POPERINGHE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Sterfgevallen. Diefstal. - Dinsdag laatst was er alhier een oud- veroordeelde met naam Fr. Terssen, die goudenwerk zooals ketting, oorringen enz. te koop aanboodtter kennis onzer policie gekomen zijnde, dacht men dat de voorwerpen zouden kunnen gestolen zijn, en men ging hem aanhouden in een verdacht huis der kazernwijk, maar de* kerel is over de daken ontvlucht en tol heden is het onbekend aan wie de gestolen voorwerpen behooren. Priesterlijke benoeming. M. Brevnes onder-pastor te Lichtervelde, is pastor van Vyve-Sint-Baafs benoemd. Van desi 187" .ScsisI tot den fl™ Jïuli 1873. rmnniiTrv Mannelijk geslacht 9) GEBOORTEN i-i te zamen, 19. Vrouwelijk «10) Drjaegher, Franciscus, til jaren, werkman, ongehuwd, Meenenslraal. Sieux, Rosalia, 58 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Thouroulslraat. Loonliens, Barbara, 51 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Rijkeklarestraat. Patron, Julia nus, 55 jaren, lieutenant der Gendarmerie, echtgenoot van Sidonie Lecler, Mondstraat. Robyn, Petrus, 62 jaren, werkman, echtgenoot van Melania Vereecke, Meenenstraat. Deptlydt, F.dmondtls, 40 jaren, herbergier, echtgenoot van Emerenlia Swingedauw, S'-Nicolaus-nevens-Ypre. Desnick, Catharina, 74 jaren, kantwerkster, echtgenote van Joannes Michiel, Meenenstraat. Van Elslande, Henricus, 28 jaren, hakker, ongehuwd, S' Maartens-nieuw-wcg. Vanheuckelom, Virginia, 54 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Lente-Markt. Vantorre, Regiua, 61 jaren, werkvrouw, echtgenote van Franciscus, Boudry, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren' Marmelijk geslacht .ij j J Vrouwelijk idem. 6) 10 Juli 1873. DE COTOIUNARDERIJ DER LIBERALEN. Terwijl de gekruinde correspondenten van 't Nieuwsblad altijd bidden voor de bekeering van hunn politieke tegen strevers die zij met'denzelfden asem verwenschen en verdoe men terwijl zij hunne lezers aanwakkeren tot het gebed om, door de gratie Gods en de tusschenkomst van het Heilig Hert van Jesns, vergiffenis Ie bekomen voor de openbare godslas- lasteraars welke zij gedurig bezig zijn met schandelijk dooi den modder te trekken, die versteende zondaars gaan altijd voort in hunne goddelooze verdwaaldheden en in hunne bal dadige comniunarderij. Niet tevreden met, door eeriige roe- kelooze bravos, toegejuicht te hebben aan het geroep van Fifa den Puns, uitgegalmd door 20,000 bedevaarders en bedevaarderessen niet tevreden met die schimpende toejui ching en dit heiligschendend getier te hebben doen dienen tot spot van den Paus, van Christus en zijn H. Sakrament, deze rampzalige en lafhertige schreeuwers hebben nog Maandag laalsl, ter gelegenheid der stadskermis, al het rijflje-rafije van Poperinghe en de slaven van Menlicere bijeenverzameld om eene nieuwe manifestatie, onder den bedriegelijken naam van Concertinterichten tegen Pausen Kerk. Ziehier waarin deze manifestatie bestaan beeft In een uitgestrekten en prachtigen hof, toebehoorende aan eenen liberaal, en waar noch drijpekken, noch kwezels, noch menschenhaters te vinden waren, had zich het schoonste, het defsligsle cn het vrijmoedigste gedeelte der poperingsche be volking rendez-uous gesteld tot het bijwonen van een concert-champèlregegeven door de muziek der oude Sapeurs-Pompiers, onder do kundig directie van Mr E. Klein van Brussel, welken de maatschappij der Philharmonie on langs tot muziekmeester verkozen heeft. Bij het naderen van 6 ure's avonds op welke dit feest vastgeleld was,zag men van alle straten der stad de leden der maatschappij met hunne damen en hun kermisvolk opkomen om zich naar het park van M. den Baron Hip18 de Posch te begeven, en nauwelijks wras men deszeifs ingang binnengetreden cf men gevoelde zich verrukt door den grootschen aanblik welken dit lust woud aan het gezicht opleverde. Ka een schoonbebloemden vóórhof doorgaan te hebben, zicht gevende op een frisch waterdal en eene lange dreef, bi vond men zich schielijk onder een verhe ven gewelf van jeugdig geblader,gevormd door de dicht begroeide takken van hoogstammige boomen die door hunne lommerrijke kronen maar hier en daar een lichtstraal als een hemelstar lieten zien. Maar welk verrukkend tafereel ontrolde zich voor het oog toen men, aan het standbeeld gekomen zijnde die het uiterste einde der dreef versierde, door kronkelende wegen zijne schreden voortzette lot in eene opene grasvlakte, omringd van rijke rozenperken en allerhande bloem- en looverbedden welker schoonheid zich op eene wonderbare wijze paarde met de prachtige vrouwtoiletten der levende groepen die al de lusscheiiruimten van deze schilderachtige beplantingen vervulden In het midden dezer lustplaats troonde het mu ziekkorps welks liefelijke tonen, alle herten verheugende, aan dit aangenaam oord den schijn gaf van een kleinen Eldo radoen 't welk père Leent, zaliger memorie, het aardsch Paradijs noemde. (Hij ging immers daar dagelijks om zijne breviere te lezen). Niet alleen de schoone muziekstukken der Philharmonie, op eene uitmuntende wijze uitgevoerd en behendiglijk beleid door haren nieuwen muziekmeester, die voor den korten tijd dat hij haar bestuurt reeds zijne reputatie genoegzaam verrecht- veerdigd heeft, gaven aan deze feestvergadering al de op luistering die men zich kan inbeelden, maar de wonderbare cn, om zeggens, bovennatuurlijke talenten van M. Zinnen, piston solo van den Koninklijken Schouwburg der Munt te Brussel, verhieven onzen geest tol de ideale schoonheid en volmaaktheid van het mrnschelijk kunstvermogen. Ook de geestdriftige toejuichingen en de weèrgalmende bravos die dezen buitengewonen kunstenaar omvangden ge tuigden van het vermaak dat hij verschafte aan deze feestelijke bijeenkomst waar niet min dan 800 personen ver zameld waren, onder welke men de tegenwoordigheid van M. den Baron Mazeman en zijne Jonkvrouw met voldoening bemerkte. Moeilijk ware het. iri vele .steden van grooter belang dan Poperinghe zoo een talrijk en l-effeiijk gezelschap bij een te brengen,en waarlijk, indien wij tnsschen de verhevene boomen van dit schoon park den haan van S'Bertinus kerktoren en de naald van 0. L. Vrouwtooren niet somwijlen ontwaard had den, wij zouden gemeend hebben ons in den Wauxhul of in den Buis de laCambre der hoofdstad te bevinden. F.n zeggen dat al dat schoon volk door geen één raadslid in het stadsbestuur vertegenwoordigd is Eene uur na bet eindigen van dit merkweerdig feest, begaf zich bijna gansch deze menigte naar het lokaal der maat schappij, bekend onder den naam van geusclien tempel, al waar het luisterlijkste bal plaats had dat men ooit in Pope ringhe gezien heeft. Hoe groot deze nieuwe zaal is, de dans was bijna onmogelijk tot middernacht, op welke uur eenige familien, vertrokken zijnde, aan de andere plaats gaven om tot 5 ure met meer gemak te kunnen dansen. Daar is de Poperingsche communarderij die, volgens onze predikanten en de mannen van het Nieuwsblad, zoo te vree zen is voor de religie en het gezag van den Paus Daar is de godsdiensthaat cn de kerkvervolging van het liberalismus I Maandag laatst, ten 6 ure 's avonds, heeft alhier, in 't Bis schoppelijk Kollegie en onder de directie van geheel den clergé, een kalholijk Concert plaats gehad. Ongetwijfeld of deze katholijke vergadering was bijgewoond door een uitne mende groot getal volk. Ai de gestichten van dooven, blinden en stommen, het oude manshuis, de zwarte en witte Mutsen, hel huis van bermhertigheid, de scholen cn congregatiën van vrouwvolk en mannevolk der omliggende gemeenten, immers omtrent geheel de bedevaart was lot die feest uilgenoodigd. Men mag het getal brengen, volgens liet Nieuwsblad en het Journal d'Yprestot op 20,000 fraaie cn deugdzame men- sclien, welke onze geestelijke opperburgers alleen bekwaam zijn bijeen ie vergaderen, om dat zij handelen en wandelen met het H. Hert van Jesns gelijk den Romeinschen graaf Lan- grand-Dumonceau en den Abbé Sampers met het geld der oogelukkigen. Geen een van onze geestelijke opperburgers was te vinden om het gewoonelijk en dagelijkschMof te doen om 7 ure, het welk uitgesteld geweest is lot 1) ure teil einde lofzangen te zingen tot dankzegging aan den II. Geest over den goeden uitval dezer christelijke feest, gevolgd van de patizelijke bene dictie gegeven door zijné II. den Havermuis. Vruchteloos ware het ons uit te breiden over de voortreffe lijke muziekstukken uigevoerd door de Maneblusschers en over het uitgelezen gezelschap.die daar tegenwoordig was. Al hel slecht en gemeen volk,van 7 tot 800 personen was, volgens de voorzegging van zijne hoveerdigheïd dun Abbé Deslé en zijne medematen, in het duivelsconcert, gege ven in den schoonen hof van M. den B"" de Posch; de vreem delingen alleen welke deze vergadering bijgewoond hebben, zullen hiervan den nauwkeurigen uitslag aan het nieuwsgie rig Nieuwsblad konnen geven. Passchendaele, 8 Juli 1373. Heer opsteller, Wij wijkf-n een weinig af van den weg dien de polemiek ons gebaand had, om den apenschrijvcr van het Nieuwsblad te doen opmerken dat er ter eere van Passchendaele alhier geen communaurs bestaan, nu niet meer dan in den tijd van Frederik Vanderzullé; noch tijdens de kapperdieften en nog rnin toen men deuren en vensters van treffelijke ingezetenen insloeg er. besmeurde. Datgezegd, wij gaan voort met onze polemiek. Schaamteloosheid baartpngevoeligneid zegden wij. En inderdaad de heilige correspondent van 't Nieuwsblad is zoo verre gekomen dat hij de edele gevoelens en gewaarwordin gen verward met zaken van redelooze» aard aan hem alleen eigen Zijne kaaiboefstaa! is uitgeput. Een ander plan gaat hij be werken: hij zal ons nu beginnen portretten schilderen, en vóór zijnen spiegel geplaatst, zal hij ons een overspeler afma len, die zal gelijken als twee druppels wateralleenlijk zal hij verzwijgen de blauwe schenen bij eerlijke vrouwen geloo- pen en den haat sedert dien opgevat legen hun cn hunne familjen, die hem, in meer dan in eene omstandigheid, te duchten hadden. Als fijne afmaalder zal hij ons voorstellen die nachtelijke ongeoorloofde verschijnsels, na die vergaderingen, candeeien genaamd, cn die langs wegen, straten, grachten, zolders en kelders door iedereen te zien zijn geweest Zouden zuike correspondenten niet beter doen bet kruid uit hun eigen hof te roeien, hunne eieren zelf te pellen (want zij zijn bedorven), en ze alsdan alléén op te eten en trachten dezelve wel te verteeren, het is het ergste wat wij hun wen- schen. Z. BERICHT. Voor de Bedevaard van Zondag is er een vaandel-drager noodig voor eene der talrijke congregatiën van Passchendaele; deze die te vorings dit posije bekleed heeft zit vast voor din gen waarvan wij onze lezers niet willen onderhouden. Zich te vervoegen bij den Prefekt en Chef. N. B. Onnoodig zich aan te bieden wanneer men'reedi veroordeeld is geweest voor iets dat op smeerlapperij trekt. (Pu.) Eik zegge hel voort. lESGELIUGE N. Djan X., een lange magere manskerel, die altoos brijken in de zakken van zijnen frak draagt, om in grooten wind niet weg te waaien, is een van die luwijtmakers die in eene her berg het al overhoop schreeuwt en gedurig sloft over zrjne macht. Zijne vrouw, een engeltje (als ze slaapt), gelooft aan zijne leeuvvenkracht en durft tegen hem niet veel opspelen afin, z'en draagt de broek niet Op zekeren dag was Djan op den draai, en zijne vrouw, na een halven dag zoekens, vond hem in een kroegje tusscheu eenige beschonkenc boeren die, om zijn stoffen zich bijna nuchter lachtlen. Ge zijt gulder daar met vijven, he? ehwel'k zou jul- deralle vijf kop tegen kop slaan.vóór dat gij mij zou kunnen geraken, 'k Hè andere mannen onder mijne handen 'had! 'k Hè nog drij engelsmans, met'nen dijsel van 'nen wagen doen vluchten, want ik sloeg ernaar, en had ik ze moeten hèn,ze waren allen mors dood Ja, ja lacht maar...., mijn man heeft nog op 't Comens kalsijdelje 'nen vrechtwagen uit de moozt* gelrokken die al daar versteld stond, en acht menschen en twee peerden kon den er niet meê weg Zwijg gij, Kalriene, wie vraagt er u naar uwe leugens; er waren vier peerden Zoo, indien ik u eene oorveeg mag geven, gij moogt naar mij slagen met den dijsel van den wagen die hier vóór de deure staat. Ja, maar niet te hard, hoort ge. Niet te hard. En Djan kreeg nen lierelaai dal hem de oogen in het hoofd draaiden Sakkervinmiljaardat het uit leute niet cn ware! Kom meè naar buiten En Djan en de boer trokken de deure uit... Buiten gekomen, zegde Djan dat hij in de oogen geslagen geweest was en den dijsel niet zag. De boer, die, ondervindende dat hij met eenen boffer te doen had, gaf Djan nog eene goede poeiering en vertrok. De vrouw was blijven zitten, zeker was ze dat Djan den boer zou afgeranseld hebbendoch te lang moetende wachten, ging zij naar buiten. Djanwaar zit je dè Hier vrouwe I... Maar Djan ge ligt in de mooze en gebloed uit uwen neus! 't Is met dun donkeren, vrouwe, 'k hen gemist van slaan, in plaats van op den boer ik sloeg op mijn zelve, en had het niet geweest dat ik het in tijds gevoelde ik sloeg hem dood! L'ILLUSTRATION EUROPÉENÏ3E, Journal de grand format a buit pages, PARAISSANT TOUS LES BIMANCHES 3 ANNÉES D'EXISTENCK, Bruxelles, un an: 10 francs; Province: 10,50 francs. 1, Chaussée de Louvain, Bruxelles. Actualités vues du pays reproduction des tableaux des maitres modernes inventions célèbres. L'Illustration Européenne donne les gravures ies ph" imporlantes de e Londres de Gustave Doré, dont la collection se vend 80 francs. Toute persotine, qui pendra un abonnement d'un aa, rrcevra gratuilemcnt la magnifique gravure de Gustave Doré, inlitulée La Cliute des Anges, Ie chef-d'ffitivre du maitre, d'une valeur 20 francs. SOMMAIRE. DU N° 35. GRAVURES M. Victor Jacobs. Le miroir liquide. Le beau page- L'églige paroissiale du quadrilatère Louise a Bruxelles.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2