Yepschilïige lijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IMM® If II i¥ üm If examen moeten ondergaan gelijkvormig artikel 4 van bet reglement. De oude leerlingen zullen zich in den Akademie begeven Woensdag 1" October, ten zes uren, om op nieuw ingeschre ven en in de verscheidene klassen verdeeld te worden. De nieuwe leerlingen zullen zich Donderdag 2" October, om zes uren 's avonds, aanbieden. Om na dien datum aangenomen te worden, zullen de jongelingen 1° eene gegronde verontschuldiging bij brengen; 2" op gestelden dag en uur een bijsonder examen ondergaan. StadsMhlio&fiieek3884. - Anno 1579. Eude oec dat clergiel dat was oec overdadich in ghe- waden, in spraken, ende in liarelieder affeere costelvc, dele- caet van spysenende in drancke excessifsimoniaec, ghiericli, in vonden van ghiericheit Ie ghevene ghelt boven den penninc van biochtene, als messanc, dwaelghelt, ante- pai'sghelt, pardoenghelt, mutseghelt. Item zy hadden meest- deei haer cokebyuen, ende om de overdicheyt in alle staten, ende de souden die in Vlaenderen regnéerden, daerom plaegde God Vlaendcren in menighc stede met brande, als voeren ghe- seyt is. ende oec met groten vloede van watere van der zee. Item oec met dier lyt van broede ende met groter orloghe, die het dan zesjaer gheduerde. Senle-Gregorius die seght Nulla norebit. adversitas, si nulla dominelur iniquitas. Letterlyk uitgeschreven uil het werkDits de Cronyke van Jan van Dixtnuide, page 255. Kafézakken. - Wij spraken over acht dagen dat gentel de oostzijde onzer stad in rep en roer stond ter oorzaak van hét drinkwater. Inderdaad bijna geen huisgezin of men had een nieuwe kafézak moeten maken doordien het water er niet meer door liep Wat lawijt, wat getater over die zakken. Gcene straat of men ontwaardde hoopen vronwmenschen met de handen op de heupen die aan het redekavelen waren over het wonderlijk voorval. Het water was lijmachtig en wilde er niet door! Gelukkig heeft het maar een dag of twee aangesleept anders kwamen al de huismoeders in opstand. AaiiBsoHdiHg. - Onze Policic heeft den 17 dezer aangehouden zekeren Fontaine Jean, geboortig van Brugge, als verdacht een diefstal van 4 vijlen, ten nadeele van M. Des- rarnault-Poot, neg' alhier, gepleegd te hebben. Die kerel was onvoorzien van papieren en had reeds twee veroordeelin- gen onderslaan voor diefstal en landlooperij. Van den 12" tot den 19" September 1§73. Coatelle, Theodorus, brouwersknecht, en Tressy, Juliana, kantwerkster. Joos, Karolüs, 22 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Hout markt. Joos, Virginia, 62 jaren, zonder beroep, echtge note van Josephus Loontjens, Boterstraat. Murville, Joan na, 8 jaren, Boterstraat. Flamey, 82 jaren, kantwerkster, weduwe van Joannes Nevejans, Groole-Markt. Foulon, Petrus, 65 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Amanda Logic, Rijselstraal. Baratto, Napoleon, 67 jaren, brou wersknecht, echtgenoot van Hortentia Vanacker, Doorgang- straat. Zondag laatst was het gehuchte Couthove in feest ter gelegenheid der inhulding der nieuwe zaal der Ware vrienden. Eene schieling was ingericht geweest en 587 handboog schutters waren cr tegenwoordig. Het is jammer dat dit schoon feest eenige minuten onderbroken werd door het slecht weder; doch na eene geforceerde rust van korten duur nam het. feest vrolijker wederom aanvang. Het feest heeft in de grootste orde afgeloopen en geduurd tot 10 ure des avonds. Het mnziekgenootschap van Reninghe, onder het bestuur van M. Moerman, zoon, heeft een schoon concert uitgevoerd, binst dat de vuurpijlen, het kanon en de bengaalsche vuren van ver aan de landbewoners den gelukkigen afloop van het feest te kennen gaf. 's Avonds had er een Banket plaats, waar buiten de heeren muziekanten van Reninghe, wel honderd of meer genoodigden waren vereenigd. M. de Baron Mazernan was gelukkig en de toeloop feestelingen, allen zijne echte vrienden, beweezen het h mi door hunne hartelijke betoogingen. De arme en ongelukkige geburen zijn ook niet vergeten geweest want den maandag waren er volkspeien ingericht, klcedingstukken en ververschingen uitgedeeld. M. Raoetl Mazernan, zoon, was de inrichter van al deze schitterende feesten, ook de toegenegenheid der Ware vrien den. waarvan hij voorzitter is en de liefde dergenen die hem kennen is Zondag nog toegenomen, want zijn bedieristig en minzaam karakter doet hem liefhebben van allen die met hem in betrek staan. E. f .ali».»i3.MiLa 17 September 1875. Eesae ï'eclsÉalstislge vr.iag. De trouwelooze schrijvelaar van het Nieuwsblad, antwoor dende op een artikel van 't docteurtje, vraagt eenvoudigüjk en rechtzinniglijk welke de vrijheden zijn die, door onze constitutie zoowel aan de domme als aan de verstandige Belgen gewaarborgd, nu door het roomsch gebroed gemuilband zijn. Maar, schrijvelaartjes toch, t is zeker om te lachen Indien onze vrijheden niet gemuilband waren, zou men hier in Pope- ringhe eenen Berten (die minst sijmpathie bij het volk heeft) voor burgmeester en representant hebben Zou men in de laatste gemeentekiezing aan eenen ongelelterden Pé Corte 120 stemmen meer gegeven hebben dan aan M. Van Merris en andere volksminnende en gelperde kandidaten? Zou men bier de verbeteringen gebracht in de politieke werken en andere vakken van administratie eensklaps hebben doen staken, om niet een cent meer te zien besteden aan de schoonste en de noodigste hervormingen Zou men hier liever voor eeuwig de verlichting der petrole gehad hebben dan de inrichting van het gazlicht, die sedert lang in de voornemens was van milde liberalen welke liet noodig geld op voordeelige voorwaarden aan de stad zouuen geavanceerd hebben Zou men zich bloot gesteld hebben aan de onaangenaamheid van een oud, vrijwil lig en welgeoefend pompierskorps en eene kostelooze slads- muziek door nieuwe en meest al gedwongene mannen ten grootcn koste der stad te móeten vervangen enz., enz. Dat men eens den muilband der bedoelde vrijheden afrukke, en men zal zien hoe rap geheel dien boel zou spazen. Dezelfde rechtzinnigaard vraagt nog of wij niet de vrijheden hebben van vergadering, van godsdienst, van drukpers eu van onderwijs. Ja, wij hebbende vrijheid van vergadering als men toestemt zich te vergaderen in de congregation, de katholijke kringen, de katholijke concei ts en ook in liberale bijeenkom sten waar men niet danst en het vrouwvolk t' huis laatwij hebben de vrijheid van godsdienst als men niet anders gelooft dan 't geen onze politieke priesters ons willen wijsmakenwij hebben de vrijheid van drukpers met dit verschil dat de Toekomst door niemand mag gelezen zijn; wij hebben de vrijheid van onderwijs zoo lang niemand, buiten den bisschop, onderneemt hier eene school op te rechten en zoo lang men het bestaande onderwijs laat gelijk het is. Het ware geheel ongelukkig indien de Toekomst maar het dokteurtje alleen had om de oneerlijke aanrandingen der zwarte bende in het ijpersch vuilblad tegen al wat treffelijk en eerlijk is te verdedigen. Zij spreekt van een Rapport van zekeren Soudan gedaan op de administratieve zaken der Provintiewat Rapport zoude hij konnen doen ten zij op de guano en de oliekoeken voor koeien en ezels Hebben de kopstukken zelve niet verklaard in den Pro vincialen Raad dat de eerlijkheid en rechtveerdigheid van den achtbaren Gouverneur niet betwist en alhier buiten kwestie gesteld was? Zoo dan, wat wilt gij, gekruinde lange rokken dan zijne enkele afzetting van politieke opinie, om vervangen te worden door een uwer instrumenten, om alzoo voor op permeester te zijn van geheel de Provintie en de ongelukkige, welke niet denken gelijk gij, te vervolgen en te beschadigen? Daar is uw vak, gekruinde afperssers, en gij begrijpt nóch wilt niet dat de eerlijke personen door hunne vrienden verdedigd worden om uwe schandelijke handelwijze in het geheim te houden.Gij verstaat nog veel min dat men kan, zonder den minsten intrest, gelijk den persoon dien gij wel wilt het serpent noemen, eenen waren en oprechten vriend van kindsheid af, verdedigen tegen alle slach van oneerlijke aanrandingen uitgekraamd door sukkelaars welke gij, in uwen winkel, treffelijke mannen noemt; gij kunt ook niet verstaan dat deze persoon nooit gerecommandeerd heeft moe ten zijn om plaatsen te bekomen noch om eenige honderden franken te winnen bij heeft, God zij geloofd, alles gedaan zonder nicmands hulpe, door zijne eigene macht, en bijzon derlijk zonder afperssingen te moeten doen gelijk uwe ge kruinde medebroeders Sampers en andere Jesuiten als ook uwen besten vriend den Graaf Langrand-Dumonceau. Hij weet te spreken van in zijne jongheid een sommeke van om trent de 200,00.0 fr. afgeperst geweest te zijn door een eer- weerdigen en heiligen pastor van O. L. V.; vraagt het maar aan den kerkmeester Justin van S' Jans en hij zal u er van eenen breederen uitleg geven. En gij, langgerokte sukkelaars, durft spreken van een ver derfelijk ambacht en van geschiedenissen van twee spiegels Uw eigen ambacht is niet anders dan aftroclielarij bij de on wetende mcnschen, welke gij in de domheid houdt om ze te beter te kunnen exploiteeren.'t Is alzoo dat er onlangs alhier door het sterfgeval van eenen kleinen landgebruiker, nala tende circa de 4500 fr., een klein testamentje bestemd was bij het welk een gekruinden heiligen man had doen zorge dragen voor 600 missen, aan 2 fr. het stuk, en eenen middel baren uitvaard te samen beloopende tot 1500 fr., al voor de ziele zaligheiden na aftrek der kleine lasten, bleef er te ver deden tusschen minderjarige en meerderjarige arme bloed verwanten omtrent de 2000 fr. Ziet daar wat deel zij nemen in de erfenissen zonderde an dere afperssingen in het groot waaraf wij komen te spreken 't is om in korten tijd in bezit (e komen van omtrent al de goederen, gelijk vóór de fransche revolutie, en als zij door hunne inpalmingen en hunne opperheerschappij al de rijken zullen omwenteld hebben en het volk door malkaar hebben doen vechten, zij zullen dan in hun hoofd scharlelen en zeg gen Wij zijn er geen oorzaak van, wij zijnde goedheid zelve en bereid om alles te vereffenen. Ja, voor korten tijd, om nog eens op nieuw te herbeginnen, maar men zal u niet aanhooren en uwe lange rokken zullen meer dan eenen me ter gekort en tot eene korte veste gebracht worden, en uwen mantelkens van Roomen zullen dienen om de naaktheid te dekken der ongelukkigen welke gij zoo schandelijk door uwe valsche leering ontbloot hebt tot meerder eere en glorie van het II. Hert van Jesus en onder de bescherming van Maria. Almacht, Louise Lateau, waarmede gij zoo grootelijks den spot houdt. Daar zijn uwe uitwerksels eu uwe geschiedenis sen van verscheide spiegels, verslaat gij het, vuilblad H. S. Wij hebben een tijd gestaakt de talrijke veroordeelingen te publiceren welke priesters of kleine broeders straften over de walgelijkste daden die inen kan uitpeizen. Maar onze kwaadtrouwige tegenstrevers, zeggende dat wij daarover zwijgen om reden wij niets kunnen bewijzen, wij zullen voortaan onder den tijtel van Godsdienstige Kronijkde vonnissen laten kennen welke zekere schelmen schandvlekken, wederom voor den dag brengen, na sedert Nieuwjaar een twintigtal dusdanige wandaden in stilzwijgenheid te hebben laten voorbij gaan. GODSDIENSTIGE KRONIJK. De genaamde Desgrands, pastor van Meys (bij Lyon) pries ter sedert twee en twintig jaren, is gestraft geweest door de rechtbank van Lyon lot zeven jaren gevang. Deze geestelijke herder had bij zijne fonctien van pastoor deze van financier gevoegd, en,misbruikende van den invloed dien hij op de armen van geest had, hij deed hem 't gespaard geld van de boeren en dienstmeiden behandigen en speelde met die fondsen voor zijne eigene rekening (op ze Zampers). Om zulks te duiken, had hij verschillige valsche schriften begaan en onder andere, om zich het bezit toe te eigenen die hij alreeds verkocht had, Desgrands had afgeleverd bij een notaris van Tarare, een nieuwen akt van verkoop ten zij nen profijte, welken akt gansch door hem geschreven en ge- handteekend was. Den deficit bevatte 40,OUD franken. Men heeft in de pleitzaal zien defileeren de talrijke arme vrouwen die hij geruïneerd heeft; het zijn bijna al dienstbo den die sedert tien jaren al hun gespaard geld aan denzelfdeo schork vertrouwd hadden. Nog een. Een priester, van naam Jarras, kapellaan der gemeente Mazière-Basse, (Frankrijk) is tegenwoordig in het. gevang van Ussel, onder beschuldiging van aanslagen op de eerbaarheid begaan op jonge kinders. Nog een. Het Hof van Assisen van Lot en Garonne (Frankrijk) heeft den pastoor van Auzex, ouderling van 67 jaren, veroordeeld tot acht jaren gevang. Hij was beschuldigd van aanslagen op de eerbaarheid gepleegd te hebben sedert tien jaren op een groot getal jonge meisjes, alle beneden de dertien jaren oud. Dezen christelijken apostel was priester sedert vijftig ja ren,'t is te zeggen dat hij gedurende dezen langen lijd, un der den dekmantel der religie, eene vrijen loop heeft kunnen geven aan zijne onreine driften. Had zulks op het einde zijns levens niet moeten bekend zijn, hij zou waarschijnelijk na zijne dood gecanoniseerd geweest zijn. - Doet zulks niet sidderen Toe, opstellers van het vuilblad, versnijdt uwe pennen eu geeft ons eenen langen artikel op de voordeden van het on derwijs gegeven door mannen die beloften van eeuwige zui verheid gedaan hebben, aanmoedigt de ouders om aan hen hunne kinders te vertrouwen, ter uitsluiting der liberale ge stichten waarde instructie gegeven word door professors die mo£en trouwen, meest altijd zelve kinderen hebben en die, t is waar, wat min van religie spreken, maar wat beter de zedekunde oefenen. Te rekenen van 15 September zijn er telegraphische bureelen geopend geworden lot de bijzondere correspondeuci# te Langemarck en te Sladen. Den 8 dezer is de genaamde Delannoo, zoon, te Kollefccke woonachtig, van den wagen gevallen die hij geleiddeu< wielen zijn hem over de borst gerold en hebben hent groole wonden veroorzaakt. Men vreest voor zijn léven. Den 5 dezer, rond ld 1/2 ure 's morgens, is een brand uitgeborsten in eene droogerij van hoppe, aan de weduwe Van Dam me, landbouwster te Poperiughe, loebehoorende. Zij :-,,B assche gelegd geweest even als 700 kilos hoppe die ii - je inhield. De oorzaak is onbekend. Het verlies wordt op 700 gerekend. De klerikalen hebben te Antwerpen gewonnen, enke* nn- eene meerderheid van 225 stemmen. In de laatste kw»'dj hadden de klerikalen nog 900 stemmen meerderheid. Men dat ze aan ?t vallen zijn. De stad heeft aan den heer burgmeester De Wan, c' meerderheid van 400 stemmen gegeven het zijn weèr: jh boeren, door de geestelijkheid opgeleid, die den strijd oeSUs hebben. Te Kassei is een pastor tot twee maanden vestnifl5 veroordeeld, terzake van misbruiken van den preêksloeL Jl- had namelijk in een leerrede geZegd dat ten gevolge van schooltoezicht de godsdienst van de scholen »-erl>aritaen geworden. In het verslag der Koophandelskamer van Brussel, n°!/. er gevraagd, dat de hoofdstad hare scholen en haar onder*/1/ zou uitbreiden en dringt aan op het uitroepen van het plichtend onderwijs.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2