Stads Nieuws. POPEMNGHE, 20 25 20 25 25 115. 20 15 25 25 15 25 125. 15 25 20 20 20 15 115. 20 15 25 20 15 20 115. 20 20 20 15 20 20 115. 20 20 20 20 15 20 115. Nieuwe modellen van WINTER-CONFECTIEN en WATERPROOFS zijn ten loon gesteld aan de vensters van DEN GOEDKOOP, Dixmudestraat 55, alhier. BURGERSTAND Sterfgevallen. 36 millicieu verEaoogissg va» lasteu Lastbctnlei's maakt uwe ccuteei gereed Als men nadenkt wat al weldaden de gezegende klerikale partij aan ons volk heeft geschonken, kan men den hemel niet genoeg bedanken Vooreerst is de heilige Langrand gekomen, die heeft al de spaarpotten, waar de fraaije menschen sedert jaren hunne centjes in bewaarden weten te ontdekken en er de hand op te leggen. Dat ge dal moest bijeen zien al het zilver en goud, dat de Langrandisten aan onze buitenlieden en stedelingen afge- pompt hebben I 't Is een hoop groot genoeg om er de geheele stad IJperen onder te begraven. Maar enfin, 't was hunne schuld, de liberalen hadden ze genoeg verwittigd, maar die mochten ze niet gelooven, die zijn tegen de religie! Maar /net al die religie waren de schoone schijven gaan vliegen. Helaas, de kortzichtige lieden zijn nooit volleerd. Zij gaan maar voort in hunne onnoozelbeid. Tot op den grond uitgeschud door de klerikalen, lieten zij zich wijs maken dat zij voor die partij moest kiezen, dat het was voor het geloof, voor de religie, (sedert 40 jaren hetzelfde liédje), en dat dan, op eens, geluk en welvaart op het land gingen nederdalen. De eetwaren gingen afslaan, de prijs der kolen verminderen, en de belastingen bijna geheel verdwijnen; de soldatenlasten zouden verlicht worden en de remplacanten voor niet zijn. Dal kon niet anders, als er zulke heilige mannen aan het hoofd zouden zijn, kon de hemel niet anders doen als ons land met overvloed van allen aard zegenen. Helaas, helaas, wat valt het slecht uit. Alles wordt duurder, de kolen blijven even hoog, de eetwaren stijgen en de lasten, ja die groeien dagelijks aan. Men betichtte de liberalen dat zij het budjet teveel verhoog den, en thans is het budjet van middelen en wegen van 1580 millioen op 236 millioen geklommen. Dus drie jaren klerikalerij kost aan den burger 3® ïMilliocnljcs meer. Lat zal alweder op den rug van den arbeider vallen. Voeg daarbij de militiewetten, die zeker de helft verzwaard zijn. Vroeger kon een kleine burger met wat te sparen zijne kinderen t'huis houden, een remplacant kostte zes- of zeven honderd franken. Nu zal er voor 2000 fr' geen man te vinden zijn, zij zullen zich arm mogen betalen in belastingen en hunne kinderen zien soldaat wordenter eere van het geloof of van den klerikalen winkel. i IJperen, 27 December 1873. Koarmnatscliappij. - Woensdag avond werd er bij deze Maatschappij een schoon Concert gehouden voor de heeren Leden. Als naar gewoonte zijn de zangstukken op eene uitmuntende wijze voogedragen de kluchtliederen de den hertelijk lachen. De afdeeiing symphonic, onder het geleide van den heer Beyer, doet waarlijk wonderen en men moet naar geen groote steden meer gaan om beters te hooren. De Maatschappij heeft zich twee nieuwe muziektuigen ver schaft, eene piano en een harmonium, op welke de heeren V. en B. een duo uitgevoerd hebben die de bewondering van alle kenners opgewekt heeft, ook deze twee heeren zijn uit muntende muziekanten. Ten slotle, deze muziek-avond mag rekenen onder de beste Concerts tot heden door de Koormaatschappij gegeven. "VlasissiscSse Stci*. - Zondag, 4 Januari aanstaan de, komt deze onvermoeibare Maatschappij nogeens voor de pinne om hare medeburgers en de talrijke lief hebbers der omliggende plaatsen eenige aangename en vermakelijke uur- kens te laten doorbrengen. Ditmaal hebben de leden noch moeite noch onkost gepaard om aan het vlaamschminnend pu bliek aangenaam te zijn. Vier schoone blijspelen, allen even aardig, geestig en leer zaam maken het programma uit. Degenen die eene schoone plaats wenschen, behoeven niet te laat naar den schouwburg te gaan. Scïsooeïc ©UiEsstCï». - Zondag laatst, in het Hötel dü None, vereenigden zich eenige vrienden der Schoone Kunsten, ten einde den heer Th. Ceriez te vereeren met een Banket, ter gelegenheid van zijn schitterend sukces op de Tentoonstelling van 't Kristalen Paleis te Sydenham. Die heer aldaar eene schilderij ten toon gesteld hebbende de Kwak zalver op den buiten heeft eene ziiveren medaiije van groot moduul toegezonden geweest, vergezeld van een prachtig Diploma, welke hem 8 dagen te vooren door den Gemeente- Baad in eene plechtige zitting werd overhandigd. Deze onderscheiding had aanleiding tot het bovengenoemd feest gegeven, en, buiten de fijne en lekkere brokjes welke men aldaar, als naar gewoonte, te nuttigen vondt, was het feest voortreffelijk en geestig, daar de vrolijke genoodigden allen het hunne bijbrachten tot het verlevendigen der feest. De aanspraak door den heer M* gaf wel de toegenegene ge voelens weer, door geheel het gezelschap gedeell ten opzichte van M. Th. Ceriez. ffrctiiscli 'ffwoneel. - Op het oogenblik van hel onder de pers leggen, vernemen wij dal het Fransch Tooneel- gezelschap vah den heer Ch. Benard,maar zijne vertooningen Zal voortzetten op ons Schouwburg, den 7 en 14 Januri aan slaande. Eiiia>gea»wticlst. - Maatschappij cijbelsehutters. Bij plaatsgebrek hebben wij de hieionder staande uitslag Zendag laatst niet kunnen mededeelen 10e Schieting van het winter saizoen. 7 December 1873. Hoogt getal. Podevyn. A.. 25 20 20 20 20 105. Van Aerde, A., 20 25 20 20 20 105. Poot, H., 15 25 15 25 20 100. Duraon, A., 2b 20 20 25 10 100. Leegst getal. Tyberghein, J. 1 1 15 5 1 23. Lebbe, A., 15 5 5 1 1 27. !lc Schieting van het winter saizoen 1. Deweerdt, Ch., 2. Poot, H., 3. Cardinael, L., 4. Dumon, A., 5. Swekels, L., 6. Ligv, F., 14 December 1873. Van den 19" tot den 26" December. GEBOORTEN *Iannelljk. geslacht 2) Vrouwelijk 9) Woets, Maria, 2G jaren, zonder beroep, echtgenote van Karolus Costenoble, Klooster-Poort. Pattyn, Bartholo mew, 75 jaren, zonder beroep, weduwaar van Catharina De- sodt, Meenenstraat. Ghysel, Ursula, 82 jaren, zonder beroep, ongehuwd, S' Jans-Hospitaalstraat.Vandewinckel, Juliana, 59 jaren, naaister, ongehuwd, Boomgaardstraat. Mannelijk geslacht 2), Kinderen beneden de 7 jaren. v,.ouwe{jjkö idem_ 2j4. 24 December 1875. BE RATIIOEIJKE GETROEWIGIIEI». De opvolgers onzer stadsomvvenlelaars van 1848, niet meer wetende waarmede hunne Nieuwsbladskolommen vervullen, herhalen altijd hetzelfde en nemen alle omstandigheden waar om het geheugen te ververschen van eene oude gebeurtenis die zij ten kwade duiden aan de liberalen en waarover hun hedendaagsch gedrag hen zeiven zoude moeten beschaamd maken, 't Is alzoo dat de redekundige correspondent van het Nieuwsblad, zinspelende op deze oude gebeurtenis ter gele genheid van ons verslag over het banket waarin M. Van Merris dronk op de gezondheid zijner getrouwe vrienden, vraagt of deze laatste woorden, door ons herhaald in dit verslag, onze lippen niet verbrand hebben. Hij wil hierdoor te verslaan geven dat de liberalen geene getrouwe vrienden zijn en dat de getrouwigheid maar hij de katholijken te vinden is. Tot bewijs hiervan hij herinnert zekeren aanklagingsbrief, in 1853 gericht door Norhert en Gustje tegen den toenmalige!) luitenant van het muziek det pompiers, welken brief de katholijken, uit getrouwigheid aan hunnen vriend, als dan eenparighjk afgekeurd en versloolen hebben. Wij namen getrouwe vrienden alle menschen die, een verdrag van vriendschap onder elkander aangegaan hebbende, dit verdrag nooit verbreken, die, volgens de princiepen dei- christelijke liefde, een kruis maken op alle voorgaande rankunen en wederzijdsehe beleedigingén, en die zich op hunne eer verbinden van malkander in alle omstandigheden te ondersteunen en te verdedigen. Wij namen ongetrouwe vrienden die welke, na gedurende 12 of 15 jaren eenen medevriend met achting, eerbied en vleiende liefde omringd te hebben, denzelven eensklaps uit hun hert bannen, en van dan af hem vervolgen met alle slach van lasteringen en bijzonderlijk met ontgravene aanklagings- brieven, waartegen men te vooren duizendmaal geprotesteerd j,ac|.Dit noemt men lafaards en zelfsverloochenaars. In liet eerste geval bevinden zich de liberalen die, sedert 1860 met M. Van Merris in vriendelijke betrekkingen geko men zijnde, hem nooit verlaten hebben en hem van meer tot meer bewijzen van getrouwigheid en verkleefdheid gegeven hebben. In het tweede geval bevinden zich de katholijken die, te r<- kenen van 1848, dezen heer troetelden en streelden gelijk een kiekje op een berdetje, die later hem vereerden en bewierook ten gelijk eenen God, en die eensklaps in Mei 1864 hem aan zagen als eenen duivel. Daar is de waarde van het woord getrouwigheid in den mond der klerikalen. De eerweerdige opperburger Havermuisken in zijne wee- nende en zeemende sermoenen waarvan 't vuilblad wekelijks vervuld is, spreekt straf van apen en apemuilen, juist gelijk of hij nog in zijne Zoologie lot Brugge zoude zijn, en smijt al de smeerlapperij van zijne ape-bende op Cher Chou, Desi- létje en consoorten. Nogtans hij weel geheel wel, gelijk M. Devos, schepen en provincialen-raadsheer, het in zijne on partijdigheid verklaart, dal al wat de ongebondenste inbeel ding van vuiligheid en smeerlapperij kan uitvinden niet alleen door zijne apen op papier gezet is; maar wezenlijk in hunne werken uitgespogen en uitgebraakt is waar het vliegen wilt. Wij zullen den Havermuis eenige van zijne bijzonderste apen, met hunne medegezellen, voor oogen leggen, en hem verzoeken, in zijn naaste sermoen ons zijne onpartijdige meening over hunne aperijen kenbaar te maken. Van dit getal zijn Pappot met Eugenie Batteuse, Pollepel met zijne con- greganislen, Pierlala met zijne dienstmeid, den deken Spaes van Hasselt met zijne schillewacht, den Kroot-eter met Sido- nietje, Louis Venynt met zijne hoppe-wippe, Bertje den vrek met Roosetje (zuster van Leentje), de neef van grauwe Julie met zijne leerlingen, pèreDufour met zijne comtesse, de kleine broederkens met hunne jonge slachtoffers, enz., enz. En zoude men met het Nieuwsblad niet mogen uitroepen La mer y passerait sans laver la souillure (a défaut de ii l'eau de Lourdes), car i'abime est immense el la lache au ii fond. Al deze personen zijn nogtans, volgens den Havermuis, geene ketters noch geloofverzakers; integendeel zij gelooven vastelijk, zoo niet aan de H. Drijvuldigheid, ten minste aan de Tweevuldigheid; zij betwisten de ooregat-biechle niet; zij twijffelen geensinls aan de onfaalbaarheid van den Paus in Roomen, aan de Bevlekte Ontvangenis van alle wereldsche maagden, aan het beslaan van het Vagevuur en het tot-ko mende eeuwig leven, amen. Niet waar, Havermuis Deze mannen stooren de goddelijke diensten niet, noch de afloopingen van Pater Ingels, zij hebben andere bezigheden ook't zijn voorbeelden van al wat deugdelijk en treffelijk is, zij werken gedurig met hunne Evangeliestokken voor 't wel zijn van Geloof en Vaderland. Voor't slot van zijn sermoen den Havermuis zegt dat de Toekomst bezig is met uit te bloeden gelijk Louise Laleau dus nog een nieuw Mirakel, valje't Nieuwsblad? Het Havermuisken, om de liberalen verantwoordelijk te maken van de katholijk apen-manieren,zegt nog dat sommige liberale philosophen den mensch van den aap doen voortko men. Maar was onz» n eersten vader Adam geenen aap Had hij niet zijnen borst vol hair tot over zijnen buiknavel, eenen langen baard, ongezoomde ooren, en het wezen van een Marlje-Ko En, zoohaast hij Eva zag, heeft hij niet, zonder God te vreezen, aanstonds in den appel gebeten?Men zal toch niet zeggen dat dit mensche-manieren zijn. Van een anderen kant hoeveel apen heeft Adam niet voort gebracht? Men moet maar onzen burgmeester met zijne on gezoomde ooren bekijken, om in hem een lijpe van baviaan te vinden. De liberalen vallen hier altijd van de erne leute op dc andere. Na, voor den baard der sukkelaars, zich gedurende verscheidene weken verlustigd te hebben in aanhoudende feesten en vermaken, zij waren Zondag en Maandag laatst uitgelokt tot eene tooneelvertooning gegeven door de maat schappij van Rhetorica de Roeijsche Barbaristen. De goede faam van dit kunstgezelschap voorspelde hun eenen avond die moest puik wezen en die aan de aanwezigen veel genoegen moest bijbrengen. Ook heeft de uitslag aan het schoon pro gramma overheerlijk beantwoord. Ue Visscliers van Blankenberqhe, tooneelspel met zang door Sleeckx, is op eene zeer voortreffelijke wijze uitgevoerd geweest, en De Wolf in het Hageland-, ernstig blijspel met zang door Van Peene, heeft ten hoogste de bewondering en de belangstelling der aanschouvvers verwekt. Verschelde akteurs hebben meesterlijk gespeeld en al de andere waren onberispelijk; maar hetgeen bijzonderlijk behaagde, namelijk in het laatste stuk, t waren de blijde en treurige lotgevallen van Bosa (Mev.Apers) welke door haar en haren vader Baas Jan zoo natuurlijk vertolkt werden dat menige aanschouvvers de begoocheling voor de verwezenlijking nemende, zoo van vreugdegevoel als van droevige aandoening tranen -losten. Wij mogen zeggen dat Mev. Apers, dooi- hare goede speelwijze niet min als door hare snelheid, de gunstigste aandacht op zich getrokken heeft, want hoe meer men haar ziet spelen, hoe meer zij behaagt. Mev. Ghysbrechts, na als eene ware, rondborstige en onbeschroomde moeder in het eerste stuk uitgeschenen te hebben, heeft ook niet weinig bijgebracht om (gezamentlijk met haren koster) aan het tweede zijnen schitterenden bijval te verzekeren. Zij is eene oprecht goede actrice, en heeft zich bij hare eerste verschijning op het tooneel aanstonds als dus danig doen waardeeren. Met een woord deze vertooning heeft het treffelijk en talrijk publiek dat dezelve bijgewoond heeft, ten uiterste voldaan. W ij wenschen de Barbaristen en hunnen voorzitter M. B. Maesen geluk over hunnen aanhoudenden ijver envooruitgang, en het is niet zonder reden dat zij in deze gelijk in al hunne voorgaande verlooningen de algemrene toejuichingen verwor ven hebben.

De Toekomst (1862-1894) | 1873 | | pagina 2