Ill Stads Nieuws. POPERINGHE, i 111 Niets mag van hunnen loon afgetrokken zijn noeh voor werkallaam, noch voor schoolgoed, noch voor geene iioege- naamde reden of voorwendsel. De ouders die begeeren hunne kinderen aan het bestuur der school toe te vertrouwen zijn verzocht hen te doen in schrijven. De register van inschrijving zal geopend zijn in het lokaal der school, te beginnen den 26" dezer maand, van 9 ure 's morgens tot 4 ure 's namiddags. Zullen aanvaard worden de kinders van 7 jaren tot 18 ja ren. Gedaan te Ypre, den 22 Maart 1874. Be Burgemeester en Schepenen, Bij Bevel: De Sekrelaris, P. BEKE. J. DE CODT. Het Nieuwsbladje is woedend omdat het door hem zoo ge vreesde toch gebeurt de heropening der Lamottesckool. Wij sporen onze lezers aan dit stuk te lezen opdat zij er zich een gedachl zouden kunnen van maken tot hoeverre de schrijvers hunnen haat en vraakzucht todm geven. Niels is voor hun meer heilig, noch eer, noch faam, niets meer wordt gespaard om hunne politieke tegenstrevers te vernielen. Een aigemeen beroep tot het gepeupel om zich tegen stads magis traat te verzetten en in opstand te komen zou niet erger kun nen opgesteld worden Doch, alles is boter aan de galg De Lamotteschool zal groeien en bloeien, tot spijt van die 't benijdt. Verders vinden wij in zijn plaatselijke strijd eenige zoutlooze opmerkingen over den opstel van het stadsnieuws. Die ezels, wanneer zij niet kunnen lasteren noch eerroo- ven, of liegen dat zij het zelf gelooven, ah! dan is al hunne macht verdwenen,zij zijn l'einden al hun gezegde en bij man gel aan argumenten om onze artikels gemalig en met gezond oordeel te wederleggen, zij zijn genoodzaakt hunnen toevlucht te nemen tot armzalige woordenziftingen. Zij kunnen niet lijden dat.wij hunne broeders statig doen voortstappen hebben in het verslag over de cavalcade van Ilaff-Vasten. Zij hebben gelijk het voor huns gelijken aan te trekken, ii het bloed trekt I Wij zullen hier eindigen voor van deze week want w aarlijk hehzop en is de boonen nietweerd. Uperen, 4 April 1874. IkooB'iiiaatsehappij. - Zondag laatst heeft onze Koor- maalscheppij hare reeks winterfeesten' gesloten met een schitterend Concert. Zoo als naar gewoonte was de zaal van den Gouden Arend proppent vol mét een talrijk en uitgele zen publiek, liet programma was rijk en zeer afwisselend. De Koorafdeeling heeft zich weerdig van hare faam ge toond in de chant d'atnour en la tristessemaar waar zij zich in overtroffen heeft is wel in de Cantate van Lyderick, door den vermaarden Gevaert. Eeue bijzondere melding blijft ons te maken over den solo van M. Thiebault, gezongen niet al de fijnheid mogelijk. M. Devos die de taak op zich geno men heeft de koorafdeeling te bestieren, moet voldoening scheppen wanneer hij de schitterende uitslagen zijner moeite zoo volledig bekroond ziet. Het orkest der Symphonie, onder 't geleide van M. Bever, verdient niet min lof over de uilvoering van liaydée, die de moeilijksten heeft moeten bevredigen. De ouverture van Guillaume Teil heeft bovenal de aanwezigen geboeid en bij het eindigen borsten algemeene toejuichingen uit. Nooit heb ben wij meer gelegenheid gevonden om de schaar artiesten te bewonderen, onder dewelke de heeren Valcke en Gaïmant, deze laatste is een volledige instruiaentist en zal op zijne vio- loncelle wonderen verrichten en wat M. Valcke betreft, de effekten welke hij op zijn harmonium maakt, zijn onbegrij pelijk. 51. Vergracht beeft ons les petits oiseaux gezongen. Zijne zachte tenorstem weet hij zeer wel te geleiden en zijne zuivere uitdrukkingen dragen de goedkeuring van eenieder weg. De vreemde kunstenaren Mej. Schidlik en MM. Biiysse en Verm'eylenwaren zich komen voegen bij onze gevvoone liefhebbers om den luister van het kunstfeest op te helderen. V'vat bekoorlijke en zuive slem als deze van Mej. Schidlik. ïlei aria van den Barbier de Seville en dit van l'dine en pei ne, zijn door de verrukte aanwezigen vvarmelijk toegejuicht geweest. M. Biiy>se beeft niet min eer aan den avond gebracht met zijn thème de Chopin en de variations brillanles op een Ty- rolisch aria. Deze talentvolle artiest weet op zijne fluit wonde ren te verrichten en zijne octaven waren als den stroom eens watervals. M. Verineylen is een goed comiek. Zijne kluchtliederen weel hij goed uileen te doen en zijn publiek tranen te doen lachen, ook er werden hem geene bravos gespaard. 5\ ij kunnen waarlijk niet dan bollen over de reeks feesten die ons het verleden wintergetijde teil deelzijn gevallen;allen waren even uitgelezen, even aantrekkelijk. De mannen die 2 ch met bet inrichten derzelve bemoeid hebbeu halen er eere van en zij mogen fier zijn over de schooue uilslagen, welke zij bekomen hebben. Zoo een schitterende opsluit doet ons voor bel toekomende de beste hoop koesteren en met de medewerking der heeren Devos en Bever, twee uilgélezene professors van het Conser vatoir van Gent, schijnt ons de zaak in eene vergulde toekomst te blinken. Schoon© SisiJisileEï. - Wij lezen in een blad van Brussel de Impartial, lirtgene volgt Wij hebben deze week de gelegenheid gevonden der werk plaatsen te bezoeken der heeren Ed. Leiever en P. Comein, twee onzer jonge beeldhouwers. Onder de talrijke werken waarmede zij thans gelast zijn, hebben de moddellen der standbeelden geschikt lot de Halle van Uperen, ons in het oog gesprongen. Wij zijn gelukkig deze twee jonge artiesten onze talrijke gehikwenschingen te mogen toesturen, voor het talent dat zij aan den dag gelegd hebben, om zoo eigenaardig en echt de verschillige tijdstippen weer te geven tot welke deze standbeel den behooren, zonder nochtans den trant, de eenvoudigheid en de grootheid Uit het oog te verliezen. Wij hebben terzelfder tijde aldaar aangetroffen eene heele reeks moddellen tot de zelfde bestemming gereed en die men bezig is in steen te beitelen. Deze. laatste zijn veive.rdigd door onzen kundigen beeldhouwer M. E. Fiers. Wij meenen het ontioodig hier den lof Ie maken van het buitengemeene talent dat deZeu artiest altijd gekenmerkt heeft. Ten slotte, deze trio beeldhouwers, alle drij oorspronkelijk der stad IJperen, hebben gewerkt ten einde een gedachtenis te laten, die voor hunne geboortestad zoowel als voor hun eene welverdiende eer zal zijn. Eenige dezer beelden zijn gepholographiccrd en kunnen in ons bureel bezichtigd worden. Iedereen die ze gezien heeft zijn eenparig om er de schoonheid van te bewonderen. RnrgerwarEtt. - Op 29 Maart had er trekking plaats voor tot 't vormen van den tuchtraad der burgerwacht. Zijn door het lot aangewezen als rechters MM. Demazièze Josef, luitenant Wyckaert Leo, serjant Doolaeghe Philip, korporaal Berghman Justin, garde. Als plaatsvervangers, 5151. Verhaeghe Louis, luitenant; Decool Jules, serjantLernould Jósef, brigadier; Bossaerl Hector, garde. ScSieriimiaafftcSmpips!. - Deze belangvolle maat schappij zal op 12" April aanstaande in Stads-tooneelzaal eene schoone schermpartij den publieke aanbieden, ten voordeele van den arme onzer stad. Het doel is loffelijk en Het voorwerp is nieuw, dus er is geen twijfel of de pogingen van onze jonge wapenbeoefenaars zullen met den besten uitslag bekroond worden. Naardere bijzonderheden per plakbrieven. Jureën. - Lijst der jureën behoorende aan het rechterlijk arrondissement IJperen, die moeten zetelen in de 1" reeks van het 2° kwartaal 1874, van het Assisen-Hof van West-Vlaanderen, waarvan de zittingen zullen beginnen den fi° Mei onderhet voorzitterschap van den raadsheer De Ryckman. MM. Masquelin Louis, brouwer, Jïeessen. Hubrecht Jan, schepene, Langemark. Godtschalck-Slounnont, eigenaar, Wervik. Het Exercice-Plein, gekend onder de naam van Plein, d'Amour, dat merkelijk verminderd is door het bouwen van bet cel-gevang, zal eerlang eene groote verandering ondergaan. De gronden over het water gelegen in rechte lijn met de fabriek Seys zullen allen in !t vriendelijke aangekocht of door de wet onteigend worden, ten einde hel plein lot daar uit te breiden. Onze bezetting gaat eene zeer groote versterking ontvangen, het arsenaal en al de andere gebouwen zullen moeten dienen om mannen en peerden te huisvesten. In plaats van Ecole de Cavalerie, zal onze rijschool voor taan den naam van Ecole d'Equitation dragen. Ziehier de verdeeling, voor bet arrondissement IJperen, van hel aandeel der ligting voor 1874: MILITIE KANTONS. AANDEEL. 43" IJperen57 44" Poperinghe53 45° Proven23 46° Elverdinghe. 95 47" Langeinarck28 48° Gheluvelt 49° Nieuwkerke50 30" Waasten 31" Wervik28 Totaal. 256 1 April 1874. OliZE YltïJIIEDEü 'Wanneer wij zeggen dat de katholijke politiek in ons land tol niets anders strekt dan 0111 onze vrijheden te vernietigen en om onze Constitutie tot eene doode letter te brengen ten einde den Syllabus in hare plaats te stellen, men gelooft altijd dat wij spreken van eene toekomende zaak, en zelfs veel slaperachtige liberalen aanzien dusdanige gebeurtenis ais on mogelijk en als slechts beslaande in onze inbeelding. Maar dat men eens met aandacht rond zich zie, en men zal wel haast moeten bekennen dat onze voorspelling zich bijna over al begint te verwezenlijken en dat wij in onze streek reeds onder den Syllabus staan zonder het te weten. De Syllabus, die de wel is der priesterheerschappij en der inkwisitie, verdoemt al onze conslilutioneele vrijheden, en zie eens of er nog eene dier vrijheden recht slaat te Ileniii- ghelst, te Wesloutre, te Walou, te Proven, te ltousbrughe, te Crombeke, te Weslvleleren en andere omliggende gemeen ten van Poperinghe. In onze stad zelve, indien de liberalen niet gedurigworstelden tegen de vijanden van onze burger lijke onafhankelijkheid, wij zouden sedert lang onder het juk der middeleeuwsehe priesterheerschappij liggen te zuchten. Wat is er inderderdaad geworden van al onze vrijheden De vrijheid van vereeniging is toegelaten als deze vereeni- ging plaats heeft in de kerk, in de congregatiën, in de katho lijke kringen, in de Tuitersfeesten en overal waar de pastor meester en baas is maar zoohaast eene volksbijeenkomst of eene feest plaats heeft bij eene onafhankelijke maatschappij waar de pastor niets te zeggen noch te gebieden heeft, ah dit is een ondeugend gezelschap, dit is eene verderfelijke vergadering, dit zijn zedelooze feesten die onze ziel in gevaar stellen en welke men moet vluchten op straf van eeuwige ver doemenis. De vrijheid van onderwijs is toegelaten wanneer men zijne kinderen zendt in de broederscholen en in de bisschoppelijke of jesuitieke gestichten'; maar de atheneums en de commu nale kollegien zijn scholen van bederf die men moet ver- foeien en schuwen omdat men daar openllijk de kinderen de slechte princiepen inboezemt, omdat aldaar het voor- beeld van onverschillige of ongodsdienstige meesters het kwaad in die jonge herten doet indringen, en omdat de ouders die zulke ongelukkige scholen voor hunne kin- ders zoeken, voor hunnen ouden dag eene zee van ver- driet en den nagel hunner doodkist gereed maken. De vrijheid van drukpers is toegelaten wanneer men niet anders drukt of leest dan kerkboeken en klerikale dagblade ren, zoo als liet Nieuwsblad, de Patrie, de Bi en Public, enz. Maar die vrijheid is ontzeid aan de schrijvers en de lezers van de Toekomsthet Progrès, de Eloile Beige en andere liberale gazelten, op straf van doodzonde en weigerinr van absolutie. De vrijheid van godsdienst is toegelaten zoolang men niet anders gelooft dan al wat de politieke priestera ons willen wijsmaken maar als men enkelijk gelooft aan de leering van Christus en zijn Evangelie, die de gedragslijn aanduidt van een treffelijken man, men is een ketter, eeri goddelooze aan wie deze vrijheid inoet ontnomen worden. De vrijheid van kiezing is toegelaten als men stemt voor de opgelegde kandidaten van den bisschop maar als men wil stemmen volgens zijn eigen goeddunken en overtuiging, alle middels worden in het werk gesteld om deze vrijheid te bestrijden en te muilbanden. Men mag hier nog bijvoegen de vrijheid van leven die toe gelaten is voor al wie hunne eetwaren en noodwendigheden koopen hij de katholijke nering- en stieldoeners, maar die niet meer bestaal zoohaast men de liberalen den penning jont en dezelve niet helpt de keel afsnijden, 111 welk geval men zelf verdient, door de ontrooving zijner bestaanmiddels, tot den bedelzak gebracht te worden. Zelfs wanneer men ziek of zuchtig is,men mag,om het leven (e behouden, zich niet laten genezen door een liberalen geneesheer noch,in geval van twij felachtige genezing, zijn testament niet laten maken d oor een liberalen notaris. Op dit alles moet de pastor, in zijn verheveR meesterschap, zijnen zegen geven op dat geen één katholijke cent in de beurs zoude geraken van eenen liberaal. Vraagt het maar aan de boerkens en de sukkelaars om te weten of dit al niet waar is. VVaarlijk het was niet noodig de revolutie van 't jaar 30 Ie maken om, na 44 jaren tijds, onze onafhankelijkheid en onze nationale instellingen zoo onbermhertiglijk door de roinein- sche soldaten onder de voeten te laten terden. Volgens den correspondent van A Nieuwsblad, de liberalen zijn geen mannen van vooruitgang of progres zij hebben de pretentie van de wereld te herscheppen en te verbeteren, van zich uit te geven voor afgronden van wijsheid en ver- stand, voor fakkeldragers die de wereld gelijk zonnen ver- lichten. Maar dit is al geen waar. En wil men weten waarom dit al geen waar is? luistert: Om d it er te Poperinghe, onder het kortbondig bestuur der liberale scheepenen, tijdens de cijnsvermindering in 1870, meer dan 130 stemrechligen op de nieuwe kiezerslijsten ach tergelaten werden. Ouf I J Dus, om dat er, na het opmaken der nieuwe lijsten volgens de registers van den ontvanger der contribution, nog er»

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2