Stads Nieuws. PÜPEROGHE, Nieuwe modellen van WINTER-CONFECTIEN en WATERPROOFS zijn ten toon gesteld aan de vensters van DEN GOEDKOOP, Dixmudestraat 55, alhier. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, 20 December 1875. Schoone Kunsten. - Zondag voormiddag had er in eene der zalen van het Stadhuis eene plechtigheid plaats waarbij er niet veel publiek aanwezig was, doordien er wei nig ruchtbaarheid aan gegeven werd. M. Theodoor Ceriez, kunstschilder alhier en professor dei- klas van 't levend model in onze Akademie van Schoone Kunsten, in de Tentoonstelling van't Kristalen Paleis te Sy denham deel genomen hebbende met zijne schilderij de Kwakzalver op het dorp, is vereerd geweest met een zilveren eermetaal van groot moduul. De Gemeente-Raad der stad alsook de Kommissie van het Akademie van Schoone Kunsten en der Professionneele School, benevens de heeren Beslierderen Professors van het zelfde gesticht, woonden de plechtigheid bij. Eenige damen en heeren, die van de zaak kennis hadden, brachten, door hunne tegenwoordigheid, luister aan de vergadering. Na eenige goedgepaste woorden van den heer Burgmeester ontving M. Ceriez het schoon gedenkteeken door een merk- weerdig diploma vergezeld, uil de handen van den heer Car- ton-Hynderick, Voorzitter der Commissie van het Akademie. Wat de morale weerde van deze medailje nog vergroot is dal er in deze Tentoonstelling maar 17 medailjen uitgeloofd zijn ener 8 Belgen in de eer gedeeld hebben. Van die 8 (1 gouden, 4 zilveren en 5 bronzen) is er eene zilveren medailje aan M. Ceriez ten deele gevallen, 't is te zeggen aan IJperen, wiens naam benevens den kunstenaar bij den vreemde prijkt in 't verheven vak der Schoone Kunsten Brand - Zondag laatst, omtrent 5 1/2 ure des namiddags, hoorde men met eens de brandklok kleppen. In een oogwenk was de Dixmudestraat vol volk, want de brand had plaats buiten de voormalige Dixmude poort. Welhaast hoorde men het akelig rollen der brandspuiten en de pompiers verschenen met casque en haken als bij tooverslag gewapend. Al met eens borst de menigte in eenen lach los de brand was niets anders dan het branden van een zwijn dat men met haast doodgesteken had, omdat het op het punt was te creveeren. De dappere mannen keerden dadelijk naar het magazijn terug. Wel! zegde er bier of daar een lagcher: te Mechelen zijn het Maneblusschersen te IJperen zullen het voortaan Zwijneblusschers mogen noemen Wij vinden het tegendeel hier op zijne plaats. Het was nog geen 5 minuten dat het alarm sloeg toen er reeds een tachen- tig tal pompiers, volkomen uitgerust, zich op weg stelden met twee spuiten. En ware het na ongelukkiglijk een huis of eenige andere eigendomen geweest, de spoedige toegebrachte hulp zou veel en grooter ongelukken hebben voorkomen. Wij kunnen niet dan bewondering hebben voor een zoowel ingericht korps wij maken ons compliment over de rapheid waarmede dfc mannen met hunne blusch-allaam ge reed waren. Fransche Schouwburg. - Woensdag avond was er nogal tamelijk veel en schoon publiek in Stadsschouw burg. Die toeloop was te wijten aan de vertooning der Péricholewelke aangekondigd was. Inderdaad, het stuk is niet slecht opgevoerd geweest en men heeft erin verschillige goede liefhebbers kunnen toejui chen. Het stuk: Le Bourreau des Cranes, liep ook goed af; maar het is jammer dat de Bestuurder zijne vertooning niet geëindigd heeft met La Périchole, dan ware de avond in crescendo afgeloopen, hetgeen nooit geen kwaad doet. Hen zegt dat den heer Directeur het in 't werk legt om op den Maandag in plaats van des Woensdags alhier le komen spelen. Dit ware een goede maatregel om meer publiek naar de zaal te lokken. Vlaanasch Toonecl. - De onvermoeibare leden der VLAAMSCHE STER zijn ieverig aan het repeteeren voor hunne aanstaande vertooning, welke vastgesteld is op 4" Ja nuari 1874. Aangevuurd door het groot sukses van de twee vorige vertoocingen, willen zij zich niet ondankbaar toonen en het publiek voor zijne aangename ondersteuning gedeeltelijk be tonnen met bet geven van eene buitengewone schoone vertoo- ning, bestaande in 1° Pompier en Rifleman, 2°l7oor Stille Lieden, 5° 'Belofte maakt schuld, en 4° 's Avonds in de Mane. Deze vier «lukken, goed gestudeerd en opgevoerd door de akteurs-liefhebbers der STERRE, kunnen niet missen of het publiek zal naar de zaal stroomen omdat het zeker is er eenige aangename uurkens door te brengen. Dus, liefhebbers, wilt gij behoorlijk geplaatst zijn, opge past C.ancorde. - Ter oorzaak van Kersdag en Nieuw jaar, zal het muziek van het le regens ent zich laten booren de Woensdagen 24 en 51 dezer maand, ten 7 ure des avonds in het Sokaal op de Groote-Markt. Keorniaatschapplj. - Woensdag 24" dezer, £en 8 ure 's avonds, zal er een concert voor de heeren leden plaats hebben in het gewoon lokaal den Gouden Arend, Groote-Markt. Na het eerste deel van het concert zal er eene algeraeene vergadering plaats grijpen. Van dei» 12" tot den 19" December. GEBOORTEN C) te zamen' ,2« Delacre, Joannes, 55 jaren, daglooner, echtgenoot van Na- thalia Lievraux, Meenenstraat, Degroote, Pelagia, 61 j., zonder beroep, weduwe van Joannes Coonc, Boterstraat. Vrainbout, Catharina, 81 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Dchem, Rijselstraat. Vanledey Eugenia, 11 jaren, Meenenstraat. Ballevier, Catharina, 4o jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Meenenstraat. Vandërbregt, Amandus, 12 jaren, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 |rën; g)3- 17 December 1875. DE ZEDEGEYOELENS DER ABBÉTJES. De gezalfde corresponden ten van 't Nieuwsblad, handelende van onze muziek- en dansfeesten, spreken van niet anders dan van half-naakte danseressen en van eenen moor dien men wil wit wasschen. De walgelijke zinspeling hunner inzichten verwondert ons geenszins, want een spreekwoord zegt Waarvan het bert vol is de mond spreekt er van. Ja, het hert van die jonge en gedwongene zuiverheidbewaarders is vol van bedorvenheid en ontuchtige driften die, wanneer zij gapen hun den mond uitvloeien. En hoe zou dit anders kunnen wezen? Aan de elde van 21 of 22 jaren, in den vurigsten tijd der jeugd, wanneer de ontsteking der passien de rede en alle schaamtegevoel ver smacht, zij zijn verplicht van al de zonden te sludeeren die ooit op de wereld bestaan hebben en welke een ouder nooit aan zijn kind zou durven namen. Geraffineerdeonkuischheden, onnatuurlijke vleeschlustende zonden van Sodoma en Gomorrha, de wulpschheden van Nero en hierbij de lieime- lijkste en innigste liefdebetrekkingen tusschen man en vrouw, dit alles wordt aan die snoljongens uitgelegd met schors en schroo, op dat zij inde oorebiechte zouden kunnen onder scheiden wat dat dagelijksche zonde en doodzonde is. Tot die studie legt men hun eenen boek voor oogen aan welks inhoud de grootste zedelijkheid en de strengste eerbaarheid moeite moet hebben om te wederstaan, eenen boek vol van onkuisehe verhandelingen,vol beestigheden en schandelijke natuurbelee- digingen waarvoor de losbandigste en de bedorvenste zwier bol zou rood worden. In dien koers worden zij onderwezen op de artikelsfomicatio, onanismus,adulterium,incestum, bestialitas, pederaslia, en men spreekt er van vas naturale en vas pruposterum dat het een pleizier is. Het is dan niet te verwonderen dat onze jonge kruindragers die in zulke vuile leering doorweekt zijn, en wier zinnen doordrongen zijn van zulke afgrijselijke en wandrochtige wetenschappen, op niet anders denken dan op hetgeen zij in hunne heete jaren geleerd hebben het is dan niet te verwon deren dat in alle priesterhuizen de maarten meester zijn, en dat men, wanneer een pastoor of een kapellaan van residentie verandertal de dibben achter hun g.. ziet loopen bet is niet te verwonderen dat men dekens vindt gelijk Spaes, kapellaans gelijk Dujardin en Opsoraer, paters gelijk pater Franciscus, jesuiten gelijk Dufour, en zooveel groote en kleine broederkens die, niet voor een enkel feit, maar dikwijls voor het bederf van 10, 20 of 50 leerkinders door de tribuna len veroordeeld zijn. 't Is zeker op dat men op al die heilige vuilpotterij zou zwijgen dat onze abbétjes ons zoeken te overkraaien met de ontgraving van eenen moor aan wiens zwartmaking zij zelve nooit geloofd hebben, dewijl hij lange jaren daarna nog hunnen God was en op nieuw hunnen God zou worden indien hij, door eene schielijke bekeering, zijne liberale princiepen afzweerde. De krabbelaar van het NieuwsU'ad heeft het getal der 700 heeren en damen die onze Ceciliafeesten bijgewoond hebben, betwist, en nu zou hij het getal der 826 inschrijvers aan het banket, opgedragen aan M. Van Merris, willen verminderen met te zeggen dat er 100 vreemdelingen overgewaaid zijn om getal le maken. Zie hier de waarheid 2 eereleden van Passchendaele, 2 van Rousbrugge, 2 van Watou, 2 van E!verdinghe,2 vanVlamertingbe en 5 IJperlingen, te samen 15, waren in voormeld getal begrepen. Dit belet den trouwloozen schrijvelaar niet van, door nog andere uitgevondene rijmrams. te zeggen dat al die tafelgenooten, en zeifs de 700 persooaen die aan de Ceciliafeest deel genomen hebben, slaven van Menlteere zijn, en dat liet maar de katholijken zijn die de ware vrijheid genieten. it Een abbétje begeerde de lijst te kennen der inschrijvende damen voor de opdracht van eenen bouquet aan M. Van Merris; maar men antwoordde hem: wij zijn zeer bereid aan uw verzoek te voldoen, op voorwaarde dat gij ons ook de lijst van al uwe lievetjes en dié van uwe medegekruinden wilt toevertrouwen. Wij zullen den inhoud hiervan aan onze le zers laten kennen. Iedereen herinnert zich nog bet sermoen gedaan door do Kierewijtooge, acht dagen vóór de Ceciliafeest, waarin de heilige man met luider stem uitriep Nu bezitten wij eene kalholijke stadsmuzieksamengesteld uit deugdzame en godvruchtige jongelingen welke niet dansen zullen en dies- volgens eene schoone zingende misse (van 9 franken) zullen i) bekomen, voordeelen waarvan onze stad zoo lange jaren )i beroofd is geweest door het baldadig dansen. Maar 't geen iedereen nog niet weet, 't zijn de schoone dingen welke de Tuiters bijgezet hebben benevens de ounoo- zele speeltjes waarvan wij reeds gesproken hebben. Zij heb ben, om zich te amuzeeren, malkaar zwart en wit gemaakt en schoteldoeken in malkaars beurzen gesteken, bij zoo verre dat luitenant Cadé over eenige dagen nog drij of vier scho teldoeken uit zijne zakken trok, meenende dat het zijne echarpe van luitenant was. Welke schoone verlustigingen Den dag van het banket opgedragen aan M. Van Merris, al de Tuiters waren zoo dronke als geernaards door het zuipen van Sansen's bier,en zij verspreidden zich in al de herbergen om de leden der Philharmonie te ontmoeten en lot ruzie uit te dagen, 't Is alzoo dat er twee van de bijzonderste heeren, der stad, waaronder een fonclionnaris, zich begeven hebbende in de herberg de Longue Allee, het voorwerp geworden zijn van ongeregelde en onbeschofte woorden. Deze heeren 'heb ben aanstonds hunnen hoed genomen en de estaminet ver laten. Onder deze losbollen bevond zich zekeren Delbare Aloijse- tje, klerk bij den Notaris Berten, zoon van het godvruchtig Pietje die voor zijne valschheid en ondankbaarheid van ieder een gekend is. In de herberg 't Kanon zag men hetzelfde spel. Onder deze dronke kwasten bemerkte men een lang uitgemergeld boone- kalf van den Zwijnhoek, oud-leerling van ons kollegie, zoon van dikke Sophie, die maar sedert korten tijd uit zijn stal ge laten is om mede te bleeten, of te tuiten; maar hij kan be ter zweeren en vloeken, 't geen hij gedurende een half uur gedaan heeft zonder de minste redens. Onnoodig is het te zeggen dat nogeens de leden der Philharmonic deze mannen veracht en verlaten hebben. En zeggen dal onze burgmeester en representant den voorzitter is van zulk tuitersvolk en dat die bende geplaatst is onder de bescherming der Kierewijtoog en andere mede- gekruinde kwakzalversInderdaad het is trelfelijk en men ziet dat de Cecilia-misse der Kierewijtoog hare goede uit werksels gehad heeft. Bertje den vrek valt van de Heleentjes op dePhilomeentjes maar hij zou toch andere plaatsen moeten zoeken dan de kerkboeken om te Bei tje, Bertje, pas op, want BaziliusKschijCerop heeft nu daar eene scbillewacht geplaatst en gij zoudt kunnen op zijne teeën trappelen. Victor Baelde, clairon van het liberaal muziek, had veroor deeld geweest l'IJpre tot 8 dagen gevang; maar te Gent, waar men de zaak met meer zorg en onpartijdigheid onder zocht had, werd hij vrij verklaard. Had hij nogtans het nöodig geld niet gevonden om de onkosten te betalen die een beroep veroorzaken, bij zat tegen woordig achter de grendels. Is zulks niet afgrijselijk 't Is waar, onze rechtveerdige burgmeester heeft gedaan t gene hij kon om den clairon te doen condamneeren maar het hevig certificaat, dal hij tegen dezen had gegeven, heeft aan zijne echte waarde geschat geweest door bel Hof van Beroep van Gent. t Is waarachtig klein voor een man die burgmeester en representant is, zulke lage vervolgingsmiddels te gebruiken tegen eenen armen werkman om reden dat deze, geene slaaf zoo als hij, der zwarte bende wilt zijn. Eindelijk het is eens gelukt. Ons bisschoppelijk kollegie heeft eenen prijs behaald in het algemeen konkoers!! De jongeling Iléné Sansen is, na de uitdeeling van vijf of zes eerste prijzen en van vijf of zes tweede prijzen, met vijf of zes andere leerlingen den derden geweest op 558 concurenten in de 4° la tij nsche klas. De Nieuwsbladschrijver die jaarlijks de wereldlijke koilegien misprijst welke bijna alle jaren ofwel verscliilllige onderscheidingen, of wel verschelde prijzen en

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2