POPERIN G-HE Briefwisseling der Toekomst Verschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Bupgcrwadit. - Maatschappij Cijbclschutters. Uitsla;;' der schietirig vu» Maandag, 21 April 1" Prijs Vergracht, Louis. 4" Prijs: Vergracht, Jules. 2" Cardinael, Leon. j o" Podevyn, Auguste. 5" Poot, Henri. 6" Desaegher, Louis. .Sms'eës». - Ziehier de lijst der heeren, die als Jureën moeten zetelen in het assisenhof te Brugge voor de 2dc reeks in het 2de kwartaal 1875, welke zal geopend worden den 7 Mei aanslaande, onder het voorzitterschap van M. Coevoet, raadsheer bij het hof van Appel. 31M. Dumortier Jan, nég', Ghëluwe. Devós-Debaene, grondeigenaar, Poperinghe. Bonneel-Dorny, id. Wervick. Hynderick Aug., id. IJperen. Comyn Dcsiré, Nég' Reninghe. Delfortrie, Ivo, id. Becelaere. Scliooa wetïct*- Zaterdag morgend lagen de stralen van IJperen een halven voet met sneeuw bedekt, en 's nachts had het zeer straf gevrozen. In verschillige hovingen zijn de fruilboomen zeer beschadigd door het breken der tak ken veroorzaakt door het groot gewicht sneeuw w'elk er op gevallen was. De fruiten, het is te vreezen, zullen dit jaar nogeens zeer raar zijn. Van den JS" tot dcu 25" AprtS 18J3. GEBOORTEN - Mannelijk geskcht 7). zamen Vrouwelijk 5) Domicent, Gustavus, tapissier, en Vlaemynck, Emerentia, kantw. Lelorjg, Carolus, regenschermrnaker, en Wer- brouck, Hortencia, z. b. Lacorite, Florimondus, plafon- neerder, en Joseph, Maria, kantw. Plancke, Leopoldus, kleermaker, en Dumoulin, Sophia, kantw. Knockaert, Alphonsus, schrijnwerker, en Waliaert, Jnstina, kantw. Kerrinckx, Aloisius, fabriekwerker, cn Aernout, Virginia, dienstmeid. Moilion, Gustavus, hoedenmaker, en Kocken- poo, Virgina, dienstmeid. Huygebaert, Leopoldus, tim merman, en Verhaeghe, Horlentia, kantw. Dechievre, Justinus, boekhouder, eri Van Overschelde, Celine, koopvrouw. -Dewuif, Augustus, werkman, en Godderis, Leonia, werk vrouw. Gostcnoble, Carolus, schrijver, en Woets, Maria, dienstmeid. Debruyne, Amelia, 70 j., werkvrouw, weduwe van Carolus Creus, Meenenslraal. Bil, Bernardus, 55 j., kleêrmaker, ongehuwd, Meenen'straat. Denlurck, Carolus, 50 jaren, landbouwers werkman, ongehuwd, Langer-Thouroulstraat. Deraeve, Constanlia, 40 j., kantw., ongeil., Meenenstraat. Meerschaert, Joannes, 05 j., landbouwers werkman, ongeh., Lange-Thouroutslraat. Clarvsse, Virginia, 61 j., hove nierster, echtgenote van Edouardus Segers, Doorgangstraat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 2, Vrouwelijk geslacht, 2. te zamen 4. 24 April 1873. K.ATHO LI JKE SCIIOOLTTCIIT. Even als het gouvernement de jaarwedden en pensioenen der geestelijken betaalt zonder zich het minste met de kerk te mogen bemoeien, zoo ook stort ons stadsbestuur jaarlijks eene subsidie van 2500 fr. in de kas van ons bisschoppelijk kollegie zonder in het onderwijs of in de regeltucht van dit gesticht zijnen neus te mogen steken, 't Is bijzonderlijk uit vrees van liberale neuzen iu hunnen keuken te zien Snuisteren dat de heeren principaal en professors van dit geestelijk ge bouw zoo geweldig werken in de gemeente-kiezingen tot het behoud van hunne onafhankelijkheid en tot de verwijdering van alle klaarziende mannen die een wakend oog op het ge bruik der gemelde subsidie zouden werpen. Maar wie is de dupe van die betaalde onafhankelijkheid Het zijn de ouders die, terwijl zij zelve in den onderstand van dil gepatrooneerd onderwijsgesticht helpen voorzien, dikwijls door willekeurige misbruiken genoodzaakt zijn hunne binders in eene vreemde kweekschool te plaatsen, en groote onkosten moeten doen om hun de noodige geleerdheid, die zij in de stad niet vinden kunnen, te verschaffen. Het is aan iedereen bekend dat de ouders niet alleep hun aandeel in de subsidie en het schoolgeld tc betalen hebben, maar dat er nog een hoop toemaatjes te volgen zijn voor het onderhoud der kapelle, voor S' Pieters penning, voor de Kleine Chineezetjes, voor broederschappen, voor koersen en veel andere dingen die geen naam hebben. Onlangs hebben wij nog hooren spreken van eene loting voor een koppel zilveren of hezilverde kandelaars waarvan de weerde door de som der inschrijvingen ver overtroffen is ge weest, cn welke kandelaars, door den gelukkigen uitval der loting, nu schijnen bestemd te zijn om de kapel van een non nenklooster te versieren. Dit ware maar half kwaad indien men de leerlingen vrij liet van in die kosten deel te nemen maar men verplicht hen de gevraagde sous of bancs mede te brengen, op straf van in ongenade te vallen bij hunne professors, van hun onderwijs te zien verzuimen of zelfs van uit de school weggezonden te worden, bijzonderlijk als do ouders liberaal zijn. Het is met lang geleden dat wij melding gemaakt hebben van eenen jongeling die uit het kollegie gebannen was om dat zijn vader hem geen geld wilde medegeven voor den Paus. Nu vernemen wij een ander feit. Een leerling, die het verleden jaar stond 0111 in het kollegie zijne eerste communie te doen, vroeg een halven frank aan zijnen vader en hij bekwam hemwat later vraagde hij eenen frank cn hij bekwam hem ookmaar weinig tijd daarna vraagde hij drij franksen de vader, willende weten waartoe zijn zoon dit geld noodig had, deed hem een briefje met uitlegging vragen aan zijnen professor vooraleer die 5 franks te willen betalen. Het gehoorzaam kind, het verzoek zijns vaders uitvoerende, kreeg voor antwoord Weet gij langs waar gij binnen gekomen zijt? He wel, gij moogt langs daar a vertrekken. Deze leerling met dit kompliment te huis gekomen zijnde, bevond de vader zich genoodzaakt, na vruchteloos den gevraagden uitleg of een bezoek van den lieer principaal afgewacht te lu bben, zijnen zoon op eene omliggende ge meente, die van eene goede school voorzien was, in pensioen te stellen, waar hij, na een jaar deze school bijgewoond te hebben, eindelijk zijne eerste communie met een jaar verach- tering gedaan heeft. Wij zouden kunnen ouders namen die, door de willekeurige cn onbetamelijke handelwijze der leeraars genoodzaakt geweest zijnde hunne kinders uit het kollegie te trekken, jaarlijks in een vreemd pensionnaat 1000 of 1,500 franks te betalen hadden, terwij! zij in hunne eigene stad moesten deel nemen in de onkosten van een gesticht dat hun vertrouwen niet verdiende. Daar zijn de voordeelen van eene katholijke regentie te hebben die zich noch met het middelbaar, noch met het lager ouderwijs bekreunt. Iedereen is hier van gevoelen dat onzen deken suft, want Zondag laatst heeft hij nogeens in den stoel der waarheid niet anders dan leugens uiteengedaan.Tegenslrijdiglijk aan hetgeen de menschen hier voor hunne eigene oogen zien, hij heeft hun voor de honderdste maal doen gelooven dat de liberalen slecht volk en oproermakers zijn, terwijl de geestelijken zelve gansch de stad omwenleld hebben om zich van het burgerlijk gezag meester te maken. Ter 'gelegenheid der jaarlijksche geldomhaling voor de katholijke universiteit (die leeft met eigene penningen), hij heeft al de katholijken aangewakkerd om veel te geven, zeggende dat de liberalen gierigaards zijn die liever hun geld besteden aan het maken van danszalen en allerhande schuilplaatsen van ontucht cn zedebederf. Om de milde sukkelaars te verblinden en den katholijke» geldwinkel te doen schuimen hij moest natuurlijk de universiteiten van Gent en van Luik misprijzen en veel boffen op de universiteit van Leuven, 't Is hetgeen hij opperbest uiteengedaan heeft met te z ggen dat de hoogschoolen van den Staat niet anders voortbrengen dan slechte sujekten, zoo als partijdige rechters die de priesters ten onrechte condamneeren, goddelooze dok- teurs die geen cas maken van de berechting hunner zieken, en eene massa filosofen die de religie zoeken uit het land te bannen, en dat de mannen die te Leuven hunne studiën ge daan hebben de glwi'le zijn van het land en van den Gods dienst. Voor wat de universiteiten betreft, wij vinden dat het ge heel contrarie is, indien wij mogen oortkelen volgens de mannen die wij kennen te Poperinghe. Inderdaad, hebben, bij voorbeeld, M. Vramhout, gouverneur te Brugge-, M. Coe voet, raadsheer van het Hof van Beroep te Gent, M. Dhont, vrederechter te Poperinghe, hunne studiën niet gedaan te C.envvai, en vindt men ergens groolere godsdiensthaters, grootere kerkvervolgers, grootere paus-eters en zedeloozer l'rancmacönsVan een anderen kant hebben de heereu Henri Van Renyiighe (zaliger memorie), Seraphinus Civial en Henri Dewuif hun onderwijs niet ontvangen in de universiteit van <K©jsï, en heeft men ooit slichlender voorbeelden gezien van wijsheid, van christelijkheid en van zedigheid Gij ziet wel dat M. de deken suft. S ATHOLIJ9LE BA XSLESSEW 't Vuiblad heeft tc kennen gebracht dat er in de Philhar monic een cours van dansen gegeven wordt. Maar hetgene het vergeet te melden, 't is dat er bij de Tuiters ook zulke lessen gegeven worden onder de opperdirectie van den kroot- dermaar het is daar van den koof'dedans. Wij hebben over veertien dagen eene dezer lessen bijge woond die plaats had gedurende de Hoogmis. Vier jongelingen, waaronder contrebaas kroot-eter, waren aan hel dansen twee lieve dochtertjes draaiden de koorde, en het was wonder onze jonge springers te zien manoeuvreren een derde, maar wij welen nog niet of het een meisje of een knechtje was, sloeg den trommel om onze mannen op maat tc Jeeren dansen. Indien deze les een concours was geweest, wij zouden zon der twijfel den eersten prijs aan ontvanger kroot-eter gegeven hebben, want lot op straat toe ziel men hem altijd loepen al dansen met eenen zoeten grimlach die al de jonge dochters doet uitroepen Wel wat knappe gozze is dat 1 De tweede prijs ware verdiend geweest door Henritje den flambeeuw-drager, zoon van Karei Tolle, die ook rriel vele be valligheid springt maar dit is niet te verwonderen, Henritje heeft te Brussel gewoond en had daar alle soorten van goede lessen genomen. De derde prijs zou behaald geweest zijn door tuitertje Keersseniaker die, verhopen wij, de flikkers van zijn zedig papatje zal napoetsën om, gelijk hij, zijnen lijd te doorbren gen in kerk of bierwinkels waar hij alle slach van onze Vrouwtjes zal minnen en aanbidden. Wij zouden eindelijk eene medailje van encouragement geofferd hebben aan den zoon van Pitje Valschaerd. Deze jongeling heeft vele goeden wil, maar is wal zwaar van heerssens, en gelijkerwijs hij lang den riekenden krui wagen heeft moeten voeren, zijne leden zijn nog wat lomp. Gelukkiglijk heeft hij een vet postje gekregen, nu zal hij hem uitrusten en welhaast zoo hoog kunnen springen als zijne mededansers. Wij noodigen dan alle liefhebbers uit om dezen cours te volgen die zoo zedelijk als goed voor de gezondheid is. Als men dorst heeft, men zal mogen iii den Appel bijten. De lessen beginnen 's Zondags 's morgens teil 10 ure om te eindigen ten 11 ure. Elk zegge het voort. Passchcndaele, 20 April (875. Mijnheer de Opsteller, I)e schrijver der cpmploleitrs van Passchendaele, tracht ons in eene zeldzame en tevens onaangename toestand tc stellen door de valschte en kwaadaardigste aanhaling op het publiek en bijzonder leven, van den vveerdigsten, den vrcedzaamsten der burgers van Westroosebeke te werpen. Men gevoelt met wal overdrevenheid men dien man, na zijne dood, komt te betichten, woelig geadministreerd te hebben, en van 40 jaar lang in proces te zijn geweest.Wat katholijke leugenaars Men begrijpt dat dien heer, gelijk iedereen die aan het hoofd is eener fortuin en van eene belangrijke nijverheid, zich meer dan eens in het geval bevonden heeft tc moeten zijne verschillen met andere personen aan de Justicie onder werpen. Volgens ons is dil de eerlijkste handelwijs en kan de strengste gewetens niet ontroeren. Maar hetgene schandig is, en waarvan hij zich nooit schuldig maakte, is den loon van den werkman achterhou den; schulden, onder eed, loochenen en gebruik maken van de wet op de prescriptie, om er zich in eens van te outslaan; onderhandsche akten van schuldbekentenissen vernielen, eu dan den schuldeischer naar den bliksem wenschen. Dat zijn pratieken die gauwer hunne toepassing hebben dan de be slissing eens tribunaals, en vallen voordeeliger aan dezen die zich aan deszclfs uitspraak willen onttrekken Begrijpt gij het, slikker De correspondent bidt ons het schrijven te staken, hem ge rust te laten en ons in den Aap te duiken Wij vragen niet beter van zijnen 't wege, al dook hij zich, zonder kazakke, in een huislijken kamer bij Die godvreezende huichelaar veinst de belangen der kinders van een onzer vrienden te koesferen en middels in te spannen om deze met zijne gewone snoode handelwijze van hunnen vader te verwijderen. Men moet i'eiuden alle strijdredens ge komen zijn en op den gloeiendsten folterbank zitten, om zich van dien middel te bedienen. Zijne leer, zijne dreigingen be staan alreeds schriftelijk van over 1852. Maar dat hij zich gerust stelle de openbare denkwijze on zer streken heeft hem veroordeeld en den afkeer jegens zijne partij is algemeen. M. Bayart weet alreeds hoe gevaarlijk een onvoorzichtigen vriend is. Dc correspondent wilt wijsmaken dat de worsteling begon nen is met onze reclamatie tegen de uilvoering der herberg- pohlie ten platten lande. Hij is mis; de historie onzer ge meente begint veel vroeger, en wel toen de heeren Lamaire en Bayart alhier hunne politieke worstelingen aanvingen. Dit zal het voorwerp maken van onze nadere bemerkingen, en om vooral te bewijzen dat het onvoorzichtig is, een enkel kiesfeit, als eene omwenteling m geheel de landstreek te doen doorgaan. De correspondent heeft de eerste linie gemaakt wij zulien, stukken op tafel, het paralleel voltrekken. Z. Met den aanstaanden zomer zullen wij nogeens getuige moeten zijn van clerjcale comedien die men bedevaarten noemt. Wij vernemen dat men in verschillige dekenijen van ons bisdom van die.cavalcaden aan het inrichten is, ten einde den zegepraal van den Paus te bekomen. Brugge zal hel teekeii geven den 5 Mei met de groote processie van 't H. Bloed. En het Nieuwsblad zal houden slaan dat men de religie met dc politiek niet mengt - Een koninklijk besluit van 16 April 1875, bemachtigt 1" dc gemeente Gheiuwe eene som van 60,000 fr. om eene route te doen maken 2° het Bureel van Weldadigheid der zelfde gemeente, om inschrijvingen op den staat aan 4 1/2°/» te verkoopen, tot een nominaal kapitaal van 54,800 fr. Een koninklijk besluit van zelfde datum keurt hel besluit van het gemeente-bestuur van S' Jan goed, stri kkende tot de onteigening voor algemeen nut eener perceel grond van

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2