VA N IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS I\r 584. Twaalfde Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. BRIEF LIT ROME. VOOR IJPEREN. Fr. 4-SO VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 centimen den regel. Reklamen: 25 centimen. ZONDAG, i» JUNI 1875. Bitreei.: Dixmudeslraat. 59.Alle inzendingen vrachtvrij. VERTREKUREN VAN IJPEREN Men rnogt hopen bij het bijeenkomen der Kamer dat de republiek zich ten minste voor cenige jaren zou gevesligd hebben, maar hare eerste beraadslaging stelt nogmaals alles in kwestie. M. Thiers, die men als redder van Frankrijk aanzag, heeft, ten gevolge van eene beslissing van mistrouwen, zijn ontslag gegeven, dal door 568 stemmen tegen 559 aangenomen werd, en den zelfden dag is Generaal lMac-Mahon als President in vervanging van M. Thiers genoemd. De nieuwe President is een suppost. van den Graaf de Chambord of van de Bonaparten, ook volgens ons mag het keizerrijk aanzien worden als reeds hersteld, maar om tot daar te komen zal het land nog krisissen van allen aard te doorworslelen hebben, want, al de politieke driften zijn nogeens in gisting, de vijf partijen, die aldaar bestaan, zullen nogmaals de worstelingen hernemen die, na de overeenkomst van Bordeaux, het wantrouwen in het beheer opwekten, en de listige bewerkingen van al de partijen om aan hel hoofd te geraken zuUen een stilstand in koophandel en nijverheid te wege brengen. Anderen beweeren dat men de inzichten van Maarchalk Mac-Mahon nog niet kan voorzien, want hij zich zelfs als keizer of koning zou kunnen verklaren. Hij bezit het vertrouwen van hel leger en zou er kunnen gebruik van maken! het is niet waarschijnlijk, maar indien hij de rol van Munk wil spelen, ten behoeve van welke dinastie zal het zijn? het einde zal het ons uitwij zen. Inmiddels hij belooft de rust te behouden en het zal veel zijn indien hij daar in kan slagen. Het nieuw wetsontwerp op de militie aan de belgische Kamers onderworpen is moeilijk om verstaan, wanneer men al de voorgaande wetten op de militie niet onder het oog heeft; doch het schijnt dat de vrijwilligers die vóór de loting dienst hebben genomen, wanneer zij in het lot zijn gevallen, van het contingent niet meer zullen worden afgerekend, hetgeen eene onbillijkheid is voor de steden cn gemeenten die aldus zullen moeten mannen leveren in vervanging van die welke reeds in dienst zijn. De diensttijd wordt van 6 op 8 jaren verlengd, heigeen, gelijk, wij ineen vorig nummer zegden, groote nadeelen oplevert voor dezen die in het lot vallen. Men behoudt het plaalsvervangen, maar het wordt zoo vermoeielijkt dat het slechts de rijken zijn die zicht zullen kunnen doen vervangen voor eerst, het zal het Gouvernement zelfs zijn dat, bij middel van vrijwilligers, de miliciens die de bepaalde som in de kas van den Staat zullen stor ten, opvolgenlijk (volgens de dalen van hunne storting) zal vervangen; de overige zullen hun geld terug krijgen en twee maanden lijd hebben om zelfs een plaatsvervanger te zoeken, wat bijna onmogelijk wordt, daar de vereischlen der aanne ming zeer vermoeielijkt zullen zijn. In een woord, volgens de beloften van het grootste deel der klerikalen om de stemmen der kiezers te werven, de miücie ging merkelijk verzacht worden, het leger moest verminderd worden en de begrooting van oorlog op 25 mil- lioenen gebracht zijn. Thans dat het voorstel is het mililarismus op eene gevoeliger wijze te doen m DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. Naar POPERINGHÈ-HAZEBROUCK. 6-50. - 12-05.- 3-57. - 6-50. Naar POPERINGHE. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar KORTRIJK. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Naar ROÜSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-45. TIJDINGEN EIT FRANKRIJK. II Onze vriend Edm. LEFEVER, een IJperling die te Brussel woont en zich aldaar in de kunstwereld, als beeldhouwer, eene voordeelige faam heeft weten te verschaffen, bezoekt thans Italië. De kunstschatten welk men aldaar aantreft zul len niet weinig helpen om bij hem de artistieke gevoelens te ontwikkelen en te volmaken. Wij deelen met genoegen een uittreksel van zijnen brief mede. Rome, den 23 Mei 1873. Meest al de reizigers die Italië bezocht hebben zijn ééns om Rome onder al de andere steden te herkennen als de eerste en bijzonderste. Hetgeen Rome voornamelijk kenschetst is het antiek en de kunsiherbloeiing (men zou waarlijk zeggen dat hel middel— eeuwsche aldaar nooit zijnen intrek gehad heeft). De antiek gedenkgebouwen zooals het Coliseum, de Thermen (Baden), de zegebogen, bet forum (merkt- of gerechtsplaatsen), de ruï nen, enz., kunnen een gedacht geven wat het romeinsch volk onder Augustus was het vermaardste puin door iedereen bewonderd om zijn grootsch uitzicht en de colossale bouwing is het Coliseum of amphitheater Flavianus, waar er destijds zooveel gruweldaden gepleegd werden, en waar het bloed der eerste christenen bij stroomen vergoten werd. Dit ge bouw kon 100,000 aanschouwers bevatten tol in de 4e eeuw bleef het ongeschonden. Sedert heeft het gediend voor ver sterking en in de XVI eeuw begon men het te exploiteeren alsof het eene steengroef zou geweest zijn want eene men gle Romeinsche paleizen, kerken, enz., zijn met de overblijfsels van het Coliseum gebouwd geweest. Wanneer men bij dit alles voegt de zegebogen van Sepli- mus-Severus, van Constantinus, van Titus, en de onbeschrij- velijke ruïnen van den Tempel aan den vrede, en gij zult n een gedacht kunnen maken van hetgeen het forum was in zijnen tijd. Het zicht van Rome is algemeen lachend en levendig; de straten en de overschoone openbare marktplaatsen zijn bijna altijd vervuld door koopmans in bloemen, groenten en vruch ten, alsook van limonaad-drankverkoopers. Alles wordt op de straat gepleegd men eet, men schreeuwt, men zingt er men kookt er in opene lucht, en in 't midden van dit zeld zaam gewoel, ziet men honden en katten loopen die, wanneer zij de koks een weinig te naar gaan, eenen zweeptrek krijgen, door welke zij een snijdend gehuil uitbrengen dat, gemengd met het beslaande gerucht, iets aardigs voortbrengt. Wat er in Rome het meest in het oog slaat, 't is het groot getal paters en monikken van alle slacli en kleur dat men er ontmoet. Op dit oogenblik, willende van het schoon jaarge tijde genieten, ziet men die goede paters hun blooten schedel in de zonne wandelen. Na 's morgens wel geëlen te hebben,.gaan zij uit in afwach ting dat het noenmaal zal klaar zijn, en 11a het diner doen zij dan eene andere wandeling om het avondmaal af te wachten, want van menschens geheugen is het te Rome voorgevallen dat er een pater te laat kwam op het uur van den maItijd Men komt ze overal tegen in de straten, in de huizen, op de markten men ziet ze met het volk praten, maar meesten deels met de vrouwen, waarmede zij bovenmate goed en be- dienstig zijn, boven al als het erop aan komt op raadgevin gen, aflaten, zegeningen en andere zulkdauige dingen waarvan de levering niet veel kost. Maar komen wij op het eigenlijke Rome terug. De gedenkgebouwen der kunstherleving onderscheiden zich algemeenlijk door den rijkdom der kunstvoorwerpen welke zij behelzen ik zal op den eersten rang aanstippen de Sl l'ieters hoofdkerk, bij het Vatikaan, die van den grond tot in hel hoogste niets anders is dan marber, brons en mosaïek. Het is onmogelijk tnen nog ergens een monument zou vinden dat het kan overtreffen in luister eu rijkdom. Wat hieraan eene gemakkelijke uitlegging kan geven, is dat al de bouw stoffen voorlskomen van de antieke tempels, gediend hebben tot het maken der beroemde hoofdkerk door geheel de -wereld bewonderd, en voor rede. De S' Pieters kerk is gelegen op de zelfde plaats waar voor tijds een heidensche tempel stond en die door het bliksemvuur afgebrand werd.De gódsgeleerden namen deze gelegegenheid te baat om te bewijzen dat de Voorzienigheid alzoo gehan deld had om aldaar een christenen tempel te doen stellen; alleenlijk kunnen zij niet uitleggèn hoe het kwam dat in de XIs eeuw, de eerslgebouwde S1 Pieterskerk ook door liet he— melsch vuur vernield werdSedertdien hebben die heeren zooveel betrouwen niet meer in de Voorzienigheid, (die zij on voorzichtig in het spel zetleden) en overal ziet men nu don- derschermen op de christene gebouwen prijken. Nevens de kerk ziet men de schitterende paleizen welke het Vatikaan samenstellen, de woonst der Pauzen, welke men te genwoordig het gevang van den II. Vader noemt. Deze heerlijke verblijfplaats, welks weèrga geen een onzer huidige gekroonde hoofden bezit, is samengesteld uit pracht volle appartementen, uit onmeetbare hovingen, uit museums, verzamelingen van kunstvoorwerpen, van boekzalen en rijk dommen, die benijd worden door de grootste volken der wereld. Het is in zulkdanig gevang dat de Vader der geloovigen ligt te zuchten op nat stroo E. L.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 1