Stads Nieuws. FÖFfeEOGHE', Briefwisseling der Toekomst. Groote sortecring gemaakte kostumen voor Damen Dolmans met kappen, Mantille-echarpen en Mannieren van fr. 5-60 en meer, in den nieuwen winkel IJperen, 5" Juli 1873. Feesten. - Binnen eene maand zijn wij te midden onzer gemeente-kermis. Reeds zijn wij ingelicht over eenigé bijzondere feesten welke ter dier gelegenheid zullen plaats hebben. In afwachting de plakbrieven ons de algemec-ne op somming zullen geven, deelen wij hieronder ecnige officieuse tijdingen mede De eerste Zondag, schoon Concert op de Groote-Murkt door de muzieken der Pompiers en het 1° Linie-Keg', waaronder de Cantate van M. Otto zal gezongen worden door de Maat schappij der Koorzangers van IJperen (zaal Gulden Arend), met begeleiding van orkest. De plaats zal zeer schoon ver licht zijn. Den Maandag, 's namiddags ten 2 ure, kostclooze vertoo- nmg door de Maatschappij Rhelhorica De Vlaamsche Ster, in de groote Haiiezaal. De vertooning zal beslaan uit drij schoone stukken van het repertoir dezer ïooneelmaatschappij. Ten zeven ure, Concert door de Lyre Ouvriare. Binst den namiddag, volksspelen op 't Zaalhof. Den Dinsdag namiddag, een Ballon. 's Avonds, Vuurwerk en Bal in de Cïtadelle. Ban nog Schietingen voor kruis- en handbogen. En op Kleinen Thuindag (2" Zondag), Groote Internatio nale Visschersprijskamp op de Kaai. Deze belangvolle Maatschappij, met ondersteuning van het Stadsbestuur, zal niets verzuimen om allen luister bij te zet ten, ten einde de vreemde visschers waardiglijk ie ontvangen en hun een schitterend denkbeeld, te doen opvatten hoever deze liefhebberij alhier gevorderd is. Buiten groote sommen in gelde, als prijzen gegeven, zullen er nog 4 allerschoonst gegraveerde zilveren borstsieraden ge voegd worden, waaronder een geschonken door de goedjons- tige mildheid van den heer haven-meester Baron Ant. dc la Meuthe. Dit feest is geschikt om het voorgeborcht der Kaai veel voordeel bij te brengen, daar de heeren Bestuurders van nu af reeds maatregels genomen hebben oin alle herbergiers en andere neeringdoeners in het algemeen profijt te laten deelen. maatschappij Cijbclscïuittcrs. - Uitslag der Ce schieting van het zomersaizoen der Maatschappij C'ijbel- schutters onzer Burgerwacht Vergracht, L., wacht bij de 2C kompc. 5 4 3 5 6 4 27. Desaegher, L., Serg' Major 5e kornp0. 233412 17. Vandaele, F., wacht bij de 4e komp". 115-104 12. Dumon, A., 3" 0 0 1 3 6 3 15. Swekels, L., I" 0 0 4 3 1 5 13. Iit'gy, A., >i 1° 4 5 2 0 2 0 11. .Iiirëen. - Lijst der Jurëen aan het arrondissement IJperen toebehoorende, en die geroepen zijn om te zetelen in de zaken die zullen voor het Ilof van Assisen gebracht worden gedurende den 1" zittijd van het 5° kwartaal en die te Brugge zullen geopend worden den 21 Juli 1873, onder het voorzitterschap van den heer Deschryver, raadsheer 1. Comyn-Van Eecke, brouwer, te Zonnebeke. 2. Vanden Peereboom, agent van den Bank, te IJperen. 3. Demeurisse, landbouwer, te Moorslede. 4. Berten, Felix, Burgmeester, te Poperinghe. 5. Nolf, Emile, negociant,-te IJperen. 6. Desimpel, advokaat, të Waasten. Burgerwacht. - In de kiezing van Dinsdag laatst is M. August Hynderick gekozen geweest tot Major-Bevel hebber der lJpersche Burgerwacht. De heeren Cornette. als batailjons geneesheer, en Dalmote als 2C geneesheer zijn insgelijks gekuzen. Reeds zijn er 14 dagen voorbij sedert de kiezingen der Burgerwacht en de katholijke gazelten onzer stad, die bij hoog en hij leeg houden staan dat zij het niet zijn die er eene politieke kwestie van maken, zijn nog altijd vol met walge lijke artikelen tegen dc achlbaarste personen onzer stad. Waarlijk wij welen niet waar ze naartoe willen. Aangezien zij er geene politiek van maken waarom al dit geweld, al dit verloren vlaamsch? Wanneer een man in grade van kante ge steld wordt en vervangen is door een anderen, wij vinden het zeer eenvoudig, het is dat de eerste de sijmpathie niet heeft bij dezen door wien hij moest gekozen worden en alles is ge zegd. Waarom vinden zij het ook zoo niet voor de mannen die van hun kleur niet zijn t*m Donderdag is voor ons gerechlhof verschenen de genaamde Roscamp, die over eenige dagen aangehouden werd voor aansiag tegen de openbare zeden. Hij is verwezen voor fi maanden opsluiting en 50 fr. boete. Concert. - Programfna der stukken die zullen uit gevierd worden door het muziek der Pompiers, den Zondag, fi Juli,lei) fi 1/2 ure 's avonds, in den Hof der Concorde (bui ten de Meenenpoort)1 1 1" Ouverture S,e Cécile.: (Chic). 2" Potpourri sur des motifs des Huguenots, arr. par Ch. Otto. (Meyerbeer). 5" Fraises au Champagne. Valse. (Klein). 4" Souvenirs de différents operas. (3rr. par Ch. Olto). 5° L'Gurs. Polka. Max). Zelfssuoord. - Den 4e" dezer, rond 4 ure 's mor gens, heeft de genaamde Depuydt Edouard, de baas uit de herberg het Pannenhuis, zich gezelfsmoord. Men heeft hem opgehangen gevonden in den koestal. Nooit te voren had men bij hem de minste teekens van zinsverbijstering ont waard. De oorzaak van dit beweeniijk besluit is onbekend, maar men schrijft dezelve toe als het gevolg van een scha delijken aankoop eens muilezels,dien hij daags tevoren gedaan had. Depuidt is geboortig van Vlamertinghe, 43 jaar oud, en laat eene weduwe met vijf kir.ders achter, waarvan de oudste maar 9 jaar telt. DE GÓEDKOOP, LE BON MARCHÉ, DIXMUDESTRAAT, N° 55, TE IJPEREN. tv. 2 Juli 1873. ADMINISTRATIEF POETSESPEL. Niets doet meer het onedel karakter der klerikalen kennen dan hunne wraakzucht en de wensch v?n bunne politieke tegenstrevers te kunnen tergen of beleedigeu. Overal waar zij met eenig gezag bekleed ztjn hunne grootste voldoening is van hunne liberale medeburgers te verhinderen in hunne belangen, in hunne gewoonten en tot in hunne plezieren toe. Hiervan hebben wij nog een klein bewijs gehad bij onze klerikale Regentie die den air heeft van te willen stru/fen al wie haar misdoet of haar niet behaagt. De twee liberale maatschappijen van S' Sebastiaan, voor de handboog, en van S' Joris voor de stalen boog, pleegden, ter gelegenheid der jaarlijksche kermis, beurtelings eene stads- subsidie te ontvangen lot het geven eener schieting met zilverwerk. Dit jaar was het de beurt der gilde van S' Sebas tiaan, en hoewel deze treffelijke sociëteit sedert onheu gelijke tijden door al de voorgaande Regentien alle twee jaren met drij of vier honderd francs begiftigd was, men heeft haar nu krakaf deze subsidie geweigerd., Onder voorwendsel van de pompiers, die nooit niets gehad hebben, eens te beloonen, men heeft dit hulpgeld bestemd tot de feest van hunne tweede inauguratie, zeggende aan de Bastianisten dat deze maatregel maar billijk en rechlveerdig was. Hoe de nieuwe pompiers dienog maar provisoirlijk ingehuldigd zijn geweest in de laatste processie van H. Sa- kramentdag, en die lot nu riog geen ander bewijs van hunne kundigheden gegeven hebben dan de blussching van het maanlicht die glinsterde op het verlotten pannendak van M"'" üeschodt, zouden moeten voor deze heldendaden zoo haastig en zoo mildelijk beloond worden? Indien de oude vrijwillige pompiers, die altijd zoo uitgeschenen hebben door hunnen ijver en hunne bewezene diensten, hunne feesten hebben kunnen afdragen door de milde cotisatien van sommige hunner leden, waarom zouden de Maneblusschers, wier nieuwe tenue aan de stad is geavanceerd geweest (aan 5 p. 100) door M. Berten, geen man kunnen vinden die hun ook de feestelijke mondkosten avanceert Waarom moet men hiertoe de subsidien aftrekken van oudé gilden die gewoon zijn deze gunst te ontvangen Of is het misschien in het belang der neringdoeners dat onze stadshuisheeren de penningen der conlribuabelen zullen besteden tot eene afzonderlijke feest die niet één vreemdeling naar de stad zal trekken, terwijl zij eene openbare feest verstouten die gewoonlijk zooveel vreemde schotters oplevert? Neen, neen, daar is de knoop van het raadsel niet. Een andere beweegrede kittelde iu den neus van fonze achtbare Edilen. Op den dag der laatste geraeentekiezing tot welke verschelde konfraters van S' Sebastiaan zich als liberale kandi daten op rang gesteld hadden, men zag den baas van het lokaal, onder den invloed van andere konfraters, een vaandel uitsteken om den zegepraal der katholijken te helpen vieren, en aanstonds de liberale leden, gekwetst door dit affront hun aangedaan, wilden de gild van lokaal doen veranderen. Daar deze laatste in groote meerderheid waren, dit voorstel is door eene stemming gemakkelijk aanveerd geworden, en daarvoor heeft onze katholijke Regentie deze maatschappij van hare gewoonlijke subsidie beroofd. Indé irce! Deze wraakzuchtige poets zal nogtans de schictmg niet be letten van even luistcrlijk to zijn als de vorige jaren. Er zijn bij de liberalen andersche mannen dan de Bertén's, de Van Renynghe'n, de Vandenberghe'n en dc Baeckerool's. Het Nieuwsblad heeft ons reeds verscheidt' malen uitge maakt voor schijnheilige leugenaars om dat wij in onze u godsiasterende schriften nog hier en daar gewag durven maken van onzen eerbied voor den godsdienst onzer vaderen. Maar Nieuwsblad toch, hef is van uwen godsdienst niet dat wij spreken willen het is van uwen hedendaagschen kwakzalverswinkel niet dat wij gewag maken, noch van uwe religie die gebiedt uwe tegenstrevers te vervólgen en te ver nielen om u in de plaats van Cesar te stellen maar wij be doelen, gelijk gij het zelf koomt te zeggen, den godsdienst van onze voorvaders, of nog beter van de vaders van onze voorvaders, 't is te zeggen, de oude religie, de religie van het Evangelie en van al de ware bisschoppen (zoo als bij voor beeld dien van Perpignan) die zegt Diligite inimicos vestros, et benefacite his qui oderuni vos. Bemint uwe vijanden en doet het goed aan die u be nijden. 't Is voor deze religie dat wij eerbied hebben, en nooit las teren wij den God die dezelve door zijn eigen voorbeeld en door de stem zijner apostels aan ons al te samen heeft doen overzetten. Indien gij ons zoo eenen godsdienst aanpredikiet en zelve uitoefendet, al de liberalen zouden met u zijn, en alsdan zou de H. Kerk waarlijk zegepralen. Het vuilblad spreekt dikwijls van anderachtige mannen en van anderachtige instrumenten. 't Is zeker om die aan wie het aHusie maakt te onderscheiden van de mannen en de instrumenten die wij laatslmaa! in den bedevaart gezien heb ben. Men zegt dat de père-Dufourachlige pastor van W ter oorzaak van zijne slechte woning, sedert Paasschen xieh'is gaan nederzetten in het klooster bij zijne allerliefste manne kens, alwaar hij alreeds dagelijks virscheide uren met smaak en vermaak overbrachtlé. Men zegt ook dat de gewezen onderpastor Ozich al daar ook koomt vestigen om boetveerdigheid te doen over de zonden welke hij bedreven heeft met zijnen evangëliestok.'Zij zullen aldaar te samen dagelijks kunnen verschelde Duos, Trios en Quartuors iiitoeffenen met de nonnekens, de prefecte Sophie van de congregatie,en den koster Charles. Mochte het heilig hert van Jesus de bedorvene herten raken en verande ren die hiermede zoude komen te lachen of te spotten! Mochte bijzonderlijk uit het heilig hert van Jesus, gedurende de maand die aan hetzelve is toegewijd, een straal van licht nederkomen op deze H. vergadering ten einde alles tot goe den uitval en voorspoed te brengen. Verscheide goederen, toebehoorende aan het gesticht der Hospicen dezer stad, zijn te koop gesteld. De liefhebbers mo gen met gerustigheid koopen, de goedkeuring der bevoegde overheden zal niet ontbreken, zoo veel te meer dat deze ver- kooping gehouden wordt door het ambt van den Notaris Berten, Voorzitter van hetzelfde gesticht, Burgmeester en Volksvertegenwoordiger, Welke heer deze werkzaamheid voor zich zelve behoudt, niet uit gierigheid, inaar uit spaarzaam heid voor zijne bloedverwanten, hel welk geheel loffelijk is. Indien hij nochtans buiten alle verwachtingen in deze werk zaamheid zoude eenig belet hebben, het zij door eene buiten- gewoone vergadering der Kamers of door alle andere om standigheden, zal hij, gratis en ouvergeid, door een van zijne collegas vervangen worden. "Wij verstaan waarlijk het Nieuwsblad niet toen het, zin spelende op nieuwgemaakte huizekes gelijk kluizekes ,zegt dat er nog eene kleine vereffening te doen is tusschen den proprietaris en den entrepreneur. Dit dom blad heeft zeker kwalijk verstaan want deze vereffening heeft plaats gehad vóórdat de huizekes gansch opgemaakt waren. Indien er nog iets oneffen is, 't geen wij niet gelooven, het kan maar zijn tusschen den entrepreneur en de leveranciers. Passchendaele, 24 Juni 1875. Mijnheer den Opsteller, Men moet in eene builengewoone geestgesteldheid ver- keereu om kwalijk te vinden en er zich over te verontrusten, dat drie menschen, 't zij in dc Zon, 't zij in de Maan of elders, zich vereeuigen om een glas bier te drinken. De correspondent van 't Nieuwsblad bevindt zich onop houdelijk in dien toestand. Zijne gestadige ongerustheid doet hem som artikels schrijven, waarop wij niet altoos kunnen antwoorden en uit reden! God gave dat deze onrustige gesteldheid een einde name, want wij vreezen voor erge gevolgen. Wij hebben medelijden met zulken tegenstrever geheel afwijkende van de leeringen zijns goddelijken mees ters, hij beoogt niets anders dan geld en heersciizuchtD? minste beweging in de gemeente maakt hem bevreesd of woedend, duizende nietigheden verontrusten dagelijks Nico- deem Het moet eindigen want zijne mania om alles kwaad te vinden zou hem kunnen tol eenen staat brengen waarin wij onzen ergs ten vijand niet zouden willen zien verkeerep. Inderdaad wat is er ongelukkiger dan het verstand te verhe zen nogtans hij gaat er met groote schreden naartoereed' is hij geheel mager geworden en geel en groen uitgcslegen Reeds begint hij hem de verstandsverbijstering, daar hij de ontleding onzer schriften leenemaal verkeert doet en bewsert

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2