Schoooe-Kunsten en Professionneele-School Briefwisseling dei* Toekomst. DER STAD YPRE. zeker getal (130, zegt de trouwlooze leugenaar), onbekende of nieuwgeinaakte schapen van 10 franks door de abbétjes er bij gevoegd zijn geweest, er volgt daaruit dat de vooruil- gang der liberalen achterwaarts gaat gelijk de koorde- draaiers, O fijne kop I En zeggen dat men hierdoor de hréren Van Renynghe en Herten durft verschoonen over de vervalsching der oude lijs ten, wanner het gemeente-cijns nog 40 fr. was, en op welke men dicht van de 30 valsche kiezers vond waaronder sommige, gedurende 12 of 15 jaren, gestemd hadden voor de Kamers, den Provincialen Raad en den Gemeenteraad, zonder zelfs liet recht van gemeentekiezer te hebben Een correspondent van Poperinghe schrijft in het Nieuws blad van 18 Maart 1874, hetgene volgt: Wij hebben twee oorzaken aangeduid die er velen tot het liberalismus leiden 1° De slechte lezingen van de Patrie, den /lien Public, het Nieuwsblad, enz., enz. 2° De gevaarlijke vergaderingen der leden van den katho- Jijken kring, zoo als Pappot, Cesar Grvzebolle, Pollepel van Beveren, Opsomer, pere Dufour en andere die eene katho lijke opvoeding ontvangen hebben in de scholen der kleine broederkens. Wie is er ook nog liberaal? zegt dezelfde correspondent. Die, al te lange en kromme vingers hebbende, onrecht- veerdig goéd bezit waarvan hij geen restitutie wil doen als hij daartoe verplicht is van zijnen goeden biechtvader, zoo als de jesuiten van Turnhout in de afgeperste erfenis Deneef; de jesuiten van Brussel in de erfenis van Seghers, waarin den aartsbisschop van Mechelen zijn deeltje heeftde jesuiten van Antwerpen in de afgedroogde successie De Buckden pastor Nettwe in de afgeperste successie Ryckebusch ten nadeele van Cher Chou en zijnen kozijn den kerkmeester van S' Jan den gekrninden Sampers in de aftrochelarij gepleegd op zijne lieve biechtkinders en op allerhande sukkelaars; de bende Kerkhove in hare diefte op het kasteel van Penaranda; de Ito- meinsche graaf Langrand-Dumorceau, in zijne afpersingen van bijna de helft van Europa, met de medewerking van onze ge bruinde kwakzalvers en de weggejaagde kalholijke ministers die at liberalen zijn volgens den correspondent van het Nieuwsblad. Wij kunnen dit niet gelooven, want onder de liberalen zijn er geene afpersers met lange zwarte rokken. Hoeveel persoonen zijn er niet, zegt het Nieuwsblad, die eikanderen met de vingers wijzen om hunne deugenietstrek- ken, en die als de vaandeldragers van het calholicismus aan zien zijn? Ruste zoekende voor hunne knagende consciëntie, die zij niet kunnen vinden bij hel gezelschap der eerlijke menschen ten zij ze de herstelling doen van hunne onrecht- veerdigheid, kunnen zij niets beters doen dan Icatlwlijk te worden en vijandig te zijn van het liberalismus 't welk hun deze onrechlveerdigheden verwijt, en hun noch dag noch nacht ruste laat. Amen. Zoude vvel dezen artikel eene zinspeling zijn, toepasselijk aan onzen Minister Malou Alles is mogelijk, of wel is het om met den Paschen al deze afpersers te bereiden tot resti tutie? Wij zullen dit met smaak en vermaak van onze ge bruinde langgerokte en kortgebroekte opperburgers vernemen met de gelegenheid van den paaschlijd. Men zegt ook dat er na de sessie der Kamers eene confe rentie zal gegeven worden tot IJperen in den katholijken kring door M. Jules Malou over het bezitten der onrechlveer- dige goederen en over de gespaarzaamste en onbaatzuchtigste wijze om een rijk te administreeren. M. Biebuck zal de pen houdeu als geheimschrijver, en geene personen zullen aan- veerd worden ten zij bewijs doende dat zij deel maken van eenen katholijken kring. Een der schoonste sermoenen van den gekruinden Iïaver- muis, die wel de geene van Lacordaire n° II mogen zien, in gelijfd Zondag laatst in het nieuwsblad en voor refrein hebbendellali neen 'tbah neen 'lbah neen 'tis door den heer Directeur van het Conservatorium lot Brussel op muziek gesteld geweest, en moet, door bevel van den aarts bisschop van Mechelen, primaat van Belgie, in al de scholen, congregatiën, gestichten van oude mannen en vrouwen en katholijke kringen tijdens hunne zondaagsche vergaderingen gezongen worden tol meerder eer en glorie van God. Proficias Ilavermuiske, gij zult eene onsterfelijke naam achterlaten en uw leven eindigen in een bisdom met het vreemd pluimge dierte van Proven, ook een bovennatuurlijk verstand. De verledene week, ten huize van den opperhurger Mulie met al zijne armen en beenen, heeft er eene algemeene vergadering plaats gehad van onze geestelijke en wereldlijke overheden onder het voorzitterschap van den eerweerden heer Deken, en ten bijwezen van den Krooteter, Pappot, Desireetje zoon van graauwe Julie, Louis Gerber, en Theophiel van Philippe van moeders welken laatsten de parapluien der raadsheeren en de klak vanPéCorte toegebracht heeft om dat het slof regende, liet voorwerp der vergadering was om te beslissen of het vermom men volgens het nieuw reglement, in de aanstaande processien en bedevaarten zal toegelaten zijn, en, volgens het verslag het schijnt van neen. Den pijkedrager van Watou zal uitnemende spijtig zijn, want hij heeft den eersten prijs behaald van al de pierrots in de laatsten bedevaart, en hij be loofde in het toekomende nog veel kluchtiger uit te komen. Wat verlies voor onze stad Wij vernemen met voldoening dat het patershoofd van I'aray-le-Monial alle Zaterdag de Toekomst van IJperen me debrengt en direkt naar de sakrislie draagt om er op de ser moenen van den volgenden Zondag te maken. Wal groote verdiensten voor dezen Pierot en voor zijnen vader den klok luider!! Wij hebben laatst eenen orgel gehoord komende uit het werkhuis van eenen welbekenden fabriekant onzer stad. Dit instrument is zeer goed gemaakt: de toonen zijn zeer zuiver en zoet; maar de trompetten hoort men bovenal aller- kloekst prolten. Wij voegen onze gelukwenschen bij die welke dezen erva ren werkman reeds van vcrschillige persoonen ontvangen heeft, over zijne wonderbare orgels die bij zoo kundig kan doen fluiten eu protien. Bóésinghe, 31 Maart 1874. Heer Opsteller, Groot nieuws! Uwe korrësponpent uit Boesinghe is ont dekt! Nutteloos UI. te zeggen dat men hem aftelt met christe lijk fatsoen! Ook waarom heeft hij zijnen drietuit niet beter ingesleken I Ah ahfarceur, naamloos schrijven is niet ge makkelijk dat kan met meer grijpen, of wel men moet er aan gewend zijn. Ziet uwen confrater correspondent in het Nieuwsblad na; zijn zijne correspondenlien niet getee- keud Zeker ja, want in het Nieuwsblad van 28 Februari II., vatten wij het volgende aan Er is eene correspondentie toegekomen van Boesinghe,èn kan ik zeniet drukken want'ken weet niet van wie ze komt. Ah! gij spottertje, hebt gij ook gedaan gelijk Aloisius die, op 't advies van zijnen vriend Engel, eerst eenen advokaat te rade ging om te weten als hij onbevreesd en straffeloos al ate gekwoorden in het Nieuwsblad nederleggen mocht? 't is waar, die spotnamen hebben tegen hem en zijne vrienden wedergestoot, en zij staan nu te kriesschen als droeve jongens die eerst beginnen slaan en eindigen met zelve eene pandoering te krijgen Maar in welke vreemde stad verduikt gij u, verwaand ven tje, met uwe lange sleppen en uwe lange buize? Wat voor eene buize was dat, waarmeè gij weggeloopen zijt uit uw dorp? Was 't eene driebuize? spreekt dart? en wat was er in die driebuize? meent gij misschien met die buize beter uwe vrienden te kunnen bedriegen? zult gij misschien het mas keren of bet escamoteren aangaan? Hebt gij nog niet genoeg met uwe 500 franks? in 10 jaar dit is 3000 fr.; in 20 jaar, 6000 fr., en in 50 jaar, 9000 fr. En misschien verbergt gij UI. in eene vreemds stad waar de menschen lang leven. EU vvel dat gij de jaren van Malhusalem moest bereiken, dat zou een rond sotnmekeri maken van twee honderd negentig duizend zeven honderd franken waarbij gerekend de intres ten van de intresten, dat zou ommers beloopen tot achttien milloen zes honderd vier duizend en acht honderd franks dat is nog al proper voor eenen dischgenool! Maar zegt wat ge wilt, vriend, ge zult niet gerust sterven, indien ge geene schoose werken er meè doetin uwe plaats, schreef ik in, tenminste, in Sisse Kazakjes maatschappij. uGe weet wel dat ge te Boesinghe gevronnen en geboren zijl er gekweekt, opgevoed en welgedaan door uwe ouders alleenen nochtans betoont ge de minste erkentenis niet aan uwe weldoeners Paillasse en compagnie. Ah gij laffe ziele Helaas ten ware niet dat de correspondent van 't Nieuws blad UI. maar alleen verweet voor laffe ziele, maar hij zegt dat het ook 't kenmerk is der wegsmijlers nog eenen kassei op 't hoofd zijner beste vrienden Herroept zeer uw woord, Paillasse Maar Iaat ons de vorige milloentjes uit d'oog niet verliezen: zie ge niet, vriend, hoe grimlachend Engel dat potje vet be loert Kareltje kijkt erop dat hij ervan scheel geworden is! de zeerlooper ook komt met reuzestappen er naar toe gesneld de gek grammeelt! Pitje potje dek houdt zich gereed met zij nen soudeerboutom er eene gouden baar van te maken! en arlequin, van blijdschap dat Papa dit erfdeel zal hebben, springt rond gelijk een zolje Dat ge hier ware,ge zou ze al in boog zien liggen om dat oppergaaitje te schieten Doet hem maar in de lucht stuiven, jongens, en met zijne pekkels omhoog in den grond nedervallen Allons toe of zijn ze nog te groen Wij bemerken met zeker vermaak dat Paillasse groofen voorkeur heeft voor eenige woorden in de voorgaande num mers van uw weekblad uitgedrukt, zulke als grummeelen gelijk een potuil, zoo hij inderdaad doel als hij kleine som- mekens in bewaarnis van zijne parochianen ontvangt... Twee glazekens wijnsluiten het verhondeu het schaapken gaat heèn Wij bieden UI., heer Opsteller, onze hertel ij k e groetenissen aan. iüi^— Avelghem, 51 Maart 1874. De Veurnambachtsche koeiwachter heeft, op zijne beurt, ferm op zijnen poot gespeeld, omdat er gazetten zijn die durven schrijven dat de p'aperij soms de conccnancen te buiten gaat. Ik weet niet in welk Evangelie over het Lijden Christi, hij heeft gelezen dat er drij of vier soorten van slechte liberalen zijn. Aangezien hij zóó liefhebber van Statistiek is, vraag ik hem hoeveel soorten van slechte zvvarte- kazakken er achter de grendels zitten. Is het voor zulke prulsermoenen dat hij 6 frank per stuk ontvangt? Die geld- smids kennén toch de kunst. Neem alle week een Sl Pieters— vuilblad, leer het van buiten, klimop de stoel van leugens, maak wat apen- of Veurnambatsche-ezelgeslen, stamp wat met uwe bevallige voetjes en als de Vasten uit is, ge maakt voor uwe moeite eene nota van 37 frank. Een dwaze dutne kneeker, zonder opvoeding of verstand, verkoopt publiek zottigheid en wordier voor betaald. Is't niet geestig voor die gezalfde prullemannen Gisteren, Maandag, was het wel. Hortenske zat rond 3 ure achter hare gordijn te lonken. Langs de muurkwam gedroomd een driebekdrager. Hij krimpt in een; loopt, zijn hartje klopt: hij is tien minuten achter tijd. - 0 hij is daar, roept Hortenske, verrukt uit. Oh! hij is daar! Ik dank u, Onze Lieve Vrouwe, dat gegoed eri bermhertig zijtMaar, och Heerewaar loopt hij heen?.... Eri hij sloeg den hoek omen was voorbijgegaanZij loopt zienHij trekt in bij Maxenske! O! goede God, ik ben hem kwijt Maar 't is toch zoo niet dat men handelt, zegt zij, en gaat er naar toe. Wat komt gij ons stooren, roept Maxenske, de deur vasthoudende? Ik moet weten wte hier is en waarom gij hem aantrekt Ga loop gij, met uwen Pelit-Preelje, mét zijne kieérma- kers manieren en zijne, scheeve schinkels...... en de deur- vloog in het slot.... Maxenske had gelijk zij had het bezoek van den koeiwach ter van Veurnambacht en dat ging Hortenske niet aan. Nogtans elk voor het zijne en daarom is Hortenske te excusee- ren. Zij heeft toch altijd den besten keur 'k verkies nog Petit- l'reetje met zijnen kletskop, zijne kromme schinkels en zijne kleèrtnabers" manieren, aan dien Veurnambachtschen koei wachter, zonder opvoeding, zonder verstand, zonder men- schenmanieren. Want luistertover eenige dagen stond de koeiwachter aan zijne deur; hij ziet eenen deftigen eerhiedwaardigen man naderen hij blijft staan en wanneer deze heer recht over hem is Chrrr, hoort tnen, uit het diepste zijner koeiwachters-kele komen, en eene witte v... taarte fluimt hij vóór des voorbij gangers voeten. Preetje is noch zóó onbeleeft nietindien hij deftige burgers niet wil salueeren, hij spuwt hun toch in het gezicht niet. Is die koeiwachter misschien een v.... jood geworden Neen dat volkje is voor niets beschroomd eerlijke men schen hoonen, vlekkelooze namen schandmerken, eene arme weduwe met hare zeven schuldelooze weezen uithongeren, duurbare afgestorvene ouders uit het graf doen opstaan, om, door schandige leugens, persoonlijke vervolgingen te doen, ziedaar werken van katholijke mannekens. De grootste schand, mij aangedaan, ware de goedkeuring van zulk volk verdient te hebben en de grootste eer welke mij kan te beur vallen, is de faam te hebben, moedig genoeg te zijn, om hunne overdreveudheden ruchtbaar te maken. Un scribe. Plaatsgebrek dwingt ons drij briefwisselingen tot binnen acht dagen uit te stellen, waaronder ééne uit Wervick ge- teekend B. K., welke wij den verzender verzoeken zich per brieve nader hekend te maken. Van De Besturende Commissie heeft de eer de leerlingen te ver wittigen dat, te beginnen met Zondag 12" April, M. Justice zijne lessen over de Rekenkunde zal voortzetten alie Zondagen van 8 tot 9 en van 9 tot 10 ure, en dat M. Heyninx, Ingenieur- Bouwmeester, lessen in het bouwen (technologie) zal geven op dezelfde dagen en uren, in het lokaal der Academie. De Besturende Commissie vvenscht vuriglijk dat de leerlin gen en hunne ouders het nut beseffen welk er uit deze lessen te trekken is. Op het einde des leerjaars zullen er prijzen gegeven worden aan dezen die met vlijt de lessen bijgewoond hebben. De Voorzitter, II.-F. CARTON. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 4 April. 28 Ma art. verkocht le kwantiteit. raiddenpr. p. 100 kilo- rerkochUe kwantiteit. middenur p. 100 kilo Tarwe 19,600 38-00 20,200 38-00 Rogge 2,500 28-00 5,800 27-00 Haver 1,200 28-50 0,700 50-00 Erweten 0,400 27-00 i ,500 28-50 Boontjes 3,000 28-50 1,700 29-50 Aardappelen 7,000 7-50 6,000 7-50 Boter 340-00 560-00

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3