POPERINGHE, Yerschillige tijdingen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. I weten te trekken. Zie eens hoe waar de Tooneeldirekteur op zijne paats wasdan Louisette en haren Cesar, hoe talentvol hunne rollen werden gegeven; dan nog Floreska en de mode jonker, met wat fijnheid zij hunne gesteltenissen bestudeerd haddentot de bijrollen en figuranten hielden zich in de palen van alle mogelijke begoocheling. Het orkest, onder de kundige leiding van een eenvoudig doch een zeer talentvol man de heer Henri Clement, was onder alle oogpunten onberispelijk en wij willen ons reeds lang artikel niet sluiten zonder hem hartelijk geluk te wenschen over het goed volbrengen zijner moeilijke taak; in een woord men mag zeggen dat de eerste vertoonjng eene ware triomf is voor de Vlaamsche Ster en een bewijs dat waar er moed is het beslaan eener maatschappij gevrijwaard is tegen alle laffe aanvallen. Eere aan zulke moedige mannen, zij toonen aan dat het niet met ijdele onmogelijkheden te droomen is dat men de vlaamsche zaak zal doen zegepralen; dat het niet is zich aan te sluiten bij meetingen, waar de lichtdoovende partij hare politiek mede wil vestigen maar dat het met volherding en kracht is dat de vlamingen hunne gekrenkte rechten zullen opbeuren. De schoonheid onzer moedertaal onder alle vormen bij 't volk doen indringen en dan door ernstige wetten hunne rechten handhaven, ziedaar wat boven alle grootsprekerij den voorkeur van alle welmeenende vlamingen moet hebben. Geschenk. - Het feest door de leden der Concorde- Buiten ingericht tot het aanbieden van het geschenk waarvan wij in ons laatste nummer gesproken hebben, en dat Zondag middag op deGroote Halle plaats greep, had eene groote me nigte uitgelokt. De muziekstukken waren van de beste van het repertorium onzer muziek. De blijkens van toegenegenheid bij het overhandigen van het overheerlijk geschenk, gegeven aan den heer Alfons Verschaeve door alwie tegenwoordig aan het feest was, bewijzen ons klaarlijk hoeveel sympathie die heer onder zijne medeburgers vindt, ook zijn minzaam karak ter, zijne dienstwilligheid is bij iedereen gewaardeerd geweest en met ongeduld werd er eene gelegenheid gezocht om hem een bewijs der welverdiende algemeene achting te kunnen geven. Koopmaatschappij. - Zondag, 9 November, ten 7 ure 's avonds, in het lokaal den Gouden Arend, op de Groote-Markt alhier, geeft de Maatschappij een luisterlijke muziek- en zang-avondfeest aan hare leden en familjen. De wijze zooals andere jaren dé feesten ingericht waren laat ons geen twijfel of eene reeks aangename feesten zullen het hui dige wintergetijde komen opluisteren en de lange en eentoo- nige avonden meer levendigheid toebrengen. Tam den 31n October tot den 7" November. GEBOORTEN 2) te zamen> 7' Demey, Florimondus, werkman, en Lamaire, Eudoxia, kantwerkster. Bulckaen, Joannes, 75 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Catharina Brion, Dixmudestraat. Baelen, Amelia, 67 jaren, zonder beroep, weduwe van Petrus Iloet, Oude Hout markt. Moerman, Adelia, 65 jaren, kantwerkster, echtge note van Petrus Hof, Nederstraat. Kinderen beneden de 7 jaren' Mannelijk geslacht 2) J Yrouwelijk idem. 0) 5 November 1875. WAT VAN SOORTEN. Onzegekruinde kwakzalvers durven schrijven in het vuïlbiad over de vrijheid van het huwelijk aan te gaan met wie men het begeert. Wie heeft er ooit zulke onbeschoftheid gezien Hoe, langgerokte makelaars, gij die ten alle tijde commerce in huwelijken gedaan hebt, gij die tracht de verloofden zelfs te scheiden alswanneer de aanstaande bruid weigert uwe slaaf te zijn, gij durft schaamteloos daar over klappen Hoe vele huwelijken hebt gij overal niet gemakeld en hoe vele ook door uwe kwaade lusschenkomst hebt gij niet doen mislukken onder voorwendsel dat de jongman of zijn vader jiberaal was En gij durft spreken van trouwen, gedwongene zuiverheid bewaarders, die maar te dikwijls uwe beloften te buiten gaat om onder de schadinve van uwen gewijden frak uwe driften te blusschen Maar een ieder weet wel, vrouwhandelaars, dat de jonge en oude katholijke vuilaards die begeeren te trouwen, zich maar bij u moeten adresseeren, en dat gij altijd eenige door u gedres seerde dibbetjes in reserve hebt om hun als vrouw te dienen. Dat de weldenkende menschen u het gat van den timmerman toonen als gij u met huwelijken wilt bemoeien, en zij zullen van een groot kwaad verlost zijnAmen. De dienstmeid van S' Sebastiaan was onlangs door hare vrouw gezonden om aardappelen te koopen, zoo als naar ge woonte, bij de zusters van Louis Venynt; maar deze heilige dochters vernemende dat het voor den liberalen S' Sebastiaan was weigerden aardappelen teverkoopen, zeggende: Wij verkoopen geen aardappelen aan zulke slechte liberalen. De dienstmeid was in zulk eene afgrijselijke gramschap dat zij onbedachtelijk antwoordde: Wij zijn zeker ten minste zoo goed en zoo eerlijk als gij, oude perkementen en katholijke zurkellrutten steekt uwe aardappelen in uwe k.... en houdt uwe scheldwoorden voor de oude venijnige vuilaards >i die met Baldegynums en flambeeuwen loopen om zoo veel te beter God en de menschen te bedriegen, enz., enz. Wij moeten bekennen dat het kwalijk is zulk een antwoord toe te brengen aan deze katholijke dochters, zoo veel te meer dat die bakkerinneljes dezen verkoop niet geweigerd hebben in een slecht inzicht, maar enkelijk uit vrees dat deze aard appelen de zwarte plaag zouden gehad hebben gelijk het brood dat deze hh. dochters onlangs geleverd hebben aan de arme dischgenooten dezer stad. 't Geen hen op nieuw zou blootgesteld hebben aan de wettelijke vervolgingen van ons waardig magistraat. Niet waar eerweerden heer Snoek Men zegt dat er rond de statie een spook wederkeert maar wij hebben het spook ontdekt. Zie hier de grap Zekeren Basilius, wel bekend door zijne handeling in de witte mutsen en ook door zijne lange ooren die veel betrek hebben op die van Balaam, zaliger memorie, doet nu dikwijls wandelingen wat over de statie. Hij neemt gewonelijk de binnenweegkens uit vrees van gezien te worden maar durft nogtans over de rails niet loo pen, want Blokje is daar present. Er woont langs dezen kant eene jonge weduwe die vele genegenheid bezit voor Basilius, dewijl zij zorg heeft de schoonste druiven met eene ladder op het dak te plokken tegen dat hij zijn gewoonlijk bezoek in de afwezigheid van den werkman aflegt, en alswanneer het past dat de werkman 't huis is, dezen is te pgezonden. De gehurcn,die zulks bemerken, zeggen dat het uit minne- gevoelens is dat Basilius dagelijks deze wandeling doet. Wij zijn nieuwsgierig om te weten of hij daar ook zegt 'k sch.t 'er op Het Nieuwsbladwekelijks vertellende 't geen waarop zijne eigene mannen reeds in 4857 blasé waren, zou willen dat wij ook wekelijks ons tegen die kwaadwillige vertellingen zouden verdedigen, en vraagt voor de honderdste maal welke onze verdediging is. Wij zenden den dommen schrijvelaar van dit blad nogeens naar de Toekomst van 47 Augusti laatst. Hij zal in ons laïek latijn (dat geenzins naar den keuken van 't kollegie smaakt) wederom zien dat onze verdediging tot nu dezelfde is geweest welke zijne katholijke voorzaten met goeden uitslag gebruikt hebben in de gemeentekiezingen van 4857 en 4865, en dat zij in al de volgende kiezingen met denzelfden goeden uitslag bekroond geweest is^ot de rampzaligekiezing van 4872 waarin de meerderheid het domste gedeelte van Poperinghe was. Hoe dat uitgeleid zegt hij over eenige jaren het waren dezelfde dommeriks die gij wildet voor Meenheere doen ii stemmen; kan men in twee drij jaar tijds van oolijkaards n dommeriks maken Neen, trouwelooze schrijvelaar, het waren dezelfde domme riks niet, het waren andere mannen diealsdan het kiezerskorps uitmaakten, en het is maar door de bijvoeging van een zeer groot getal onnoozelaars, ten gevolge der cijnsver mindering, dat de meerderheid eindelijk in 4872 dom gewor den is. Maakt uwe jesuitieke draaiingen wijs aan de oude en jonge oolijkaards die al hunne studiën van olijkheid in het wijdver maard kollegie van Poperinghe voltrokken hebben. Men leest in het Nieuwsblad van Zondag laatst Publieke confereritién te Poperinghe. Te Poperinghe als men wil conferencien houden, men steekt een vaandel uit. Zoo stak tien dagen lang het vaandel uit in den tuiterszolder, in de privatieve tuiterssocieteit. Wat was het voorwerp der conferentie? Het geluk van niet getrouwd te zijn. En wie gaf deze conferentien Den eersten dag'ne Mijnheer Opsomer, wegens het kosteloos kinderen koopen den tweeden dag, 'ne gekruinden Pollepel van Beveren, over het inboezemen der goede princiepen in zijne deugdelijke congreganisten met zijnen évangelieslokden derden dag, 'ne Père Dufour, over de beste manier van plakkebilletjes te doen zonder de eer baarheid te schenden den vierden dag, 'ne vlaamschen Pier lala van beneden, over de maagdelijke bewarenis der dienst meiden den vijfden dag, 'ne Pappot, over het werken op de Zondagen in de scheurvloeren met de deschmachienen den zesden dag, 'ne luitenant Cadé over de verbeteringen der tuiterspompen, om, in geval van brand, ten besten mogelijk van cadé te geven den zevensten dag, 'ne zekeren Schabal- lie, over de onpartijdige en onbaatzuchtige administratieve wetenschappen tot het administreeren der dischgoederenden achtsten dag, 'ne romeinschen graaf Langrand-Dumonceau, over het christianiseeren der kapitalen den negensten dag, 'ne gekruinden Sampers, over de beste manier van inpalming tot het afperssen van 5 a 600,000 fr. van zijne bijzonderste en bemiddeldste biechtkinderen, en veel andere welbeminde parochianen. Er blijft nog een dag over, voor eene bijzondere confe rentie te houden door 'nen zekeren doktoor Civial over de gemeenzaamheid van staande en liggende goederen die be staan heeft tusschen Kuiptje en vrouw Amelie. Er was veel volk zegt men, en vele leute, 'k geloof het wel, 't was ne keer fijn. Het Nieuwsbladniet wetende hoe onze liefdadige adrai- nistratien verschoonen over de schandelijke dood van een armen ouden man die, na het gasthuis geweigerd geweest te zijn, van armoede en gebrek op strooi gestorven is, geeft te verstaan dat die mensch, toen hij nog gemeentekiezer was, voor de liberalen gestemd hebbende, van deze laatste moest geholpen worden, dewijl zij zijne stem door bedriegelijke beloften bekomen hebben. Daar is eene klare bekentenis dat de disch en de hospiecen hier maar zijn voor die welke zich in de kiezingen nooit heb ben laten bedriegen door de liberalen. Inderdaad M. de Pastor Deman, die ook de stem van Pieter Lhermite was gaan vragen, voorzegde hem dat, indien hij niet stemde voor de kalholijken, hij later nooit niets zoude gekre gen hebben van den disch noch van de hospicen. Welk geluk van al onze administratien bekleed te zien door katholijke mannen De Kierewfjtooge vergenoegt zich niet met in zijne kuip afteloopen gelijk eenen sukkelaar dezen zachtmoedigen her der begint nu de liberalen, die in de kerk op zijnen weg staan, te stuiken en te stooten. Een onzer matjes heeft het Zondag laatst ondervondenook ware het niet geweest uit medelijden voor den ouderdom van baas Kierewijt,dezen ging eenen pax-tecum krijgen gelijk hij nooit ontvangen noch gegeven heeft. Men zegt dat het door ziekte is dat onze Kierewijtoog zoo oploopend is geworden. Als het zoo is, dat men hem in een huis van gezondheid steke tot dat hij genezen is. GODSDIENSTIGE KRONIJK. Nog een. Het tribunaal van Turnhout heeft M. Truyens, strooien man der jesuiten, veroordeeld lot de teruggaaf van een testament welk deze laatste afgeprommeld hadden van zekere joufvrouw Denef. Geheel de nalatenschap van deze godvruchtige ziele, beloopende op een of twee miljoentjes (want zij doen het voor niet min), moet aan de wettelijke erfgenamen wederkee- ren met al de vruchten en intresten loopende sedert het jaar 4850. Het is te hopen dat de rechtbank ook het testament zal breken van joufv. Petronika Zegers, gemaakt over 48 jaren ten voordeele van den ouden aartsbisschop M. Sterkx van Mechelen en zijne kloosters. Dit proces, ingespannen door twee arme erfgenamenschijnt nog dat van Debuck te overtreffen. Men schrijft uit Iscghem Maandag rond den middag is onze stadsgenoot Ch. Meersschaert, zwijnsdrijver wonende te Iseghem, in de Hondstraat, verongelukt onder het konvooi van Kortrijk. Hij was aan den travers met eenige zwijns, die onder de barrier liepen toen een trein aankwam. Meersschaert sprong toe om zijne beesten te verwijde maar hij werd door de locomotive aangevat en bleef ter plaats dood. Moge zulk droevig voorval eene les van voorzichtigheid zijn voor velen 1 Men schrijft uit Arlon, 5 November Gedurende den nacht van Zaterdag tot Zondag, is in het dorp Frassem een verschrikkelijke brand uitgeborsten, welke eene onberekenbare schade aanrichtte.Omstreeks middernacht ontwaarden twee personen, die van Guirsch kwamen, den eersten schijn van den brand; zij spoedden zich om het dorp te bereiken en de inwoners te wekken. Weldra deed de noodklok zich hooren, men liep in de grootste haast naar Arlon, ten einde van daar hulp te verkrij gen, terwijl het vuur zich van huis tot huis over het gansche dorp uitbreidde. Tot overmaat der ramp stak er een hevige wind op, die het verslindend element nog meer macht bij zette. Toen de pompiers aankwamen, waren reeds 42 huizen, met al wat zij inhielden, de prooi der vlammen geworden en vormden nog slechts een overgrooten vuurgloeddoch ge lukkig heeft men geene menschenlevens te betreuren. De gemeente middelbare school voor jufvrouwe te Ant werpen, heeft een ongehoorden bijval. In min dan vier maanden zijn er ongeveer 400 leerlingen aanveerd. Men ziet dat het enkel aan goede scholen ontbreekt, om de

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2