OLIEKOEREN. Stads Nieuws. PÜPEMNG5SE, BURGERSTAND SEEOOR-rta Huwelijken. Sterfgevallen. Wal! En wal zoudt gij beginnen dan? Wat zoudt gij doen? Zijn wij niet aan t ministerie? Hebben wij de meerder heid niet in den Senaat In de Kamer? in vijf zes provincie raden? en wij en weten niet in hoeveel gemeenteraden? Zijn wij niet dé bazen? wat zoudt gij.ons doen? Ja, ja, wij be noemen De Decker tot spijt van wie 't benijdt en wij zijn niet bang van u, liberale lawijimakers, want als ge u durft roeren, dan zal dc milraille u wei tot zwijgen brengen AIzoo spraken de zwarten, buiten het laatste dat zij verzwe gen, maar dat zij toch in het donker voor de liberalen gereed bielden als mot de la fin en als aangename surprise. En echter wat gebeurt er De Decker werd afgesteld. Het ministerie viel in duigen. En daar en werd niet gemitrailleerd. Alles ging zooals de klaarziende liberalen het voorspeld had den, en met zekerheid voorspeld, want zij weten dal men een eerlijk volk niet straffeloos in zijne eerlijkheid beleedigt. Welnu, wat eens bewaarheid werd zal zich nogeens klaar vertoonen. De klerikalen meenen dat zij den hoogsten gaai afgeschoten hebben met de stemming der militaire wetten door te drijven. Welnu, wij voorspellen aan de heeren representanten en senateurs, die deze weiten gestemd hebben, dat zij bij hare eerste toepassing heel aardig en onaangename oogenblikken zullen te beleven hebben. Niet zoo zeer de senateurs en repre sentanten die altijd de militaire behoeften gestemd hebben als de bedriegers, die naar het kussen geslibberd zijnde bij mid del der beloften die zij deden van vermindering der krijgslas ten, zoo licht van lierte goedgekeurd hebben. Wat hebben zij iuderdaad gestemd i° De vermeerdering van het werkzaam contingent door de inlijving der reserve in dit contingent 2° De plaatsvervanging door den Staat met de belasting van 200 fr., voorop te betalen door de milicianen die vrij willen zijn, zich te doen vervangen. Deze 200 fr. zijn ver beurd voor al degenen dezer milicianen die een goed nummer trekken 3° De verlengenis van den diensttijd 4° Eene vermeerdering van 4 miljoen 's jaars op den budjet van oorlog 5° Een buitengewoon krediet van 36 tot 37 miljoen voor het leger. Ziedaar in 't kort wat door de klerikalen gestemd werd. En de zwarten meenen dat de kiezers in 1874 vergeten zullen wal de meelingsmannen van Antwerpen zoo dikwijls verketterden en vervloekten Wat de meetingsmannen van Verviers met zooveel wilde kracht afkeurden Wat Malou zelf, iets meer dan een jaar geleden, te St-Ni- colaas als onmogelijk aanzag en dat hij beloofde te zullen doen verminderen. De zwarten meenen dat de vaders van familie in 1874 geene rekening zullen houden van dit stelsel, dat wel meer geld kost, dat meer lasten oplegt, maar dat hoegenaamd niets- en verbetert Ha, Mijnheeren, gij meent dat gij aan de brave Belgen zult zeggen Wij gaan uw wenschen voldoen en de krijgs lasten verminderen! en dat gij hen ongestraft zult mogen bedriegen, niet alleen uwe beloofte afloochenen, niet houden, maar daarbij nog juist het tegendeel doen van wat gij be loofd hebt! Gij meent dat gij alzoo een eerlijk volk misleiden zult en dat het u nog zal betrouwen. Mis, palat Gij hebt met het katje's pootje gespeeld en ge zult gekrab beld worden: onthoudt dat. De eerste is 'nen grooten maar drij kolommen en half! waarin dat zij schrijven dat ze zweeten om van zwart wit te maken. Natuurlijk is het over de Fondalie Lamotte zij willen het laatste woord hebben en, och Heere! 't en kan niet zijn, 't publiek heeft geoordeeld, het gerecht heeft gesproken en de wet bekomt hare ware toepassing Iaat ze nu maar groene kouten zoo vee! zij willen, en de Toekomsten de jonge en d'oude bijtebouws alles doen zeg gen wat ze geern hèn, 't is al boter aan de galg. En daarmêe pcnclum De tweede is een koeksken van juist 'nen meter lang i< correspondentie uit Poperinglie. Onnoodig te zeggen dal het niet anders zijn dan vuile praats, personaliteiten, laster, verdraaide zinsneden uit de. Toekomst, en de woorden van Bazile in den mond van Vol taire plaatsen, daar is geheel den toer. Ah wij zouden nog vergelen de alleenspraak van Luitenant van Boven Z'is zoodanig wel, dat, ten zij de slimmerik die ze geschreven heeft, niet één mensch in heel Poperinghe en elders (noch ka- ïholijk noch liberaal) de couragie gehad heeft tien regels ver te lezen De derde is over de prijsdeeling in hun collegie. Pro ficiat aan al de gekroonde leerlingen. Maar zeg 'nen keer, heeren professors, waarom laat gij uwe leerlingen komedie spelen? Wij zijn zeker dat er dahr later eenige zullen zijn die,er liefhebberij in vindende, dezelve zullen voortzetten en het zal uwe schuld zijn indien zij bij de eene of andere looneelmaalschappij ingelijfd,hier en daar 'nen schep mooze uit uwen vuilput door uwe opvolgers naar het hoofd zullen geworpen worden. Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 23° Augusti 1873. Koepokken. - Het stadsbestuur komt eenen maat regel te nemen die een groote dienst zal bewijzen aan de algemeen gezondheid, wij willen spreken over eene instelling tot het bekomen van koepokstof van eersten oorsprong, zooals er in verschillige groote steden reeds bestaan. Tot dit doel waren de heeren doktoren Lagrange en Cornelte aangesteld om een onderzoek over dit voorstel te doen, uit wiens verslag het blijkt dat het zeer gemakkelijk zal'zijn onze stad met dusdanige inrichting te begiftigen, eene inrichting welke geroepen is o:n in tijde van pokziekte, gelijk in 1872 alhier bet gevai was, veel afsterven te voorko men. Ko»4cIooze Stadsschool. - Wij deelen hier onder het programma mede van de plechtigheid der prijsdee ling aan de leerlingen der Knechtjes Stadsschool, welke zal plaats hebben den Maandag 23 Augusti 1875, ten 3 ure na middag. Wij zijn verzekerd dat nogmaals een groote toeloop volk die plechtigheid zal bijwonen. Wij vernemen dat onze edelhartige Senator, Baron Mazeman eene som van SOÜ (ranks geschonken heeft voor buitenge wone prijzen, voor het yerloopen schooljaar. Wij meenen te weten dat meer dan 100 leerlingen, van de behoeftigste volksklas, de school zonder eene enkele afwezigheid bijge woond hebben, en hunne ouders, ter aanmoediging, eene premie in gelde van 5 fr. voor elk kind ontvangen zullen. Hoe vele moeders zullen dankbaar den naam van M. Mazeman uit spreken. Wie zich naar de tentoonstelling der belooningen zal begeven, zal zien dat ons Stadsbestuur geene onkosten spaart ter verspreiding van 't volksonderwijs en dat de leera ren der Stadsschool, door een recht deugdelijk onderwijs, dit gesticht tot zulken bloei weten te brengen hebben dat, ondanks de hevigste tegenkantingen van fanatieken en dom pers, het getal leerlingen dagelijks aangroeit, dermate dat er tegenwoordig veel meer leerlingen zijn dan 10 jaar herwaarts, bewijs wel zeker dat de ouders, en met reden, meer vertrou wen stellen in de opvoeding van onze Stadsschool dan in die der Broertjes. Programma der plechtigheid. Muziek. Ouverture: Du Droit du Seigneur (door Wed dinghen), uitgevoerd door liet Muziekkorps der Stadsschool. Cantate. La Distribution des Prix (door J. Eykens), in muziek gebracht door M. K. Olto, uitgevoerd door de Muziek- afdeeling der Stadsschool. Uitreiking der eerste prijzen (eermetalen) aan de leerlingen der Dagschool, der Adultenschool eri der Muziekafdeeling. Muziek. Aux Bienfaiteurs de l'Ecole Communale, Air varié (door M. K.Otto), uitgevoerd door het Muziekkorps der Stadsschool. Uitreiking der inschrijvingen op de Spaarkas, aan de leer lingen der Dagschool, der Adultenschool en der Muziekafdee- ling. Muziek. - Les Fauvettes, polka pour deux flütes, uitge voerd door hel Muziekkorps der Stadsschool. Afkondiging der premiën van regelmatig schoolgaan, verleend aan de ouders wier kinders de schooi regelmatig bij gewoond hebben. Muziek. Fantaisie sur des airs Nationaux et Chants Bei ges et Hollandais, voor Harmonie (bewerkt door M. K.Otto), uitgevoerd door hel Muziekkorps der Stadsschool. De uitvoering der Muziekstukken zal bestuurd worden door M. Balmaekers. De beiooningen, verleend aan de leerlingen der Kostelooze Stadsschool, zullen voor het publiek zichtbaar zijn, in de ge wone Zaal der Halle, Zondag 24 dezer, van elf ure tot mid dag, en van twee tot drij ure namiddag. Examen. - M.Bené Durutte heeft zijn laatste exa men in de rechten afgeleid en de onderscheiding verdiend. M. Juste Couroble heeft pok met voldoening zijne kandida tuur in rechlen bekomen. Priesterlijke benoeming. - M. Masurecl, on derpastor te Ruysselede, is pastor benoemd te Kemmel. Vaa den IS* tot den 22" Aognsil 1878. Sirou, Ludovicus, Luitenant bij bet I" Reg' linie, en Vergracht. Maria, «onder beroep. Ponfoort, Alexius, 70 j., schoenmaker, echtgenoot van Amelia Talon, Meenenstraat. Houtens, Emerentia, 20 j., kantwerkster, echtgenote van Edmondus Cilor, Meenenstraat. Verhalle, Carolus, 70 j., landbouwer, echtgenoot van Virginia Duquesncy, S' Jacobs-buiten. Terrier, Catharina, 65 jz. b. weduwe van Josephus Jolyt, Boterstraat. Clinckemaillie, Josephus, 64 jschoenmaker, echtgenoot van Maria Turpin, Laugemeersch. v - Mannelijk geslacht 2) Kinderen beneden de 7 jaren. VrouJijköidem> j|3. ANTWERPSCHE FEESTEN. De antwerpsche feesten overtroffen wal wij tot nu toe van grootsch en buitengewoons zagen. De intrede des Konings, het Banket in het Museum BH. MM. aangeboden, de aanspraak van den Burgmeester lot den Koning en de Koninklijke Familje, het feest in de Groote Harmonie, dc looverachlige tooi der straten en boulevards, de schitterende verlichtingen overal van het kleinste huis tot het rijkste, hel kinderfeest op de Meir, de defdé der Burger wacht, de stoet der verschillige natiën, alles, alles, was even prachtig en schoon. Het feest der kinderen, van al de gemeente-scholen van knechtjes en meisjes, heeft veel menschen tot tranen bewogen en wanneer deze duizenden lieve mondekens zich openden en het koor aanhieven, het was als een gebed lot den hemel om den zegen over het hoofd van onzen beminden Vorst en zijn gezin te roepen. De revue der burgerwacht en van het leger op de Boule vard was prachtig. Deputalien van a! de steden des lands, waren naar Antwerpen gekomen, om hulde te brengen aan den koning. De défilé op de Meir heeft vijf kwartier uurs geduurd. De volksmenigte, die in de straten en in de huizen aan de vensters stonden was groot en de geestdrift scheen geen einde te zullen némen. Deze geestdrift vermeerderde nog toen de koning, het rijtuig der koningin ziende naderen, haar door de volksme nigte te gemoet ging. Deze drukke volksmenigte, die de gendarmen niet konden tegen houden, maakte schielijk plaats om den monark door te laten. Het was het echte volk dat hier den koning eene schoone ovatie deed. Er was een oogenblik dat de koning, geheel van zijnen staf verwijderd, zich alleen in het midden eens volksstrooms bevond. Dit schouwspel was verrukkelijk. De défilé is in de beste orde afgeioopen. Maar wat het deftigste, het oprechtste betrek had met dc antwerpsche stad, was de stoet der natiën, alwaar men a! de verschillige gereedschappen, wagens, Buitengewone schoone trekpeerdèn, enz., aantrof,waardoor de lading en lossing der schepen zoo regelmatig gedaan wordt. Ook heeft Zijne Majes teit, toen hij den stoet in oogschouw nam, er zijne levendige voldoening over uitgedrukt. Een wagen voornamelijk met vijf peerden bespannen riep zijne aandacht. Op den wagen lag een groot stuk wit marmer van een ongelooflijk gewichi, want in het voorbij rijden daverde den grond.Dit stuk behoor de aan de Noord-Natie. liet zicht van den stoet was prachtig en zoo afwisselend dat er u de pogen van draaiden, iedereen was van gevoelen dat dit koopliandelsfcest de schoonste perel was van al de feesten in het algemeen. Het vuurwerk was niet min prachtig en sloot waardig de feesten die,bij hun, die ze bijgewoond hebben voor eeuwig in 't geheugen zullen blijven. Nog nooit is er zoo veel volk in Antwerpen geweest, ofschoon te Brussel, te Gent en te Luik de koninklijke familie zich over eene vreugdelijke, eerbiedige en zeer sympathieke ontvangst mocht verblijden, nog nooit was het onthaal dat een vorst en zijn gezin midden eene vrije burgerij genoot,zoo welgemeend, zoo gulhartig, zoo geestdriftig. Het XIII Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres heeft insgelijks veel bezoekers naar zich gelokt. De plaats in ons bladje is te eng om een volledig verslag er over te geven, doch na het afloopen der zittingen zuilen wij onze lezeren er een kort verhaal van doen. 21 Augusti 1873. Ons melkbleek principaalke heeft ook zijn deel willen ne men nevens den grijzen onstuimigen notarisklerk, om zijnen baaien nijd tegen den achtbaren Gouverneur M. Vrambout, in een geslicht dezer stad, te gaan uilspouwen, zeggende: nu moogt gij verzekerd zijn, ongetwijfeld of hij moet weg; alles is gedaan, de provinciale raadsheeren van IJperen, Brugge en Korlrijk hebben hem veroordeeld, enz., enz. Men herinnert zich ook dat, op zekeren avond, in de eslaminet de Posthoorn, tijdens de afzetting van M. Carton van zijne bediening als Ar- rondissements-Kommissaris, zekeren gebrilden doktor, of om beter te zeggen S! Nicolaes, met al zijne kinders in zijn kuip- tje, met luider slem en met eene karpel tong uitriep en den dienen van Brugge moet welhaast volgen. Iedereen, zoo li berale als kathoiijke, was verwonderd over dezen buitenspo- rigen uitval, zoo veel te meer dat dien beer alhier nog m33r sedert eenige maanden was nedergezet en nog maar zijne eer-

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2