POPELIEREN ROOIEN, MENAGTE GOEDEREN, LANDBüüWALAM, 70 KÖOPM ZWARE 6 Melkkoeien, 2 Vaarzen, 2 Kalvers, Vertas, enz.. Briefwisseling der Toekomst. Vcrschillige tijdingen. WOENSDAG MEI 1874 ■w wm sw m m mz PEERS, Op Vrijdag 8» Mei 1874, TE POELCAPELLE MENG E li I N GEÏÏ. 2 UREN NAMIDDAG, staende langst het MINNEPLEIN te Yperen tusschen het Slachthuis en het nieuw Gevangen huis. De vergadering aen koop Een. Door het ambt van den Notaris TFTECA, te Yperen, Elverdingslraet. OPENBARE VERKOOPING om 9 ure voormiddag, ter hofstede waar srPieler Goemaere is overleden: Door "t ambt van den Notaris DE TAVERNIER, te Langemarck, met tusschenkomst van Meesier ELLEBOUDT, N.olaris te idem. in de Hondslraat. Wij welen dat liet reglement der slad op de fabricatie, het gewicht en den verkoop van hel brood zeer gebrekkig is, dewijl den ijver van onzen Commissaris, ter ge legenheid van eene conlraventie over een zeker getal jaren bij het tribunaal van IJperen onmachtig gebleven is,; maar,er is te bemerken dat het bovengemeld brood voortkwam van eene katholijke bakkerij die onlangs zoo zwart en zoo slecht brood aan den armen geleverd heeft dat de honden het niet wilden eten. Men stelt zoo veel commiesen in het werk om dagen nacht de fabricatie van het bier bij de brouwers te gaan controlee ren ten voordeele van de openbare schatkist, wij vragen of er geen middel zoude zijn om bevoegde mannen aan te stellen tot de bewaking van de fabricatie van het brood ten voordeele der openbare gezondheid Eene wet in dien zin zou van een gemakkelijken uitvoer zijn. -s - AYELGHËM, 28 April 1874. Wie dan heeft meer verstand en kennissen, óf de heeren der Bestendige Deputatie, óf een onnoozelen dompelaar die de subsiedie van T hospitaal beknibbelt? Deze vraag stellen is ze oplossen. Wogtans wil ik ze voor de ziende-blinde in gansch hare eenvoudigheid bloot leggen. Wie kan rechtzinnig beweeren dat 1500 fr. te veel is om 15, 16 of meer kranke menschen twaalf maanden te onder houden? Is het wel mogelijk met die geringe som zooveel personen, gedurende dien tijd, te voeden, te kleeden, te wasschen enz.? Geen mensch met gezond verstand kun deze vraag ontkennend beantwoorden. Iedereen moet zeggen die som is ontoereikend. Menschen die hunne gezondheid en lichaams krachten en dit is het geval voor een (/root deel der armen dikwijls voor anderen uitgeput hebben verdie nen, in den winter des levens, meer dan verachting, wanhoop en ellende. Zij verdienen medelijden, troost ja, zoo mogelijk, eene betiekkelijke weelde. Alle man is van deze waarheid overtuigd. Eén dompelaar alléén vindt dat 1500 frank te veel is om 15 a 17 menschen een jaar te onderhouden. Een deel dezer subsidie zou moeten verkwist worden. Indien het dwaashoofd die dat schrijft gelooft hetgeen hij vertelt, waar om dan niet nog ééns gereclameerd?Omdat hij weet dat zijne reclamatiete Brugge, in de scheurmand zou vliegen gelijk zoovele andere. Liever heeft hij onnoozelaars te verblinddoe ken en te doen verstaan dat de liberalen dieven zijn, dat zij, tot het hospitaal zelf, durven bestelen. O! Lafaards!! De heeren bestuurders dezes geslichts moeten, ontwijfelbaar, schriftelijke rekening hunner werkingen aan het Gemeente Bestuur en dit aan de Bestendige Deputatie afleveren. Zoo zij Stelen moeten zij als dieven vervolgd worden en, volgens mij, verdient niemand grootere straf en schandmerk dat bedriegers van arui en diseh. Maar neen hunne rekeningen, meen ik, zijn juist en klaar en nog nooit hebben zij hunnen inktpot omvergeworpen om ze te bekladden en onleesbaar te maken op 't oogenblik dat ze onderzocht moesten worden. Ontvangsten en uitgaven zijn nauwkeurig aangeleekend en deze laatste door kwijtanciën bekrachtigd en hunne verwezentlijkheid aldus bewezen. Want rekening geven aan Gemeente Bestuur en dit aan Bestendige Deputatie is eene ernstigere of sérieus'ere zaak dan rekening geven aan bijzondere maatschappijen. Hoewel ik noch Jurisconsulte, noch advokaatje ben en in het doolhof der Administratieve Reglementen overal den weg niet ken meen ik nogtanS te mogen zeggen dal ons Ge meente-Bestuur wel gèriérettx is mits het den kalliolijken Commissaris jaarlijks een cadeautje doet van 600 frank. De wet, arrèté of reglement over het daarslellen der commissa riaten ken ik juist niet te heel wel. Maar ik weet dat het een gebruik is Commissarissen te plaatsen, slechts in de gemeenten van boven 5 of 6000 inwoners. Harelbeke, S( Genois, enz., volkrijker dan Avelghem hehhen geen Commissaris. Ook is hel te veronderstellen dat dit hier afgeschaft zal worden zóó- dra de heer Titularis opgehouden zal hebben hetzelve waar te nemen. Daarom noem ik die 600 frank een cadeautje. Binnen acht dagen uitleg over de afschaffing der 300 frank welke, volgens u, de papen ontstolen zijn'. Bij de statie, na de generale smulpartij Ju ju ju Wijndrinkers Ju ju ju Chevreuil-eters Ju ju ju Dit is de roep die in de lucht weérgalmt. Elkeen loopt buiten zien. Er urriveeren in 't zweet eene halve dozijngeene trompetters maarzwarte nieuwe hemeldierljes Over 30 of 40 jaar toen de geestelijkheid voorbij ging, de menschen vielen op de knieën en vroegen den zegen. Nu, roept men hun achterna Ju WijndrinkersChevreuil-eters!! Buikvulders Aan wien de schuld Réponse s'il vous plait ïln scribe. BOÊSOGHE. ci De cauaillie van Boesinghe vraagt de ontbinding zegt i' de correspondent van 't Nieuwsblad van eene gilde die sedert zjo langen tijd bestaat. Het lid der sociëteit die dit voorstel gedaan heeft was zekerlijk,volgens het reglement, in zijn volle recht, en de schimpwoorden waarmede hij dien be lastert zullen hem de genegenheid van zijne vrienden niet doen verliezen en indien hij eenige fricoijes nog aan te be steden had in het Hótel van zijne nonnekens, in plaats van hem te schandvlekken, zou hij misschien ook nog zijn vriend zijn Wil ons, lief Engeltje, zeggen waarom gij nu die maat schappij wilt houden staan, gij die voortijds met de leden derzelve op zoo eene schandeleuze manier gehandeld hebt op uwen stoel der waarheid. Verders de spotternijen zullen aan den pennelekker, gelijk of gij ook zegt, de achting en de genegenheid van zijne voor dezen confraters niet doen verliezen, eenieder weet dat het door zijne deftigheid, door zijne oppassendheid en door zijne bekwaamheid is dat deze gilde zoodanig gebloeid heeft voor aleer gij hier den twist en den tweedracht hebt komen zaaien. Ah! Tarluffe! Gij zegepraalt op ons Boesinghe en nu moogt gij visschen in troebel water Sedert uw geestelijk Bestier, de verwaandheid is inderdaad uit ons dorp geroeid en door de goede zeden vervangen het is zoo dat vele landen, onvruchtbaar sederd lange jaren, door zekere aanroeping en medewerking van den heiligen geest, zich plotselings met schoone rijpe vruchten hebben bekleed gezien! Het is onverstaanbaar, het is een mirakel Maar komt het Paddekruid ook niet voort zonder dat men den oor sprong er van kenne Maar laat ons eens zien hoeverre naamlooze beschuldigin gen strekken kunnen en welke hare gevolgen zijn Eene deugdzame dochter, getroffen in hare eer, door las terlijke schimpschriften, komende, gij weet vanwaar, corres pondent, wierd verplicht ons dorp te verlaten maar het ver giftig straal bleef in haar hert geprint en leidde haar langzaam naar het graf. Edelmoedige wraak, genomen op eene jonge meid zonder bescherming Ja, het is waarlijk te verwonderen dat, niet tegenstaande al die beschimpingen, al die valsche betichtigingen, onze landslieden nog den eerbied der zedeleer, den eerbied der christelijke en wereldlijke wetten blijven behouden: Ah! cor respondent van 't Nieuwsblad, mocht gij welhaast alhier uwe schilderij oprollen; ja, mocht de vurige prelaat die u, in zijne heilige gramschap, op ons dorp geworpen heeft om er den fakkel der tweedracht te brengen, u een schoon avance- ment geven, eene schoone dekenij doen bekleeden, alsdan zou een vreugdegeroep nil hel hert der ware Boesingheuaars klinken om u den vaarwel te wenschen In die hoop, Pastor bonus, pax tecum. Amen. De Boesingsche correspondent van 'f Nieuwsblad is razende geworden wij beleven nochtans de kwa hondsdagen nog niet Toen hij zijn laatste artikeltje op het papier uitkraamde, had hij waarschijnlijk een glazeken te veel genut; het schijnt dat zulks nog al zijne gëwoönle is. In tusschentijd dat hij nucliteren en ïnenschelijk worde, geven wij hem voor raad van met de behoeftige menschen den spot niet meer te hou den deze zijn al genoeg te beklagen, sedert dal men hunne aalmoezen afloopt. En gebeurt het hem van aan eene zieke vrouw eene flessche wijn te geven, hij eisebt in tegendeel eene voorhamrne van haar zwijnken weèr 't Is geene kunst of zijt gij zoo vet. m Wanneer men, uil polilieken haat, zijnen medemensch uit scheldt als slechte betaler, men stelt zich bloot rechterlijk vervolgd te worden. Deze lieer die zich te Boesinghe daaraan plichtig heeft gemaakt, kan zich voor verwittigd houden, daar de beledigde bij onzé redaklie gekomen was om hel in de Toekomst te plaatsen. Eene briefwisseling uit Moorslede ons toegezonden kan, hij plaatsgebrek, maar binnen acht dagen overgenomen worden. Mr X.., van Gerit, kerkmeester en hoofdlid van S' Vincen- tius a Paulo, had bij Deynze eene stokerij opgericht, en welhaast de stoker gaf een grooten afslag op zijnen genever die gefabrikeerd werd onder de bescherming van O. L. Vrouw. Een kolossaal standbeeld der li. Maagd verdook inderdaad den ingang van een compartiment waar onze kerkmeester eenige verholene kuipen geplaatst'had. Maar het bedrog, dat sedert lang duurde, kwam eindelijk ter kennis der bedienden van het Accijs en proces-verbaal werd opgemaakt ten laste van den smokkelaar. Er rfioest eene boel uitspruiten van boven de f»». maar door de protectie van de sociëteit van Vincenlius en van M. den pastor, ons katholijk gouvernement heeft de zaak ver effend nuts de betaling vun eene som van drij honderd fr. Eene jonge dochter met hare moeder ging bij M. D. photograaf onzer stad, om haar portret te laten maken. Mijnheer, wilt gij mijn portret maken? Met plezier, Mejuffer. Zou'k het niet kunnen rechtuit meê hén Dat kan niet zijn morgen of overmorgen, 'k en zegge niet. Pértank,' M.» mijne dochter zou het moeten vandage weg zenden, T is den feesdag van haren nopper (vrijer), die te Antwerpen ligt. Het spijt mij, Madame. Hebt gij daar niet een portret van een meisken Het doel. Zie hier is T portret van Mej. M. Tiens Moeder da 'k dat opzonde, Louis is te verre van hier om te weten dat het ikke niet is. Wel gepeisd dochter. M. hoeveel van dit portret? Maar, Madame.... Verkoopt het mij maar. Louis ware veel te kwaad dat hij haar portret morgen niet moest ontvangen want wij hadden het hem beloofd voor zijnen feestdag, niet waar Adèle 't Is lijk of ge zegt, moeder. En men zond het portret van Adèle naar den nopper te Antwerpen. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD 2 Met. 25 April. DER GRANEN ENZ. verkocht te kwantiteit. 1 middenpr- p. 100 kilo- verkocht te k wan li lel t. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe Rogge Haver Erweten Boontjes Aardappelen Boter 31,200 5,100 1,200 0,400 1,800 7,000 57-50 27-50 29-50 28-00 29-00 7-50 270-00 18,200 7,500 400 900 6,000 7,000 58-00 27-50 50-50 28-50 28-50 7-50 295-00 VesBÏ'UBC. Tarwe (nieuw) Rogge Sucrioen Haver Bopnen Ei weten S.ei6veaa Tarwe fr. 57 Rogge Voederhaver Boekweit Haver koi'tröjk Tarwe fr. 29 Roode tarwe Rogge Haver Per 145 liters. 29 April. 36- tot 42- 50- 18- 26- 29-30 20- 50- 22 April. 56- lot 44- 28- 51-50 24- 25-50 18- 20- 26- (3.1- 50-50 Per 100 kilo. 27 April, a Aardapp. fr. 8 50 a a Boter, de kilo 5 a a Èiers, de 26 1 80 a a Koolzaadolie 69 a ,i Lijnzaadolie 69 a Per hectoliter. 27 April, a 31 34 Aard. 100 k. 7 a a Boter p. i /2 k. 1 54 a a Eieren per 25 1 63 a a Peerdb. p. h. a 7 1 59 2 VAN; l GEMEENTE LAKGEMARCK. BSJ3 DE IPEAA'ffS,

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3