Stads Nieuws. Haast IJ POPERINGHE, Politieke geschiedenis van Poperinghe. Te beginnen van heden groote uitverkoop, uit rede van associatie, van Lakens en Nieuwigheden, in den BON MARC HÉ, Dixmudestraat, 53, te IJperen. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. grldwinkel, ie weten Voor de vervolgde priesters in Zwit serland! Wij zijn nieuwsgierig wat voor eene andere geld- Llopperij zij zullen uitvinden vóór dat deze lijst nn zal gesloten zij u Daarna komt het scliooiershladje af met eene lange reklame ten voordeele van die priesters. In dit l'ricadellelje en in het volgende over de kerkvervolging vertelt het nogeens een heelen hoop verdraaide historiën, waarin de H. Kerk en '1 geloove gemengd zijn dat het een plezier is. Alles wat aldaar voorvalt is nogeens de schuld der Belgische liberalen Dat volkje van 't Nieuwsbtadje schaamt zich niet een beetje van alles wat zij verbrod hebben op den rug van een ander te leggen. Toen zij het zoover gebracht hadden van zich opentlijk tegen de wetten van openbare rust van dit land te verzetten en alle middels ingespannen hadden om eene omwenteling aldaar te wege te brengen, heeft het gouvernement moeten maatregels nemen om zich legen de jesuiten te vrijwaren. De priesters en bisschoppen moeten nu boeten voor hunne mis drijven, net als den simpelsten burger; wij hebben het voor- zeid zij speelden met vuur en zij hebben er zich aan ver brand Ken andere fricadelle nogEene oude versletene zage over de Kamotte-school en de Dischheeren die dwang gebruiken om de stadsschool te bevolken. Ja, mannetjes, zijl maar kwaad, onze ljperlingen niet tegenstaande al uw lavvijl, weten wel waar hunne kinderen eene betere opvoeding en betere geleerdheid ontvangen, bij de broederkens of in de kostelooze gemeente-school. Zij spreken nog al iekkebaarden over de Republiek van den Etjuateur, omdat men aldaar een tiende der inkomsten van t land voor den paus laat. Ik wil wedden dat zij het alhier ook zouden willen, en kwestie en maken zij hun mondje er niet op, indien het konde lukken dat zij den 9 Juni aanstaande in de kiezingen konnen winnen,Belgie ware alsdan gelukkig De brave schrijvertjes van 't jesuitenbladje eindigen hunne frieadellen met eene aanroeping tot den Hemel opdat hij Europa zou straffen met moorddadige oorlogen en verschrik kelijke bloedstortingen, ten einde den Paus wederom op zijnpn wederlijken troon te kunnen plaatsen. Voorzichtig, mannekens, wilt maar niet te veel, gij zoudt kunnen de kosten van het dansmuziek moeien betalen Tot Zaterdage. De Magister. llilfUe-Rnad. IJperen, 14 Februari 1874. - Zijn benoemd leden van den Militie-Raad en bijvoegende leden voor de lichting van 1874, in het Rechterlijk arrondissement te IJperen Voorzitter: M. De Vos, provinciaal raadslid, te Poperinghe. Bij den Voorzitter als suppleanten MM. Verhaeghe, id., te Wervick, Bayart, id., te Passchendaele. Effektief lid M. DeGheus, burgmeester, te Voormezeele. Bijvoegende leden: MM. Peel, id., te Rousbrugge Van D.unme, id., te Gheluwe. ScEi«rnnn:iatscliaippiJ. - Vrijdag avond heeft er een luisterlijke assaut plaats gehad in het lokaal van den Sultan, op de Groote Markt. De partijen zijn schitterend en talrijk geweest. Deze maatschappij heeft deze plechtigheid te baat geno men om aan haren meester een schoon geschenk op te dra gen, bestaande in een prachtigen ring, als bewijs van hulde en dank voor zijne welwillende en onbetaalde diensten welke hij dezen schoonen kring dagelijks bewijst. .A* Vlaamsche Stei*. - Zondag, 15 Februari, zijnde Vastenavond, geeft deze maatschappij hare sluitiiigs-vertoo- Subsidie (drinkgeld) voor met vee, konijns, zwijns (geen honden noch katten) op de markt te staan. Denkt de Moorsle- denaar dat de gemeente daar kost in heeft, hij slaat den bal mis. 'I Is de goedwilligheid van den Bestuurder der Land- bouwmaatschappij, de wil van het gouvernement. En wat nut hebben zulke tentoonstellingen niet! Indien de landbouwer, gelijk men hel doet, een deel zijner prijzen aan de dienstbo den geeft, hoe zullen zij niet gereed zijn om te gehoorzamen, om gedienstig te zijn, om het vee wel op te passen, ten ein de in eene naaste tentoonstelling nog iets te behalen. Wat machtige drijfveer voor werklieden, wat pronkstuk voor ge trouwe dienstboden, welke scl.oone voorbeelden 't is de ver edeling van den landbouw, de ophemeling der werklieden. Het hooger bestuur, dat wat meer verstand heeft dan de op steller van den Moorsledenaar, kent beter wat er noodig is oui 't volk te doen leven, aan te moedigen. En de Moorslede- naar zou daarmeè lachen och arme Er staat aan 't hoofd van den MoorsledenaarGodsdienst en Vaderland. Ik vraag u welke dienst het werkje aan den Godsdienst bewezen heeft. De meederheid bespot het, is ver ontwaardigd om de zinspelingen die er in komen, om de niet parlementaire zinsneden. Ten andere men zegt dat een priester daarin werkt, welke schande, indien zulks waar mocht zijnwelke hoon gebracht aan den heiligsten der Godsdiensten. Neen, het zij nogeens gezegd, de Moorslede- ning, welke zal met de meeste zorg opgevoerd worden.Niets is gespaard om een luisterlijken avond aan het publiek te la ten doorbrengen. (Zie onze aankondigingen). f'.arunval. - Zobals Ie zien is uit hel hieronder- slaande programma, gebruiken de leerlingen en jongelingen der Muziekafdeeling onzer Stadsschool, hunne vrije uren tot de beoefening der edele kunst, en besleden dan den uitslag hunner studiën tol vermaak van het publiek. Wij twijfelen niet of, met den Carnaval zal er veel publiek tegenwoordig zijn in de uitvoering der stukken, immers alle vriend van de volksklas moedigt gaarne de jongheid aan in den tveg van het goede en nuttige. PROGRAMMA 4° Pas redouble, door A. Balmaekers, 2° Ouverture: La Muette de Portici, Kinsberghen. 3° Fantaisie pour Saxophone, K. Olio. 4° Pot-pourri du Postillon de Longjumeau, G. Keyset'. Polka-Mazurka, Zulch. De uitvoering der muziekstukken zal bestuurd worden door M. A. Balmaekers. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschutters. I7e schieting van 't winterseizoen. 25 Januari 1874. Hoogst getalLigy, F., 85 punten; Podevyn, A., 83 id. Leest getal: Lebbe, B., 18. 18" schieting van 't wintersaizoen. 8 Februari 1874. Hoogt getal Leclercq, T., 110 punten; Ligy,F., 103 id.; Pool, H., 103 id.; Swekels, L.,105 id.; Podevyn, A. 105 id. Leegst getal Lebbe, A., 60 punten; Maurau, E., (S3 id., Ligy, A., 80 id. Men schrijft uitNieuport, 11 Februari Heden is alhier in het huwelijk getreden de heer Dorsan Bouckenaere, greffier bij de rechtbank van eersten aanleg te IJperen, met Mejuffer Valeria Mevnne, grondeigenaarster ter dezer stede. Gansch de straat was in feest. Jaarschriften, vlaggen, wim pels, waren niet te kort; en het gebuurte was als in een lustprieel herschapen. Van «ïen 30 .Stamaan-I 4®t desa 13 fehrusiri Ï874 GEBOORTEN ,ame„, |<j. Vandevvynckel, Henricus, bakker, en Manie, Euphrasia, dienstmeid. Giller, Alberlus, slachter, en Dehaese, Philo- rnena, dienstmeid. Verhaeghe, Bertinus, 41 j., daglooner,echtg. van Biondina Quinteyn, Meenenstraat. Deruter, Maria, 74 j., z. b., w' van Ludovicus Verkouter, Meenenstraat. Faverelle, Philo- mena, 54 j., hovenierster, echlg. van Theodorus Saelens, S' Nicolaus-n.-Ypre. Laleeuwe, Anna, 76 j., z. 1».w" van Petrus Vercamer, S' Jans Hospitaalstraat. Podevyn, Hen- naar bewijst geen goed aan de Religie. Hij doet evenmin goed aan't Vaderland. Hoeveel twisten zijn er niet reeds ontstaan alleenlijk om den Moorsledenaar? Hoeveel vijanden komen er niet te voorschijn en wie durft mij bevestigen dat zulks geen nadeel doet aan de maatschappij en dus ook aan 't Vaderland Het is met minder kwaad jegens de naburige Mogendheden. De spotrede met Bismarck en Pitje Pek zou juist niet goed gekomen zijn aan het ooi' van den duitsehen Groot-Kanselier; en wie weet... alles kan zijn tijd van wraak hebben. In den Trombinoscope, welke men in de Brusselschc theaters ver toont, verscheen het portret van Bismarck en van koning Willem, maar de heer Burgmeester der plaats heeft zulks doen verdwijnenuit voorzichtigheid. Er staat ook aan 't hoofd dat de Moorsledenaar uitgegeven is door het genootschap van den H. Vincent a Paulo. Indien zulks is, moet vóór de Almanak gedrukt wierd eene breed voerige bespreking in 'l genootschap daarover plaats gehad hebben. Het ware een abuus van vertrouwen over een ge nootschap te beschikken zonder te zeggen waarover, waarom; maar de leden houden staan niets te weten van den Almanak. De leden van Vincenlius zijn dan in de daad onplichlig' aan 't kwaad dat de Almanak sticht, willen zij zich wasschen, dan vragen zij aan de Bestuurders wie zich het recht toegeëigend heeft over hunne» naam te beschikken, en veroordeelen den piichtige, ten zij de meerderheid van stemmen hem genade schenke. ff or dl voortgezet ricus, 49 j., koopman, ongeh., Gevangenisstraat.-Boitlcns, Paulina, 62j.,z. b., w° van Ludovicus Lalour, Recoüette- poort. Roose, Karolus, 66 jkantonier, eclitg. van Juliana Vanbecelaere,Sl Jacobs-n.-Ypre. Vieren, Staphania, 27 j., kantwerkster, ongeh., Paradijsstraat. Desain, Benediclus, 68 j., werkman, wed. van Sophia Vanbleyenberghe, Elver- diugstraal. Sehoone, Slephania, 58 j., kantwerkster, echlg. van Benediclus Desoutter, Rijselstraat. Behugle, Coleta, Sn j.,z. b., wed. van Gregorius Deruyter, Bolling- straat. Laalry, Franciscus, 78 j., z. b., wed. van Con- stantia Nekelson, Dixmudestraat. Mannelijk geslacht 2) Kinderen beneden de 7 jaren. Vrouw jijk8 idem. jjo- 11 Februari 1874. <i Van waar komt de twist, de tweedracht en die groote opinie die hedendaags tusschen de poperinghenaars i> bestaat? Dit is de vraag welke de briefwisselaar van het Nieuwsblad dort in eene oude correspondentie die bijgeval in onze handen gevallen is, en, om te bewijzen dat de libera len daarvan de schuld zijnhij maakt een vervalscht en ver minkt verhaal van eenige politieke gebeurtenissen waaruit hij al zijne argumenten trekt. Wij zullen op onze buurt, gelijk wij het laatstmaal beloofd hebben, de politieke geschiedenis van Poperinghe wat breed voeriger uiteendoen,en alsdan zal men zien van waar de onlus ten die het ongeluk maken van onze stad voortkomen. In 1850 en volgende jaren waren al de poperinghrnaars van dezelfde gezindheidzij waren allen patriot en wisten uoch van klerikaal noch van liberaal, dewijl die twee partijen alsdan niet bestonden. De vrede heerschle in de stad en al de inwoners zonder onderscheid waren vrienden. Moest er eene stemming plaats hebben,'s avonds te vooren werd er in zekere herberg het Hof van Cassel) beslist voor welke mannen men ging stemmen, en, daar de kiezers geen het minste achter denken hadden van baatzuchtig bedrog, deze kandidaten werden eenpariglijk gekozen. Dit geduurde zoo vijftien jaren toen alhier een doktor, bij iedere kiezing bemerkt hebbende dat die kandidaten altijd aangewezen waren door eenige uilzendelingen der geestelijk heid, welke door geheel het land eene eigenbatige partijschap inrichtte, voor zich nam van eens zelf die aanwijzing te doen. Overtuigd dat de alleenheerschappij van eene meestermakende coterie nadeelig moest worden aan de algemeene belangen der stad en aan de vrijheid van het volk, hij stelde tijdens de gemeentekiezing van 1845, door middel van eene meeting in de herberg 't klein Parijs, twee onafhankelijke kandidaten voor, terwijl de pastorsmannen twee kerkmeesters voor- draagden in het IIof van Cassel. De worsteling was hevig, en, daar het volk alsdan min fanatiek en min slavelijk was dan nu, de kandidaten van den doktor behaalden een schitte renden zegepraal. Hij was dan, gelijk 't Nieuwsblad het zelf bekent, de vader van het liberalismus te Poperinghe, en mocht met recht, volgens de uitdrukking van dit blad, geheel zijn leven er over preusch zijn. Twee andere geneesheeren, waarvan de eene in 1844 van Kemmel en de andere in 1845 van Nieuwkerk hier afgedaald waren om (volgens 't zelfde blad) «in deze stad hun broodje i) te komen zoeken, voegden zich welhaast bij deze aan groeiende oppositie, en, hoewel zij te strijden hadden tegen eenen hoop gewezene kostschooiers en beurzestudenten die, eerweerdige Heeren geworden zijnde, de pretentie hadden van de menschen uit hunne handen te doen eten, zij waren bij het volk welgekomen en geacht voor hunne vrijmoedigheid en hunne onbaatzuchtigheid. De burgmeester zelf, M. Ch. Van Renynghe, die alsdan liberaal in het hert was en arm aan arm ging met M. Altmever van Brussel, beloonde aan die twee doktors vele vriendschap en genegenheid, hij zocht het gezelschap van al de liberalen en beloofde hun, tijdens de algemeene en drijvoudige kiezingen van 1848, van met hun te samen eene liberale lijst te maken voor de gemeentekiezing indien zij wilden zijne kandidatuur ondersteunen voor de Kamers. Hij verklaarde hun dat hij liberaal en onafhankelijk van karakter was; maar dat hij, het behulp der katholijken noodig hebbende om aan Poperinghe eenen plaatselijken representant te kunnen verzekeren, eene katholijke kandida tuur moest aanveerden. Dit was hoogst tegenstrijdig aan de denkwijze zijner libe rale vrienden.Doch zij deden hem welhaast verstaan dat hij, om consequent te blijven met zijne princiepen, en min kans heb bende dan zijnen katholijken mededinger M. Malou in de te genwoordigheid der twee liberale kandidaturen van M. Van- denpeereboom en M. Boedt, zich als derden kandidaat bij de liberale Associatie van IJperen moest aanbieden, in welk geval hij met zekerheid zou gekozen zijn. M. Van Renynghe aarzelde niet lang dezen raad te aanveerden, hij beloofde denzelven op staanden voet uit te voeren, en een rijtuig werd bereid om met hem en zelfs met eenige katholijke kopstukken, die uil gepijndheid en waarschijnelijk uit verdere spekulatie di' voorstel goedgekeurd hadden, naar IJperen te vertrekken. Maar de burgmeester met zijn onafhankelijk karakter ginfJ nog eerst in het geheim zijn voornemen kenbaar maken' aan

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2