Stads Nieuws. POP-ERINGI&E, Daarbij is tic openbare schuld met 558 miljoen vermeerderden er is geen cent in kas Wij vragen bel aan alle neeringdoende men seben, gelijk van wal opinie, kan dat blijven duren Verstaal men nu waarom het minislcrie-Malou den schendnaam verdient van BANKROET-MINI STERIE?... MF rère eindigde zijne schitterende redevoering met de volgende woorden BURGERSTAND GEBOORTE» <3 Huwelijken. Sterfgevallen. iasstozf Het klerikaal ministerie w ilde de bevrediging der gemoe deren, stilzwijgendheid heerscht, ja maar hecrscht wel de vrede? Men heeft getracht, de liberale denkwijze in slaap te wiegen, terwijl de klerikale partij haren arbeid voortzette. In wezenlijkheid is de oorlog zoo hevig als ooit, In deze Kamer zelve zegden wij over tien jaren Wij verdedigen eene zaak als de wereld zoo groot. Wij verdedi- gen de onafhankelijkheid der menschelijke Reden. Wij verdedigen die tegen de verraderlijke ondernemingen der priesterheerschappij, en wij voegden erbij dat het binnen kort de oorzaak van eenen europeeschen oorlog' zou wezen. ii Onze vooruitzichten zijn bewaarheid. Alomme woedt de oorlog. De aanmatigingen en eischen der priesterheerschappij zijn tijranriieker dan ooit. a Te dien tijde lelde men nog in deze Kamer liberale katho lieken. Sedert dien werden zij gebanbliksemd. Niet Ie vergeefs werd de pauselijke eenheid uitgeroepen. Ais nu het Vatikaan gesproken heeft, dient gezwegen. Het pauselijk vaandel wappert hoven de nationale driekleuren de Syllabus overvleugelt de Grondwet. Open en hardnekkige oorlog tegen onze Grondwet. Al de liberalen moeten zich dus voor den strijd wapenen en den oorlog aanvaarden die hun verklaard wordt Luid gejuich onthaalt deze manmoedige woordendie waarheidvolle gezegdens. En door geheel het Land zal de oproep van M. Frère zonder aarzeling of lafheid, maar met eendracht en vastberadenheid beantwoord worden IJperen, 2 Mei 1874. VJa.inïscho StcB». - In hare zitting van Zondag laatst iieeft de Maatschappij de Vlaamsche Ster besloten aan den Tooneelprijskamp, die te Brussel in Juli aanstaande, dooi de Maatschappij De Wijngaardgegeven wordt, deel te ne men. Door bet goed lukken des afgeloopen tooneeljaars bezit deze moedige Maatschappij de middels om zich te wagen op hel terrein der kunst. Mocht zij in hare pogingen de beloo ning vinden barer vooruitstrevende gevoelens en de faam waarvan zij geniet staande houden. Altoos is het zeker dat al de leden evenzeer er op gevierd zijn. SapenM-Pompiei1#- Met eene innige voldoe ning mogen wij onze correspondent van over acht dagen in het bijzonder en onze lezers in het algemeen mede deelen dat bel Muziek van bet Korps Sapeurs-Pompiers onzer stad, Zon dag 5 Mei, van 12 tot I ure, in onzen Publieken Hof een schoon Concert geeft, onder het kundig bestier van M. Otto, muziekmeester. Hetzelve zal samengesteld zijn uit de volgende stukken 1" Ouverture (FiHe Vénitienne), J. Pa trie. 2" L'Ainilié (Valse), Ch. Otto. 5" Potpourri de Zampa, Herold. 4" Concert dans Ie feuiilage. In geval van slecht weder zal de uitvoering in de Groote Uallezaal geschieden. Burgerwacht. - Zondag laatst zijn de wapen inspectiën voor het Bataillon en de Halve Batterij Artillerie geëindigd. De eerste, de tweede en de vierde kompaguien hadden ten zelfden dage kiezing voor de opengevallene graden in hun ka der. In de eerste kompagnie werd M. Arthur Dezutter lot den graad van serjanl verkozen. In de tweede, M. Emiie Vermeulen werd ouder-luitenant benoemd. in de vierde, M. Reraier werd serjant uitgeroepen. De graden van korporaal zijn door niemaed aanveerd ge weest. Maandag reeds werd er bij al de leden der Burgerwacht een uitnoodigings-brief gezonden de wapen-oefeningen stel lende op de Zondagen 5, 10 en 51 Mei; 7, 14 en 28 juni, en 12 Juli aanstaande, van 7 tol 9 ure 's morgens. Het kader heeft daarenboven nog eene andere uilnoodiging ontvangen om alle Dinsdagen en Vrijdagen van elke week, van (i tot 8 ure 's avonds op het Plaine d'Amour zich te gaan oefenen in de verschillige scholen en Zich voor te bereiden voor bet examen dat men te ondergaan zal hebben tijdens de algemeene inspectie van den opperbevelhebber, generaal Re- nard, waarschijnlijk in de maand Juli 1874. Volgens dal men ziet, heeft de Burgerwacht vier jaar ge rust, dal zij nu hare schade kan inhalen, en wij mogen het zeggen ter hunner eer, de mannen ontbreken niet aan moed en goeden wil, en de heer Smeysters,die zich zoo welwillend ter hunner beschikking heeft gesteld en de taak op zich geno men heeft de instructie te geven, kan niet dan zich beloven over de lot nu toe bekomene uitslagen. A CcMCdrcSe (buiten.) - De tafel der zomerfeesten in den Hof der Concorde is dezer week uitgedeeld. Het muziek des regements zal concerts geven op de vol gende datums: I Oen 24 Mei; 7, 14 en 21 Juni; en 19 Juli9, 2a en 30 Augustr, en 15 September. Het muziek der Pompiers op 17 en 31 Mei; 28 Juni 2ti Juli; 10 Augusti en (i September. liet muziek der Stadsschool op 12 Juli en 13 Augusti. Deze concerts zullen plaats hebben ten 0 1/2 ure in Juni en Juli, tea (i u.in Meien Augusti, (ch 3 1/2u. in September. Van 6 -Mei tot 16 September zijn er wekelijks den Woensdag mei den stalen boog of met het kegelspel prijzen te winnen. Voor de bolle, op (i en 20 Mei, 3 en 17 Juni, 1, la en 29 Juli, o en 19 Augusti, 2 en IC September. Voor den boog, op 13 en 27 Mei, 10 en 24 Juni, 8 en 22 Juli, 12 en 2C Augusti, en 9 September; voor beide spelen te beginnen ten 0 1/2 ure irt Mei, Juni en Juli, ten (i ure in Augusti en ten 5 1/2 ure in September. Van dew 17" ftnni d«8B 1" Mei 1874. Bacyen, Joannes, diamantzetter, en Rominens, Juliana, keukenmeid. Lieven, Joannes, glaswerker, en Decroix, Maria, kantwerkster. Moniez, Henricus, schoenmaker, en Wullems, Maria, kantwerkster. Bonneel, Edonardus, timmerman, en Declercq, Eugenia, kantwerkster. Flamand, Juliris, 25 jaren, bediende van den ijzerweg, ongehuwd, Rijsselstraat. Rahau, Eugenius. 03 jaren, dag- looner, echtgenoot van Regina Mahieu, Meenenstraat. Moreeuw, Juliana, 29 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Houtmarkt. Allaert, Paulina, 55 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Meenenstraat. Verhaeghe, Isabella, 72 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Verbiese, Petrus, 70 jaren, zonder beroep, weduwaar van Barbara Vanden- berghe, Boterstraat. Samyn, Amelia, 63 jaren, wasscheres, weduwe van Carolus Willemyn, Bollingslraat. Beague, Augustinus, 72 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Sophia Verguit, Rijselstraat. - Vantroeyen, Romania, 34 jaren, kantwerkster, ongehuwd, Recollellestraat. i - Mannelijk geslacht 5) kinderen beneden de 7 j.ren, Vtu„wjaiJ 5jS- 29 April 1874. DE KAlTIIOLUKE GENTEN. Hel gazettepi iesterlje dal, als voorstander van den Syllabus, zoo wel onze grondwettige vrijheden weet te verdoemen en als dwaalleeriiigen zoekt te doen aanzien vjndt ook dat zelfs de vrijheid van leven zou moeten ontnomen worden aan al die welke de kalholijken bestrijden. Volgens hem al wie stemt tegen de kalholijken is niet weerdig van te leveri met de katholijke centen. Dit is nog een nieuw kapittel gevoegd hij de parodie van het Evangelie van Christus die zegde wanneer iemand u een slag geeft op de rechtere kaak, hied hem de linkere aan. Maar wat verstaan de apostels der nieuwuitgevondene religie door katholijke centen? Zij verstaan daardoor de beurs van al de sukkelaars die zij kunnen doen stemmen voor hunnen winkel. Niet alleen zij willen meester maken van hunne stem, maar ook van hunne beurs, en, even alsof de kiezers die zij door dwang, door bedrog en door alle slach van bedreigingen doen stemmen tegen de liberale kandidaten, al rechtzioniglijk toebehoorden aan hunne denkwijze, en alsof hunne centen katholijke centen waren, zij betwisten aan de liberale nering en stieldoeners het recht van met die centen hunnen pot te koken, 't Is daarvoor dat zij hun al de zoogezegde katholijke pratieken aftrekken en al de katholijke proprietarissen opwek ken om hunne pachters te verbieden van aan de liberale win keliers en stieldoeners den penning te jonnen, op dat deze, bij gebrek aan bestaanmiddels, de keelzouden afgesneden worden. Wij kennen zelfsgekruinde nonkels en geprofeste tanten die aan hunneli?j®B*ssïcneven, als zijnde hunne toekomende erfgena men, verbieden van hunne.... katholijke centen naar de liberale neringhuizen te dragen. Wij vragen ter dezer gelegenheid waarom men in den schooierswinkel altijd zoo gereed staat om het offerandegeld het trouwgeld en het doopgeld der liberalen te ontvangen, en waarom men in de quète voor de katholijke universiteit de centen van een flauwen liberaal zoowel aanveerdt als die der kalholijken Het gazelteprieslertje, om het gedrag zijner mede-inkwi- siteurs te verrechlveerdigcn, zegt dat de liberalen op dezelfde wijze te werk gaan met de kalholijken, en meldt op eene overdrevene wijze het voorbeeld der IJperstraat-smisse en nog andere dergelijke grieven maar 't gene het mannetje vergeet er bij te voegen, 't is dat de liberalen deze electorale maatregelen aan zijne patroonen geleerd hebben, en dat de liberale proprietarissen op verre na de hatelijke dwangmid dels, sedert lang door de kalholijken gebruikt, niet willen na- vólgen. Deze hebben hiervoor te veel natuurlijke menscblie- vendheid en christelijke verdraagzaamheid (waarvan zij dikwijls de victime zijn), en gebruiken zulke middels, die bij de klerikalen algemeen zijn, maar in zeldzame en uitzonderlijke gevallen waar de ondankbaarheid hunner pachters, recht streeks opgestookt door bel klerikaal gespuis, te wraakroepen de is. De klerikale leugenaar, vvaa rscli ij nel ijk niet wetende waar mede zijne correspondentien vervullen, komt nogeens uit met eene kwaadtrouwige brabbeltaal over kiezingen die reeds vijf jaren geleden zijn, om te bewijzen dat de vooruitgang der liberalen gaat gelijk de koordedraaiers. Wij zeggen hem voor de laatste maal dat op de kiezerslijs ten van 1809 een dertigtal vulsche kiezers (waarvan slechts drij of vier hunne rechten hebben kunnen doen gelden) door M. Van Merris zijn uilgeschrabt geweest, dat, niettegenstaande deze uitschrabbing, gansch dit getal klerikale kiezers de délicatesse gehad hebben van deel te nemen aan de daarop volgende kiezing van October 1809 die nog volgens de oude lijst gedaan werd, en dat, zonder die délicate deelneming van die sedert lang ongerechtigde kiezers, de liberalen zouden gezegepraald hebben. Wat aangaat de achterlalingen welke de abbétjes in de moeielijke opmaking der nieuwe lijst van 1870, tijdens de cijns vermindering, zouden bestatigd hebben, wij zullen ons de moeite niet geven van hunne overdrevene aanhalingen te onderzoeken of te wederleggen, dit is te lang geleden, lederen weet dal aan de kiezers van 10 francs, die hier de lijst verdobbeld hebben, of aan hunne geestelijke advokalen een delcd toegestaan was om bewijs te doen van hunne rechten en dat zij al, na dit bewijs, op de lijst zijn aanveerd geweest. Dus, indien zij op de definitieve lijst zijn aanveerd geweest, zij zijn niet achtergelaten geweest. Men spreekt van eene plechtige schieting dië welhaast moet plaats hebben bij de maatschappij van S' Sebastiaan, en gege ven door den heer Gouverneur Vrambout, eerv.oorzitler van het genootschap. Er bestaan nog in deze sociëteit kleine en bijna onzichtbare katholijke overblijfsels. Wij zijn nieuws gierig te weten of deze katholijke mannekens de noodige toeslemming van hunne gekruinde opperburgers zullen beko men om in deze feest deel te nemen. Wij gelooven vaslelijk van neen, >vant onze opperburgers zijn al te voorzichtig, zij hebben gedurig eene wakende oog over hunne zuivere (ge lijk eene vischmande) jongelingen, ën weten maar al te wel boe gevaarlijk hel zoude wezen voor hen van gemeens Ie hebben met zulk eene bende liberalers, metst al kerkhaters, priestervervolgers en 7Wcirm.slle.zers die in de laatste Paascli-comedie geene absolutie bekomen hebben. Dus, on mogelijk voor onze heilige mannekens met zulke o'ngeloovige confraters in de minste betrekking te komen zonder zich bloot te stellen aan pijnlijke gevolgen voor hunne ziele zalig heid. Ten ware er eene bijzondere toestemming zonde gege ven worden door den bisschop van Leffinge om, in geval van zilvere prijsbelialing, dezelve op te offeren aan Zijne H. den Paus van Roomen, die in zijn gevang van alles beroofd is, ten zij van verscheide katholijke kleine milioeutjes. Weest gerust, katholijke kereltjes, in geval van weigering gij zult welhaast, in vergoeding van deze derving, met uwe pijlen en boog in de aanstaande bedevaart mogen de stad doorwandelen met uwe onnoozele medegezellen der omlig gende gemeenten, en aldaar de schoonste der schietingen bijwoonen. W ij vernemen dat er in den loop der toekomende week een afgrijselijken grooten bedevaart zal plaats hebben tot Brugge, ter gelegenheid der plechtigheid van het H. Bloed en ter intentie van Zijne H. den Paus van Roomen en den graaf Chambord (Henri V) tot bekomen der gratie van den Hemel om deze twee vreemde vogels op hunnen troon te stellen. Men spreekt ook van de tegenwoordigheid van omtrent de 20,000 onnoozele franschen dat de pruissisehen niet hebben willen doodschieten omdat zij het kruid niet woerd waren, en ook om er uit te kunnen kweeken voor de nieuwe genera tie der ultramontanen. Het schijnt zelfs dat er in deze Heilige vergadering zal besloten worden door onze gekruinde opper burgers of ons land niet moet annexeerd worden aan het heilig Frankrijk bij middel van eenen déjeuner, ten einde den Paus te Mechelen te plaatsen. Men leest in de Nouvelliste dat de kashouder van bet ka- pilei van Saint Pierre te Roomen de vlucht genomen heeft met eene som van hondderd vijf en taclienlig duizend die aan zijne lange en kromme vingers is blijven hangen. Men moet bekennen met het Nieuwsblad dat men, om goede ka- tholijk te zijn, moet lang en krom gevingerd zijn. Men heeft deze dagen veel gesproken in onze stad van tee- kens van vergiftiging bij twee dienstmeiden die brood, "iel blauwen aluin bereid, zouden geëten hebben, en over2jaren is een dergelijk feit nog voorgevallen bij twee of drij dochters

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2