Stads Nieuws. FOPER1AGME, Nieuwsblad om al de wetten die de jesniterij tegen gaan te zien hervormen, weinig kansen heeft tc lukken, daar M. Malou te slim is om de gemoede ren, van alwic nog niet teenemaal verbeest is, te kwetsen. Versclieide klachten zijn ons toegezonden wegens de onbetamelijke drukkingen die zekere kapellanen zich hebben toegelaten in het afhalen der paasch- briefjes. Het schijnt dat zij zonder daartoe genoo- digd te zijn, plotselinge zijn binnen getreden en op eene trolsche wijze het getuigschrift dat de inwoo- ners hunnen paschen hadden gehouden, hebben gevraagd, en wanneer men niet haastig genoeg was om aan hun verzoek te voldoen zij zich bedreigin gen hebben toegelaten Wij zijn nieuwsgierig te weten wanneer men van deze overjaarsche gewoonte, die strijdig is met de vrijheid van geweten door deGrondwel gewaar borgd, zal afzien. Het is slechts in dit Bisdom dat men zich zulke kwellingen toelaat, welke een overblijfsel zijn der inkwisitie. en die aan de jesui- terij de gelegenheid verschaft om de neeringdoende personen, die zich aan zuik een onderzoek niet willen onderwerpen, te vervolgen, hunne kalanten af te trekken en des mogelijks hun te ruïneeren Het is het Nieuwsblad ten vollen onmogelijk ééne week te laten voorbijgaan, zonder over de nieuwe meisjesschool te handelen. Nu eens valt het uit tegen het Stedelijk Bestuur: dan randt het de meesteressen aan soms ook durft het wel de ouders allerlei bedreigingen toesturen. Dat alles getuigt hoe spijtig, hoe woedend de katholijken zijn over den bloei der school, en hoe zij den verbazenden vooruitgang van het nieuw gesticht vreezen. In zijn nummer van Zondag laatst spreekt het IJperens vuilblad over het gul onthaal dat de leer lingen op het prachtig buitengoed van Mijnheer den Ridder de Sluers ontvangen hebben. Het blad schijnt nogeens spijtig en afgunstig te zijn over de eer die deze kinderen te beurt is gevallen, en over de vermaken die zij er gehad hebben. De handel wijze van M. de Steurs is zeer prijzenswaardig en zal door al de echte IJperlingen de grootste goed keuring ontvangen.Die heer mag verzekerd zijn dat hij aan de kinderen eencn aangenamen namiddag verschaft heeft. Indien het Bestuur en de meeste ressen over het gedrag en de vlijt der leerlingen te vreden zijn, twijfelen wij niet of Mr en Mev. de Stuers zullen, :t toekomende jaar, nog eens de leerlingen der meisjesschool in hun kasteel ontvan gen en clan aan de kinderen in plaats van beulerkoeken fricadellen aanbieden, tot herinnering van deze die men, zekeren dag, bij die arme, beklagenswaardige nonnen gevonden heeft IJperen, 27 Juni 1874. Dipbma. - Onze stadsgenoot Mr It. Cb. Vander- marhère komt zijn diploma van Hoefsmid en eene premie van honderd franken te ontvangen. Die gediplomeerde leerling heeft met vrel vrucht de leer gangen gevolgd der staats-veeartsenijschool te Gureghem. Dit is eene goede zaak voor onze stad daar die jongeling bij zijnen vader blijft werken, die Hoefsmid en rijtuigmaker is in de Rijselstraat n° 147, alhier, alwaar men voortaan zijne paar den op alle wijzen en in volle vertrouwen zal kunnen laten de ijzers opzetten. Halle. - Men is bezig met het plaatsen der stand beelden in de vensters van den noordgevel der Halle. Reeds zes staan op hunne voetstukken. Wij geven er hieronder de beschrijvingvan.Vier beeldhouwers hebben door de stad gelast geweest tot het maken dezelve. De eerste zes zijn van M. Ptivenbrouck. 1. Jan de Medonc, lid van den stadsraad, behoorde tot het gild der lakenvolders f hij was een der weldoeners van 0. L. V, Gasthuis, op onze Groote-Markt. 2. Margareta de Medonc, weduwe van Lambreeht Voet. Zij richtte hare woon in tot hospitaal voor den arme van stad en den vreemde, in 122(5. Dit huis, onder de bescherming van Ste Catharina, noemde meu hospitaal van Dame Margareta, en was gelegen in de Rijselstraat, waar de gebouwen en brouwe rij van M. Th. Vanheilwegen nu staan. In 1(508 werd dit hospitaal betrokken door de capucijnen, die er blijven wonen zijn,tot hunne afschaffing in 1796. 3. Salomon Belle, schepene van IJperen in 1260. 4. Zijne vrouw, Christine de Guines, weduwe, in 1270 stichtte zij in stad het hospice S' Nicolaas, gezegd het Belle- Gasthuis, alwaar zij haren intrek nam en er begraven werd in 1297. 5. Pieter Broederlam. 6. Beatrice zijne vrouw. Zij stichtten in 1279 het Sl Jans-hospitaal, thans het Godeüeve gesticht. Zij plaatsten er zes opgeprofeste religieuzen, gelast om elk vreemde pelgrim, gedurende drij dagen te verzorgen en te onderhouden. Vlaaiiiscïie Stcs». - Onze moedige maatschappij is volop bezig met te repeteeren ten einde zich weerdig uit den slag te trekken te Brussel alwaar zij op 26 Juli aanstaande gaat mededingen op den tooneelkundigen prijskamp des Wijngaards. RetïlngSie. - Volgens het schijnt zal da gemeente Reninghe veel bezoek van vreemden ontvangen. Zondag 28° dezer is er aldaar een festival, en er zijn 16 muziekmaatschap pijen die ingeschreven zijn. Vee! onzer stadsgenoten gaan er naartoe, als 't ware om hulde te brengen aan den inrichter van dit feest, Mr II. Merghelynck. Zie, hieronder, de namen der verscbillige muziekkorpsen De fanfaren van Adinkerke, Alveringhem, Eessen, Keyem, Langemarck, PasschendaeleVoormezeeleWulveringhem de harmoniën van Isenberghe, Leyseie, LooMerckein, OostvleterenRousbrugghe en de Sapeurs-Pompiers van IJperen. Op verzoek van eenige onzer lezers, zullen wij, indien wij niet weerhouden worden door den overvloed onzer eorrespon- dentien, een wekeljks overzicht geven van de merkweerdigste artikels van het wijsgeteerd Nieuwsblad. —sb-S a-r. Overvloed aan materie dwingt ons maar binnen acht dagen eene correspondentie uit Voormezeele over een aldaar onlangs verschenen poücie-reglement over te nemen. Wel is waar men zegthet vat geeft maar uit wat het in heeft, maar binst dien tijd lapt men geene olie, en azijn smaakt zuur Men kan braaf, heel braaf zijn, maar dat gaal eens te verre Die mannen vragen hier niet beter dan twist en haat tus- schen de ingezetenen le zaaien maar 't en zal niet lukken P. C. heeft hem ook getoond dat men altijd geen slaaf kan zijn en ais het beestje lang genoeg getergd wordt, dat het wel eens bijt. De fameuze staak ligt daar nu met haren buik orahooge te lachen in des pastprs aangezichtEn de kapelle die P. C. a!!è jare om hun plezier aan te doen en d charge de revanche vóór zijne deur op de markt, op zijne kosten plaatste,'schitterde dit jaar uit door hare bijzondere pracht. De kapel was om den géomêlre en Onze Lieve Vrouw stond alleen boven de deur de processie te bezien. Zij scheen heel treurig het muziek niet te aanschouwen, wiens welluidende toouen haar het moederlijk en minnend harte bewogen. De Gissens die achterna kwamen stonden haar niet te veel aan T waren er te veie bij met Jezuite religie. Daarna de maag dekens! de iieve engeikens, hoe zoet! hoe verruk wekkend! een zoete glimlach zweefde over de heilige maagdes zalige lippen, en weinig scheen zij aangedaan, maar eensklaps ais zij den beer zag aankomen met den Heilband in zijne handeu, verkromp haai gelaat tot eene vergramde grijns, hare cogen schroten stralen van gramschap en zoo mompelde zij rampzalige, overbiddelijke overheerscher, waarom ver geet gij de iessen van mijnen zoon mijn rijk is niet van deze aarde Overweldigeris het alzoo dat gij uwe kudde be zorgt Wat doet gij met uwe schapen? Hebzuchtige, hoe durft gij u de Opvolger van hem heeten, die zich vrijwillige armoede aandeed Rampzalige, hoe durft gij aldus dat beeld van H. liefde, verzoening en deugd in uwe handen houden! wijl haat en vervolging uwe eenige deugden zijn? Wat Snoek aangaat, die als een ware hond van het eene naar het ander liep, zij bezag hem alleenlijk niet, dat ging haar niet aan, Lucifer moet zich daarmede gelasten. Andere perso nen, die in de processie gingen, heeft zij met een vriendelijk oog aanzien, immers rechtveerdigheid is hare deugd! En als P. G. haar 's avonds vroeg als zij op hem niet vergramd was om dat hij niet gepint haclde, neen, P., zegde zij, ik ben met geen glorie gediend, een rechtzinnig hart is mij meer waard dan al die beloogingen van laffe menschen. Ten ander op mij zijt gij niet vergramd, noch op de religie, maar op mijtie dienstknechten, op deze die zich mijne vertegenwoor digers op aarde durven noemen, en gij hebt gelijk. Kloekte en moed, P., en gij zult gewroken worden, de Heinel is met het recht en diensvolgens met U P. was heel te vreden zulke schoone woorden te hebben gekregen en nu zegt hij recht voor de vuist zijn is eerlijk zijn doe wel en ziet niet om. X. IJperen, den 2b Juni 1874. M. de opsteller der Toekomst, Ik lees met genoegen in uw nummer van Zondag II. dat M. Myle-Vandeimèerscli lot ridder van den Christ,van Portu- gaal benoemd werd. Ik wensch hem voor deze onderscheiding hartelijk geluk en i geloof zulks te mogen doen zonder aarzelen namens een groot getal uwer lezers, Zonder te willen betwisten of onderzoeken wat voordeel, welke verbetering of uitbreiding M. Myle gedaan heeft aan de I nijverheid van het Land of van deze stad, veroorloof ik mij nogtans te zeggen dat men onlangs nog andere mannen heeft zien beloonen in dcTcntoonstellingvan Weenen diemeervoor- deel toegebracht hebben aan de nijverheid van Land en stad en bet hijgevolg ten minste zoowel verdienen dan den bovenge- noemden Nijveraar. (Ingezonden). 24 Juni 1874. BE OLIJKE BROEDERLIEFDE. Gelijk wij het gezeid hebben in onze laatste correspon dentie, de Philharmonie heeft Zondag laatst de inhulding gedaan der eereteekens behaald in de rijsselsche feesten. üe lauwerkroon en de medalien zijn aan het muziekkorps behandigd geweest aan de statie door eenp afveerdiging van eereleden in wier naam M. Vanden Boogaerde, in welspre kende woorden, de gelukwenschingon van gansch de maat schappij aan dit korps uitgedrukt heeft. Terzelfder tijd het klerikaal muziek deed ook eene sortie, en om de Tuiters en Maneblusschers le troosten over hunnen tegenspoed tot Rijssel, men had voor hen eene chineesche schijveschieting ingericht aan Quinien's wandeling. Hier heeft men eens te meer kunnen bewijzen wie de sijm- pathie van de bevolking bezit. Terwijl daar niet één nieuws gierige de Tuiters vergezelde, meer dan 200 eereleden, vergezeld van eene groote menigte, volgden dePhilharmonit tot de statie en van daar lot in de Potleslraat, en deze wijken werden geheel den namiddag doorwandeld tot groot profijt der neringdoeners. 's Avonds een lekker souper verzamelde de muziekanten en de oude pompiers in hel lokaal,en men doorbracht den avond ai zingen en lachen toen eensklaps eene bende zatlaps, sa mengesteld uit Tuiters en hunne aanhangers, met stokken gewapend en hebbende aan hun hoofd eenen mei buizen over laden leuvenschen student, de straten doorliepen en lot op de deur van het lokaal der Philhernionie kwamen slagen en tie ren, de onbeschoftsle scheldwoorden en gevaarlijke bedrei gingen uitbrakende tegen hare leden. Deze laatste, verontvveerdigd over zulk gedrag, wilden aan die sloebers eene welverdiende kastijding gevenmaar dt voorzitter, M. Van Merris, en de ondervoorzitter M. DhonlJ wakkerden hen aan zich te bedaren, zeggende dat men zulke lage daden moest verachten en, ten einde samenschokking» te beletten, zij deden de poort van het lokaal sluiten. De bende stokslagers liep in de herbergen op zoek naar de liberalen die zij beleedigden met alle slach van schimpwoor den; zij posteerden zich aan de hoeken der straten alwaar tij verscbillige onzer leden hebben mishandeld, en een policie- ambtenaar die trachtte hun reden te doen verstaan, werd dooi een dezer razende caloten inden grond geworpen. Deze woed: duurde tol dat de commissaris met de gendarmen toekwamen aan die schandalen een einde stelde. Men siddert als men denkt wat er had kunnen gebeurd indien de 150 mannen die in het lokaal der Philharmonit waren hadden moeten willen zich wreken over de handelwijs hunner aanrandershet is dank aan hunne matigheid en Bo venal aan het gezag welk de voorzitter, M. Van Merris,over hen heeft, dat waarschijnlijk groote ongelukken vermeden geweest zijn. Daar is nogtans hel gedrag Van die deugdzame en vreed zame klerikale jongelingen die men in al de prccessien eo bedevaarten ziet, daar is de vrucht van de leering ontvangen in de bisschoppelijke kollegien en de Leuvensche Universiteit; daar is ook het gevolg van de hevige sermoenen en de ophit singen van de gebruinde pootspelers die, zoo gezeid, omót religie te verdedigen, eene gansche stad in revolutie zouden helpen. Zij hebben den wind gezaaid, nu zullen zij het tem peest inoogsten. Verschiliige processen zijn gemaakt geweest tegen de bij zonderste aanleiders der bovengemelde troebels. Wij verhopen dat een ernstig onderzoek zal plaats hebben en dal de plicli- tigen niet zullen'ontsnappen aan de gewoonlijke strengheid) der rechtbank van IJperen, waar zij waarschijnlijk zullen moeten veraulwoordeu over hun gedrag. De klerikalen zullen, met hunne gevvonëlijke goede trouw, dezen keer niet kunnen zeggen dat het Van Merris' beniüï die deze schandalen begaan heeft, mits de policic-commissarii eu de gendarmen,die in hel lokaal dar Philharmonie geroepen geweest waren toen deze feilen plaats hadden, hebben kun nen vaststellen dat de muziekanten en de oude pompiers ziel

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2