Garde Civique d'Ypres. Stads Nieuws. POPERINGHE. Briefwisseling dee Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Le soussigné a l'honneur de porter a la eonnais- sance des membres de la Garde Civique d'Ypres, qu'un concours de lir a la cible, auquel sont conviés tous les corps de la milice citoyenne du Royaume, aura lieu a Malines du 7 au 24 Juiilet prochain, a l'occaison des fètes communales. Le règlement et le programme des prix sont affiches au local du tir oü on peut en prendre connaissance. Les membres de la Garde Civique d'Ypres qui désirent participer a ce concours doivent se faire inscrirc avant le 10 Juin, au local du tir, Place de l'Esplanade, les Lundis de 5 a 7 heures du soir. Ypres, le 8 Mai 1873. Le Chef de la Garde, A. RTNDERICK. En Duischland en Ilusland Och heer och heer £h wel als het alzoo is dal men de calko!ijke partij meent te verdedigen dan beklagen wij dezen die zich onder de beschermende vleugels van een schrander blad als het Nieuwsblad moeten plaatsen Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 17" Mei 1873. finrnlzoeii. - Lu ons laatste nummer hebben wij gezegd, naar de mededeeling van een gedienstigen correspon dent, dat het 1° Règement naar Mons ging vertrekken om het aldaar zijnde garnizoen te vervangen tijdens zijne verblijf op het kamp en dat onze rijschool insgelijks naar het kamp Wij vernemen dat deze nïeuwmare zeer ontijdig is en cr nog niemand officieel is over onderricht geweest. Pompiers. - Bij het afmarcheeren van de exercicie met de spuiten, is er Zondag een Pompier die eenige kneu zingen bekomen heeft, doch zonder erg gevolg. Bwrgea*wacht. - Uitslag der schieting van Maan dag laatst 1" prijs. Cardinael, Leon. 4" prijs. Swekels, Leon. 2" Vergracht, Louis. li" Ligy, Felix. 3" Podevin, Aug. 6" Poot, Henri. Stad. - Hoeverder men avanceert met het leggen der voorlanden, hoemeer men oordeelen kan wat verbetering en verfraaiing zulks onze stad bijbrengt. Men moet maar eene wandeling door onze straten doen om zich er een gedacht van te vormen. De groote straten en wijken zijn nu met het gemak der trottoirs begiftigd en welhaast zal het de beurt komen der kleine wijken die deelachtig gemaakt zijnde aan deze algemeene verbetering, maar kunnen winnen voor wat de reinheid en de openbare gezondheid betreft. Inderdaad, een vreemdeling, die onlangs onze stad een bezoek kwam doen, stond verbaasd over de zindelijkheid van ons koket stadje, en gaf luidop den voordeeligen indruk te kennen dat het zicht onzer straten en monumenten op hem maakten. Men zegt dat men in 't korte met het werk zal beginnen tot het bouwen van het celgevang op het Minneplein. jlffCÏNM— Van den 9" tot den 19" Klei BS73. GEBOORTEN j g) te zamen' Vieren, Carolus, meubelmaker, en De Groote, Victorina, kantwerkster. Leys, Carolus, hovenier, en Igodt, Hortentia, kantwerkster. Schoeppens, Hermanns, onder-luitenant bij het 1" linie en llugebaert, Georgina, z. b. Melsens, Maria, 37 j., z. b., echtgenote van Joannes Dufoir, Meenenstraat. Vandenbussche, Ludovicus, 82 j., z. b., weduwaar van Josephina De Waeghenaere, Heer Janstraat. Dezitter, Jacobus, 74 jz. b., weduwaar van Maria Knockaert, Meenenstraat. Lenoir, Catharina, 69 j., naaister, weduwe van Joannes Odent, Meenenstraat. Holteley, Joanna, 50 j., kleêrmaakster, echtgenote van Petrus Lefever, Meenenstraat. - Kestelyn, Amandus, 44 j., werkman, ongehuwd, Meenen straat. Kinderen beneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht. 1, Vrouwelijk geslacht, 0. tezamen 1. Wij laten hier twee artikels volgen die, door overvloed van stof, niet vroeger plaats hebben kunnen vinden Poperinghe, 30 April 1873. 't «eesi ijs es» lifeei-al® oEtlertlj-ukkliigsinldilels sï®e»s»t. 't Nieuwsblad van Zondag 11., sprekende van de handel wijze der liberalen, zegt dat deze alle middels gebruiken om de kalholijkcn te onderdrukken en hun schade aan te doen. Ilct zegt onder ander dat zij hunne gewoonlijke winkels verlaten hebben en dat, wanneer een katholijke en brave mensch in den staat zijnde waarin Sebastopol zich gewoone- lijk bevindt, zich toelaat .een liberaal te beschimpen, deze de rol van Minister van Binnenlandsche Zaken speelt en den dronkaard ontvanger maakt. Het zegt eindelijk dat, ter gelegenheid der verpachting der dischgoederén, de liberalen de pachtsom doen verhoogen om alzoo de katholijke gebruikers te benadeeligen. Ile welgekrumde schrijvelaars, wat vindt gij daarover te z ggen Wie heeft er het exempel getoond van het verlaten der winkels, en wie verbiedt er nog dagelijks op den predikstoel van de liberale estaminets te frekwenteeren Aanhoort een sermoen van de Kijrewijtooge of van den Havermuis, en gij zult geen twijfel meer hebben. He liberalen zouden zeker moeten hunne gelijkgezinde vrienden verlaten om wapens le leveren aan hunne tegen strevers Zij zouden moeten lafhertig zijn en zich laten besmaden door schimpwoorden uitgebraakt door zatlaps En nopens hetgeen de verpachting van het dischgoed aan gaat, het land zou moeten veel beneden zijne waarde ver pacht zijn om de katholijke kiezers te beloonen met het geld die toekomt aan den armen en alzoo deze te beschadigen? Men heeft lang genoeg de boeren doen gelooven dat de dischmeeslers konnen het land geven of onttrekken aan wie het hun beliefde volgens dat zij goed of slecht gestemd had den. En gij, kortgebroekte sukkelaars, die een strooi in een an ders oog ziet, gevoelt gij de balk niet die u verblindt Wilt gij een staaltje hebben der broederlijke handelwijs uwer ka- tholijken, leest en oordeelt Op carnaval laatstleden heeft men hier, zoo als in andere steden ('t gene door onze gekruinde opperburgers verboden is), wat gemaskerd. Onder deze maskers was er iemand wiens schoonmoeder sedert langen tijd weduwe is en 4 franken le maande trok als hulpmiddel van den disch. Korten tijd daarna werd deze weduwe bij den dischheer geropen en deze zcide haar, gelijkerwijs er leden van hare familie gemaskerd hadden, dat zij niet meer moest rekenen op 't gene zij maandelijks ontvangde. Deze vrouw is de Weduwe Itaes. lloe verstaat men deze manier van de christelijke liefde uit te oefenen? men wil nu onplichtige personen verantwoorde lijk maken van hetgene hunne bloedverwanten verrichten Met dit sijstema moet Disetje, die zoo geern de liberalen als smeerlaps benoemt,in hunne afwezigheid, dan ook verantwoorden over 'l gene zeune Ariaen, zatlaps memorie, in zijnen tijd gedaan heeft. Als men zulke voorbeelden in zijne eigene familie tegenkoomt, zou men moeten wat toege vender zijn jegens een andere, voornamelijk als deze arm, maar treffelijk is. Dat Disetje swatelt nogal veel op de rekening van de libera len maar is te groote lafaard om iels te zeggen in hunne tegenwoordigheid. Wij verachten zijne lastertaal en dagen hem uit hetzelfde aan hen te durven herhalen. En vooraleer hij de andere voor smeerlaps uitmaakt, dat hij zijn eigen aanschouwe en hij zal overtuigd zijn dat zwij gen op zulke zaak onverbeterlijk is. DE BROEDERLIJKE LIEFDE IN WERKING. Op 9 April laatst, om het verschil te laten zien lusschen onze christene broeders met geld en onze christene broeders zonder geld, maakten wij melding van een grooten uitvaart die hier plaats gehad had voor een onnoozel kind van 8 «lage»» oud, en wij stelden deze luisterlijke lijkplechtig- heid in kontrast met de schandelijke begraving van een ar men man dien wij ons herrinnerden naar den put te hebben zien dragen zonder mis noch klok. In zijne antwoord op deze mededeeling de geestelijke correspondent van 't Nieuwsblad, om de handelwijze van zijne geldzuchtige amblgenoolen te verrechtveerdigen, doet gelooven aan zijne eenvoudige lezers dat wij op 9 Api'il eene begraving bedoelden van eene vrouw der burgerklas die plaats had op Goeden Vrijdag, 13 April, (twee dagen na ons schrijven), en wier lijkdienst op den daarop volgenden Dijns- dag uitgesteld was om met mis en klok te kunnen geschieden. En hierop roept hij uit: Ounoozelaar dat gij zijt, wat gij weet niet waarom de klokken niet luiden opgoên Vrijdag? ii Moet men niet ezeldom zijn om dit niet te weten Om deze liefelijke antwoord uit te kramen de fijne vogel heeft veertien dagen gewacht, in hoop dat al de Toekomsten, die voormelde mededeeling bevatteden, alsdan overal zouden verdwenen zijn en dat niemand meer de gelegenheid zou hebben van onzen artikel le lezen. Door dien jesuitieken middel had hij twee voordeden in het zichtI" Van te doen gelooven dat al de arme menschen, buiten den Goeden Vrijdag, hier gratis met eene mis begraven worden, terwijl dit voorrecht maar vergund is aan die welke maandelijks eenen sou betalen (12 sous 's jaars) in de daaitoe ingestelde confrérie van S10 Barbara; 2° Van den correspondent der Toekomst bij de Nieuwsbladlezers te doen aanzien als een ezeldommen lasteraar, en hem over te leveren aan den liaat der christene herten welke hij te vooren beweerd had van deze passie vrij te zijn. Maar wij laten geern aan onzen zacht- moedigen tegenstrever deze haatzuchlige voldoening die ons de maat geeft van zijne christelijke liefde. Dit zal dien heiligen man niet beletten van te blijven beweren dat de korrespondent der Toekomst een kwaad- trouwige schrijver is. Poperinghe, 14 Mei 1873. Er kwam een paterke langs de kant En greep een nonneken bij Er is hier veel geklapt over een voorval, gebeurd in zeker gesticht. Over eenigen lijd een dochterlje was in een klooster als nonneken gegaan, het scheen een spiegel van deugd en zui verheid le zijn, eri hare geestelijke bestierder, getroffen over zulke godvruchtigheid, riep uit dat zij bestemd was om later nog de plaats van Moeder le bekleeden. Wij vernemen dat dit nonneken het klooster komt te ver laten, vol van goddelijke gratie, om, volgens het schijnt, in derdaad moeder te worden. Het weder is tegenwoordig zeer schadelijk voor den land bouw, en het is te bemerken dat liet juist is sedert den uil gang der laatste processie voor het welzijn van de vruchten der aarde dat wij de grauwe lucht en de koude gekregen hebben die zoo veel kwaad aan den akker en aan de fruit- boomen veroorzaakt. Nogtans de barometers rijzen en wij mogen verhopen in korten tijd het weder te zien verbeteren. Hel is 't got> moment voor onze mirakel-gieters van een omgang op te richten en alzoo aan de boeren wijs te maken dat het door hunne tusschenkomst is dat men warmte of koude, droogte of regen kan genieten. Allons, opperburgersrap een mirakel gauw een om gang Men hoort schrikkelijk klagen over het vermenigvuldigen der havermuizen. Het schijnt dat er niemand meer vrij is van deze beesljeszij kruipen overal in, zoowel in scheuren en borgershuizen, als in kerken, kloosters of hospitalen. Ofschoon zij maar klein zijn, kunnen zij toch veel kwaad doen en schade veroorzaken. Laatst een persoon een havermuis in hare traap gevangen hebbende en het beestje willende daar uiltrèkkn, wierd er van gebeten en kreeg zoo een groot gezwel dat men nog niet weet wat er van zal uitkomen. Zoodan, lezers, zwicht u van havermuizen en, als zij in uw huis dringen, verjaacht ze met een besenistok indien gij in het toekomende wilt ruste genieten. Passchendaele, 8 Mei 1875. Mijnheer dc Opsteller, Sedert den pennestrijd met de complotcurs, iedereen heeft bemerkt dat, telkenmale zij, iemand in politiek of in stoffelijke belangen lafhertiglijk wilden bestrijden, zij voor den dag kwamen met feiten, gansch tegenstrijdig aan geschiedenis en waarheid. Aan alle vraagstukken wisten zij eene vaische beduidenis te geven. Het is fijn en slim gewerkt, zeggen zij, maar wij zijn overtuigd, dat het snood, laag en oneerlijk is! De studie van alles om te keeren, de schitterdste waarheid le loochenen, de eerlijkste levens in twijfel te stellen, gelijk de afschuwelijkste daadzaken te verloochenen, om lot hun doel te komen, moet lastig vallen aan dezen die ze in toepas sing stellen ten zij men zoo ver bedorven is, dat men zie'1 maar meer kan vermaken, dan in den poel van leugens en laster Men moet zeggen dat het hert en de ziel van zulke menschen, zoodanig verpest zijn dat zij de schoonheid des levens hun door den schepper gegeven verloochenen Zoo leven onze vijanden Mannen die niet konnen op eerlijke wijze zich het beslaan verschaffen, en geern fortuin en van den man maakten, zulke vogels waar naar alle eerlijk man den rug keert, maakten zich eensklaps kalholijk. Zij hebben het brevet van zekere bazen hekomen om niet alleen in de gemeente Passchendaele, maar bij onze naburen de voortreffelijkste personen te kwetsen en hatelijk af te schilderen voor alles wat zij aan zich zelve toe te passen hebben. Wie, in gansch het kanton, heef' ontsnapt aan hunne tanden en klauwen, aan hunnen laster? Is deze handelwijze katholiek?! Het is het zelfde met de dommigheid in het Nieuwsblad uitgekraamd door den achterlooper van Passchendaele* Avelgem-Wervick die ondanks de uitspraak door den tribu naal van IJperen, nog zoo onbeschaamd is, eene-vuige eD

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2