Stads Nieuws. PÜPERINGHE. gen. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, 12" April 1873. ffic «siftiüës». - Te IJperen beslaat er sedert zeer lang onder bet volk een gebruik van lusschen den Willen Donderdag en den Goeden Vrijdag eene soort van bedevaart te doen. De vergaderplaats is vóór S' Martens kerk. Met slag van middernacht, ziet men de menigte op de knien vallen eo dan vertrekken langs dc Boesingstraat, Nieuwe Houtmarkt, Recolictteslraat, langs de vesten lot aan S' Jacobskerkuof, dan langs de S' Jacobstraat, de Wenixstraat naar S' Pieters kerkhof; van waar men vertrekt langs de Rijselstraat naar de Lombaartstraat, Paterstraat, Boterstraat tot bij de kerk van S' Nicolaas, om den weg voort te zetten langs de S' Janstraat, Kogelstraat, Elverdingstraat, Leet, Kloosterpoort lot vóór de Arme-Klaren, alwaar de menigte uiteengaat. Langs den wrg vallen de bedevaarders op de knien op de verschillige hiernagenoemde plaatsen S' Maartens, S' Jacobs, Iersche-Damen, S' Pieters, Discalsen, S' Nicolaas, O. I.. V. van de Vesten, op den hoek van het Engelstraalje en de Elver dingstraat en vóór het klooster der Arme-Klaren. Deze zotte gewoonte begint sterk af te nemen en wij hebben bestadigd dat in 20 jaren van hier er geene vergelij kenis meer mede te maken is. Alsdan was de Leet e klein voor het volk, en nu zijn er geen 200 menschen meer, onder spotvogels, onnoozelaars, en andere soorten Wij verstaan niet waarom het Nieuwsblad, dat zoo shrk voor de goede zeden is, zich daar niet tegen verzet. Elvcrdinghe-Stcaat. - Deze straat ziet hare ver lenging voltrokken en is nu, bij middel eener kalchiede over de stadswalers, in rechtstreeksche betrekking met de statie langs den zuidkant, en al hel noorden met den steenweg op Veurne. Eene brug over de vaart voltooit dit schoon werk. Door deze verbetering wordt een heel kwartier der stad aan het leven terug gegeven. Lombaai't. - Door bet afschaffen Tan den Berg van Bermhertigheid, wordt een zeer groot en schoon gebouw beschikbaar. Daar de stad eigenlijk geene Tooneelzaal bezit, schijnt het ons toe dat er in lang geene schooner gelegenheid zich voor gedaan heeft om aldaar eene Stadstooneelzaal in te richten. Het gebouw is vanpasse lang, breed en hoog en met weinigen onkost zou de stad eene publieke zaal kunnen maken waar alle feesten mogelijk zouden kunnen gegeven worden. Later zullen wij daarop terug keeren. Burgerwacht. - Zondag laatst heeft de trekking plaats gehad voor het samenstellen van den Tuchtraad dei- Burgerwacht, die moet zetelen in den 2° trimester van dit jaar. De uitslag der loting is Rechters. Bijvoegende Rechters. MM. Pyssonnier, Th., luiten'. M5I. Dussillon, Emiel, luit'. Allaert, Juvenal, serjant. Candaele, J., serjant.. Pinck, Jéróme, kaporaal j Roffiaen, L"1, kaporaal. Verschaeve, Aimé, gde. Rabau, Louis, garde. Feest des Konings. - Woensdag laatst vierde België de 58" verjaardag van Koning Leopold II, geboren te Laeken, den 9 April 1835. Bij deze gelegenheid was te IJperen het nationaal vaandel op S' Maartenstoren gestrken en den beiaard liet zijne lieve toonen hooren. Bij de heeren Burgemeester, arrondissements Kommissaris en Voorzitter van den rechtbank, als ook op 't gebouw des Justitie paleizis stak het vaandel ook uit. Celgevangcnis. - Op Zaterdag 26 April 1873, zal er te Brussel, in eene der zalen van het ministerie van juslicie, overgegaan worden tot de opening der aangebodene soummissien voor het bouwen van een cellengevangenis, te IJperen. Tan den GEBOORTEN te zamen, 9. 4° tot den 11" April Mannelijk geslacht 5) Vrouwelijk 4) Magherman. Nathalia, 48 jaren, zuster van liefde, Bolling- straat. Vandromme, Amelia, 67 jaren, kantwerkster, weduwe van Desiderius Tremery, Meenenstraat. Lava, Petrus, 61 jaren, werkman, echtgenoot van Coleta Gorissey, Thouroutstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 0, Vrouwelijk geslacht, 2. tezamen 2. 9 April 1873. HET PROGRES VAN BEN GOBSBIENST. Over bijna 2900 jaren predikte Christus de liefde en den vrede onder de menschen, na Hem waren de pauzen, bis schoppen en priesters met de voortzetting van deze leering belast, en heden, na 19 eeuwen priesterlijke predikatiën, zijn wij zoo ver als nauwers. In plaats van liefde onder de men schen ziet men niet anders dan haat, nijd, valschheid en be drog in plaats van vrede niet anders dan vijandschap, tweedracht en oproer. De eerweerdige pater Felix heeft onlangs op de christelijke liefde der 19" eeuw in de hoofdkerk van Luik een sermoen gedaan waarin men de volgende zinsneden bemerkte Haten Schrikkelijk woord den haat is de hel van het leven en de hel der maatschappij, de liefde is de eendracht, den haat is de verdeeldheid; de liefde is de orde, den haat is de wanorde de liefde is de vooruitgang, den haat is den ondergang de liefde is de beschaving, den haat is de bar- baarschheid. Noch de rijkdom, noch de welspretenheid, noch de let- terkunde, noch de nijverheid zouden eene maatschappij kunnen redden waarop den haat inbreuk gedaan heeft. En nogthans, z gt de redenaar, de tegenwoordige maat- >i schappij is de prooi geworden van den haat! Men zegde van de eerste christenen Zie, hoe zij zich beminnen'. n En ik, minister van vrede, wiens hart nooit den ijskou- ii den blaas van den haat gevoeld heeft, ik kan niet nalaten ii van te zeggen van mijne tijdgenooten Zie, hoe zij zich ji haten! Ja, wij zijn genegen tot den haat, en, ik heb de >1 droefheid van het te bestatigen, wij bezwijken er onder, ii De vrede onder de menschen bestaat niet, om dat de herten ii niet ontwapend zijn. Wij verzenden dit zielkundig onderzoek aan de godvruch tige razers der katholijke drukpers wier gewijde pennen zoo veel bij brengen tot het verspreiden van dien gruweiijken haat waarvan pater Feiix spreekt. Neen, nooit zal de vrede onder de menschen heerschen zoolang er schrijvers zullen zijn die, uit naam van eenen God van vrede, verzoening en van bermhertigheid, geene andere bekommering hebban dan van den laster zoo kwetsend mogelijk te maken zoolang er predikanten zulien zijn die de leerstelsels van het Evangelie verzwijgen om dezelve te vervangen door politieke redevoe ringen die niet anders ten doel hebben dan persoonlijk ge zag en de voldoening van wereldsche driften. De ootmoedigheid, de broederlijke liefde hebben ten allen tijde het voordeel gehad van de menschen tot zachtmoediger gevoelens te brengen maar het is genoeg van de eerste ka tholijke gazette gereed (zoo als het Nieuwsbladopen te slaan om te zien op welke wijze de christelijke deugden uitgeoe fend zijn tn het klerikale kamp. Dat onze heilige zedeleeraars de lessen van broederlijke liefde overwegen welke pater Felix hun geeft. Deze lessen zijn bijzonderlijk toegestuurd aan die welke zich de verdedigers noem,'n van de leering van het Evangelie, terwijl zij altijd bezig zijn met de faam te bezoedelen van die welke het on gelijk hebben van niet als waarheid te aanveerden al de ruwe bijgeloovighede.n waarmede zij de ongeleerde kiezers aan hunne koorde houden. Zoolang die zoogezegde navolgers van Christus niet beter hunne zending zullen verstaan, zal er noch liefde, noch vre de onder de menschen mogelijk zijn, en de bewerkstelling der godsdienstige princiepen zal altijd blijven gelijk in den beginne ivas liet woord. Wat verschil tusschen de christenen met geld en de chris tenen zonder geld 1 Terwijl onze poperingsche evangelisten altijd werken om hunne liberale evennaasten te beschadigen in hunnen handel en hunne stoffelijke belangen, zij trachten van hunnen kant zoo veel mogelijk hunnen zak te vullen niet alleen met de verhooging van hunne winkeltarieven, maar met de inrich ting van een nieuw slach van uitvaarten voor de jonge hin ders. Onlangs inderdaad heeft men hier een grooten uitvaart zien doen met plechtigen stoet, standaards, geestelijken état major, gregoriaansch gezang en klokgeluid voor een onnoo- zel kind van acht dage» oud, en men verhoopt grootelijks deze nieuwe mode door al de bemiddelde huisgezinnen te zien aannemen. Het schijnt noglans dat iedereen die geldspeculatie door middel van uitvaarten en jaargetijden niet goedkeurt, want een dezer stad, die jaarlijks pleegde een jaargetijde te doen crlebreeren voor de ziel van zijne afgestorvene vrouw, heeft dit jaar zijne liberale penningen uiet willen jonnen aan zijne openbare vijanden, die nog degelijk zijn krediet zoeken te ontnemen, en heeft het bedrag van dien kerkelijken dienst gestort in handen van een arm huisgezin die zeker een beter gebruik er van zal weten te maken. Het ware te wenschen dat al de liberalen dit voorbeeld zou den navolgen. Het is nog niet lang geleden dat men in het kerkstrantje van S' Berlinus het lijk van een armen inensch vaQ buiten stad nedergezet had, in afwachting dal een geestelijk dit lijk in de kerk zon ingehaald hebben. Geene mis was gevraagd en gevolgelijk hoorde men geene klok. Inlusschen hadden de mannen die de doodkist toegebracht hadden zich van dezelve verwijderd, waarschijnlijk om een druppel te gaan drinken, en iedereen was verwonderd daar langs de grep eene verla tene schrijn te zien liggen waartegen de voorbijgaande honden den poot opheflen. Als dit lang genoeg geduurd had, de lichlbewaarder kwam eindelijk zeggen dat men de kerk mocht binnentreden, hij wierp eene brokke van een pelder op de schrijn, en het lijk, door twee mannen tot hij den eersten pilaar gedragen zijnde, ontving door bet ministerie van den geestelijken koster, een de profundis en een requiescat in pace, na welke korte kompümeuten men hetzelve na den putdroeg. Onze geestelijke stadsoverheden zijn sedert Zondag laatst altijd bezig met het H. Sakrament van vergiffenis en verzoe ning aan de geloovigen toe te dienen. Wij zouden willen weten of er na Paasschen hier ineer liefde en vrede onder de menschen zal heerschen. Lezers wilt gij weten wat het Nieuwjaar opgebracht heeft aan den armen duts van den Paus in den loop van het verleden jaarDrij honderd vier miljoen vijf honderd twee en zestig franken en 22 centiemen En zegge dat er zoo veel ongelukkigen zouden kunnen ge holpen worden met enkel een deel van die som, welke de Paus toch niet noodig heeft. Wat zijn de kierikalen toch mensch- lievend 1 Maandag avond, rond 7 ure, waren de echtgenooten Peeters, werklieden, wonenden op een zolderkamerken inde Wapenmakersstraat, te Antwerpen, uitgegaan, ek een twee jarig knaapje, dat zij te bed gelegd hadden, alleen latende. Het was middernacht toen de onvoorzichtige ouders in hun huis wederkeerden en eenen hevigen rookreuk gewaar wer den. Hoe groot was hunne smart niet toen zij hun zoontje le venloos op het bed vonden liggen 1 M. de doktor Joris, onmiddelijk geroepen, kon slechts de dood van het jonge slachtoffer, dat door de rook verstikt was geworden, bestatigen. De vader herinnerde zich dat hij de pr- trollamp uitgedraaid hebbende alvorens uit te gaan, een fos- forken had aangesteken om nog iets te zoeken en dat hij ver volgens dit fosfoorsleksken had weggeworpen. Dit fosfoor- steksken was op een met kleeren beladen koffer gevallen deze kleeren hadden langzaam vuur gevat en de kamer niet rook vervuld, waardoor het wichtje versmachtte. Proces-verbal werd door de policie ten laste der echtgeno ten Peeters opgemaakt. De belgische kolen worden dagelijks schaarscher terwijl dc duitsche overvloediger aankomen. Het getal der smeltovens die zich van duitsche kolen bedienen, vermeerderd eiken dag in den bassin van Henegouw. Die belangrijke aarikoopen moeten de inlandsche koolmijneigenaars doen hegrijpen dat hunne neiging tot opslag hierdoor gedwarsboomd is. In het nieuwe jusliciepaleis te Brussel zullen niet minder dan 403 plaatsen zijn, waarvan 23 gehoorzalen. Er zijn 1127 deuren, 930 vensters en 222 schouwen. Een der onderzeesche kabels, welke Europa in recht streeksche gemeenschap met Amerika brengen, en die in •1863 gelegd werd, is gebroken. Die braak wordt door al de mannen, die zich met onderzeesche telegraphie bezig houden, beschouwd als een zeer erge gebeurtenis. De rosse maan zegt Arago, is die, in April beginnen de, vol is, op 't einde dezer maand of gewooniijker in den loop der maand Mei. Nu, dit jaar is het nieuwe maan den 26 April, ten 10 u. 51 m. 's avonds, en deze rosse maan zal duren tot den 25 Mei inbegrepen. Zoo de rosse maan hare slechte reputatie verrechtveerdigt, hebben wij ons nog bij lange niet te verheugen. In eene hoeve van het kanton Fiorenne, te Vodelee, heelt zich een raar geval van vruchtbaarheid voorgedaan. Eene koei heeft drie kalveren en allen van het mannelijk geslacht op de wereld gebracht. Moeder en zonen zijn welvarend. Het ware te wenschen dat al onze pachters derge- I'jk geluk hadden hunne stallen zouden beter voorzien zijn en het vleesch zou beter koop worden. - De paus is nog altijd lijdend volgens de Gazette van Keulen, zou men zich in de gouvernemetele kringen ernstig met de mogelijke dood en met zijne opvolging bezig houden. Eene telegrafische depeche uit Amsterdam, meld dat de heci Victor Driessens Woensdag avond door den Gemeente raad dier stad is benoemd geworden tot bestuurder van het Hollandsch Schouwburg, met 51 stemmen tegen 3, en dat deze benoeming door de Amsterdamsclie bevolking allerbest onthaald en goedgekeurd wordt. MENGELINGEN. Het was Goede Vrijdag laatst. Een soldaat was uit de ka zerne gegaan om een haring te koopendoch hel schijnt dat zijne kleeding niet ordentelijk was of eenigzins streed niet het reglement, hij kreeg 4 dagen policiekamer. De officier die hem strafte bracht het op liet orde r De genaamde Kluizemakers, hoornblazer bij hel 13" reg', 2" ba tail Ion4' kompagnie, 4 dagen policiekamer voor het halen van eenen haring, zonder coI,chako of schoen aan. Pietje, waarom zijt gij in het zothuis Voor mijn gedacht te zeggen. Hoe? Iedereen is vrij zijn gedacht te zeggen. Ge zijt er wel meê! Ik zei dat geheel de wereld zot was en geheel de wereld zei dat ik zot was; zij had de meerder heid en men duwde mij hier binnen

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2