Stads Nieuws. JPÜPEltlN (jf IIE Nieuwe modellen van WINTER-CONFECTIEN en WATERPROOFS zijn ten toon gesteld aan de vensters van DEW GOEDKOOP, Dixmudeslraat 53. alhier. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Inderdaad, het IJpersch Nieuwsblad is gekend voor het iuimigste gazelle van't land.... als laster ot' leugen, luim isEh wel wij recommandeeren ons voor nog een menu oi' twee van de soort van dien van Zondag laatstEn zijne 13 abonnenten zij hebben zich allen ziek gelachen.... er is een van berecht.... .-. Waarlijk het Nieuwsblad is farceur. De plaatsvervan gers zullen vo#or 't iaar 1874 maar 1600 fr. kosten, zegt het. En in 1875 kon het gouvernement maar aan nen grooten rijken of twee een plaatsvervanger bezorgen Zij zouden geern de pil vergulden maar onze burgerij weet waar den schoe vringt en de provinciën waar het in 1874 kiezing voor de Kamers is zullen het de zwarte schamoteurs wijs maken. Tot Zaterdage. De Magister. IJperen, 6 December 1873. I4a<Ss«Ujkc Ccrkcl. - Onlangs werd in onze stad een Ccrcle Calholique ingericht. De zetel dezer maat schappij is in het lokaal van Sl Laurentius. M. Druon heeft de inhuldigings-zitting voorgezeten. Op dien middel zal het gemakkelijk "zijn dagelijks aan zijne voor vechters de les te spellen en tijdens de kiezingen goed afge richte speurhonden in het veld te kunnen jagen. Schooierij. - Belgie is een Eldorado voor de ge patenteerde schooiers. Onlangs zal men in alle kerken rondgaan met eene schaal voor het Werk der Vlamingen, ten einde in Parijs op Charonne eene kerk te bouwen voor de Vlamingen. Ons dunkens zou men beter rondgaan voor de arme onge lukkige huisgezinnen, wanneer vleesch, brood, branding en kleèren niet meer koopelijk zijn. VIjijmiiscübc Ster. - Zondag avond, ten 6 ure, in Slads-Tooneelzaal, geeft de Vlaamsche Ster hare tweede verlooning van 't abonnement. De keus der stukken, alsook het gekend talent der heeren liefhebbers, laten ons toe te voorzien dat de zaal, zooals de laatste maal, te klein zal zijn voor het talrijk publiek. (Zie onze aankondigingen). Schci'm-lflaatsclliappij. - Maandag laatst zijn wij tegenwoordig geweest in den Assaut d' Arm es, gegeven in het lokaal van den Sultan. Het spijt ons van in het bezit niet te zijn van het aldaar hangende programma, maar alle deelen zijn heel kunstvol uitgevoerd geweest en de heeren leden en eereleden die aldaar getrokken hebben geven allen even veel bewijs van behendigheid. Wij vinden eene uur of twee zulk tijdverdrijf zeer ange- naam en er zijn er nog van ons gedacht, daar wij iedermaal bestatigen dat het getal leden vergroot. Artillerie. - Uitslag der schieting van Zondag, 50 November 1875 Eersten prijsDeweerdt, Ch. Tweeden prijs Ote, P. ffrauscBie Schouwburg. - Woensdag laatst hebben wij in ons Stads-Tooneel eene vertooning gehad door het fransch gezelschap van den heer Ch. Renard. Het hervraagde stuk, Bruno le Fileur, werd redelijk wel gespeeldLa Queue du Dicible is goed gespeeld geweest, maar het stuk heeft niets in dat de aandacht geboeid houdt ten andere ons publiek houdt niet van te dikmaals hetzelfde te zien, en alhoewel het reeds vier jaar was dat La Queue bier opgevoerd,werd doch waren er nog liefhebbers die zich onthouden hadden, als hel stuk reeds gezien le hebben. Van daar de schuld dat hel publiek talrijker zijn kon. Wij raden den Bestmirdar aan van, met zijn goed persoo- 'neel, lichte en nieuwere stukken voor te dragen. Van den 28" Vavemliei' lot dcii 5" Betenthet'. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 9) (e Vrouwelijk o) Jacques, Petrus, rondleurder, en Ghyselen, Maria, kantw. - Yandenbulcke, Tlteophilus, wever, en Maertens, Victorina, kantwerkster. De Cart, Rosalia, 81 j.kantw., weduwe van Petrus l.alous, Sleenen/traat. Yiaemynck. Maria, 54 jaren, kantw., echt genoot van Florimondus Reynoul, Meenenstraat. Deryck, Maria, 74 j., kantw., echtgenote van Joannes Soenen, Meenen straat. Spilleboul, Rosalia, 45 j., kantw., echtgenote van Amandus Godschalck, Meenenstraat. Tresy, Jacobus, 77 j., z. b., weduwaar, van Amelia Vandevvoestyne, Dixmude- straat. Geldhof, Eugenia, 84 j., z. b., ongehuwd, Bolling- straat. Depoorter, Eranetscus, 77 j., z. b., echtgenoot van Maria Gillebaert, Thouroutstraut. Behaque, Rosalia, 67 j., naaister, weduwe van Petrus Mervaiüie, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren' ?fanne''jk Se®'acht J Vrouwelijk idem. 2) 3 December 1875. IIET TWEEYOUDIG Ï'OPEHINGIIE. Als men Poperinghe beziet men zou zeggen dat die stad tweevoudig is, want den éenen maal vindt men haar zoo stil en somber als eene wildernis, en den anderen maal geeft zij het uitzicht van eene groote én levendige stad. Na de gemeente-kii zing van 1872 wij vreesden dat Pope ringhe een doodsch kerkhof zou worden en dat de geestige menschen, even als de kwezels en congreganisten, daar levende zouden begraven zijn maai', o hetnel hoe zijn wij in onze droevige voorspelling bedrogen Nooit hebben de vrolijke menschen meer vermaak, meer verlustiging en meer elementen van aangenaam leven gevonden dan sedert hunne volkome afscheiding van de partij des achteruitgangs en der vrijwillige dood. En waarom? Om dat zij onder hen, om zoo te zeggen, eene nieuwe bevolking op hun eigen maken. De croque-fnorts die sedert 1848 Poperinghe in aanhou dende tweedracht, in administratieve kwijning, in handelge- brek en in aangroeiende verarmoeding gebracht hebben, in hoop van het allengskens të doen uitleven, beweerden ook, korts na onze laatste stadskermis, dat Poperinghe, in plaats van dood, van langs om levendiger geworden was omdat men in den omgang en in de bedevaart veel volk gezien bad, om dat aldaar een Tuitersmtiziek töt stand gekomen was, en om dat, volgens hen, alles niet min dan te vooren op wielkens scheen te loopen. Welk eene oogverblinding voor de sukke laars in een oogenblik dat de orgels van Barbarie nog in hunne ooren klonken! Maar aanschouwt eens het oud Poperinghe op al andere tijden van het jaar. Kloosterleven onder de alleenheerschap pij van vreemde opperburgers en verdwijning van alle bur gerlijk gezag; voogdijschap der bevolking en verbreking der algemeene burgerliefde; kerkgeluid van 's morgends tot 's avondsstille en verlatene stratenkoorn- en graan markten van 2 of 5 zakken; peerdefeesten van 5 a 10 afgeredene rossen veemarkten van eenige karren zwijne- jongen; trottoirs om den riek te breken, behalve die van het tweejarig liberaal schepenbestuur eeuwige petrolverlichting (die met andere mannen dan ide Bertens nu reeds door de gas zou vervangen zijn)nieuwe slekhuizen van eene grondstagie langs de groote baan, enz. enz., zie daar het oud katholijk Poperinghe, zie daar de wooning der onderaardsche mols en lichtvluchtende uils, zie daar de onbeschaafde landstreek welke men elders Poperinchina noemt. Maar de nieuwe stad, dal; js wat anders. Indien men daar, volgens den vrijen wil der gehoorde en gebondene kiezers, de stoffelijke belangen niet kan doen bloeien, daar verheft men de belangen van den geest, daar verbetert men het genot van het zedelijk leven door eerlijk menschenverkeer, door broe derlijkheid, door maatschappelijke eendracht, door kunst liefde en door vriendelijke volksbijeenkomsten tot welke de tooneel- en de muziekverraaken de menschlieveride burgers uitlokken. Ook deze nieuwe bevolking groeit dagelijks aan, en vele die tot nu ziende blind geweest zijn, komen tot een wakker leven en voegen zich bij onzen steedsaangroeienden kring. Men moet maar onze clairons hooren, iedereen is te been, de katholijken zelve rijzen uit hunne eenzame wooning, even alsof zij de torapet van het laatste oordeel gehooi d hadde,n en eensklaps zijn de straten vervuld van nieuwsgierigen, hoe klein de omstandigheid moge wezen welke de liberalen te vieren hebben. Dit hebben wij nog Zondag laatst gezien ter gelegenheid der inhulding van een nieuwen president bij de maatschappij van Rhetorica de Langhoirs Victorienen. Al de koperen- instrumentblazers der Philharmonie hadden onder hen een kleine fanfarenmuziek gevormd om met de clairons en tamboers den stoet dezer tooneelmaatschappij op te luisteren in de inhaling van haren weerdigerr voorzitter M. Baes, en deze plechtigheid alleen verschafte aan een groot deel van Poperin ghe een franschen mestdag. De Tuiters en kunnen hunne gramschap niet duiken over den buitengewonen bijval der Ceciliafeesten hij de maat schappij dor Philharmonie. Hoe meer men onnoozele praats schrijft en predikt, hoe meer het volk er naar toe loopt. Zij moeten nogtans hun van alles een reden maken en weten dat zij onder de voogdij zijn van onze langgerokte, kortgebroekte en gekruinde kwakzalvers. Indien zij niet hebben mogen dansen, zij hebben in tegen deel eene schoone zingende misse gehad voor den II. Geest om hun flauw verstand te verlichten, en al de oudewetsche speelkens mogen spelen, zoo alsWelgepaard, Kruiperke~ binnenEr kwam een paterke langs ue kant en greep een nonneke bij haar.... hand, Pantojfelke-naaiOver een keers beentje mareentje, enz., enz. Al deze onnoozele speeltjes en dansen zijn, op het order van onze gekruinde opperburgers, zorgvuldiglijk uitgevoerd geweest, bijzonderlijk Panto/felke-naui en Over een keers beentje mareentje maar er was stiptelijk door onze abbé tjes aan de Damen bevolen hunne rokken straf tusschen hun ne beenen gesloten te houden uit vrees dat er eene spark van de keers in hunpantoffelke zou gevlogen hebben, en al- zoo het vuur in de sloppe had kunnen steken. Onze abbétjes kennen de gevaren, en hij ondervinding. Désirétje heeft mo gen de S' Maartens-keersjes leveren, tot welzijn van 't geloof. Ter gelegenheid van het bezoek waarmede M. de Gouver neur de maatschappij der Philharmonie is komen vereeren, de correspondent van 't Nieuwsblad verlustigt zich nog al- lijd met zinspelingen temaken op't rapport van M. Soudari- Boulrz en met, in bedekte woorden dien hoogen ambtenaar uit te maken voor een dief. Men moet van het oude katholijk Poperinghe zijn en door alle slechte passien doorwormd zijn om eenen achtbaren en hooggeplaalsten stadsgenoot op zoo eene lafhertige en hardnekkige wijze te durven door de modder slepen. Zie hier, voor onze laatste antwoord, een klein uittreksel der discussie van het bovengemeld rapport M. Soudan-Boulez. Nooit in mijn leven heb ik de mee ning gehad dat M. de Gouverneur de minste ontleening aan de kas der gemeente-fonds gedaan heeft in een persoonlijken intrest, Nooit, ik herhaal het. Wij hebben gezien dat er leeningen op eene onregelmatige wijze aan die kas gedaan waren, en wij hebben de aanvulling er van moeten eisschen. Maar nooit heb ik durven peizen dal M. de Gouverneur eene centiem van die leeningen geprofi teerd heeft. M. Surmont-de Gheus. De eerlijkheid en de goede tronw (probité et loyaufé) van M. den Gouverneur is hier geenszins in kwestie. Ik ben overtuigd dat hij van die kas niets in zijne beurs gesteken heeft. Daar zijn de eigene woorden van den rapporteur M. Sou dan en van M. Surmont-de Gheusv En men zou een treffelijk man, wiens politieke tegenstrevers zulke verklaringen in den Provincieraad komen doen, vergelijken aan de dieven van het kasteel van Peneranda die daar voor eene weerde van omtrent 106,000 francs gestolen hebben en die nu, in afwachting van hun vonnis, in net gevang zitten, behalve een die, om zich aan de justicie te onttrekken, op de vlucht is Hieruit ziet men hoe ver de politieke verblindheid en de heerschzuchtige razernij gaat der klerikale partij. Ook deze schandalige aanranding heeft niet anders dan eene algemeene verontweerdiging verwekt bij alle onpartijdige en rechtscha pene menschen. De liberale dibben, waarvan de abbétjes onlangs in hun vuilblad gesproken hebben, hadden niet noodig opgemaakt te zijn door Choutje en consoorten. Zij bezitten hunne vijf zinnen en zijn bekwaam hunnen vuilen hutsepot-winkel te waarderen. Zij zijn grootelijks in de waarheid als zij zeggen dat het Nieuwsblad slecht en onkuisch is om lezen, en dat de Lamotjes met recht en reden builen hun gesticht gesteld zijn voor alreeds dat zij geheel de fondatie opgeëten hadden; dat het maar al te waar is dat de priesters, niet alleenlijk de schuld zijn van den twist en tweedracht die onder de burgers bestaat, maar gedurig de opstokers er van zijn. Men mag die dibben de schoteldoeken heelen van M. Van Merris men zal ze nooit de schoteldoeken kunnen noemen van Kuiptje gelijk vrouw Amelie, van Opsomer gelijk Julie, van Pollepel gelijk zijne congreganiste, van père Dufour gelijk de comtesse de Valmont en gelijk veel andere foefen van den abétjes-winkei, en zij zouden properkens hunne hespen vagen aan geheel dien smeerigen hutsepot. Vatje 't Nieuwsblad De loftuiter van meester Amandus is nog altijd kwaad om dat w ij zijne aanvallen tegen het muziek der Philharmonie met goede munt betaald hebben. Hij kan die brok niet zwelgen en weet niet hoe op de woorden spelen om den zin van onze gezegden over de methode, het fijn gehoor en de maatleiding van M. Klein te verdraaien. Indien hij maar zoo veel verstand heeft, hij zou beter zijne muziekvvaarderingen staken in plaats van dezelve te stellen boven die van een ander, want hij weet wel dal docteurtje, indien M. Klein eerst of laatst Poperinghe verliet, op zijne rekening niet meer zou kunnen zeggen dan hij tot nu gezeid heeft op de rekening van M. Ch. Simar. De gekruinde dwarsdrijvers van Poperinghe maken hup beklag om dat de muziek der liberalen, ter gelegenheid der Ceciliafeest, zonder de minste reden, op de Groote-Markt gespeeld heeft gedurende de hoogmis, en dit voor niet anders dan om God te tergen. Wij vragen, indien God zoo naarne- mend is, welk grooter affront de Tuiters Hem niet aangedaan hebben gedurende de negenmis, met, niet op de Groote-Markt, maar in de kerk zelve zijne ooren te komen scheuren.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2