OLIEROEKEN. Stads Nieuws. POPEIIIIX Gif E Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. De eerste koeke van 't Nieuwsblad, in zijn nummer van Zondag laatst, is zijn dorpsonderwijzer dien het doet spreken over 't onderwijs in de Looije van IJ peren. Wij weten niet wie van beiden een brandmerk verdient of de dorpsonderwijzer of het Nieuwrblad: de eene weet dat hij liegt en het andere wetende dat het leugens zijn, drukt dezelve. De tweede koeke is een artikel over de vervalsching. Alles is vervalscht op de wereld, ten is maar hij en de zijnen die deugen Waarlijk het vuilblekje mag spreken van vervalsching Waar vindt men meer vervalsching dan in de kolom men van :t vuilbladje Bezie zijnen Dorpsonderwijzer, lees de antwoorden op al onze artikelen,en zie hoe zij onze woorden vervalschen. Lees hunne verslagen over het onderwijs, en zeg ne keer öf zij de grootste vervalschers der wereld niet zijn oin aan hunne gestichten den voorkeur te geven. Lees de uitval len tegen de Magistratuur die eenen hunner smeerlappen veroordeelt en men moet bekennen dat zij alles vervalschen om de walgachtigsle daden der hunnen te verschoonen en de eerlijkheid te bemodderen. Lees alles wat zij schreeven over de kiezingen van Antwerpen en men zal motten beken nen dat zij alles vervalscht hebben om aan hunne partij moed in te blazen.... Het derde koekje is hun Buitenlandsch nieuws. Als naar gewoonte lachen zij met de wetten en beledigen be vriende Staten en vorsten omdat zij de werkingen der Jesuiten beteugelen. Mocht het voorbeeld van Duitschland en van Zwitserland door alle landen gevolgd worden men zou welhaast den alge- meenen vrede smaken.... Maar.... onkruid groeit gedurig. Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 4" October 1873. De Vlaamsclie Ster. - Deze Maatschappij zal maar haar Tooneeljaar aanvangen den 2(i Ooctober aanslaande. Het aanleeren van een der stukken vraagt te veel zorg voor opvoer opdat men tegen acht dagen zou kunnen veerdig zijn. Burgerwacht. - Van deze week is het programma rondgedragen der verschillige ^chielingen die zullen plaats hebbeij bij de maatschappij cijbelschutlers onzer stad. In liè'l winter lokaal (Oud zilveren hoofd) zullen de volgende schielingen voor 'l hoogste getal plaats hebben, ten 7 ure 's avonds Met het Jamar-geweer a October, 2 November, 14 Decem ber 1873, 4 Januari 1874. Met het Comblain-geweer 19 October, 30 November, 28 December 1875, 18 Januari, 1 Februari, 29 Maart 1874. échietingen van hoogst en leegst: ten zelfden ure. In de roerende schijf12 October, 9 November, 7 Decem ber 1873, 11 Januari 1874. In de vaste schijf 26 October, 23 November, 21 December 1873, 23 Januari, 8 Februari, 22 Maart 1874. Bijzondere schietingen zullen nog gegeven worden tijdens de naamfeest van Z. M. Gedurend de vastenavonddagen en de foire zullen er schie tingen met het karabijn Flobert ingericht worden. In het zomer lokaal, (op de Esplanade), zullen er insgelijks schijf-schielingen plaats hebben met het munitie-geweer 's namiddags ten 2 ure De Zondagen 9 en 23 November, 7 en 21 December 1875,11 en 25 Januari, 8 en 22 Februari. Tan den 26' September tot den 3" October. GEBOORTEN 5Jannelljk Seslacht Ute zamen, 8. vrouwelijk 4) 7 Decroix, Gustavus, kuiper, en Vandenbussche, Phiiomena, kantwerkster. Salomé, Henricus, hovenier, en Leroy, Fe licia, werkvrouw. Batailie, Petrus, 67 jaren, bakker, weduwaar van Maria Bolle, Dixmudestraat. -Deconinck, Amelia, 73 jaren, zon der beroep, ongehuwd, Dixmudestraat. De Bouck, Bruno, 73 jaren, koopman in hout, echtgenoot van Maria Goddyn, Vieeschhouwerstraat. D'huyvetler, Helena, 31 jaren, her bergierster, ongehuwd, Vieeschhouwerstraat. ,r. Mannelijk geslacht 1)„ Kinderen beneden de 7 jaren_ Vrouwelijk idem. 2) D' 1 October 1875. EENE JESUIT!EKE ANTWOORD. Wij hebben gezegd dal de vrijheden, door onze constitutie zoowel aan de domme als aan de verstandige Belgen gewaar borgd, hier te Poperinghe door het roomsch gebroed gemuilband zijn, en wij hebben dit bewezen door de hinder palen die in deze stad gebracht zijn aan de vrijheid van vergadering, van geweten, van drukpers, van onderwijs en bijzonderlijk aan de vrijheid van stemming welke aan de eenvoudige en ongeletterde kiezers 'tecncmaal ontnomen is. Men zal misschien meenen dat onze gezalfde tegenstrever hierop zal antwoorden in eenen zin die onze gezegden ver flauwt of die meer of min bewijst dat al de vrijheden in Poperinghe geërbiedigd zijn? Neen, dat kan hij niet. Maar, om den schijn te hebben dal hij onze aanhalingen verplettert, hij neemt zijnen toevlucht lot eene jesuitieke zinverdraaiing en antwoordt op iets dat wij niet gezegd hebben. Neen, zegt hij, de vrijheid in Belyie is niet gemuilband v en het land heeft niet te lijden door hetgeen te Poperinghe gebeurt. Neen, Belgie is van zijne vrijheid niet beroofd om dat men te Poperinghe Mijnheer Decorte in plaats van Van Merris gekozen heeft; om dat de stad met petrole in plaats van met gaz verlicht wordt, omdat men hier alle verbete- n ringen in de publieke werken en in andere vakken van administratie gestaakt heeft, omdat cr een nieuw stads- muziek en een nieuw pompierskorns zijn ingericht geweest.» (dit al ten gevolge van den vrijeu keus der kiezers van 10 frranks). Men moet waarlijk aan het roomsch gebroed, 't is te zeggen aan het romanismus of het jesuilismus toehooren om de kwade trouw, de valschheid en het boerenbedrog zoo ver te durven drijven. DE KLERIKALE RÈCIÏTYEERRIGIIEID Ofschoon de provinciale kopstukken van Brugge, IJperen en Korti'ijk in openbare zitting zelve Verklaard hebben dat de rechtveerdige handelwijze van onzen Poperingschen Brugge ling buiten alle betwisting is, onze langgerokte kappelaantjes willen dit niet.verstaan, om dal zij in hunnen winkel niet an ders bezitten dan afpersers, Hgt spreekwoord zegt: Zoo is den duivel, zoo betrouwt hij. zijne gasten. De zwarte bende komt zich nog te verrijken met wat nieuwe katholijke kopstukken van Mecheiën die een bezoek gedaan hebben bij M. de Penaranda en een kieiri sommeken ontleend hebben van 85,0(10 fr. Gij zult waarschijnlijk, langgerokte abbéljes, verscheide zingende missen doen tot goeden uitval van deze zaak om, die bende voor onnoozel door den rechtbank te doen verklaren maar gij zult er gestaan hebbend Gij zegt nog, gekruinde onnoozelaars, dat Cher vergeten heeft te spreken van het koordedraaien ten minste niet, hij weet w el, abbétjes, dat gij hierop al de noodige inlichtingen kunt bekomen bij tante van nonkel Presidents en tante van Louis Venynts die ook met het koordedraaien verscheide zoonen met kruinen en lange rokken gedraaid hebben. Is dat oneerlijk? moet men ten geheele van boeren afkomst zijn ge lijk hel groot getal van uwe medebroeders Wij konnen dit niet weten nochtans Jan Faict van Brugge is van nog lee- gere afkomst, zoon van eenen herbergier en smetje van Lef- finghe, indien hij door èeq koordedraaier gedraaid geweest ware, baas Jan zou waarschijnelijk wat beter manieren en meer verstand gehad hebben. Voor het overig van uwe correspondentie, gekruinde krul- legaai, iedereen moet bekennen dat het pijnelijk is om lezen en uilroepen: Heer vergeef het hem want hij weet niet wat hij schrijft. En zeggen dat onze krullebolle de verledene week twee maal naar IJperen gegaan heeft om dezen onnoo- zelen en bedroefden artikel in 't vuilblad te doen inlijven 't Is ongelooflijk Waarlijk, gekruinde kwakzalver, indien gij met zulke vlerken naar den Hemel moet vliegen,gij zult groo- telijks bedrogen zijn, en, zoo even als uwen medemaat De- groof armen en beenen breken, of misschien met uwe lange gekrulde ooren gelijk Absalon aan eenen boom blijven han gen en weest verzekerd dat S* Pieter u niet zal komen ver lossen, hij zal uitroepen met luider stem: Laat hem maar hangen en uitdroogen gelijk eenen stokvisch, wij hebben er genoeg van deze soort. Vatje 't Nieuwsblad 't Is bij misslag dat wij, door onzekere inlichtingen, een mirakel kenbaar gemaakt hebben op S' Michiel, bij Brugge; 't is eene diefte bij M. de Penaranda, in plaats van Veneranda, en den doek van Veronica is den Bien Public waarmede een der dieven zijn aangezicht n° 2 (zonder neus) afgevaagd heeft ten gevolge van eene buiksontroering te weeg gebracht door gepijndheid en overlast van dien hoop juweeleu, geld en ac tiën. Men zegt dal het door deze goede gazette is dat de Justitie op het spoor gekomen is der dieveninderdaad, ten is niet te verwonderen, zulke goede en treffelijke personen zijn altijd voorzien van treffelijke dagbladeren. Jan Delaet, Brasseur, Langrand-Dtimoncau en Sampers lezen ook geen andere, niet waar, Krullebolle Het ijpersche vuilblad verhaalt vele voorbeelden van straffen bestaande in blindheid, natuurlijk geschied in verre landen. Zoude wel de dievenbende van S' Michiel ook blind geslagen geweest zijn door het glinsteren der blinkende diamanten en brillanten, en zouden die katholijke schelmen wel met eene goede en oprechte biechte, klaar zien vóór alreeds zij voor den rechtbank moeten verschijnen?'t Is 't geen wij verhopen door het Nieuwsblad te vernemen. Nochtans wij gelooven dat de rechtbank de tusschenkomst der H. Kerk niet zal noodig hebben oni het mirakel meteen vonnis te bekrachtigen en te bevestigen. Vatje 't, Nieuwsblad Het is Cher noch Chou niet, gekruinde Krullebolle, die in den nacht de ruste stoort der gebeuren met bet spelen op de Piano; 't is Madame Achille die hare Piano bespeelt, of laat bespelen, tot diep in den nacht. Wat de sijmpalhie betreft van M. Berten, iedereen weet hoe veel hij cr bezit: hij heeft geeuc de minste menschlie- vendheid, en behalve dat Basilius, de Kierewijtooge, den Havermuis en nog wat andere langgerokte twistmakers zich voor hem nederkmelcn gelijk voor het Iloogweerdig, ieder een, zoo bij de liberalen als bij de katholijken, is alhier aan zijnen persoon onverschillig als gekend zijnde voor eenen rij ken vrek, altijd sparende voor zijne bloedverwanten, en, vol gens de verklaring der katholijke kopstukken,zij hebben hem maar gekozen als Burgmeester en Representant om dat zij geenen geschaafderen in hunnen winkel hadden ÈSWCgXEti— GODSDIENSTIGE KRONIJK. Nog ecu. Het Hof van Assisen van Ariége komt van uitspraak te doen op feiten van de afgrijselijkste onzedelijkheid. Deze walgelijke zaak, die de geslotene deuren vereischle, bracht voor den Jui ij den genaamden Jan Graulle, broeder der christelijke leering, beschuldigd van aanslagen aan de eerbaarheid ge pleegd op kinderen beneden de 15 jaren. Als plichtig verklaard door den Jurij, het Hof heeft de straf uitgesproken van 8 jaren gevangzitting. X30 September 1873. Mijnheer de Opsteller, Ik bevond mij Zondag laatst bij geval in de Hoogmis Ie Boesinghe, alwaar ik de gelegenheid gevonden heb om over de welsprekendheid van Pastor Goemare te mogen oordeelen. Het Evangelie van den dag, zegde hij, was: Die zich verheft zal vernederd worden Volgens mij was zijnen tekst eene zinspeling op de kiezingen die kwamen plaats te grijpen. Men moet waarlijk een zekere dosis onbeschaamdheid bezitten om op die woorden een sermoen te doen, want voor diegenen die den man kennen is hij het echte beeld van hoogmoed en veel andere schoone deugden. Zijne gemaakte spreekwijs en gebaren op den toon en in den trant van eenen hansworst schenen mij zekeren indruk op zijne goedwillige toehoorders te maken voor nrij ik gevoelde eene treurige pranging over die uitlartende redevoering, ilc maakte in mijn eigen eene vergelijkenis lusschen den man die eerbied heeft voor degenen die gelooven, bidden en de ramp zaligen bestrijden en den man die van geloof en bidden gebruik maakt om al wat eerlijk is te bestrijden en tot het doel van aleenheersching te geraken. Ach Mijnheer, zegde ik bij mij zelve, kendet gij het kwaad dat gij gedaan hebt, uw verdwaalden geest zou leedwezen hebben en gij zoudt betreuren wat lot gij beschoren hebt aan eene gemeente waar eendracht en broederlijkheid eertijds de kroone spande en nu helaas onder de Boesinghenaars niet meer zal heer- schen.... en door wiens schuld Een vriend van Boesinghe. Dinsdag laatst was de gemeente Gheluvell in volle feest. Men weet dat er eene kvvalijkovcreenkomst bestaat tusschen den heer pastor en de overheden der gemeente uil hoofde der Kermis, welk men verschoven heeft, omdat dezelve tegare kwam met deze van Becelaere en de neringdoende burgers der beide gemeenten daardoor te veel schade hadden. De heer pastor, aan wie hel zeer onverschillig is of zijne parochianen schade of profijt bij eene verbetering vinden, komt er tegen op en wil, niettegenstaande alles, de Gemeente- Kermis op de oude date blijven houden. De liberalen zijn daarom ruziemakers, geloof- en priestervervolgers Wat er van zij, die zelfde slechte liberalen, die zorgen voor de belangen van de ingezetenen der gemeente, hebben Dinsdag laatst een prachtig feest ingericht bestaande in stoet, luchtballen, muziekfeest en vuurwerk. Eene oneindige groote menigte van de omliggende plaat sen was toegesneld en vervulde al de herbergen, openbare wegen en plaatsen. Het feest heeft in al zijne deelen zeer wel gelukt. De lichtsteking des avonds was allerschoonst om zien en liet vuurwerk bracht de verrukking onder de aanschou- wers. Wat er ons het meest ter herte ging, hij het aanschouwen van al dit leven en feestgedruis is het overheerlijk weder dal de God der zoo slechte liberalen zoo mildelijk over Gheluvelt liet heerschen. Dit deed ons denken aan zooveel processien en bedevaarten alwaar de sukkelaars dikwijls genoodzaakt zijn den gezwijnden pas aan te nemen om niet beregend te wor den en het somtijds nog niet helpt met loopen om niet lekend nat te worden. Indien wij moesten geloof hechten aan de exploitatie der catholijken met hunne hand Gods dan zouden wij zeker mogen besluiten dat God veel liever de openhertige en vrije leuten verkiest bij alle schijnheilige en volksvcrbeestende ko medie. Lukas.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2