OVERSLAG ONTGRANER LECLERCO, Briefwisseling der Toekomst. Verschillige tijdingen. Studie van den Notaris BITAVE, te Meessen. Maendag 25 xAugusti 1873, Gebreveteerd in Frankrijk en in den Vreemde, EERVOLLE MELDING. - EERE-MEDAILJE. EERSTE PRIJS. MARKTEN VAN IJPEREN. GEMEENTE DICKEBUSCII. Voor Belgie, bij M. VALCKE-HAGE. eonslruc- leur. te IJperen. sic (wee kinderen gekocht had (hij heeft er alreeds vijf, 't is eenen kalholijken scherpschieter). Eenieder trok zijne schou ders op en zeide Heer vergeef het hem want hij niet weet wat hij zegt; hij is van Veurne-Arabacht. Onze kalholijke kopstukken moeten nogtans verwonderd zijn dat hunnen wensch, sedert meer dan drij jaren in alle omstandigheden uitgedrukt, lol heden toe nog niet bekroond is geweest met een goeden uitslag. Zij moeten in bun eigen zeggenhij zit zoodanig vast dat wij beginnen te gelooven dal hij imméubcl per destillatie geworden is. Maar laat ons eens de oorzaak zoeken van hunnen vurigen wensch. Zoude het mogelijks erne wraak zijn over de weldaden gedaan door den achtbaren Gouverneur aan verschoide leden van hunne famillie? Heeft, hij voorbeeld, den grijzen onsluimigen no tarisklerk niet eene neef die geheel zijn bestaan aan dezen achtbaren ambtenaar verschuldigd is En het melkbleek prin- cipaaike heeft hij ook niet eenen broeder, halven broeder of een derde van een broeder, die nog al tamelijk voordeelen be komen heeft? Wat den gebrilden doktor betreft, wij hebben ten zijnen opzichte niet onderzocht of hij gunsten ontvangen heeft, maar "t ware te verwonderen var. neen, om reden dal den achtba ren Gouverneur zoo veel goed gedaan heeft voor geheel de provintie, en bijzonderlijk voor zijne geboortestad Poperin- ringhe, zonder onderscheid van opinie.. Wat wilt gij dan, katholijke kopstukken, van den heer Gouverneur? gij kunt van hem geene geestelijke vooideelen eischen, want zulks is in zijne macht niet; hij kan geene pas toors benoemen en nog veel min aflaten uitdeden ter eer van het H. Hert van Jesus ten einde uw versteend katbolijk hert tot betere gevoelens te brengen ten opzichte van uwen even naasten. Wat wilt gij? Spreekt. De beleiders van het onnoozelste en slavelijksle gedeelte onzer bevolking, willende de katholijke damen troosten in bun eenzaam en verdrietig leven, zoeken haar door alle slach van vuiltongerij eenen afkeer in te boezemen tegen de verma ken welke de liberale damen in de maatschappij der Philhar- monie vinden, 't Is alzoo dat zij de tegenwoordigheid van het vrouwlijk geslacht bij onze wekelijksche muziekoefeningen in den hof der maatschappij afschilderen als eene onzedelijke bijeenkomst van muziekanten en muziek/ie&seu, als eene af schuwelijke tentoonstelling van broeks en roks, en als een rerwezentlijkt ideaal van de mengeling der geslachten. Dus 't geen te vooren maar een ideaal was of in de gedach ten bestond is nu verwezenlijkten, daar de roks en de broeks te toogen hangen, onze zedeleeraars geven te verslaan dat die mengeling eene hloote en vleeschelljke vereeniging der ge slachten is! Het is dan niette verwonderen dat de jonge kapel laan Krulle Zondag laatst met zijn meissen op den tooren van O. L. Vrouwkerk geklommen heeft om eene oog te riskeeren op onze mnziekale vermaken die maar dienen om u ondeugd en kerkhaat te vergulden. Wij zijn nogtans verzekerd dat die curieuze liefhebber in die vergadering van bijna 400 persoonen, waaronder een honderdia! damen, noch batleuzen, noch gezegende dienstmeiden, noch juffers Kicrewijt zal onderscheid hebben, Zulke damen moet hij zoeken in schuren, in kerkmeestershuizen, in kanlijnen, enz. De christelijke en treffelijke darnen mogen hiervan geloo- vrn wat zij willen, de ontreffelijke zullen daarvoor nirl laten zich te verzetten en te verlustigen wanneer zij de gele genheid zullen hebben.Zelfs nog al veel muziekbeksen hebben met een zestigtal eerleden Maandag laatst de muziekanten ver gezeld naar het festival van Antwerpen waar zij zich beter geainiizeerd hebben dan met geheel hun leven achter hba gordijntje te zitten om de passanten te zien voorbijgaan. A propos van Antwerpen, wij hebben de voldoening van te mogen melden dat de Philharmonie van Poperinghe zich daar op de ioffelijkste wijze heeft doen onderscheiden. Hare twee muziekstukken, op hel kiosk van het park uitgevoerd, zijn door het omstaande publiek met de levendigste toejui chingen bejegend geweesten de serenade, gegeven met trommels, clairons en geheel het muziekaal persooneel aan den heer burgmeester, M. de Wael, heeft zoo veel bijval gehad dat men op grooten afstand het luidruchtig geroep van bravo eu van leve Poperinghe boorde weêrgalmen. Twee kostbare medalien zijn haar toegestaan geweest. De anlwerpsche Geuzen hebben, door deze levendige ma nifestatie, zich kunnen verzekeren dat Poperinghe tot nu nog gem dpodsch kerkhof is, gelijk de zwarte coterij het zou wenschen; maar 't geen zij niet weten 't is dat het, in plaats vau eert kerkhof, een poel is van burgerlijke tweedracht ver oorzaakt door dc revolulionuaire discipels van eenen God van vrede, 't geen, zonder den aanhoudenden tegenstand der libe ralen, de langzame dood zou zijn der grootste menigte. Zondag laatst zag men gedurende de negenmis onzen heer deken loopcn achter de droeve jongens. Terwiji hij in het midden der mis de kérk uitging, eenige jongens die onder het portaal stonden, riepen: kierewijt, kierewijt. Aanstonds hij kijkt op hun met oogen gelijk fakkels en is gereed hun te keer te vliegen maar die kapoens, verschrikt voor zijn gezicht, loopen door het volk der kerk om langs de kleine kerkdeur weg te vluchtcc, eu M. de deken loopt de groote deur uit om de kierewijtroepers in het Garenstraatje te achterhalen. Ziende dat zij reeds vveggepijsperd waren, onze eerweerdige opperburger was om in onmacht te vallen vau colerie, en men zegt dat hij zich op zijn bed heeft moeten leggen om zijne kwaadheid uit te rusten. Twee briefwisselingen, eene uit Crombeke en erne uit Re- ninghelst kunnen maar binnen acht dagen medegedeeld worden. De opening der jacht is vastgesteld als volgt Voor de provinlien Antwerpen, Brabant, West-Vlaande- ren, Oost-Vlaanderen en Limburg en voor een gedeelte der provinlien Henegouwen, Luik en Namen, op 27 August!. Voor de provintie Luxemburg en de overige gedeelten der provintie Henegouwen, Luik en Namen, op 1 September. Evenwel is de jacht met hazenwind en loophond maar toe gelaten te rekenen van 15 September en de faisante jacht op 1 October. De jacht zal gesloten worden op 31 December te midder nacht. Op de bedevaart van Kamerijk door het instorten van den plankenvloer is M. Kolb-Bernard, gedeputeerde, zijn been gebroken. M. Masse, onderpastoor, is de knoesel gebroken. M. Morinier, hulp-bisschop, is de lip opengesplitst en heeft eenige kneuzingen. Dit zijn de mirakels die deze bedevaart heeft voortgebracht. MEIGELINGEN. Mev. D. had van een reis in het departement Finistère, een arm, zeer schoon weesmeisje meégenomen. Zij hield veel van dat kind, dat zeer vroom en vlijtig was, en maakte haar tot hare kamenier doch niet lang daarna stierf mev. D. Terwijl nu het lijk, gereed om gekist te worden, een oogen- blik alleen lag, zag een heer uit de aangrenzende kamer de schoone kamenier stil op de doode afsluipen, bet laken oplich ten en zich daarna weêr verwijderen. De heer dacht, dat zij het lijk van de ringen, welke dc overledene volgens haren wensch iri het graf zou medenemen, had beroofd en deelde zijne achterdocht aan andere mede; doch bij onderzoek bleek het, dat geen enkele ring gemist werd, maar men vond aan den binnenkant van het laken een papier vastgespeld, dat het naïve kind uit Bretagne voor hare moeder, die twee jaren geleden gestorven was, had bestemd. Er stond op geschreven Beste moeder, ik schrijf u, dat de beer P. mij ten huwelijk heeft gevraagd. Daar gij niet meer bij mij zijt om mij raad te geven, verzoek ik u mij in den droom te laten weten of ik hem trouwen mag. Ik maak, ora u te schrijven, gebruik van de gelegenheid, dat mijne meesteres ten hemel vaart Het adres luidde Aan mijne moeder in den hemel. Eergisteren is de kinderlijke briefschrijfster in het huwelijk getreden met den heer P., een rijken winkelier, die hare schoonheid en eenvoud had opgemerkt en bewonderd. TELEGRAPIIISCHE TIJDINGEN. Cortemarck, 23 Aug., 2 u. 23 m. Een nonneken weggeloopen uit het kouven! te Staden. Pater Josef verdwenen uit het kouvent van Rouselare in gezelschap van M"" weduwe XXX, in gezegenden toestand. Krak. Thourout, 23 Aug., 2 u. 50 m. Koning aangekomen vergezeld van Minister van Justitie eu Gouverneur ten 11 ure ter statie van Wijnendaele; ontv. op 't kasteel door M. Malhieu. De autoriteiten te Thourout zijn om 12 ure ontv.; opening van de Tentoonstelling, toespraak door den heer Burgemeester. De eerste prijzen zijn door Z. M. uitgereikt. Ten 1 u. 30 m. Koninklijk Banket. Vertrek naar Oostende ten 5 ure. De versiersels te Thourout zijn allerschoonst. J.... Veuriie. Per 143 liters. AARD 23 Aug. 16 Aug. BKR GRANEN ENZ. verkocht te kwauliteit. middenpr. p. 1 Oü kilo. verkochtte kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. T V larwe Rogge Haver Erwelen Boontjes Aardappelen Boter 9,100 3,300 800 600 300 6,000 42-50 26-73 23-50 24-00 27-50 7-50 320-00 4,400 1,000 000 700 00,00 500 37-00 27-00 00-00 24-00 00-00 7-30 3!5-00 Tarwe (nieuw) Tarwe van fr. Rogge Sucrioen Haver Bootten 20 Aug. 40tot 47- - 28 18-50 20 13 aug. 37tot 42-00 2326 1820-— Lenven. Tarwe fr. 00 a Oude tarwe Rogge Boekweit Haver a 24 30 a a a Per 100 kilo 18 aug. Aardapp.fr. 9 a Boter, de kilo 2 74 a Eiers, de 26 2 10 5 Koolzaadolie 76 a Lijnzaadolie 76 4 ten 5 ure namiddag precies, in de herberg De Groote Vier- straet, bewoond door Romain Loridau te KEMMEL, der vol gende Onroerende Goederen öigt west aen de straet van 't Hallebast naer de Vierstraet. Koop 1. Eene Party Zaciland, groot 1 hectare 50 centiaren, zynde de juiste helft te nemen al den noordkant van eene party ter grootte van 2 h. 1 a. Koop 2. De wederhelft al den zuidkant, groot als deo voorgaenden koop, 1 h. 50 c. De koopen 1 en 2 zyn gebruikt, zonder behoud van pacht, door den verkooper Casimir Depuvdt, om door den kooper in gebruik te komen naer hel weeren der vruchten van dezen jare. Zy zullen ook in masse aengeboden zyn. Koop. 3. Eene allerbeste Party Zaciland, met ge deelte Meersch, groot 73 a. 15 c., zynde de juiste oost- halft van 1 h. 46 a. 30 c. Koop 4. De westersche helft van zelve Party Zact- laud, groot als den voorgaenden koop 73 a. 1 5 c. De koopen 3 en 4 zyn ook gebruikt door Casimir Depuydt, zonder behoud van pacht, en zullen ook in masse te koop aengeboden worden. Koop 5. Eene allerbeste Grasweide, groot 1 h. 91a. 70 c. Gebruikt door Jules Depuydt voornoemd, zonder recht van pacht. Koop 6. Een perceelken IMeerscli, groot 8 a. 50 c. De kooper zal moeten betalen over de waerde der hoornen 206 fr. De 6 koopen, te samen inhoudende volgens cadaster 5 h. 47 a. 30 c., al om MeiTcn» in gebruik te komen, zullen ook in masse te koopen aengeboden worden. De plans, tytels van eigendom en het kohier van lasten be vinden zich ten inzage der liefhebbers, ter studie van den Notaris BL'TATE, te Meessen. II.» -jsrxr.-'Sf*- DrlJ werklieden zijn genoeg om van 2 1st hectoliters koorts per uur te bekomen. ZICH TE VERNOEGEN voor Frankrijk, bij den uitvinder M. LECLERCQ- LEZCORNEZ, te S' Sylvester-Capeile (Nord);

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 3