VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS V' (HM). Dertiende Jaar. Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Yerschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. BERICHT. MOORSLEDE. VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen12 centimen den regel. Reklamei»: 25 centimen. Sal wïïm ZONDAG. 19" APRIL 1874, Bureel: Dixmudestraat, 59.Alle inzendingen vrachtvrij. In tegenwoordigheid der talrijke reclainatien over het niet ontvangen van de met den Post verzonden nummers der TOEKOMST, de uitgever heeft de eer de heercn abonnenten dringend te verzoeken, icdermaal zij hun nummer op tijds niet zouden ontvangen, hem eene correspondentiekaart te sturen, ten einde maatregels te kunnen nemen tot het doen ophouden van dien onverdragelijken staat van zaken. Het Nieuwsblad beschuldigt ons als zijnde den vijand der jesuiten Waarlijk, ten aanzien hunner gevaarlijke grondslelsels en strekkingen en van de gruweldaden waaraan zij, volgens de geschiedenis, zich plichtig gemaakt hebben, het vuilbladje is niet verre van de waarheid. Beurtelings uit alle landen gebannen, de kinders van Loyala hebben hun steeds weten in stand te houden en voordeel te trekken uit de overdreven heden der demagogen, die overal de maatschappij bedreigd hebben. Hel woord vrijheid is dat bijzon derlijk waarvan zij meest misbruikt hebben ge maakt. Zij zijn heden meester van al de katholijkc landen alwaar de eerbiedswaardigsle Prelaten, die verre waren van in de gevoelens der jesuilerij te deelen, niet te min het hoofd in haren schoot hebben moeten leggen. Daardoor zijn alle landen in gevaar de voor schriften van den Syllabus te zien in dwang bren gen, en bijgevolg al de instellingen, die de heden- daagsche maatschappij beheeren. te zien vernietigen en tot aan de middeleeuwen achter uit stooten, het is te zeggen, de dooderhand te zien herstellen, de tienden te zien herleven en de verdraagzaamheid te zien afschaffen, enz., enz. Het Nieuwsblad zal ons uitlachen alsof alles slechts in onze inbeelding bestonde, maar hetgeen thans onmogelijk schijnt wordt allenskensaan bewerkt; de strekkingen van het order blijven altijd de zelfde want zoohaast het zich sterk genoeg zal gevoelen zal het voor niets achteruit deinzen omzijn uitsluitend meesterschap te vesti gen. Het is in dit vooruitzicht dat hel de onfaal- baarheid heeft doen stemmen en dat de Paus de Bisschoppen aller landen, alwaar het nog het meesterschap niet heeft, aanmoedigt om den oorlog de tegen de landsbesturen te voeren. Het is ter voorkoming van deze ongevallen dat wij alle eerlijke lieden, die hun vaderland en de vrijheid beminnen, aanmoedigen om zich met ons te vereenigen teneinde den invloed van dit gevaar lijk order tegen te werken. Iets ongeloofelijks zijn de aanmoedigingen aan de bisschoppen van Duilschland gegeven van wege den H. Vader om hen legen de wellen van den Staat te verzetten. Wij dachten dat de vertegen woordiger van Christus op de wereld zou moeten handelen volgens de woorden van zijnen goddelij- ken meester, die gezegd heeftGeeft aan Cesar hetgeen aan Cesar toekomt, en geene omwente lingen zou moeten ophitsen wel is waar dat God ook daarbij heeft gevoegd: en aan de H. Kerk hetgeene haar toekomt. maar wij kunnen niet aannemen dat de voorschriften der H. Kerk van den willekeur afhangen van éénen mensch of beter van de eischen der jesuiterij. De vorderingen van den heer Von Bismarck gaan nog zoo verre niet als hetgeen voormaals in Frankrijk sedert eeuwen bestondt, en wij gelooven dat de bisschop pen, zonder de belangen van den waren Godsdienst te benadeeligen, zich aan de landswetten hadden kunnen onderwerpen; maar verre zij daar van, zij bewerken eene algerneene omwenteling met het vooruitzicht daardoor het meesterschap te bekomen. Wij denken het middel gevaarlijk, want wanneer men een huis in brande steekt is men nooit zeker van hel in tijde te kunnen blusschen om zwaardere verwoestingen te kunnen voorkomen des te meer omdat er zich in alle landen communaars bevinden, die zoo gevaarlijk zijn als die van Parijs, en met ongeduld wachten lot dat de bisschoppen gelukken, om alsdan alles in omroer te brengen. Indien dit de uitkomst moest wezen zij zouden gevaar Ioopen dat alles tegen den Godsdienst zou draaien en zij de eerste slachtoffers zouden kunnen zijn illllülll *R ttVHIII AÜil (Tv TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Kaar POPERINGHE-HAZEBROUCK. 6-50. - 12-03.- 5-37. - 6-50. Naar POPERÏNGHE. 9-07. - 8-45. - 9-30. Naar K0RTR1JK. 5-34. - 9-49. - li-18. - 2-35. - 5-25. Naar ROUSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar LANGEMARCK. 7-15. - 12-06. - 6-20. wonder. M. B... was even als Vanzuyt een vervolgde. Hij was slechts eenige maanden getrouwd, van Lokeren verplaatst ge weest toen hij een weinigen lijd in zijnen nieuwen post ver bleven had vvierd hij naar Moorslede gezonden. Zijne vrouw was immers te Lokeren woonachtig de vervolgde B... moest Van de woede der Noormannen ^vevlos ons H eer e. dan maanden lang van haar gescheiden leven. Zou men niet Zoo smeekten onze voorvaders den Almogende wanneer de Noordsche heidenen onze vreedzame gewesten kwamen be zoeken en op hunnen doortocht dood en vernieling zaaiden, 'i Van de woede der opvolgers van Jesus, bevrijd ons Heere», bidden hedendaagsch menig huisgezinnen. Wel te beklagen is hij, die om zijne gewetensvrijheid vervolgd wordt, maar de vervolger verdient nog meer een traan want hij is een ellen dige, een oproermaker bij God. In eenige der voorgaande nummers der Toekomst is er spraak geweest van Moorslede, en ook van den gewezen postmeester. Hoor nu. De heer Van- zuyt moest vervangen worden en M. B... wierd in zijne plaats benoemd. De eerste moest naar Antwerpen, de tweede moest van Lokeren in het Waasland naar Moorslede. De nieuwe postmeester hier, M. B..., wierd van iedereen bejegend,maar iemand die een weinig opmerkzaamheid bezit zou algauw in het peinzende wezen, in die treurige oogen, in die stille gela tenheid van B... een geheim wee vermoed hebben, en geen denken dat sommige menschen vermaak scheppen met iemand in 't verdriet te helpen Maar daar lag de knoop nog niet M. B... moest van zijne bediening beroofd worden, en hoe? Te Moorslede zou hij, als liberaal, als rechtschapen mensch handelen, en op die gemeente heeft men wapens, scherpe wapens, bij het minste woord zou M. B... hetzelfde lot van Vanzuyt ondergaan, en zou van het spel weg zijn. Doch M. B... beantwoorde niet aan hun verlangen. Zijne be minnelijkheid, zijne gespraakzaain- en gedienstigheid verwier ven hem iedermans vriendschap. Was hij vervolgd langs den eenen kant, al de andere zijde stond een gansch dorp dat hem eene onbewimpelde genegenheid toedroeg, en dat gaf hem moed, dat deed hem zijn leed vergeten, dat maakte en zijne dierbare vrouw gelukkig vriend van liberaal en katholiek was hij een voorbeeld van gedwongene onpartijdigheid. Ook was hij Moorslede genegen. Talrijke vrienden mieken hem het leven aangenaam, en menigmaal drukte hij met al de vu righeid zijner ziele den wensch uit op Moorslede te mogen leven en sterven. Doch zoo schoon een tuil,zoo zoet een kelk, mocht zijnen geur, zijne smaak niet houden? De ruiker moest verbrijzeld en de kelk vergald worden. Ruim 14 dagen werd M. B... naar Palürages gezonden dat heet men steken, dat heet men een helsch vermaak vinden met iemands geluk te vergallen. Wij hebben den beminden postmeester zien vertrekken. Zijn afscheid heeft ons tranen van woede en medelijden uit de oogen gerukt. Ilij ook was in verdriet bedolven; zijne vrouw zat naast hem, weenend, met haar kindje, pas zes we ken oud, op den schoot. Droevig tooneelWie zou niet wee- nen op hel zien van twee vervolgde echtelingen die slikken onder het wee, wie zou geen traan laten vallen voor eene be minde vrouw welke vervolgd is om de gezindheid van haren echtgenoot, welke zij ook de hare verklaart, om hem te behagen, om hare ziel in eenen zelfden stroom te kunnen ba den. Droevig, pijnlijk neèrgedrukt heb ik hen gezien, maar er was in hun wezen iets goddelijks dat door de menschen niet kan verstaan noch uitgelegd worden om dat het van hooger komt, en moedig het hoofd doet opsteken in de meeste verlatenheid. Die overtuiging onzer onschuld voorGods oogen geeft ons moed en vertrouwen, doet ons met misprijzen op onze vervolgers nederzien, dat gevoel verheft ons en zet zelfs het lijden zulke schoonheid bij dat wij dit beminnen, er naar

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1