OLIEKOEREN van 't Nieuwsblad. Stads Nieuws. POPERINGHE. aangroeien en de begrooting tot op 40 miliioenen te brengen, zullen zij zich hunne gedane beloften herinneren of zullen zij zonder schaamte bewijzen dat zij eerlooze bedriegers zijn geweest? Het Ministerie is matiger dan dc Bestendige Deputatie, die hel zij rechtstreeks of door lusschen- komst van Pastors al de ambtenaren (verdacht van liberalismus) tracht buiten te doen, zoo verre dat wij thans, door den invloed van zommige pastors, gemeente-secretarissen, die sedert meer dan twintig jaren hun ambt op eene eervolle wijze vervulden, plotselings en zonder redens door verbeeste ge meenteraden zien afstellen Wij verslaan, toen er nieuwe benamingen te doen zijn, dat de clerieale koppen den voorkeur geven aan hunne partij genoten dat is natuurlijkmaar van daar tot zonder hoegenaamde redens, beambten af te stellen niet anders dan omdat zij van een ander kleur zijn, dat noemen wij eene onverschoonbare dwinglandij die de oogen zou moeten openen aan de kiezers en hun doen gevoelen welk de gevolgen zijn van eencn provincialen Baad te kiezen samengesteld uit dweepers, die geen andere bekommeringen hebben dan de bevordering van hunne partij. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Le soussigné a l'honneur de porter a la connais- sance des membres de la Garde Civique d'Ypres, qu'utt concours de tir a Ia cible, auquel sont conviés leus les corps de Ia inilice ciloyenne du Royaume, aura lieu a Malines du 7 au 24 Juillet prochain, a l'occaison des fètescoinmunales. Le règlemenl el ie programme des prix sont affiches au local du tir oü on peul en prendre connaissap.ee. Les membres de !a Garde Civique d'Ypres qui désirent partieipcr a cc concours doivent se faire inscrire avant le iö Juin, au local du tir. Place de l'Esplanade, les Lundis de 5 a 7 heures du soir. Ypres, le 8 Mai 1873. Le Chef de la Garde, A. HYSDERIQK. S»S«i nam GEBAKKEN IN DEN NUMMER VAN 24 MEI 1873. De schrijvers van 't Nieuwsblad worden hoe langer hoe flauwer en hunne gebakken oliekoeken en hebben noch kleur, noch reuk, noch smake meer. Neemt maar hun eerste koekje óver de communarderie en de liberalerie, waarin zij maar plat weg zeggen dat de liberalen allen communards zijn 't is gemakkelijk.... Zoo dus, heeren liberalen, gij die meer eere en weerdig- heid in uw kleinen vinger hebt dan den besten der opstellers van het schandig Nieuwsblad, gij zijl dieven, moordenaars, brandstichtersgij zijt Godloochenaars, die de samen leving wilt omver werpen en dea eigendom van iedereen onder u verdeelen Wat zijn dan de katholijken, die in de schaduwe staan der liberalen Alles wat zij verder zeggen dat de liberalen zondigen tegen de tien geboden Gods, valt op hunnen eigen kop. 1. God bovenal beminnen. Hunnen God is het geld en hel goed, eri God is voor hun maar eene machien meer om er te bi komen. Zijn evennaasten beminnen als zijn eigen zelve. Doet iets tegen eenen van die mannen en hij zal u vervolgen tot na uwe dood, tot in uwe kinderen! ziet hunne politieke werkingen, leest hunne lieflijke artikels tegen al wat eerlijk is. 2. Niet vloeken of blasphemeeren. Is hel God niet lasteren met hem in alles te mengen en hem verantwoordelijk te stellen van alles wat hunnen hoogmoed en grijpzucht te wegebrengt 5. Viert de heilige dagen alleguder. Wanneer er gedoopt, begraven of eene simpele zielmis gedaan wordt, doen zij zich den Zondag niet betalen zoo goed als in de weke 4. Eert en bemint uwe ouders. Onttrekken zij soms den steun van een ouden vader, eener gebrekkige moeder niet om er een r.onneken van te maken en het te plaatsen in eene buitenschool ten eindeer het kantwerk te exploiteeren 5. Slaat niet dood.Hunne regementen stokslagers, tijdens de kiezingen, hunne aanhitsingen tol een religieoorlog in al de katholijke bladen, zondigen tegen 'Int gebod. 6. Onkuischheid. Z:j en kennen noch eerbaarheid, noch zuiverheid, zij en eerbiedigen noch huwelijk, noch jongelingsta3t, alles ga3U zij aan om hunne ontucht te voldoen, alles daarin is voor hun toegelaten en door hun gedaan. (Woorden van 't Nieuwsblad). 7. Noch stelen noch onrechtveerdig leven. Daarvan zijn zij zoo zuiver als eene vischmande.Eh jade testamenijes en de Langrandjes zijn toch maar kleinigheden. 8. Niet valsch getuigen. Volgens het stelsel der jesuiten is een valschen eed toegelaten 9 en 10 geboden, die gepaard gaan met het 0° en hel ah daarin nogeens zijn zij ^fi[jdsi.iaquo Waarlijk, schrijvers, gij vergeet altoos het stroo en betgeen in uwe oog steekt! 2° Correspondentien uit Poperinghe, Passchendarle, 't affaire van onze briefwisselaars van aldaar. 3° Eene plaatselijk oliekoek geschreven voor sukkelaars die zich laten in slaap wiegen door schijnheilig grzrever. Zij mogen zooveel schreeuwen tegen de Toekomst dat zij godde loos is, zij zal altoos, zonder het princiep der goddelijke en onvervalschte leerstelsels van onzen Zaligmaker aan te raken de liberale politiek verdedigen legen hun die overal meester willen zijn en zich onder geene wetten buigen 4° Een jesiiiiiekrn koek over de vermindering van 't leger. Toen men zulks gelezen heeft men vraagt zich af: Z'ju die bedriegers niet beschaamd?! En 3° Een buitenlandsche koek waar zij in Frankrijk de revolutionnaire handelwijs van hunnen aanhang aldaar goedkeuren en toejuichen. Wat geeft het eigentlijk de schrijvers van het Nieuwsblad dat door deze gebeurtenis handel en nijverheid alhier en elders den doodslag ontvan genals wanneer levensmiddels en brandstoffen eene duurte bereikt hebben waaraan een werkman niet meer kan Ga eens bij een dier mannen en vraag hem eene bete broods voor uw kind, hij zal u schijnheilig en spottend antwoorden: vriend hel is eene straffe Gods en gij moet bidden om er van verlost te zijn Die straffe hebben zij zelfs bewerkt, en middelerwijl sterft den werkman van honger Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 31" Mei 1873. Ongeluk. - Woensdag in den namiddag is er hij de Mreiienpoorl in de stadswaters een kind van 6 jaren verdronken. Het schepselken, dat in de Thouroutstraat woonde, is, al spelende op eenen boot, achlei waarsover in het water gevallen. Rijschool. - Generaal Maréchal, is Zondag laatst alhier aangekomen en gedurend deze week heeft hij de Rijschool geinspekteerd. Senaat. - Onder de namen der heeren die als kiesbaren voor het Senaat in den Monitcur staan, vindt men de volgende onzer stad en streek aangaande: MM. P. Boedt, J. Capron, II. darton, ridder G. de Stuers, ridder Hynderick, A. Vandenpeereboom, representant, allen eigenaars te IJperen L. Mulle, brouwer te IJperen, PI. de Thibault de Boesinghe, eigenaar te Boesinghe, burggraaf P. du Pare, id. te Vlamertinghe, Huughe de Peutevin, id. te Zillebeke, baron J. Mazeman de Coulhove, id. te Proven, tegenwoordig senateur, C. Van Elslande, eigenaar leWervick, Op de bijgevoegde lijsle vindt men MM. F. Berten, notaris te Poperinghe, betalende fr. 1,400-00 J. de Vinck, eigenaar te Zillebeke, 1,940-00G. Dewilde, brouwer te IJperen, 1,528-10; ridder Ch. Hynderick, eigenaar te IJperen, 1,646-44; L. Rabau, brouwer te IJperen, 1,211-29Th. Vanden Bogaerde, greffier van het tribunaal te IJperen, 1,576-50; B. Vermeersch, eigenaar te Nieuwkerke, 1,345-88; L. Volbrecht, negl. te Waasten, 1,288-81. BONI IMARCIIÉ - De Bestuurder van het huis DE GOEDKOOP, in de Dixmudestraat N° 53, maakt bekend aan zijne talrijke klanten dat hij eene rijke sorleering komt te ontvangen van gemaakte kieedingstuhken in fransche cache- mire, volgens de laatste nieuwigheden van Parijs, zoo als Dolmans niet mantelkap, Mantille-Echarpen, volledige Tunie ken, enz., aan den prijs van 18 fr. opperwaarts. -"tv iranr- Van den 18" tot den 23" Mei 1873. «wnnnnTTiv Mannelijk geslacht 2) GEBOORTEN Vl-0UWetijk 7) te zamcn> 9' Grimmonprez, Ilenncus, wever, en Bardyn, Juliana, dienstmeid. Verstraele, Joanna, 81 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Bollingstraat. Lecoulrre, Aibrrlus, 55 jaren, werkman, echtgenoot van Barbara Debouck, Meenenslraat. Jolyt, Emerenlia, 52 jaren, religieuse, Boterstraat. Pollet, Carolus, 58 jaren, hoomsno'ier, echtgenoot van Sophie Planque, Meenenslraat. Possenier, Isabella, 86 jaien, zonder beroep, echlg. note van Josiplius Macpherson, Heer- Janstraat. Vanneste, Bruno, 62 jaren, slachter, echtgenoot van Francica Hosten, S' Jacobs-nevens-Ypre. Baelen, Regina, 76 jaren, zonder beroi p, weduwe van Ludovicus Casier, Bollingstraat. Morael, Honoratus, 40 jaren, weik- man, ongehuwd, Meenenslraat. Taecoen, Nathalia, 72 jaren, zonder beroep, echtgenote van Napoh on Bounecl, Eiverdinghestraat. Kinderen heneden de 7 jaren. Mannelijk geslacht 5. Vrouwelijk geslacht 3. Te samen 8. GARDE CIVIQUE D'YPRES. 28 Mei 1873. EENE TERECHTWIJZING. In het Nieuwsblad van Zondag laatst, leest men een arti keltje nopens de fumilje en de handelwijs van een onzer dischmeeslers. Met volle betrouwen laten wij aan die welke dit gelezen hebben de beoordeeling over van al hetgene dezen of zijne familje aangaatdaarover is de waarheid door een ieder te wel bekend om nog voordere inlichtingen te moeten geven. Maar op zekere betichting schijnt liet ons noglans eene plicht de zaken uit een te doen zoo als zij beslaan hebben. Is het waar, ja of neen, heer dischmeester,dat de weduwe Baes bij u geropen geweest is na den Carnaval en dat gij, haar ondervraagd hebbende nopens de deelneming aan de maskerade van een lid barer familje, gezegd hebt dat zij voortaan niet meer moest rekenen op de vier franken die zij maandelijks als hulpmiddel van den disch trok Er is daarover veel geklapt geweest en men .heeft deze han delwijs berispt. Na dies, hebt gij deze vrouw wederom ontboden en haar gezeid dat zij nog twee franken maandelijks zou trékken. Sedert heeft de weduwe Baas l'uwent geweest om te zeg gen dat zij zich ook zou gepasseerd hebben van de 24 franks 's jaars die gij, als onpartijdige dischmeester, nog wildet geven. Gij zegt ook dat de weduwe Baes geheel wel uwe redens aanveerd heeft en dat zelfs deze arme vrouw uwe handelwijs heeft goedgekeurd. Disetje (mits gij u zeiven zoo noemt) dit is wat sterk Gij biecht u eigen en gij geeft u de absolutie maar is zulks niet strijdig legen de wetten der Heilige Kerk Laat ons eens welen wat deze arme vrouw u kon doen of tegenzeggen, is het niet altijd de oude geschiedenis van den aaiden- tegen den ijzeren-pot Al wat haar overbleef, 't was hare klachten te laten hooren over deze manier van doen, en 't gene in de Toekomst van den 18 dezer maand stond, was de letterlijke uitdrukking van hare gezegden .Wij hebben niet meer reden om M. Desiré Debaecker te gelooven als de weduwe Baes die, ofschoon zoo rijk niet, noglans zoo treffelijk is als hij. Wij voegen er bij dat deze vrouw ten allen tijde gereed is op eed hetzelfde te verklaren. Maar om deze onttrekking van 2 franken per maand te rechtveerdigen, gij zegt dat dit geld aan deze weduwe heeft moeten afgenomen worden om te kunnen 10 franken maan delijks geven aan zekeren heer Edouard Van Renynghe. Zonder hier te willen beweren dat dezen geene hulpmid dels noodig heeft, wij dui ven houden staan dat hij zich in merkelijke betere positie bevindt dan dc weduwe Baes. Uwe nieuwe dischgenoot houdt een specerij-winkel, en het is wel waar, mits het een uwer klanten is; gij moet best weten hoeveel medelijden hij verdient. Ofschoon men zegt dat hij over eenige jaren een schoon erfdeeltje gedaan heeft en dat het zijn eigen huis is dat hij bewoont, wij willen nog daardoor niet bewijzen dat hij de ÏO franken niet verdient die gij, als onpartijdige dischmeester, hem verleent; maar waar om 2 franken aftrekken van deze weduwe die, volgens ons, medelijdenswaardiger is dan dezen winkelier, grondeigenaar? Gij voegt daar ook bij dat alle jare op het einde van den winter dischgenoten zijn die van hulpmiddels verminderd zijn om reden dat de winst in veel huizen vermeerdert met den zomer. Maar is het wel het geval bij de weduwe Baes? en kan zij met haar kind van 13 jaren en dat van 4 jaren zooveel meer winnen 's zomers dan gedurende den winter Heeft zij een man die des zomers kan werken Gij hebt schoon te schrijven of te doen schrijven, gij zult ons daarover nooit overtuigen. Oin nog iets te zeggen nopens hel dischmeeslerschap, bet schijnt ons dat deze function zouden moeten bekleed worden doormannen die geenen winkel houden. Verre van ons te denken dat de dischmeesters daaruit zou den kunnen of willen profijt trekken maar toch ware bet beter dat zulks zoo niet bestond. Wij willen gelooven dal al onze dischheeren, zoo als Mr Desiré Debaecker, vol goeden wil zijn en hoogst weerdig zijn deze plaats te vervullen, en, om een ieder daarvan te overtui gen, geven wij hier de namen dezer verkleefde mannen die zich gedurig slachtofferen ten dienste van de armen. Zie hier deze hoogachtingsweerdige personen aan wie de inwoners onzer stad eeuwige dankbaarheid verschuldigd zijn over hunne onbaatzuchtigheid en zelfsopoffering MM. Petrus Polley, winkelier; Schabrilie-Bossue, winke lier; Desiré Debaecker, winkelier; Devos-Debaene, landbou wer, en Ch. Delbaere, winkelier Deze namen zeggen genoeg om dat wij er nog iets zouden moeten bijvoegen. Wat za! onze liberale muziekmaatschappij eerst of laatst in Poperinghe te weeg brengen Antwoord van het Nieuwsblad: Ou religie, internatio nale, petrole en communards. Ongelukkig Poperinghe I Het gazettepriesterlje, die, om te antwoorden op de arti kels van t gazetledocleurtje, tot nu nog niet anders bijge bracht heeft dan personaliteiten tegen hem, zijne vrouw', zijne ouders en schoonouders, randt nu zijnen zoon aan om

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2