Stads Nieuws. POPEïtINGHE, Briefwisseling der Toekomst. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. mm m, ^.A Zoo dan, volgens de redeneering der clericale nieuwsbla den, zou een Belg die in Belgie elders woont dan waar hij geboren is, een vreemdeling zijn Maar, Mijnheeren opstellers, gij had zeker eenen lepel te veel binnen toen gij zulke ongehoorde dommigheden op bet papier zettet Neemt zulke vreemdelingen weg,uit de eerste stad de beste, en er zal u geen derde overblijven Indien men uw stelsel moest volgen, wat doelMonseigneur I'aict te Brugge, hij is van Leffinge? Wat doen al onze zielen herders hier in stad, er is geen één IJperling bij en de eer- weerde heer Boone moest deken gaan zijn naar Vlamertinghc Wat zijn toen de broederkens hier komen doen? wij had den hier genoegzaam scholen en onderwijzers Waarom stelde men M. Ruzette in de plaats van een onzer achtbaarste ambtenaren Waarom is een vreemdeling (volgens de calotins) hier in de plaats geschamoteerd van onzen Burgmeester-Representant Allo toe, zegt dat gij eene ezelarij, een gaaientrek uitge meten hebt; of moet dat sijsteem maar op uwe vijanden toe gepast worden Zoudt gij gelooven dat wij beginnen te begrijpen waarom uwe lezers verboden zijn, op straffe der helle, onze 'nieuws bladen te lezen: zij zouden algauw gewaar worden dat gij hun voor den aap houdt. -g IJperen, 6 Juni 1874. Avoiic. - Door koninklijk besluit van 25 Mei 1874, M. Gravet, advokaat, bijgevoegde rechter bij de rechtbank van 1" aanleg, zetelende te IJperen, is avoué benoemd bij de zelfde rechtbank, ïJaeren-Weg. - Wij kunnen onze stadsgenoolen niet genoeg aanmanen, zich op hunne hoede te houden tegen de exploitatie van zekere commissionnarissen die tabellen van de vertrekuren der convooien verkoopen. Buiten eene kleine verandering van 5 minuten op éènen trein tusschen Brugge en Blankenberghe, op T Mei, er is sedert I" Januari 1874 nog niets veranderd. Nogtans de ver- ledene week zijn er tabellen hier in onze stad verkocht onder het datum 1" Juni 1874. Vele menschen hebben zich gehaast eene te koopen, doch stonden niet weinig te kijken toen zij geen het mmste verschil bemerkten met hunne oude tabellen 1 Deze manier van handelen is zeer laakbaar en mag als be driegerij bestempeld worden. Om eenigzins daartegen te wérken, verzoeken wij onze lezers zich niet meer te laten vast hebben en geene nieuwe tabellen te koopen dan wanneer zij daarover ingelicht zijn door de Toekomst. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschutter. Üitsiag der schieting van 25 Mei. Hoogst getal punten 1. Vergracht, Louis. 2. Dumon, Auguste. Schoonste wil: I. Deweerdt, Charles. 2. Catdinael, Léon. Schieting van 1" Juni. Hoogst getal punten I. Vergracht, Louis. 2. Deweerdt, Charles. Schoonste wit: 1. Desagher, L. 2. Leclercq, T. Van «lesi t9n Mei t&i dca ön Jtsjaai B874. GEBOORTEN Batalie, Gustavus, bakker, en Molein, Silvia, dienstmeid. Ceulenaere, Joannes, timmerman, en Laudtsheere, Catha- nna, dienstmeid. Lagache, Cecilia,75 j., vroedvrouw,ongeh., Kleine Markt. Sambaere, Franciscus, 78 j., zonder beroep, weduwaar van Regina Debal, Dixmudestraat. Naeghels, Maria, 49 j., dienstmeid, ongeh., Vleeschhouwerstraat. Fiers, Ludovi- cus, 45 j., kleermaker, echtgenoot van Antoma Tonnelier, Lange ThoUroutstraat. Permentier, Jülius, 15 j., Lange Thouroutstraat. Sinave, Petrus, 61 j., landbouwer, echt genoot van Catharina Bartier, S1 Jacobs-uevens-lpre. Mannelijk geslacht 6) Q kindereu heneden de jaren. Vrcuwe|ijk jdem. 2)8" Degenen die de Dixmudestraat door trekken, moeten eenen oogslag werpen op de vitrienen van den BON-MARCHÉ aldaar zijn tentoongesteld buitengewone artikels in zijde, merinos, laken er. woile aan den prijs van 2-75 opperwaar!. 5 Juni 1874. TOOK. FATS EA KERK. Dit was het opschrift dat men las op al de draagplankjrs der verschillige parochiën die hier Maandag laatst deel geno men hebben aan de bedevaart. Bij het zien van dit opschrift, van het volk welk het achter zich sleepte en van den aulaar die in 't midden der Groole- Markt, als een oproepsteeken en een verzamelingspunt, opge slagen was, men zou gemeend hebben dat de paus, de kerk en de religie stonden vernield te worden en dat een leger kruisvaarders de stad binnengetrokken was om dezelve te verdedigen en te redden. En, och Heere noch de paus, noch de kerk, noch de religie zijn in gevaar 't Geen in gevaar is, 't is enkelijk het wereld lijk gezag van den opvolger van Petrus, welk gezag geene goddelijke, maar eene mensohelijke instelling is die geen gemeens heeft met de kerk van Christus. Al wat buiten de kerk is kan haar niet hinderen, want Christus zegt dat zelfs de machten der hel tegen haar geen vermogen zullen hebben. Inderdaad de kerk staat zoo vast op hare rots en het tijdelijk gezag van den paiis is zoo weinig noodig tot hare ondersteuning dat zij niet alleen is blijven recht staan vóór dat de pauzen koningen waren, maar zelfs vóór dat deze op eene uitsluitelijke wijze met het (feestelijk oppergezag der kerk bekleed waren. Men weel immers dat de bisschop van Rome maar in de vierde eeuw achter Petrus voor de eerste maal, onder de uitsluitelijke benaming van Paus, bet zienlijk hoofd der kerk geworden is. Er is een tijd geweest dat de paus, die alsdan niet onfaalbaar was, over de kerkelijke zaken niet kon oordeelen in boogste vonnis, dat men tegen zijne beslissing in beroep mocht gaan bij het naastvoigende concilie en dat zijne beslissing maar kracht van wet bekwam door de goedkeuring der kerkverga dering. Zelfs gedurende de eerste vijf eeuwen van het kristen- dom de paus was niet onafhankelijk van het burgelijk gezag; zijne kiezing, gedaan door het volk en de geeste lijkheid, was onderhevig aan de goedkeuring der keizers en koningen, en menige geschillen tusschen den paus en de bisschoppen werden door deze laatste vereffend. Niettegen staande dit gebrek van vrijheid en onafhankelijkheid, de kerk heeft daarvoor op de rots van Petrus niet gewacheld. Wat meer is, gedurende bijna de eerste acht eeuwen had den de pauzen geen wereldlijk gezag. Pépin le Bref, koning van Frankrijk, ontroofde aan de Lombarden hunne bezittingen in Italië en gaf deze roeverijen in geschenk aan den paus Stephanus III. Slechts van dit oogenblik voort zijn de pauzen wereldsche koningen geworden en zij zijn het gebleven tot dat Victor Emmanuel deze rooverijen van Pépin aan zich zeiven toegeëigend heeft. Wij gelooven dan, gelijkerwijs de kerk, zonder volstrekte onafhankelijkheid en zonder wereldschen koning zich geduren de bijna acht eeuwen heeft kunnen in stand houden en geene andere scheuringen ondergaan heeft dan die welke hare eigene dienaars te weeg gebracht hebben, dat zij het tijdelijk gezag niet noodig heeft om zich te bevrijden tegen de machten der hel, en wij zien klaarlijk dat al het politiek geweld in het werk gesteld om door bedevaarten dit gezag weder te krijgen maar strekt tot wereldsche dominatie, 't geen gansch tegen strijdig is met de leering van Christus die zegtmijn rijk is van deze wereld niet. Over korten tijd al de ongelukken die aan de liberalen overkwamen, 't zij van ziekten, oogontsteking, legenkomsten in affairens, verlies van man, vrouw of kinderen, waren door onze gekruinde opperburgers aanzien als straffen van den Heer. Nu zijn wij nieuwsgierig om te weten welke beteekenis men zal geven aan de bijna ongelukkige blindheid van den eerweerden heer pastor van Lophem, gewezen onderpastor te S'Genois, die voorzeker zich aldaar geslachtofferd heeft om te voldoen aan het bevel van het bisdom. Wie weet of hij niet te naar van de vlammen geloopen heeft om alzoo zijne oogen verbrand te zijn. Dit kan in alle geval maar eene zalige beproeving zijn, want, dewijl alles gedaan is geweest lot meerdere eer en glorie van God, deze beminnelijke God zal ongetwyfeld zijne zoo ijverige kinderen niet straffen. Niet waar Nieuwsblad Antwoord. Wij hebben nog eene kleine vraag te doen op eene zaak welke wij Zondag geleden acht dagen door de Toekomst ver nomen hebben. Welke -beteekenis zullen onze gekruinde kwakzalvers geven aan hetgeen den eerweerden heer pastor van Woeslen op zijnen predikstoel uitgekraamd heeft tegen de zuster van voormelden pastor van Lophem, de weduwe van P. Ven hare dienstmeid Is het misschien ook voor haar eene beproeving om zoo veel te gemakkelijker in den Hemel te geraken Of is het voor M. den pastor een middel om haar huis aan een zeer geringén prijs te bekomen Dit huis is door dezen goeden herder reeds bestemd voor eene congregatie van jonge zusterkens van liefde,'t geen men naamt eene kweekerij pépinièrein vervanging der oude zusters der speldewerkschool door den herder reeds buiten dienst gesteld. Indien hel Nieuwsblad deze vraag niet kan beantwoorden, moeten wij gelooven dat het onderzoek van deze beteekenis zal overgelaten zijn aan de werkzaamheid van den Rechtbank van IJperen, op de klacht gedaan door den vader der dienstmeid, ten ware dat de pastor de weduwe en hare dienstmeid zou bewilligd hebben om de gevolgen dezer zaak in de bedevaart van Maandag laatst le komen verbidden. Maar, niettegenstaande de demarche» door den goeden herder reeds bij de getuigen gedaan, wij hopen dat het par ket deze zaak niet zal laten onderblijven. Zondag, 14 dezer maand, zai er nogeens eene feest zijn bij de Philharmonie, oud muziek der Sapeurs-Pompiers dezer stad. Dit muziekkorps zal au grand complet met zijne tam boers en clairons, en gevoegd bij de voormalige pompiers gelijk vóór de laatste kiezing, zich naar Rijssel begeven om deel le nemen aan het groot festival dat in die schoone stad van fransch Vlaanderen zal plaats hebben. Alles doet verhopen dat dit feestelijk uitstapje aan dit talrijk korps een aangenaam vermaak zal verschaffen en de gelegenheid zal geven om zich bij den vreemde voordeeliglijk te doen kennen. Wij vernemen dat er spraak is van eene matinee musicale die daags na het festival zou gegeven worden ten voordeele der slachtoffers van den oorlog door onze Philharmonie en de Kooi maatschappij van Rijsel. AYELGHEM, 5 Juni 1874. In een zaligmakend S' Pieterspapierke las ik eenige reken waarin ik het woord BERGER wel twintig maal aantrof vóórafgegaan van de edele Epithètas: achtbare of treffelijke. Vriend, sprak ik, tot dezen die mij dit kostbaar stuk papier overhandigd had, wie mag die achtbare en treffelijke Burger wezen wiens lof hier wordt uitgebazuind? Een man uit de volksklas die zich door vlijt, studie en aanhoudenden arbeid heeft weten le verheffen tot de hooge waardigheid van Minister. WonderbaarEn hij is tot dit hoogste punt van eer en glorie gekomen door eigen werk en eigenwaarde? Voorzeker. Zijn levensloop zou ik willen kennen. Moeilijk kan ik mij onledig houden, en door mijne natuur gedreven, zoek ik, sinds tijds, stof om een' viaamsch' Roman te schrijven. Voortreffelijk is uw inzicht! Vele roemvolle heldendaden, die anders, in den nacht der tijden zouden verdwijnen, vele grootsche voorbeelden en onweerstaanbare navolgingen, zult gij in dezen levenschets kunnen invlechten. Ik zal dus eene aaneenschakeling van burger- en vader- landsche deugden mogen in de wijde wereld zenden? Welk geluk! Het gedacht alléén iets nuttigs voor het menschdom, te kunnen voortbrengen, verrukt mij reeds Eenige nachten stille studie, een weinig ingeving van den H. Geest en het weinige génie dat in mijn brein steekt zullen mijn naam vereeuwigen Want 'k krijg wellicht een brevet van Moralist'k wordt gedecoreerd van een schoon Order voor een verdienstvol werk dat ik zijne Excellentien, onze Minister, wil opdragen Welk lachend vooruitzicht! Welke verrukkende toekomst! Weldra prijkt op mijne borst een schitterend eere-kruis! Overal bewondert, geprezen, gekoes terd Overal waar ik voorbijgaSalut militaire! en Présentez armes God van Hemel en aardedank zij U voor de onverdiende en onverwachte weldaden waarmede gij mij overlaadt! Berok kend zich een schrijver soms misnoegen en verdriet, soms ook verwerft hij zich troost en voldoening! IIONNl SOIT QUI MAL Y PENSEÜ Een Inktverlswister is afgunstig omdat de liberalen, na de stemming voor de burgerwacht vermaak en plaizier gemaakt hebben. Het zijn: ruststoorders, vloekers, zweerders, enz. 't Is nog al wel uitgedacht. Waren het ook liberalen die, tijdens het leggen van den eersten steen des Sirooptaps, heel de dorpplaats in rep en roer stelden, en 's avonds, gelijk woedende BEEllEN rondbrieschten huilende En bas les lihéraux 1 En bas les VAURIENS TÜEZ-LES!!! Wie was dat? Wie zou liefhebber zijn van in zulk gebuurte te moeten slapen Misschien was het, 't preusche dink Dat weldra eens openspringt? Wie kan meer vloeken, zweeren, blasphcmeeren, God en Zijne heiligen verwenscben dan den Katholijken Dikken L'Ecrn payé pT le 'J. de C. BOESOGHE. Indien de Commandeurs slimme trekken ruchtgebaar ge maakt worden, is het in zijn eigen belang, opdat hij van zijne verwaand- en trotschheid weêrkeere, en zoo dikwijls niet ver- gete dat zijn geestelijke staat hem zoetere plichten opIegU waarvan zijne beklaagde voorzate zich zoo wel wist te kwij ten Men heeft niet noodig den haat tegen u op te wekkenda gevoelens die de meerderheid der Boesinghnaars u toedraagt, zijn genoeg gekend neen, gelooft niet dat uw kleed u alle straffeloosheid verzekerd peist, in tegendeel, dat er u zoo veel le strengere rekening gevraagd worden mag, dat uwe verantwoordelijk heid grooter is.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1