POPERINGHE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Sterfgevallen. Na dat door de policie onzer slad het ongeluk bestaligd is geweest, heeft men het lijk naar het gasthuis overgebracht. Gat-nisoen. - Maandag laatst is de voorwacht en Woensdag geheel het le regemcnt alhier aangekomen, na een afwezigheid van een maand, van Mons komende, alwaar het een ander regernent was gaan vervangen dat naar het kamp was moeten vertrekken. Te Denm. - Maandag laatst, ten H ure in onze hoofdkerk werd er een Te Deum gezongen, ter gelegenheid van de verjaring der troonbeklimming van Leopold I, de stichter der Belgische Dynastie. Het Korps Pompiers met zijn muziek, alsook al de Burger lijke en Militaire Overheden, benevens de heeren van den Rechtbank en de Professors der verschiliige onderwijsgestich ten onzer stad waren er tegenwoordig. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschutters. Uitslag der 8e schilling van het zoraersaizoen, van Maandag 21 Juli 1875. 1° Prijs Cardinael, L. voorzitter 2" prijs Desaegher, L. 5' prijs Vergracht, L.4° prijs Dumon, A., commissaris 5" prijs Ligy, Fr.0" prijs Maurau, E. Priesterlijke benoemingen. M. De Bo, pro fessor van Rhetorica in 't Kollegie S' Louis, te Brugge, is benoemd tot Pastor te Elverdinghe, die M. de co-adjutor Vanderheyde opvolgt. Deze laatste is Onderpastor te Heule benoemd. Van den IS" tot den 25" Juli 1S7S. GEBOORTEN v^vdijf2) le Mmen> S" Verbrugghe, Francisca, 05 jaren, zonder beroep, Tourhout straat. Rubben, Rosalia, 66 jaren, naaister, ongehuwd, Meenenstraat. Devarver, Maria, 54 jaren, zoudcr beroep, echtgenote van Petrus Denys, Boterstraat. Verschilde, Philippina, 84 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Cocle, S'Jans-Hospitaalslraat.Monet, Adelia, 59 jaren, kantwerkster, echtgenote van Pbilippus Wybaillic, S' Jacobs- nevens-Ypre. Kinderen beneden de 7 jaren" ?Janne'ijk.,geslacht 4) J Vrouwelijk idem. 3) 22 Juli 1875. ZIJ BISQlUEREl*. 't Geen bewijst dat onze geestelijke opperburgers du! zijn over de liberale beweging die zich bier altijd voortzet, 't is dat zij zoo veel rooi hebben niet onze schoone muziek-maat- schappij en zoodanig hun best doen om hunne bedevaart en hun pastors-concert in de colonnen van 't Nieuwsblad te doen schuimen dat dit blad er van overloopt. Maar weet gij niet, sukkelaars, dat al dat verlooren schuim uwen pot doet minderen en dat het maar de zwaarste vuiligheid is die er ten einde nog zal inblijven? Peist ne keer, bijna t>i//"kolommen klein letter om te zeg gen1° dat de zesmaanders beter spelen en in hun concert treffelijkcr volk gehad hebben dan de oudbestaande ex-mu- ziek der Sapeurs-pompiers, 2° om te herhalen dat het geroep van bravo! in de bedevaart eene abominatie is welke de feazinne van 't Stadhuis niet meer zal gedoogen, 3® om aan de libeialen fransch te ieeren. Voor wat het jong muziek betreft, het is, gelijk Pollepel in den tijd zeide van zijnen kweek: mijn kindschoon kind, al ware het een uilekind. Eo het uitgelezen gezelschap dan waarop zij zoo boffen?.. Wij hebben reeds in onzen artikel van 10 dezer maand doen bemerken wat voor volk- men in dat vermaard concert ontmoette, en wat aangaat de prachtige vrouwloiletten, men weet er van le spreken! Behalve vijf of zes uilverkoorcne ziirkellrulten, meer of min gedwongen, waaronder men bemerkte de allerliefste niclite Glemeoce met geheel de toilette van nichle Natalie, zaliger memorie, hel overig was de moeite niet weerd van in aandacht genomen te worden. Men weet immers welke bedekte beweegreden nog eenige andere mooie poppen, die liever naar den bof vanM.den baron dePosch zouden gegaan hebben, daar beeft doen verschijnen. Waarom hebben deze niet gedaan gelijk de famiilie van eenen gemeenteraadsheer, die, hoewel bij daar zich een oogenblik vertoond heeft, genoegzaam karakter bad om bij voorkeur zijne dame en zijn kermisvolk naar het liberaal concert te leiden (Maar 't is waar, deze heer is lid der beide muzieken.) En het mannevolk dan Oh de Tuiters zijn spiegels van deugden, van godsdienstigheid, van zuiverheid, en, voor al wie er aan twijfelt, men geeft als voorbeeld Pappot, met zijn uit- of instekend talent op hoorn of batteusfe; Renê Keers- semakertje, die zoo godvruchtig is dat hij ten 3 ure 's mor gens wil inbreken in kerk of bierwinkels ten einde zijne kristelijke plichten te kwijten3? ank je die zoo geern bier drinkt waar er geene Caenen op zijn en dien men vind vech ten langs de straat in 'S midden des nachts (hadden het maar liberalen geweest.... maar Jcatholijken zijn geene rustesloor- ders). Ja, langgerokte schrijvelaars, uwe mannen dragen flam beeuwen en scapulieren en loopen mede in processien en bedevaartengij weet dat zij ons' Heere een vlassen baard aandoen maar zij zijn uwe ootmoedige slaven, en daar is al wat gij van hun cischl. Zij praktizeeren en stemmen volgens uw bevel en al waren zij, zoo in hun afgezonderd leven als in huil openbaar gedrag de slechtste der wereld, gij zult trach ten hun, bij de sukkelaars, te doen doorgaan voor aarts engelen. Maar bij onze poperingsche bevolking zulks grijpt niet meer, want men kent te wel de gepasseerde en tegenwoor dige heldendaden uwer Grysebollen, Pollepels, Kuipertjes, Pappots, Felikjes vail den Suleil levant, Mankjes of andere venijnige Louiljes te lang om te melden, die zich altijd schijnheiliglijk onder den dekmantel der religie verborgen hebben om hunne perten te spelen. Zoo dan: vrijft, kuischt, wascht maar en of staakt gij hen tot over het hoofd in het gewijd-water, 't is al verloren ar beid, want zij zullen, gelijk aan den Neger, zoo zwart als gij zelve blijven. Wij vernemen dal M. Berten liet muziek der Tuiters uitge- noodigd heeft om te gaan visch eten naar Dickebusch-vijver, op conditie dal ieder man 3 franks stort voor de noodige onkosten. Wij vernemen van een anderen kant dat het muziek der Philharmonic met hare clairons en tambours een uitstapje zal doen naar Antwerpen om deel le nemen aan de feest van 17 Oogst, en dat M. Van Merris 1,000 francs vooren uit geeft om de muziekanten te defrajjeeren. Zoo men ziet, zal er dezen zomer bij de klerikale en bij de liberale muziek nog vele leute zijn. Onze tegenstrevers, altijd sprekende van hun treffelijk gezelschap waar zich niet anders dan recht, waarheid en deugd bevinden, zeggen dat de katliolijken zich van langsom meer versterken in Godsdienst (leesSpotdienst) en menscb- iievendheid. Ja, Nieuwsblad, wij hebben een staaltje van uwe deugd en tnenschlievendheid gezien in de losbandige aanranding der provinciale koppen van Kortrijk, IJprren en Brugge legen den achtbaren Gouverneur N. Vrambout, wiens eerlijkheid, meuschlievendheid en vooral rechtveerdigheid door geheel het rijk bekend is, hoedanigheden die hij de katholijke bende niet te vinden zijn. En dit al ter oorzaak van eenige transferts die gedaan zijn geweest ten gevolge van onvermijdbare onkosten gedaan in plechtige en welbekende omstandigheden. Maar ziet men niet dikwijls dusdanige transferts op eene groolere schaal doen in hel ministerie zelf, en gebeurt dit ook niet in het klein bij sommige gemeenteraden, zoo ais Poperinghe, waar men de verrechtveerdiging er van zoo gemakkelijk niet kan bestatigen Indien kamer Lebbe nog leefde, hij zou u er iets van welen te zeggen. En dat men nog hedendaags mannen vindt om zulke zotte rollen te spelen men kan het waarlijk niet begrijpen. Behalve vijf of zes van deze pootspelers, de andere hebben legen den Gouverneur gestemd zonder te welen wat zij slemden, en men mag uitroepenHeer, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen. Zij zijn de instrumenten van het bisdom en van onze zwarte opperburgers die het gouvernement onzer provinlie zouden willen doen vallen inde handen van een oolmoedigeu en kruipenden dienaar van den b.sschop. Nogtans, opperburgers, en gij loskoppen van Kortrijk, IJperen en Brugge, meent gij het oogwit te bereiken waartoe gij u hebt laten ophitsen door den fijnen Kerrijn ten Lootenlioofde Neen, sukkelaars en onnoozelaars, gij zijt van geheel het rijk bespot en veracht, en Leopold II die den heer Gouverneur Vrambout sedert meer dan twintig jaren op de vertrouwelijkste wijze in hoogachting genomen heeft, zal zekerlijk zijne pen in de inkt niet doppen om eenen akt te begaan die door geheel het land zou beknibbeld worden. Zelfs de heer minister van binnenlandsche zaken, M. Delcourt, ofschoon aan uw partij toebehoorende, is bezield met geheel andere gevoelens en zal de bende van Kervyn ten Beesten- hoofde en Haantje Toupé te wandelen zenden. Ziel nu, katholijke sukkelaars, in plaats van de belangi ij onzer provincie gade te slaan, wat slechten en belachtelijken akt van partijschap gij begaan hebt. Gij zijt zoo veel te hespottelijker dat de heer Delery, die van uwe eigene partij is, de ourechtveerdige aanranding van M. den Gouverneur met eene overtuigende hevigheid heeft weten te schandvlekken, en het hoofd der provincie op de schitterendste wijze verde digd heeft. Dit is een oprechte kathoiijk die zich door het bisdom bij zijne ooren niet laat leiden, en die laat zien hoe kostbaar en hoe belangrijk liet is van aan het hoofd der provincie en der gemeenten eerlijke, bekwame en onafhanke lijke personen te hebben die zich niet laten misleiden door eene overeeuwsche partij welke niet anders droomt dan heerschappij en rijkdommen. Alle eer en achting zij aan hem voor zijn schoon en verbeven karakter. Waarlijk onze opperburgers zijn in een gedurigen schrik droom of zij worden zot. Zij hebben hier altijd meester ge weest, zij helpen gedurig de slad uiteten, zij zitten en knielen op panen kussens,zij slapen op twee ooren totover den neus, zij zijn gekropt gelijk de vette kiekens en de kroppees zouden het hun van boven en van onder insteken, en die mannen kou ten van niet anders dan van liberale dwingelandij, van jok en slavernij, van vervolgingen en onderdrukkingen. En zeggen dat de boertjes en de kiezers van 10 franks die pillen inzwel- gen gelijk de II. Hostie op den Communiebank!! Weik een gelukkig lekkerland is toch Poperinghe Ten is geen kunste dat de geestelijkheid zooveel geweld ge bruikt en al hare blinde instrumenten in het werk stelt om die goudmijne van de aanraking der liberalen te bevrijden. De franschmans van ons bisschoppelijk kollegie, boven dea ingang der nieuwe zaal onzer muziekmaatschappij gelezen hebbende SOCIÉTÉ PHILHARMONIQUE, (ancienne mu- sique des Supeurs-Pompiers), beweren dat de Philhaxmonit de oude muziek der Sapems-Pompiers niet is, maar wei de muziek der oude Sapcurs-Pompiers. De Kamers zijn vernieuwd geweest in de kiezing van 1870, gelijk het pe'rsooneel van ons oudbestaande Pompierskorps vernieuwd is geweest ten gevolge der gemeentekiezing van 1872. Is M. Van Jleris nu ancien membre de la Chumbre des Représentants, of is hij: membre de l' ancienne Chambre des Représentanls. Antwoordt, fransmans. Men hoort gansch de catholiciteit van niets anders dan van mirakels spreken. Deze zijn wederom tot mode gekomen en weldra steden en dorpen zullen een groot of klein mirake!- tje moeten hebben, willen zij nog bekend of bezocht zijn. Wij zijn gelukkig onze medeburgers ter kennis te brengen dat onze oude katholijke stad, (zoo dat ze onze opperburgers noemen) ook met zoo een wonder feil begunstigd is. Wij vernemen dat eene reine Onze-Vrouwe-maagd, die met de grootste godvruchtigheid het beeld van O.-L.-V. Onbe vlekt in de omgang-processie gedragen heeft, zich alsdan in een verrukkenden staat bevondtliet schijnt dat dit meisje, die in de congregatie als voorbeeld van deugd en zuiverheid aan hare medemalen aangewezen was, 's nachts door bet be zoek van eenen engel vereerd was geweest en dat het, se dert dien tijd, vol van gratie en dankbaarheid geworden is over deze bovennatuurlijke verschijning, zich in eene gedurige opgetogenheid bevindende. De decreten der voorzienigheid zijn ondoorgrondelijk Wij weten nog niet wat er daaruit zal spruiten maar wij zullen onze lezers in tijds verwittigen van 't gene dit wonder werk zal voortbrengen, Te Elverdinghe heeft er de verledene werk eene begraving plaats gehad in nogal aardige omstandigheden. Een weduwaar was komen te sterven en liet eenige erfge namen achter. Deze der vrouwelijke zijde pretendeerden ook en het schijnt dat men zieh niet zeer wei verstond. Men onderzocht de nalatenschap en bevondt dat er konkle- foes onder was; men geeft het in handen van 't gerecht en de zaak staat om hare ontknooping voor de tribunalen te heb ben. Intusschen had de begraving plaats. Maar een der erfgena men, verbitterd over de handelwijs van zijne mede erfgena men, en schouwvager van stiel zijnde, had het eigenaardig gedacht zich in zijne werkkleederen naar den dienst te bege ven. Het publiek dit ziende, riep schertsend uit Ziedaar reeds den duivel die om zijne ziel kooit! X**- Deer Opsteller, De onder-pastoor en de koster van Zillebeke hebben dea Zondag zoodanig gekeven in den bedevaart dat men eiken oogenblik meende dat zij gingen aan 't trommelen gaan. De kapellaan was erger den een schaaphond eu de koster heeft geweigerd te zingen. Gij zoudt moeten deze bijzonderheid Zondag toekomende aan uwe lezers mededeclen. (Een uwer abonnenten). Men schrijft ons uit Wervick, 25 Juli 1873 De musschen zullen herleven. Wij vernemen daar aanstonds dat de Commissie der Inter nationale Muziekmaatschappij onzer Fanfaren een nieuwe" Directeur gekozen heeft in vervanging van M. Maveur, ont slaggever. M. Labory, bestierder van de Carabiniers en kandidaat voor de plaats van muziek-meester der gidsen, is met eenpa rige stemmen aanveerd geweestMaandag aanstaande ten 7

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2