Stads Nieuws. POPERINGHE BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. IJperen, 22 November 1875. Zclfsiitooinl. - Zaterdag laatst, toen ons blad juist afgedrukt was, 't is te "zeggen rond 4 ure namiddag, heeft er a hier op de Groote-Markteene dubbele moordpoging plaats gehad. De baas uit De Zon, Edouardus Verhaverbeke, schoot door het venster naar zijne vrouw die op straal was en trof haar in bet aangezicht, waarbij zij zware wonden aan de eene kaak ontving, Waardoor het bloed hevig stroomde waarna bij naar boven ging, zijn geweer weèr ladende, stak bij den tromp in zijnen mond om zich te zelfsmoorden, het schot ging af en 't kwam langs de eene kaak uit. Geencn der beiden waren dood. Vooraleer bij op zichzel- ven aanlegde, bedreigde bij dat den eersten den besten die hem zou naderen, een man dei- dood zou geweest zijn. De policie heeft hem dadelijk naar het Burgerlijk Hospitaal doen overvoeren alwaar hij, na geweldige pijnen geleden te hebben, Dinsdag laatst in den namiddag overleden is en Vrijdag begraven. Hij was 34 jaar oud. Sedert lang was de overeenkomst lusschcn de echtgenoten niet al te puik en de geruchten onder het publiek gestrooid zijn al te verschillig omdat wij er ons hier verder willen over uitbreiden. Scfoefi'ïEaïMiïafseSstïjvjiiSjj. - Maandag laatst, van I I tot 12 1/2 ure 's middags, had de eerste schermpartij plaats. Geheel het programma werd met veel kunde uitge voerd, de verschillige trekkers haalden eere over hunne be hendigheid. Een schoon publiek vervulde de ruime zaal van de eslaminet Den Sultan. 's Avonds vergaderden de nieuwe leden zich op een ban ket, waar eten en drank in overvloed was en de broederlijke overeenkomst hield geen oogenblik op er voor te zitten. Laat deze belangrijke maatschappij op een behoorlijken voet ingericht zijn en zullen wij weldra zeer aangename wa penfeesten te bezoeken hebben. FrauscEi Theater. - De liefhebbers van het fransch tooneel hebben Woensdag avond eenige aangename uurkens doorgebracht. M. Ch. Renard, thans bestierder van het theater van Rou- baix heeft alhier met zijn gezelschap eene verlooning komen geven, bestaande in La Marquise en Bruno Ie jileur. Beide stukken zijn goed afgeloopen en werden met veel bijval gespeeld, ook hel publiek heeft mild geweest met zijne toe juichingen, iets dat een goed voorteeken is voor de toeko mende vertooningen. De zaal was voor eene eerste vertooning redelijk goed be zet en het is stellig dal eene tweede vertooning meer publick zal aanlokken, daar de uitvoering der twee stukken puik is afgeloopen, zoo wel, dat de akteurs bij 't einde derzeive zijn terug geroepen geweest. Afslag van 't Vlecscli. - Reeds in veel steden van Holland hebben de slachters hunnen prijs van het vleesch merkelijk verminderd. De beenhouwers van Gent hebben den prijs van het vleesch 10 centimen den kilo afgeslagen. Het is te verhopen dal onze vleeschhouwers dien zelfden maatregel zullen volgen, thans dat den prijs van het vee op alle markten aanzienlijk is gedaald, door den grooten voorraad ons uit Holland toegezonden. Ware het niet meer dan redelijk te zorgen dal ouzs brave werklieden zich insgelijks wat vleesch konden verschaffen?Immers, met liet vleesch af te slaan, zul len de beenhouwers zelve eene goede speculatie doen hoe goedkooper eene waar is, hoe meer er van gebruikt wordt. ïiofflPüaifsasfsclsapprj. - Ter gelegenheid van S'° Ceciuafeest, heeft er een groot banket plaats voor T bestuur en de werkende leden dezer maatschappij. Daar de Toekomst verschijnt ter gelijkerlijde met het plaats hebben van het sóupé, wij zullen in ons volgende nr er op terug komen. i Woensdag toekomende, 26 dezer, ten 8 u. 's avonds, zal er een concert plaats hebben voor de Heeren werkende en eere leden, alwaar de toehoorders zullen mogen hunne pint pak ken en een smakelijke pijp rookeu. OiiderscSseidiiigeii. - Volgens de Belgische Moniteur heeft M. Myle-Vandermeersch, onze stadsgenoot, in de Tentoonstelling van Weenen een Diploma van verdiens ten ontvangen voor zijne militaire hoofddeksels. Voor dezelfde voorwerpen heeft M. Myie eene medailje van verdiensten ontvangen van wege het Porlugeesch gouverne ment. Bjii'gerwacht. - Maatschappij cijbelschutters. 7® schieling van T winter-saizoen. Verjaardag van Z. M. de Koning. Grootste getal aangeraakte moesjes. Ligy, Albert5 Hoogst getal. Dumon, Augnste200 Podevyn, Augusle190 Lebbe, Arthur175 Ligy, Felix175 Leegst getal. Heylbrouc,Lucien90 üesagher, Louis 150 Hebben geene prijzen. Maurau, Ernest175 Decoene, Hilaire170 Stadsschool. - Programma der Muziekstukken die zullen uitgevoerd worden in de gewone zaal der Halle, Zondag, 25n November aanstaande, van middag tot een ure, door het Muziek der Stadsschool. 1° Pas redouble, door een oud leerling der Stadsschool. 2° Ouverture: Du droit du Seigneur, Weddinghen. 5° Bolero La Polonaise, C. Walhain^ 4° Pot-pourri de l'opéra: La Bohémienne, arr. par Clément 5° Valse Pazzo d'amore, par J. Klein, arr. par Ch. Olto' Van dra 1 3" tot «Icm 21" November 1873. GEBOORTEN Mannelijk geslacht oj Vrouwelijk 2) zamen Ommeslag, Edouardus, daglooner, en Lebrun, Pharailda, kantwerkster. Dumoulin, Ludovicus, timmerman, en Carre, Amelia, dienstmeid. Baratto, Josephus, wever, en Dumoulin, Celiiia, kantwerkster.Dillies, Philippus, linten wever, en Liebaert, Alphonsina, modenwerkster. Tresy, Polydorus, wever, en Baratto, Emerentia, kantwerkster. Smit, Henrica, 61 jaren, kantwerkster, ongehuwd, S' Ja- cobstraat. Mortier, Apollonia, 69 jaren, naaister, weduwe van Petrus Demoor, Oude-kleêr-markt. Vandenbussche, Petrus, 89 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Maria, Depreeu, Dixmudestraat. Coppin, Carolus, 35 jaren, z.b., echtgenoot van Maria Laliaut, Sterrestraat. Goudemée, Lucia, 44 jaren, naaister, ongehuwd, Meenenstraat. ltoussel, Ludovicus, 48 jaren, werkman, ongehuwd, Beurze straat. Delval, Maria, 17 jaren, kantwerkster, Meenen straat. Demeulenaere, Theresia, 74 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Antonius Soetaert, Boomgaardslraat. Verhaverbeke, Edouardus, 54 jaren, herbergier, echtgenoot van Sophia Astaes, Meenenstraat. Geloen, Petrus, 76 j zonder beroep, echtgenoot van Isabella üael, Nederstraat. Vermander, Maria, 51 jaren, kleêrmaakster, echtnenoote van Henricus, Defrancq, 0. L. Vrouwstraat. Weyerman, Ludovicus, 66 jaren, schoenmaker, echtgenoot van Viginia Vermeersch, Boesingstraat. Kinderen beneden de 7 jaren' Mannelijk geslacht I j J Vrouwelijk idem. 0) 7 19 November 1875. LIBERAAL CONCERT* Voor al wie het treffelijk en geestig volk kent waaruit de maatschappij der Philharmonie samengesteld is; voor al wie de oude muziek der Sapeurs-pompiers sedert hare hervorming heeft weten te waarderen voor al wie de gelegenheid gehad heeft van eens de prachtige zaal te beschouwen waarin deze maatschappij nu hare feesten geeft, het is gemakkelijk zich een gedacht te maken van den schitterenden bijval welken het concert van Zondag laatst bekomen heeft. Inderdaad met de elementen welke de Philharmonie bezit moeten al hare feesten welgelukken en allen luister opleveren dien mén zich kan inbeelden. Na dal de zaal letterlijk vervuld was door de talrijke familien die ten deele te voet en ten deele met rijtuigen de Hondstraat ingetrokken waren na dat bijna 500 damen elk afzonderlijk bij hunne intrede door de daartoe aangestelde commissarissen lot op hunne plaats geleid waren geweest, men hoorde eensklaps het uitgestrekt lokaal brommen en weêrgal- men van het luidruchtig vreugdegeroep van Zere de Cour- ziettr f.onmiddelijk' gevolgd van de verrukkelijke uitvoering der Brabaconne. 't Was M. Vrambout, gouverneur van West-Viaanderen, die op het onverwachts zijne liberale stadsgenooten in hunne kunstvermaken met zijne tegenwoordigheid kwam vereeren. Zoohaast de toejuichingen gesust waren, M. de Gouverneur bedankte in eene vlaamsche en welgeschikte aanspraak het gezelschap over het hartelijk en sijmpatisch onthaal waarvan hij het voorwerp was, zeggende dat hij altijd met veel genoe gen den geest van kunst en van vooruitgang bij onze maat schappij gewaardeerd had, en den wensch uitdrukkende van haar te zien volherden in hare loffelijke streving voor Vorst en Vaderland. Na herhaalde en verdubbelde toejuichingen werd het con cert geopend, met een grootsch faatazijstuk op Guillaume Teil't welk, hoewel reeds in voorgaande omstandigheden gespeeld, altijd met een nieuw vermaak en met eene aan groeiende belangstelling gehoord wordt. De goede uitvoering van dit moeilijk stuk geeft immers de maat van den grooten vooruitgang welken onze muziekanten sedert hunne volko- mene afscheiding van den katholijken boel gedaan hebben. Drij andere stukken voor harmonie 1° Les Elf es, polka mazurka vervaardigd door onzen ervaren muziekmeester M. Klein; 2° een fantazijstuk op Nabuchodonosor 5° Maria groote vals, hebben niet min dan het voorgaande bewezen tot welken graad van verbetering ons oud en welbefaamd muziek onder het bestuur van een goeden muziekmeester gelijk M. Klein, nog kon klimmen en hoe de nuancen onafscheid- baarfzijn van den ensemble om tot eene geschaafde uitvoering te komen. Ook heeft deze geschaafdheid een welverdiend handgeklap genoten. Eene fantazij voor viool (Deberiot) en een Air varié voor klarinet, op eene meesterlijke wijze gespeeld door onzen talentvollen muziekmeester, hebben van het begin tot het einde de algemeene aandacht gekluisterd en de bewondering opgewekt over het gemak waarmede deze solist de grootste moeilijkheden wist te overwinnen. De behendigheid met welke M. Klein deze twee instrumenten behandelt, doet ons zijne kundigheid verstaan in het behandelen van den maatstok waarmede hij aan anderen zijne kunstgevoelens inboezemt. Nogeens zijn de bravos en het handgeklap niet gespaard ge weest. Maar de bouquet van dit vermakelijk feest komt zonder tegenzeg toe aan M. J. Lefebvre ligte tenor van Gent, die de zangpartij van het concert op eene overheerlijke wijze vervulde. Het ware dien heer eene versmading aandoen van door lofwoorden een talent te willen doen waarderen dat allen lof overtreft. Het gehoor alleen kan een gedacht geven van de zuiverheid, de teederheid, de klaarheid, de juistheid en de zoetvloeiendheid eener slem die, even als die der lentevogels, door geene muziektoonen kan geëvenaard worden. Ook zijn het aria van Don Sebastien, de romance: Pour les pauvres, merci, en de boleroAvant le mariage, gezongen geweest op eene wijze die alle inbeelding te hoven gaat en die de verrukking der aanhoorders dooreen geestdriftig geklater van toejuichiugen met het herhaald geroep van bis heeft doen losbersten. Een vermaarde kluchlzanger van Gent door gezondheidsre dens aan de uitnoodiging niet hebbende kunnen beantwoor den, zijne plaats is vervangen geweest door M. Baratto van IJpere die in iedere partij ons met een uitgelezen meesterstuk op de piano vergast heeft. Ten slotte, dit concert mag met recht onder de voornaam ste feesten der Philharmonie gerekend worden en geeft ons den voorsmaak der aangename vermaken welke wij nog bin nen korten tijd in vooruitzicht hebben. RAT IIO LIJK CONCERT. Indien de Tuitersmuziek het concert der Philharmonie niet overtroffen heeft in kunst en luister, zij heeft ten minste zich onderscheid door het groot getal harer uitgevoerde stukken en de langdurigheid van hare avondfeest. Zie hier welk het programma was van haar merkweerdig en eindeloos concert van Zondag laatst le Deel. 1° De vernieling der kleine broederkens tot verbetering der jeugd en soulagement der tribunalen. Koor gezongen door al de gekruinde zedeleeraars der stad. 2" Een bezoek in het gevang van Duinkerk. Romance gezongen door eene neef van grauwe Julie. 5° Groote variatie op den zwijnepezel, afgedraaid door den gemisten paus-aap Fourt-mentez. 4° Clier Chou onterfd door pastor Neuwe ten profijte der zwarte bende. Treurzang door den kerkmeester van S'Jon, mede onterfde, op het aria Rendez nous nos 20(J,000 francs ou laisez nousvous punir. 5° Minne-Wed door den langgerokten Basilius 'k Scliijt er op. 6° Wat plezier in de scheur. Scène comique door Pappot en de Batteuse. N. B. De jonge dochters beneden de 30 jaren werden verzocht gedurende dit kluchttooneel de zaal te verlaten,en een tiental zijn vertrokken om reden er niet meer waren. De oude dochters boven de 40 jaren en men telde er wel 50 die nooit geenen man gekregen hebben, deden hunne hand voor hunne oogen en zagen door de vingers.... Tableau Hierna mieken zij een kruis. 2e Deel. 1° Charivarigecomposeerd door Amandus Judas op al de lafhertige valschaards van Poperinghe, en uitgevoerd door het muziek der Tuiters. 2° Liefde en berouw. Fantaisie uitgevoerd door vrouw Ameiie Snuif op den nagelaten uitgedroogden evangeliestok van het gekruind Kuipje. 5° Orphée au Paradis, of eenige schetsen uit het geheim leven van Basilius, de Krullebolle, den Havermuis, Vuile- streul en andere liefhebbers. Uitgevoerd door de pope- ringsche kwezls, onder de directie van ma sceur Kierewijt- 4° De gr Ace (uit Robert Ie diable), gezongen door Mi- dias zoon, gezeten op den steert van zijnen ezel die hem ac compagneert met zijne achterbusse. 5° Air varié op motieven van den Barbier de Seville, uitgevoerd op de trombone door den ijperschen barbier, ma kelaar in huwelijken (mits goede commissie). 6° Quatvor comique, gezongen door vier inwooners te Poperinghe gewonnen en geboren MM. Laitchaud de Brux- elles, doctor Civial, luitenant Cadé en het melkbleek princi- paaltje.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2