Stads Nieuws. PÖPJËRIMÏMË, Onderzoek der kSfRolsjke Conscientien. ouders zal uitbetaald worden, liet Nieuwsblad vindt dit kwalijk en houdt slaan dat het eene be sehulding is tegen de religieusen die het geslicht hebben verlaten, een gedeelte der winst van de kinderen te hebben achter gehouden, terwijl het niet anders is dan de herhaling der uitdrukking van den akt der fondaticen of het nog anders ware, het zou nog niet te beknibbelen zijn. want die 50,000 franken kan stelen is allezinls weinig te betrouwen. BURGERSTAND Sterfgevallen. IJperen, II April -1874. Wij hebben Dinsdag laatst tegenwoordig geweest op een feest dat door zijne eigenaardigheid en goeden uitval eene bijzondere melding verdient. De heer Voorzitter der Koorraaatschappij had, om zijne voldoening uit te drukken over het afgeloopen wintersaizoen dril werkenden leden eene uitnoodiging gestuurd om met hem den avond over te brengen in het iokaal der maatschappij. Bij deze uilnoodigen had hij eene gestuurd aan al de heeren die tijdens Haif-Vasten, duel genomen hadden aan de cavalcade, ingericht door eenige samengevoegde maatschappijen onzer stad, cavalcade die door iedereen zoowel werd bevonden. Die mengeling der verschillige maatschappijen onzer stad, heeft dit goeds in dat zij de verbroedering onder de verschil lige klassen der samenleving bewerkt en in eene stad, als eie onze, dit maar goede vruchten dragen kan. Wij hebben een uitgelezen en thans geïmproviseerd concert gehad. De koorzangers openden hetzelve met een kundig stuk. l)an zangers uit de verschillige toegesnelde kringen, gaven allen even wel de eene of andere romance; M. P. M. gaf zeer kundig eenige stukken op de piano; de Visschers van Biankenberghe gaven een samenzang de Bendigaars gaven Madame Ancjot. Wij mogen niet nalaten M. De Bruvne, de directeur, onze complimenten te maken over zijne wijze van bestieren, bijzonderlijk in het koor van Paul, waar hij de bijzonderste persoonaadje van het ballet is. Men mag zeggen dat de Koormaatschappij een gelukkig hand heeft in hel aanleggen harer feesten, van het kleinste tot het grootste slaagt zij volledig in hare onderneming, Onnoodig te zeggen dat iedereen zeer te vrede de feestzaal verliet, na den heer Voorzitter een dankbaren handdruk gege ven te hebben voor de vermakelijke avond die hij hun laten doorbrengen had. Het concert ter zelfder dage gegeven door Mej. Cuignet, met medehulp van den Cercle Musical en verschillige vreemde artiesten is ook zeer goed gelukt en dezen die er tegenwoor dig geweest zijn beloven zich zeer veel over de uilvoering der verschillige aangekondigde stukken. De noodige inlichtingen ontbreken ons om er eene omstan dig verhaal van mede te deelen. Alwie het Nieuwsblad van IJperen niet gelezen heeft raden wij aan het te doen. Daarin zal men zien tot welke razernij, tot welke onweerdige taal een redelijk mensch kan gebracht worden als hij niet anders volgt dan zijne gevoelens van haat en vraak. Hevig en onbezonnen is de taal der Nieuwsblad- schrijverszij die nu, met den heiligen Paaschtijd, in plaats van vrede en overeenkomst hunne biechtelingen in te printen, niet anders gedaan hebben dan kinders tegen hunne ouders, en broeders legen broeders op te hitsen zij hadden de macht en de zending de wereld te verbeteren door liefde en eendracht aan te prediken, de verzoening onder de menschen te brengen. Siaar neen, zij moeten, zij willen meester zijn, God is van kante gesteld om hunne politieke driften te voldoen. Zij spreken wel van God en de IJ. Kerk, maar al hunne daden bewijzen dat zij de eenigste Godsloochenaars zijn De schrijvers der Toekomst werken hunne plannen tegen, eh wel die schrijvers zijn alles wat slecht is De liberalen stellen hunne principen tegen die der Godloo chenaars en verdedigen het wereldlijk gezag legen het in- zwelgende Rome, eh welde liberalen zijn moordenaars, brandstichters, religievervolgers, priesterhaters, dieven, slecht volk communars Wat zegt je daarvan Wij trekken onze schouders op en stappen voort op den weg dien wij ons afgeteekend hebben, zeker zijnde dat hel licht zal winnen over de duisternis, het recht boven het onrecht zal zegepralen. Het is heden Zondag dat de Schermmaatschappij haar eerste feest *oor het publiek geeft. Wij weiischen rechtzinnig dat dit feest mocht gelukken, omdat wij daarin een tijdverdrijf te meer vinden voor den toekomenden winter. In een stadje waar alles ais van zich zelve dood is en dan nog dooder gemaakt wordt door de overdrevene aanhitsingen der eenen tegen de anderen, uit voorwendsel van religie en kerk, kunnen wij maar wenschen en samenwerken om dien oruiilboudelijkrn slaat van zaken tegen te gaan. De schermers- maatschappij zou daariu veel goeds kunnen bijzetten, alwaar het maar tweemaal in het saizoen, voor afwisseling bij de fransche en vlaaiusche tooneelvertooningen en de concerts der Koormaatsehappij In alle geval zou onze arme broeders er niets bij verliezen, want die kring nooit dan ten voordeele van den arme ten voorschijn zal komen. Van deus 27" Maart tot <ie« 10" April SS74. eruoon rmvi ..Mannelijk geslacht 10) GEBUURTEN r-i te zanten, 'lo. Vrouwelijk o) Coolzaet, Petrus, 35 j., werkman, echtgenoot van Julia Boudry, Meenenslraat.Jonckers, Maria, 82 jaren, z. b., weduwe van Ludovicus Peulevinck, S' Pieters-Plaats. Gravel, Gesar, 73 jaren, advokaat, weduwenaar van Paulina Steeman, Tourhoulslraat. Roeye, Maria, 41 jaren, kant werkster, ongehuwd, Lange-Tourhoutstiaat|Deschilder, Amelia, 38 jaren, dagloonster, echtgenoole van Joannes Van- dooren, Lange-Tourhoutstraat.Neyrinck, Henricus, 31 j., wever, ongehuwd, Lange-fourhoutstraat. 8 April 1874. De schimpschrijver van het Nieuwsblad, die wekelijks zij ne liberale evennaasten op de onchristelijkste wijze aanrandt, en die bitterlijk jammert wanneer hij katje weère krijgt, be klaagde zich nog onlangs dat de goddelooze en ztdeiooze <i TWtoinstschrijvers de katholijken in het algemeen en de priesters in het bijzonder beschuldigden van twist en twee- dracht te zaaien.Zij roepen tegen ons,zegde hij, dat wij de persoonen lasteren, en over eenige weken troffen wij een k hunner nummers aan (welk nummer hij zorg heeft niet aan li te duidenwaarin, zonder de collectieve namen mede te li rekenen, niet min dan 48 persoonen op de schande- ii lijkste manier afgeschilderd wierden. Na deze klachten, hoe overdreven zij mochten wezen, wa ren wij in recht te hopen dat de schrijvelaar, die altijd die onaangename afschilderingen door zijne eigene smaadredens uitgetart had, van zijne lasterzucht zou afgezien hebben en door zijn goed voorbeeld zijne tegenstrevers zou ontwapend hebben.Maar dit is in den aard niet van het klerikaal gespuis. «Doet naar mijnen raad, zeggen onze opperburgers, maar niet naar mijne daad, en terwijl zij, om hel openbaar mede lijden op te wekken, zich uitgeven als slachtoffers der pijne- lijksle vervolgingen, zij zijn altijd bezig met hunne zoogezeg de vervolgers te hoonen, te beleedigen en door den modder te trekken. Zij willen met geweld bewijzen dat de liberalen in Poperin- ghe het tredelijkste, het deftigste en het geleerdste gedeelte der bevolking voor hen niet hebben, en daarvoor zoeken zij, tot onder de geringste kiezers van 10 franks, de mannen op die zij meenen liberaal te stemmen en op wier eer en reputatie iets te zeggen is, ten einde alzoo de treffelijkheid der liberale partij te kunnen betwisten. Wanneer een vuilaard of een dief niet katholijk stemt, er volgt daaruit dat de liberalen met wie hij stemt geene eerlijke menschen zijn, en uit dien hoofde laten onze opperburgers zich toe van in alle gelegenheden de schandelijkste lasteringen naar het hoofd te werpen van hunne tegenstrevers. Dit ware maar eene zonde gelijk eene andere, indien die ongehuwde mannen, die geene wettelijke vrouw hebben en dus de kieschheid niet kennen van het echtverbond, hunne ruwe scheldwoorden maar richteden tegen de manspersoo- nen maar in de uitbraking hunner schuimende en venijnige gal sparen zij zelfs de damen niet. De eerbied voor hel vrou welijk geslacht is een gevoelen waaraan zij niet gewend zijn, en, ware het niet dat die scheldingen gestort zijn uit onge schaafde hersenpannen zonder opvoeding- noch menschenver- sland, zij zouden niet alleen hatelijk maar vraakroepend zijn. In liet begin randde men slechts hier en daar eene vrouw aan om zich te wreken over de politieke denkwijze van haren man; maar sedert de vlijtige toetreding van het schoon ge slacht bij de maatschappij der Philharmonievalt men op het lijf van 400 muziekheksen met eenen trek, om zijne wraak uit te werken tegen de leden van dit liberaal kunstge nootschap. Niet alleen de luisterlijke feesten die aldaar gpge- ven worden verwekken op eene algemeene wijze de afgunst en de lasterzucht van onze christelijke volksleeraars, maar een persoonlijk feit van een lid in het bijzonder, hoe roenschelijk dit feit moge wezen, wordt door de slechte interpretatie die men er aan geeft, het voorwendsel der hevigste aanrandingen zoowel tegen het vrouwelijk als tegen het mannelijk gedeelte der maatschappij. Een akt van gewetenskwijtingeene plichtherkenlenis, eene eerbevrijding, met een woord eene daad van een treffelijken man welke alle redelijke mensch zou moeten goedkeuren, wordt door onze politieke ze deleeraars ten kwade geduid aan deszelfs brave, goedhartige en rechtschapene vrouw die nooit niemand een slroo in den weg gelegd heeft, en wordt, zoowel als eene afzonderlij ke veroordeeling voor het.... katholijk tribunaal van ïper, op eene verachtelijke wijze toegerekend aan al de damen van' het genootschap, als zijnde eenparig van gedachten en gevoe lens, V3n treffelijkheid eu eerlijkheid. Ongelooflijk is het tot welke lage gevoelens en tot welke laffe handelwijze de politieke verblindheid onze geestelijke herders kan geleiden. Zij weten dal tot nu het vrouwvolk al hunne macln gemaakt heeft, en zij vreezen, sedert dal de da men in aanraking gekomen zijn met de liberalen, dat die macht hun voortaan zou kunnen ontsnappen. Indé ine! Vandaar die wrok, vandaar die lage eu krapuleuze sparteling! 't ts misschien met den II. Paasschen en het naderen der maand Maria, allerliefste abbétjes, dat gij zoo vrolijk koomt spreken, in het Nieuwsblad, van al de vermaken en begeer ten der wereld die u !zoo gemakkelijk door 't H. Sacrament der biecht te beurt vallen. Wij wisten maar al te wel dat gij al de gelegenheden waarneemt en dat de bloeimaand voor ui. allervoordeeligst is.Gij doorwandelt al de bloemhovekens van uwe allerminnelijkste biechlkinderkens, gij plant en plukt de schoonste bloemekens om te hangen aan uwen evangeiie- slok en te dienen als suspension tot hel versieren van uwe kapellen of bidplaatsen. Maar gij spreekt nog, liefelijke abbé tjes, van het opofferen der bloemtuilen aan uwe penitenten. Tot uwe stichting wij zullen hier verschelde uitwerksels her halen van dusdanige opofferingen bij uwe gekruinde confra ters 't Was over korte jaren, een gekruinden jongen kwakzal ver dezer stad, uit eenen Meersch, voortijds gebeur van de balleuse, \an Cesar Grijzebolle en van Pollepel, onderpastor lot Assebrouck, had, met zijnen bebloemden evangeliestaf, de 2uster of de neef van zijnen eerweerden pastor bekoord, en kreeg in vergelding van zijne schoone opofferingen, roode gebrodeerde pantouffels waarmede hij dagelijks, in de tegen woordigheid van zijne allerliefste, het II. sacrificie der misse opofferde tot den goeden uitval van haren gezegenden staat. Op eenen vroegen morgen was dit koppelke naar Parijs ver trokken, idereen weet de gevolgen hieruit gesproten. Iedereen weet ook dat den zoon van Pollepel tot Beveren, eene allerfijnste bloemtuil opgeofferd heeft aan eene zijner coiigreganisten; ten gevolge dies wierd, op eenen vroegen morgen, den gekruinden Pollepel geplaaist in eene andere gemeente alwaar hij op nieuw zijne perten speelt. Zekeren Paul Rwas onderpastor tot Leke benoemd, hij had zijne zuster Stephanie met hem woonende, en aan stonds W3s deze het voorwerp der vurigste begeerten van den cerweerden heer pastor. Maar Stephanie ontdekte welhaast dat zij van dezen kwakzalver niet alleen bemind was dezen vogel had verscheide koorden aan zijne boog, want er bestaat in iedere gemeente eene kweekerij (pépinière, Mijnheere); het dochterke deed hare klachten over dit bedrog aan den bisschop van Leffinge, en wat was den uitval Paul, den ongelukkigen onderpastor, was verplaatst met verbod zijne ongelukkige zuster met zich te nemen en men deed haar doorgaan voor eene uitzinnige t Was ook over nog meer jaren dat zekere Ameiie Snuif, nabestaande van het melkbleek abbétje en van den doktoor Civial, naar hare liefdegevoelens geplaatst te hebben in een rond gekruind kuiplje, naar Zarren vertrok om hare laatste bloemkens te laten plukken. Iedereen weet wat schoon en treffelijk bloemtuil dit uitgemaakt heeft. Al deze vrouw keus houden geent-r. kerkgang, want zij zou den het eigen geld van hunne beminnelijke abbétjes moeten ui de offerhande geven en onder het kussen steken op welk zij zoo dikwijls en zoo vrolijk te samen gebeden hebben. Moeten wij nog herhalen de goede tijden van st..r Winnes en zijne raedegekruinde makkers, als zij, gedurende de hoog mis het evangelie met hunnen slok gingen uitleggen aan ze kere dochters die blonken van deugd en zeegbaarheid Waren al deze dochters niet van den Valkenberg, het Roodstraatje, de Meessen straat, enz. Neen, zij behoorden toe aan eene treffelijke straat, aan een heilig gfebeurtë, en t geene wij nog wel weten, t is dat al deze eerlijke dochters deel maakten van de abbétjes processien als Onze Lieve Vrouwe maagden en andere levende versiersels. Wij willen niet spreken van het katholijk peerdelje van den suikerbakker, ook uit dezelfde treffelijke straat,dat 'terva ren fredje van de markt dresseert om, .ongetwijfeld in handen gesteld te worden van onze gekruinde langgerokte kortge- broekte abbétjes. 't Is een deugdelijk en begaafd kind als deelmakende, of deel gemaakt hebbende, der congregatie en gevolgentlijk ook onfaalbaar. Wij zouden veel nummers vervullen indien wij builen de stad onze doorsnuffeling wilden voortzeden om te ontdekken hoeveel bloemtuilen de gekruinde abbétjes nog zouden op te offeren hebben benevens hunne voortreffelijke medemakkers,, ii even rijk in deugden, lof en eere, en wij zouden mogen uitroepenzulk volk, zulken wierook, en zulke bende zulk een einde. q q Maar fijn zonde-vergeverljV "gebaar u toch zoo onnoozel niet en doe ons met gelooven dat gij den ellendigen schrij- velaar met kent die het wereldlijk en geestelijk bestier van I operinghe in eene dwaze samenspraak heeft willen door de modder trekken. Meent gij misschien dat de ware schrij ver dezer samenspraak over uwe miskenning zal spijtig zijn, ui .at de betichte uwe kwaadwillige aanranding zal w-eder- eggen Gij zijt wel bedrogen. Uwe rechtzinnigheid geeft de maat van het vertrouwen dat gij verdient in uwen biechtstoel. Alleenlijk zullen wij u doen opmerken dat de voormelde samen- spiaaij ge uek aan zout, nog al tamelijk wel gepeperd was. Atjieaijieat.jie

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2