te IJperen, noch hij den Aap van S' Tjiks, noch hij de Diskolsens, noch nieuwers in geheel onze provintie, dewijl de bisschop orders gegeven heeft om Poperinghe, kost wat kost, te zuiveren. Vruchteloos zal het dan zijn zich te begeven bij eeneii biechtvader, alle de absolutien, groote en kleine, zijn behouden voor de lezers van het heilig Nieuwsblad, en aangezien er vele onnoozelaars dit blad lezen, zullen er waarschijnlijk nog vele absolutien te kort zijn, in welk geval de padde Marquis zijnen oven zal moeten warm houden om er nieuwe te bakken. O hemelCalhrintje en Eugenietje, waar zult gij dan bevaren met uwe besmeurde consciëntie Over korten tijd eene dienstmeid ging te biechte bij den Havermuis, en, voor aireede haar de heilige absolutie te ge ven, de eerweerdige vader wilde haar doen beloven van de Toekomst, welke haren meester ontvangde, te weigeren of te verduiken maar zij antwoordde meent gij, heiligen va- der Havermuis, dat mijnen meester een klerikalen domkop is gij zijt grootelijks gemist, en moet ik maar te biechte a komen om te leeren liegen en bedriegen, ik zal mij er van ji afhouden. Het Nieuwsblad sprak laatsmaal groote schande van de concerts en andere verinaken die bij de liberalen van Pope ringhe plaats hebben gedureude den heiligen tijd van den Vasten, en deze week spreekt het Journal d'Ypres met veel lof en eer van een concert 't welk de katholijken van IJperen Zondag laatst gegeven hebben in het lokaal van hunnen Kring. Zijn deze mannen misschien zondevrij omdat zij katholijken zijn Ten minste, wanneer de liberalen van Poperinghe zich aan de eene of de andere vermakelijkheden overleveren, zij wach ten tot dat de goddelijke diensten gedaan zijn maar de Mij tende Grenadiers, die Zondag namiddag langs eenige kleine straatjes een lustwandelingje gedaan hebben met hun Tuiters- muziek, hebben noch vespers, noch lof geëerbiedigd. Dit is zeker ook geen kwaad omdat zij katholijken zijn De poperingsche correspondenten van het Nieuwsblad, iedermaal dat zij van ortze liberale feesten spreken, brengen altijd de zeden op het tapijt, even alsof in die vergaderin gen van ongelijke personen niet anders dan vuilpotterij om gingen alle herberg waar eene liberale bazin of eene liberale meid woont is volgens hun een kot. Wij houden staan dat er meer kwaad gebeurt tusschen vier oogen dan iusschen honderd of duist oogen, en dat eene publieke estaminet meer waarborg voor de zeden oplevert dan eene schuur of andere bijzondere plaats. Wij hebben hiervan meer dan een voorbeeld gezien onder onze katholijke jongelingen. Maar wij hebben te veel christelijke liefde om ten allen stonde van onze evennaas ten ligtveerdiglijk te willen oordeelen en om, gelijk onze tegenstrevers, al de nieuwe en oude zeggenschappen als waar heden te aanveerden, zonder hiervan het minste bewijs te hebben. Indien wij van onzen evenmensch altijd slecht ach terdenken hadden, zouden wij ook niet voor verdacht mogen houden 't geen over tijd omging, volgens liet zeggen van kwa tongen, in eenen ijzerwinkel waar de krommen Pon op zeke ren avond kapellaan Kuiptje onder den toog zag liggen en waar een oud wijf hem niet de kieine kindjes van den huize in zijne soutane gewonden zag naar boven loopen? Wij weten dat vele katholijke huisgezinnen zich eene eer maken van het gemeenzaam verkeer der jonge geestelijken; maar de menschlie- venheid die bestond tusschen Kuiptje en vrouw Amelie was zoo groot dat zij nog te samen peter en meter geweest hebben en alzoo in eene soort van geestelijke maagschap getreden zijn. Tot preuve dies woont er nog een van hunne villens in de IJperslraat. Eene verpachting van dischgoederen is afgekondigd en aan geplakt door onzen achtbaren representant, burgmeester en notaris M. Herten, welke door zijn ministerie ten zijnen pro- fijte zal uitgevoerd worden, niet uit gierigheid maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. M. Herten zal dan, als burgmeester, zijn eigen werk con- tröleeren en zonder de minste observatie goedkeuren, niet uit gierigheid maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. De andere twee notarissen kunnen den lijd afwachten tot dat M. Herten een kapitaal van 5 miljoenen zal bereikt heb ben, 't welk hij altijd bezig is met in te zakken, niet uit gie righeid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloedverwanten. Dit jaar w aren rond de zeventig arme kinders te verkleeden voor de eerste communie. Men zegt dat M. Berleu in dit werk van berraherligheid zijne schuite van kant gehouden heeft niet uit gierigheid, maar uit spaarzaamheid voor zijne bloed verwanten. o. Q. Ziehier eenige weervoorspellingen voor de maand April, door den weerkundigen Nick van PérigueuxVeranderlijk weder, tamelijk bewogen, over het geheel eerder vochtig dan droog, met dikwijls overtrokken of nevelachtige lucht. Schie lijke weersveranderingen koele nachten. Gedeeltelijke onwe- ders van den 4 lot den 13 en van den 18 tot den 26; rijzing van het water. Zware winden. Eenige nachten zijn koud, voornamelijk gedurende de eerste helft en rond het einde der maand. Wind, regen, buien of vlagen volgens de streken. Den 25 Maart, rond half vier nanoen, is er een betreu renswaardig ongeluk gebeurd op den spoorweg van Wevelgem naar Meenen. Een bareelwachter, een man van 65 jaar, is door eene lokomolief getroffen en op grooten afstand mede- gesleept; eindelijk viel hij onder de raderen en werd ijsiijk geplellerd. Hij laat eene weduwe en zes kinderen achter. Het gouvernement heeft aan de weduwe van Neuckens. treinwachter, op 1 9 December 1872 in het uitoefenen zijner bediening GEDOOD, een jaarlijksche pensioen toegestaan van165 FRANK! Aan de weduwe van Delisse, briefdrager ten platten lande, een jaaelijksch pensioen van.... 64 FRANK Gisteren heeft eene vergadering van aktionnarissen de ontbinding gestemd van het bankhuis Jacobs broeders en O (Bank de Union) te Brussel gevestigd. Er bestaat een ontwerp om de bank herin te richten onder de nieuwe lirma. Het kapitaal zou van 75 millioen zijn of 50,000 aktien van 500 fr. voluit betaald. Die acktien zouden bij voorkeur worden aangeboden aan de oude aktionnarissen. De ontbinding is gestemei met 849 stemmen legen 91. De brusselsche correspondent van den Journal de Liége baalt een erg feit aan dat te Bethune, nabij Rijsel is voorgevallen. Ziehier wat hij zegt: >i De kloosterzusters dier plaats houden eene school van kleine meisjes; ten gevolge der zonderlingste geruchten, heeft het parket een onderzoek bevolen en verscheidene aanhoudingen gedaan. De bijzonderheden die men geeft zijn te kiescb om hier te worden vermeld. Daarbij moet men de bevestiging van de aangehaalde feiten afwachten. Men schrijft uit Luik, 51 Maart De bestuurder der messagerien Van Gend, te Luik, is het slachtoffer geweest van eenen diefstal. De briefdrager bad ter woonplaats eenen brief niet kunnen bestellen, die 14,000 fr. inhield en bracht hem weder. De bestuurder, uitgegaan zijnde, keerde korts daarna terug, maar de brief was verdwenen en de icverigste opzoekingen die de politie deed, zijn tot heden zonder uitslag gebleven. Meu schrijft uit Brussel, 29 Maart Maandag laatst is in de gemeente Yosseghem, arrondisse ment Nijvel, bijna een afgrijselijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Van B..., landbouwer, oud 50 jaar, was zaterdags te voren gestorven na eene lange ziekte, waartegen de ge- neesheeren niets vermochten de krachten des zieken waren langzamerhand uitgeput en deze was overleden zonder dat eenig vreemd kenteeken zich voordeed. Toen men echter Van B... wilde gaan kisten naderde een der kinderen tot het doodsbed eu nam het laken van het lijk. Verschrikt deinsde de zoon achteruit. De oogen van het lijk draaiden in het hoofd De andere kinderen kwamen op het gerucht toegesneld en weldra kwam een geneesheer bi; het doodsbed. Men plaatste een spiegel vóór het gelaat van Van B..., doch het glas bleef onbevlekt, en nogtans draaiden de oogen maar altijd in hunne holen. Voor de geneesheer echter bleef geen twijfel of Van B... leefde; hij gelukte er in allengskens gansch tot het leven terug te roepen, doch tot hiertoe heeft Van B... de spraak noe niet bekomen en een gedeelte zijns lichaams is met lamheid geslagen. De ongelukkige had de ziekte gehad welke men hloedstil- stand (zinvang) noemt, schrikkelijke kwaal des te afgrijselij ker, daar zij al de kenteekens der dood heeft. In eene burgersfamilje te Antwerpen beeft zich een feit voorgedaan, dat met recht een wonderverschijnsel in de na tuur mag genoemd en stellig door velen niet geloofd zal wor den. En nogthans kunnen wij de echtheid van het feit verze keren. Ziehier waarvan er kwestie is Gedurende den nacht van Donderdag tot Vrijdag, der ver- ledene week, schonk de vrouw van een geacht burger, de heer A..., wonende in het schipperskwartier, het leven 'aau een struisch en welgeboren kind; al spoedig bemerkte men dal het daar niet zou bijblijven, en een tweede kind wachtte om het daglicht te zien; in een woord, het huisgezin ging verrijkt worden met een tweeling. Tol hiertoe is echter dit tweede kind nog niet ter wereld gekomen, en moet men den geneesheer-vroedmeester gelooven, dan zal de tweede beval ling der moeder eerst binnen 4 a 5 weken plaats hebben. Het reeds geboren kind is gedoopt en ten stadhuize aange geven geworden, en toen men het geval aan den officier van den Burgerstand vertelde, verklaarde deze dat zulk een geval zich voor een of twee jaren nog heeft voorgedaan in eene straat van het Schipperskwartier, met dit verschil, dat er tus schen de geboorte der twee kinderen een tijdverloop bestond van ongeveer drij maanden. 'j gejooven dat zulke feiten zich zelden genoeg voordoen om waardig te zijn gemeld te worden. ~7 p' S'Nicolaas wordt gemeld, dat toen de trein van Mechelen, die te S' Nicolaas om 2 1/2 uur namiddags aankomt,

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2