POPEEOGHE Sterfgevallen. BURGERSTAND Huwelijken. ons gekende komiek-zanger, zulke tafereelen wist weêr te geven. Dit kluchtlied is, volgens ons, een moeilijk stuk, en ware het niet geweest dat de behandelaar een echt artiest in 't vak is, voorzeker zou hij zooveel eflekt niet gemaakt heb ben. Wij wenschenhem geluk. Hij werd teruggeroepen, daar was niet aan te twijfelen. In een oogwenk was zijn kostuum af en hij kwam terug onder een ander, even koddig, ons ma legitime geven, welk een waar succes verworven heeft. 3Ime Vvan Gent, ontvange onze gelukwenschen Qver haar talent: zelden te IJperen ontmoette men kundiger zangeres en de arias d'Ernani en d'Hamlet, zoo moeilijk, werden door haar zonder de minste moeite breed en krachtig doorgehaald. Het bouket van den avond was de septuor de Lucrèce Borgia, gezongen door Mrao Ven de heeren Thie- bault, Vergracht, De Baugnies, De Waele, De Coene en Ma- thieu, die allen evenzeer gewedijverd hebben om dit stuk waardig te maken te dienen tot sluiting van een feest, dat in de jaarboeken der Koormaatschappij zijne plaats zal vinden. Wij, wij dachten ons in die kunstavonden van Parijs, Brussel, Gent, enz., alwaar wij dikwijls de gelegenheid had den van meesterstukken te hooren uitvoeren. Ehwel! wij mogen met de hand op het hart hier zeggen dat het feest van Zondag avond, in niets moet onderdoen voor eene van deze waar wij aan deel namen. Eere aan de inrichters; eere aan de uitvoerders en eere aan 't schoon en 't talrijk publiek dat door zijne aanmoedigende tegenwoordigheid altijd zulke schoone feesten moest onder steunen. X... Franschc Schouwburg.-Woensdag aanstaande hebben wij eene proefvertooning, gegeven door een fransch gezelschap van Roubaix, onder het bestuur van M. Renard. Het programma houdt in LA MARQUISE, nieuwe komedie in 4 bedrijven en een blijspel genaamd Ernest, twee stukken waarin bijna geheel het personeel in werke is en die ons zul len in staat stellen te oordeelen over het kunst-belang van het gezelschap. Vlaamsche Ster. - Reeds heeft deze maatschappij hare maatregels genomen om hare tweede vertooning vast te stellen op 7 December aanstaande. Drij nieuwe stukken, waarvan wij later de namen doen kennen zullen den avond uitmaken. Schermkunst. - Vrijdagavond, 14 dezer, hul digde men in hef café Le Sultan, de definitieve vaststelling van de scherm-maatschappij. De zaal was zeer fraai opgeschikt. Een trophée wapens doormengd met groen en 't belgisch drijkleur in wiens mid den het borstbeeld van Z. Leopold II prijkte, trof iedereens aandacht. De heer Alfred Van Daele, die het voorzitterschap van dezen schermkring heeft wel willen aanveerden, werd bij zijne binnentreding in de zaal luidruchtig begroet. Eenige toespraken werden gedaan en beantwoord waarna men zich eens goed verlustigd heeft. Moge de moeiten welke deze liefhebbers zich getroosten bekroond worden met goeden uitval, het ware een element meer tot het verlevendigen onzer reeds zoo doode stad, waarvan de Zwartjes een groot beggijnhof zouden willen maken. In alle geval is M. A. Van Daele eene waarborg voor het lang bestaan van deze maatschappij. Ter dezer gelegenheid geven de leden der maatschappij, Maandag aanslaande ten 1 1 ure 's morgens, eene groote sehermpartij, waarvan het programma in het lokaal zal hangen. SSwrgea'wacht. - Artillerie. Uitslag der schie- ting van Zondag laatst. Prijzen gegeven door den onder-lui tenant Criem Eersten prijs,D. Mahieu. Tweeden prijs, Ch. Deweerdt. 'Fe IJessEïi. - De Burger en Militaire overheden, waren als gewoonte er tegenwoordig en het publiek in de kerk was maar als naar gewoonte talrijk. Lava, Carolus, metzelaar, en Van Laere, Nathalia, kautw. Potte!, Ludovicus, steenhouwer,enDeleu, Victorina, kantw. Ameloot, Josephus, landbouwers werkman, en Sinnave, Maria, dienstmeid. Desaedeleire, Desiderius, brikenbakker, en Malfait, Juiiana, kantwerkster. Ghysel, Carolus, 4!) jaren, zonder beroep, weduwaar van Amelia Cousyn, Groote-Markt. Verbeke, Regina, 47 j., werkvrouw, echtgenote van Petrus Baes, S' Nikolaas-nevens- Ypre. Vuylsteke, Josephina, 74 j., kantwerkster weduwe van Petrus Roussel, Beurzestraat. Kinderen beneden de 7 jaren' Mannelijk geslacht J Vrouwelnk idem. 1 Vara deu 5" tf®4 desi 2 S" Kovemhcr !§Ï3. /.rnnnnTr® Mannelijk geslacht 5) 'GEBOORTEN Vrouwelijk sj tezamen, 6. Hof, Carolus, schoenmaker, en Angiles, Juliana, kantw. 12 November 18 73. DE LIBERALE TIJRAME$. De onfaalbare correspondenten van het Nieuwsblad zegden laatstmaal dat de liberalen maar wenschten aan het hoofd van gemeente en land te geraken om de tijrannen van ii Geneve en Berne te kunnen navolgen in hunnen haat tegen alle geestelijk gezag te vermogen.» Maar, trouwlooze schrijvelaars, de liberalen zijn bijna 23 achtereenvolgende jaren aan het hoofd van het land geweest, zij zijn nog tegenwoordig aan het hoofd van al de groote steden en verlichte gemeenten, en wat hebben zij gedurende al dien tijd tegen het geestelijk gezag gedaan Waar was hunne haat en waarin bestond hunne tijrannie? Bestond deze tijrannie misschien in het afbreken der kerken en der gods dienstige monumenten die vóór 1847 zoo vervallen en ver waarloosd waren, en welke zij zoo prachtiglijk herbouwd, hersteld en versierd hebben Bestond zij misschien in de vermindering of de ontneming uwer jaarwedden welke zij, niettegenstaande uwe aanhoudende aanvallen en lasteringen, zoo mildelijk verhoogd hebben Bestond zij misschien iu de afschaffing uwer voorrechten, vrijheden en onbelastheden waardoor gij boven de gelijkheid der Belgen voor de ivet gesteld zijl? Hebben zij u het voorrecht ontnomen van geen soldaat te moeten zijn, van geen deel te moeten maken van den jurij, van geene patent te moeten betalen en zelfs geene huispacht noch grondlasten voor uwe bisschoppelijke palei zen en uwe prachtige pastorijhuizen? Ilebben die dwingelanden u de vrijheid betwist van uwen godsdienst uit te oefenen zoowel op straten en markten als in de kerk? Ilebben zij u belet van op den predikstoel de politiek in plaats van het Evangelie le behandelen Hebben zij u de vrijheid ontroofd van schoten, kollegien en zelfs eene univer siteit op te richten in concurrentie tegen het openbaar staats onderwijs? Hebben zij u verboden van, uit naam van den godsdienst, het volk op te hitsen en partijschappen te maken tegen het gouvernement en het burgerlijk gezag Gij moet antwoorden neen. Hewel, waar is dien haat en die tijrannie tegen alle geestelijk gezag en vermogen? Gij hebt in den tijd zoo veel la wij t gemaakt tegen de wet op de successien in rechte lijn, en later tegen de wet op de studiebeurzen, gij hebt zoo geschreeuwd tegen de bloedwet der militie, en zelfs tegen de afschaffing der oktrooien en andere nuttige wetten. Hewel, uwe mannen zijn sedert meer dan drij jaren aan het hoofd van het land, en wat hebben zij metal die slechte en tijrannieke weten gedaan? Zij hebben ze al laten bestaan op eene na. Behalve de miliciewet, zij hebben ze al aangenomen als rechtveerdige en onverbeterlijk. En op welke wijze hebben zij de milicjewet veranderd of verbeterd Door de verhooging van het budjet van oorlog (van vier miljoenljes), door de bezwaring van den krijgsdienst en door lastige voorwaarden waardoor zij het remplaceeren bijna onmogelijk gemaakt hebben. De ouders die kinders aan te geven hebben voor de aanstaande loting zullen het gevaar zijn. Burgerlijke kwellingen, oproer in het land en verhooging van contributien, daar zijn de verbeteringen waarmede de ka- tholijkcn tot nu de liberale dwinglandij bestreden hebben. Onder de priesterlijke voorrechten wij hebben nog een klein voorrechtje vergeten te melden, 't is de vrijstelling van port op.al de brieven welke de pastors nopens den godsdienst en de kerkfabriek met den bisschop uit te wisselen hebben. Even als de wettelijke fonctionnarissen die dienstbrieven te zenden hebben naar hunne oversten of naar 't gouvernement, zij hebben maar hun handteeken te stellen op het adres van hunne correspondenlien en de zending is vrachtvrij. Maar ziet eens wat zij, onder al die documenten, voor nieten mogen zenden naar het bisdom 1° Een jaarlijkse^ getuigschrift over de levenswijze, he* gedrag en dezeden van hunne parochianen 2° Het getal en de naamlijst der parochianen die aan het gebod van op be kwamen tijd te biecht te gaan en van hunnen paasschen te houden niet voldaan hebben, en van die welke openbaarlijk voor liberaal gekend zijn. Wij zouden willen weten waarom de bisschop in een land waar alle geloofsbelijdenissen vrij zijn, zoo eene kontrol uitte- oefenen heeft op de godsdienstige en politieke denkwijze zijner parochianen, (en dit nog voor nieten!'t Is zeker om in den tijd van kiezingen te beter zijne lijst van kandidaten te kun nen maken, want in het klerikale kamp men weet dat het de kiezers niet zijn die de kandidaten voorstellen, maar de bisschop. En zeggen dat zulke privilegiën onder een liberaal bestuur toegestaan waren aan mannen die dit bestuur dagelijks bestreeden om het om ver te werpen,en van welke bestrijding het eindelijk het slachtoffer geworden is Waarlijk wij weten niet wat de priesters wilden om met zoo een bedaard en mêgaande bestuur niet tevreden te zijn Antwoord zij wilden meester zijn, en zij zijn het geworden. Een abbétje, teekenende NN., schrijft aan het vuilblad eenen brief dien hij zegt voort te komen van eenen der S (en niet '17) laatst ontslaggevende kathoialers der Philharmonic welke hij, door gewoonte van al vuil te maken dat hij raakt of behandelt, de vuilharmonie noemt. Hij doet, onder andere krapuleuze redens, aan zijn ge waand lid zeggen dat men daar gedurig tot in de repetitien 'i toe, de concerts nog latende varen, eene afschuwelijke len- toonstelling vindt van lichte vrouwspersonen die achter )i eenen man of beteren man zoeken. Sic. (Sacristie-stijl). Bravo! abbétje, gij laat dezen keer schijnheiliglijk de concerts varen, om reden dat gij Zondag ook een concert moet geven, waar msu die afgrijselijke mengeling van geslachten zal vin den, waartegen gij zoo dikwijls geechreven hebt. 't Is waar, gij zult daar het puik der stad hebben, zoo als ma sceur Kierewyt, Florence Grysebolle, Genia Pappots, etc., de overjaarsche peerdedibben die nooit noch man," noch vrijer hebben kunnen krijgen noch latende varen. Neen, gij zult daar niet vele ligte vrouwspersonen zien, want de katho- lijke kopstukken hebben liever de zware dikke vette gelijk de batteuse of andere door u gedresseerde poeselachtige dibbe- tjes... tot aan de Vraag het maar aan Louitje Venynt, Mankje den waaienden burger, Pierlala, Basilius, Pappot of andere oude liefhebbers, den gewezen contre-baas van den Soleil levant nog er uit gezonderd, want voor hem, mager of vet, rijp of groen, alles is goed.... alswanneer het niet veel moet kosten..... Al deze kerels biechten aan God niet, zoo als sommige li- beralen;zij vertellen't liever aan u, lieve abbétjes,om wederom des anderdags onder den dekmantel der religie, schaamteloos te kunnen herbeginnen, dag en nacht ankervast te zitten of in zoete appels te bijten, en tot 's Zondags toe gedurende de goddelijke diensten in scheuren te liggen vuilbekken en smeerlappen. En zij mogen gerust voort doen, want zij biechten aan u en hebben uwe absolutie gehad. Overigens, wat eischt gij? dat zij knielen voor u en uwe zwarte bende en u als hunne opperburgers herkennen maar voor 't gene God aangaat, gij lacht er mede, want hel is reeds lang dat gij zijne plaats ge nomen hebt, het is zelfs voor deze reden dat gij sedert de 13c eeuw niet meer wilt dat men aan hem biechte. En nu, voor 't gene de betere mans aangaat, gij weet best, welgekweekte abbétjes, dat gij dikwijls door uwe kwe zels daartoe gekozen zijt, (daarom is het dat gij de confrérie van S' Joseph ingesteld hebt) en als gij er nog aan zoudet twijfelen, vraagt het maar aan den principaalsten van u, die daarover eene zeer cnrieuse historie kent, aangaande eene zijner naaste bloedverwanten. Vat je 'tN. N. Men leest in het Nieuwsblad van Zondag laatst Waerom moet men zynen Catechismus leeren Om eerlyk man te zyn door het onderhouden der geboden Gods en byzonderlyk het 6e gebod die luidt als volgt En steelt ook niet al hebt gy nood. Zouden de Eerwecrde heeren den Artsbisschop Sterckx van Mechelen, de Jesuiten van Turnhout, Sampers, Pieter Neuvve, den Romcinschen Graaf Langrand-Dumonceaude goude bende Kerckhove on veel andere katholijke kopstukken, hun nen Mechelschen Catechismus vergeten hebben Het schijnt dat zij geene hofsteden gescheurd hebben, maar dat zij dezelve afgeperst en in het geheel gehouden hebben. Deze waerheden zijn getrokken uit den Mechelschen Cate chismus,goedgekeurd door Mr den Artsbisschop van Mechelen. Advies aen Cher Chou, den kerkmeester van Sl Jan, cher Docteur, enz. Zouden zy ook wel bestolen geweest zyn? Ant woord Toekomst. Het vreemd pluimgedierte van Proven. Niettegenstaande al het preken en het schrijven tegen de Philharmonie, tegen de muziekheksen en tegen de menge ling der geslachten, onze liberale winterfeesten sebijnen dit jaar niet min luisterlijk te moeten zijn dan de voorgaande jaren. Integendeel de damen, wel wetende in welk oogwit men hen zoo lafhertiglijk hoont en lastert, worden van meer tot meer liberaal, en het zijn maar die welke door de politieke positie van hunne mans gedwongen zijn van de schijnheilige te maken, die het niet durven wagen zich in een onafhankelijk gezelschap van ongelijke persoonen te begeven.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2