VAN IJPEREN. 4 FRANKEN 'S JAARS Nr 632. lleiiiendo J«»ar Politiek. Stads,- Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen. Markten. Bekendmakingen. BERICHT, VOOR IJPEREN. Fr. 4-50 VOOR BUITEN STAD. Aankondigingen: 12 ceulimen den regel. Reklamen: 25 centiinen. ZONDAG. 5" MEI 1X71. Borrel: Dixmudcslraat. 59.-— Alle inzendingcN vrachtvrij. VERTREKUREN VAN IJPEREN In tegenwoordigheid der talrijke reclamatien over het niet ontvangen van de met den Post verzonden nummers der TOEKOMST, de uitgever heeft de eer de heeren abonnenlen dringend te verzoeken, iedermaal zij hun nummer op tijds niet zouden ontvangen, hem eene correspondentiekaart te sturen, ten einde maatregels te kunnen nemen tot het doen ophouden van dien onverdragelijken staat van zaken. De klerikale schrijvelaars beschuldigen ons van in de gevoelens der communaars te deelen, omdat wij zeggen van welke ongelukkige overdrevenheden de maatschappij bedreigd is. Het is onwederlegge- lijk dat de pogingen der jesuiterij, (door haar ten ongelijke de II. Kerk genoemd), voor doel hebben hare macht over alles uit te breiden om met lijd en wijl tot aan de middeleeuwen achteruit te gaan en dan al de oude misbruiken te kunnen herstellen. Het is ter voorkoming van al dit dat wij in geener wijze den godsdienst, maar wel de politieke geeste lijkheid bevechten. Dat men terug keere naar hetgeen over zestig, over honderd jaren beslondl, en dc politiek verlatende.den Godsdienst volgens de voorschriften van het Evangelie herstelle, het is te zeggen, dat men afzie van haat en tweedracht te zaaien en wij zullen verder de jesuiterij niet meer bevechten. Het Nieuwsblad van Zondag laatst doet de schanddaad, die te Brussel heeft plaats gehad, op al de meisjescholen in het algemeen wegen. Omdat eene onderwijzeres der Gatlischool, na acht maanden het gesticht te hebben verlaten, met eenen schepen van Brussel de plate heeft gepoest, het Nieuwsblad redeneert alsof dit een bewijs ware der onzedelijkheid van het wereldlijk onder wijs dat in dusdanige scholen gegeven wordt. Wij zullen niet doen gelijk de klerikalen die eene mis daad door hunne mannen gepleegd, altijd trachten te verschoonen; wij beknibbelen zoo heviglijk als het Nieuwsbladde beide plichtigenhun gedrag is niet verschoonbaar. Nogtans het wangedrag eener ondermeestresse, acht maanden na dat zij de school heeft verlaten, is min eene vlek voor het wereldlijk onderwijs dan misdaden voor Welke bij honderden broederkens sedert een getal jaren totdwangaarbeid of gevang werden veroordeeld, en indien wij in de levenswijze van velen wilden treden, wij zouden onder de leerlingen die de Lamolte-school hebben verlaten zoo veel onzedelijke voorbeelden'vinden als die waarvan het Nieuwsblad gebruik maakt om de meisjescholen die door wereldlijke personen zijn beheerd te benadeeligen. Het sijstema der klerikalen is van in alle geval len de mannen te verdedigen die aan hunne partij behoorenvoor hun steekt het zoo nauw niet, het is geoorlooft een buitenlabeurtje te doen, en zij strekken hunne gedoogzaamheid zoover uit, dat zij trachten tot de vraakroependste misdaden te verschoonen! het is aldus dat het Journal de Brüxelles, wederkeerende op het schandelijk pro ces van den broeder Léotade, die destijds veroor deeld werd tot eeuwigdurenden dwangaarbeid over verkrachting begaan op een jong meisje dal hij nadien vermoordde, in het gevang is overleden. Het is zeker wel daar eene gruweldaad die de straf, hem dooreenen jurij opgelegd, verdiende en tot welke hij, zonder klare blijkens zijner plichtig- heid, niet had veroordeeld geworden. Welnu, het Journal de Brüxelles zegt, dat de broeder Léotade een onschuldig slachtoffer was eens rechterlijken misslacjs. Het is ongeloovelijk met welke aanhoudende pogingen zij de grootste misdadigers willen ver schoonen, en trachten te doen gelooven dal besta- tigde deugnieten, toen zij verdiende straffen hebben moeten ondergaan, martelaars zijn; op deze wijze ware het geenzinls te verwonderen of men zal van de brandstichters van S4 Genois nog eerst of laatst heiligen maken. M. Frère heeft de verleden week in de Kamers eene overheerlijke redevoering uitgesproken, welke blijven zal als eene verpletterende beschuldigings- akte tegen de visschers in troebel water, die van gouvernemenlcele macht geen ander gebruik ge maakt hebben als om de bijzondere belangen bo ven de openbare belangen te doen heerschen. In het eerste deel zijner rede toonde M. Frère aan dat, na de liberalen belogen en belasterd te hebben, de zwarten niet eene enkele liberale wet hadden durven in het minste veranderen laat staan afschaffen. Zelfs de wetten, welke de klerikalen met den schandenaam van dievenrotten hadden trachten te schandvlekken, bleven in hare volle kracht beslaan en noch ministerie noch rechterzijde waagden het aan aan al die zoogezegde lois de spoliation èt de vol te peuteren. Na aldus aangetoond te hebben dat de klerikale partij, schreeuwende en huilende, in de oppositie, tegen alle vrijzinnige maatregelen,onmachtig is, nu zij het bewind in handen heeft, om een letter aan die maatregelen te veranderen. Alzoo, liegen en bedriegen en lasteren zoo lang men de minister-portefoelie niet in handen heeft, maar eens dat men in het ministerie geslib berd is, van al die grieven niet meer gebaren, ver loochenen wat men vroeger zegde, erkennen dat men al woorden in den wind sprak om de onnoo- zelen te misleiden en te verblinden en op anders niet meer denken als op het profijt van maatschap pijen waar men vader of peter van is Eer wij overgaan tot het laatste deel, laat ons toe nog een kort overzicht te doen van al de nood lottige verbintenissen dat de Staat, geëxploiteerd door de fanatieke meerderheid, sinls weinige jaren heeft aangegaan bewijzen zoo klaar als de dag, dat, indien M. Malou en zijne aanhangers onder finan cieel rapport slim zijn, die slimheid niet ten dienste van het Land, maar ten dienste van bijzondere in tresten, werd aangenomen. De zaken van Antwerpen-Gladbach, ISaspegou- wen Condroz, de conventie met de Immobilière, de inkoop van den Grand-Luxembourg zijn er al len waarin het openbaar belang aan het particuliere werd geslachtofferd. De klerikale gouvernementen deden nooit anders dan het door dc liberalen gespaarde geld verteeren en verspillen en het Land tot over zijne ooren in schulden steken. Sedert 1840 hebben de liberalen boni's gelalen, beloopende tot 75 miljoen 588 duizend francs. De klerikalen hebben al die gespaarde penningen roekeloos verteerd en zij hebben er nog voor 57 miljoen 305 duizend fr. schulden bijgemaakt. ""•in--. Attlfel (N OtlÜT DE TOEKOMSf IJZEREN-WEG. Naar POPERINGHE-HAZEBROUCK. 6-30. - 12-05.- 3-57. - 6-50. Naar POPERINGHE. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar KORTRIJK. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-33. - 5-25. Naar ROUSSELAERE. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar LANGEMARCK. 7-13. - 12-p6. - 6-20. Te beginnen van 1° Mei 1874 zijn er eenige veranderingen toegebracht op de vertrekuren der volgende treinen 1" Linie van Brugge naar Blankenberge en Heyst. Heyst Vertek 11 u. 25 's morgens. Blankenberghe 11 u. 55 Lissewege 12 u. 03 Dudzeele 12 u. 08 Brugge (bassin) 12 u. 18 Brugge aankomsti, 12 u. 24 2° Linie van Moerbeke naar S' Gilles (Waes). Sl Gilles (Waes) vertrek 12 u. 30 's noens. Stekene 12 u. 46 Moerbeke aankomst 1 u. 00 'T BANKROET-KEIMSTERIE.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1