STAD IJPEREN. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. ZONDAG, 19 JULI 1874. Nr 643. 13e Jaar. 4 Fr. 's jaars; Buiten stad, li-. 4-30. Annonce» 12 c. den regel; Recta men. 23c.; Het Nr 10 c. Het ministerie komt van eenen omzending brief te doe» geworden aan de gemeente- en armbestu ren omdat zij ter hulp zouden komen tot het placeeren der leening van 300 millioenen aan 3 p. waarvan niemand wilt. Na in Engeland veel vruchtelooze pogingen te hebben gedaan om de bankiers te bewilligen om eenige millioenen te nemen, men heeft de verscheide banken, waarop men eenigen invloed had, bedwongen een aandeel der bedoelde leening te aanveerden, welke reeds 4 a 3 p. °/o moeten verliezen, willen zij zich van dezelve ontmaken, en nog blijft er eene aanziene- lijke partie van de gezegde leening, die nog niet heeft kunnen verhandeld worden. Het is beklagelijk aldus financieele maatregelen te zien nemen, zonder alvorens zich verzekerd te hebben of men zal gelukken en hetgeene plaats heeft, bewijst dat onze Minister van Financien aan de hoogte zijner zending niet is, en dat al de kleri- cale nieuwsbladen in hun ongelijk zijn van denzelve te willen verheffen. Het is thans door de ondervinding bewezen dat M. Malou geen uitmuntenden financier is en aan de hoogte der knoezels van den schranderen heer Frère niet kan gerakentelkens dat dezen laatste het ministerie heeft verlaten, hij heeft merkelijke fondsen beschikbaar gelaten en dat zonder nieuwe belastingen te vragen, terwijl de eerstgenaamde deze voorraden niet alleenlijk heeft verkwist, maar nog oorzaak is geweest dat er nieuwe leeningen hebben moeten plaats hebben, en namelijk dien van 300 millioenen waarvan hierboven is gespro ken, en die het land belast met eene jaarlijksche rente van negen millioenen, gelijk aan 18 wagens zwaar geladen met vijf frank stukken. .Zoo een last zal ongetwijfeld nieuwe belastingen vorderen, en wij zeggen zonder aarzelen dat volks vertegenwoordigers die zulke leeningen stemmen zonder de gevolgen ervan te overwegen, het ver trouwen der kiezers niet waardig zijn, en dat deze slechts aan zich zelve zullen te wijten hebben, indien men hun met nieuwe lasten overlaadt. Maar wat baat van de waarheid te verspreiden wat helpt het van aan de eenvoudige landslieden den toestand der financien te doen kennen welk voordeel van hun te doen zien dat zij op eene schandelijke wijze bedrogen zijn door degenen in wie zij hun vertrouwen hebben gesteld De ver zwaring der militaire wetten en het verkwisten der Staats inkomsten kan den doek, die voor hunne oogen is, niet lichten de Bisschop heeft door den mond van deu Pastor hun doen gelooven dat den Godsdienst in gevaar is en dat zij op geen ander kandidaten mogen stemmen dan op degenen die hun aangewezen zijn en die ongelukkiglijk altijd de belangens der jesuiterij boven die van het land stellen. DE TOEKOMST. M IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 5-57. - (i-50 Naar Poperinghe. 9-07. - 8-43. - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20. EEN WENK AAN DE LIBERALEN. De kopstukken der liberale partij zijn niet alleenlijk deze die door hunnen maatschappelijken stand zich aan het hoofd der partij bevinden, maar de minderen, die door hunne onaf hankelijkheid, in eene stad of gemeente iet of wat te zeggen hebben, nog degenen die door hun vastberaden caracter moed genoeg hebben om zich openbaarlijk als liberaal te ver klaren. Allen dezen mogen, naar het voorbeeld van hunne tegen strevers, van den eersten dag des jaars tot den laatste geene rust nemen; ten minste wekelijks, moeten zij bijeen komen om zich te onderhouden over de handeling der catholijken, ten einde hun in alles tegen te werken en maatregels te nemen voor kiezingen en feesten. Buiten dit zij hebben nog de doen wijze hunner eigene mannen te regelen en te beredeneeren zij moeten stappen aanzetten om de nadeelige handelwijs eeni- ger liberale laatdunkende personen te doen ophouden. Dan, en hier is het groote punt,de liberalen zouden zorgen, altoos volgens het voorbeeld der clericalen, opdat zij maar hunne kalandieze jonnen aan de personen die,uit overtuiging en in gevaar van geruïneerd te zijn, zich durven bij de libe ralen aansluiten geen liberaal zou mogen werk of aankoo- pen bestellen aan overschilligen, twijfelachtigen en, nogmiu, aan dezen die zich bij de clericale partij vervoegd hebben. Alle liberale maatschappijen en administratien zouden eene billijke verdeeling van werkzaamheden of leveringen dienen te doen bij allen die voor de liberale partij stemmen. De liberale genootschappen van muziek, van schieting, van zang, enz., enz., zouden zich moeten in staat stellen om alle uituoodigingen, gedaan in het kies-arrondissement, te kun nen wederzijdsch beantwoorden, ten einde de vriendschappe lijke betrekkingen te onderhouden,zoonoodig om de liberale partij hare macht te blijven behouden; zoo niet de onver schilligheid windt veld en van daar de verdeeldheid, die altijd treurige gevolgen na zich sleept. Hoe gemakkelijk ware het niet wekelijks eene liberale esta- minet aan te wijzen alwaar een Comiteit zich zou vergaderen om den staat van zaken der partij té onderzoeken. ïïoe noodig is het niet voer de kopstukken van nu en dan, waar er zich eene liberale maatschappij beweegt, door hunne tegenwoordigheid de werkingen dezer burgers aan te moedi gen; die moeite is toch maar klein. Inderdaad wat baat het acht dagen vóór dé eene of andere kiezing de liberalen bijeen te roepen en hun aan te sporen oin voor de liberale candidatente stemmen, als men jaren te voren arme stiel- en neringdoeners totaal vergeten heeft? Waar wil men naartoe als men jaren lang liberale sociëteiten laat zwoe gen, zonder zich eens de moeite te getroosten zich bij hun te begeven Geldelijke ondersteuning is niet genoeg, men moet ze tnoraallijk aanmoedigen men moet zich onder het volk mengen om het te leeren kennen en er van bemind te worden Eu wanneer nu de kiezingen in eenen liberalen zin af- geloopen zijn,mag men van 's anderendaags dit niet vergeten hebben, men moet met een weinig goeden wil zich herinneren dal bij de liberale sociëteiten niet alleenlijk subsidien maar hunne eigene personen ter aanmoediging noodig zijn, en dat de liberale neringdoeners, die maar hunnen stand op de we reld hebben om er van te leven, onderstand in hunnen stiel of nering noodig hebben, of het maar ware uit vergoeding over de schade welke de zwarte deugenieleu hun toegebracht hebben omdat zij zich al den liberalen kant houden Een liberalen slieldoener die vergeten is door zijne eigene partij en schade toegebracht word, door de tegenpartij, kan zich nogtans niet door gebrek laten omkomen! Indien men dit uit het oog moest verliezen zou nu de eene uit noodzakelijkheid en d'andere uit spijt, al stillekens weg smelten en het bestaan der liberale partij zon eene utopie worden. Een ware liberaal. EENE STEERT-STER. De heldere luchten der verleden week hebben ons toegela ten, alle avonden in het noorden eene steertster te ontdekken, wier dage.'ijksche aangroeiing in helderheid door sommige met een waar genoegen, door anderen, met eene zichtbare vrees, werd waargenomen. In de oude tijden was, en nu nog is, het verschijnen eener steert-ster, voor onwetende en bijgeloovige menschen de voorbode der grootste onheilen of het voorleeken der ramp spoedigste gebeurtenissen. Pest oorlogziekten hongersnood ondergang dei- wereld, enz., enz. Volgens sterrekundige opmerkingen trekken er over de 200 steert-sterren per eeuw door ons zonnestelsel, dat is ge- middei meer dan 2 per jaar. Ongelukkiglijk, is het meestendeel te ver van ons verwijderd of te onbeduidend om met het bloote oog opgemerkt te worden Sommigen komen op regelmatige, berekende tijden terug. Anderen verdwijnen langst eenen weg die doet twijfelen of Zij ooit weder zullen verschijnen. Als zij rond de zon draaien, is hun steert altijd in tegen overgestelde richting met de zou, waaruit de sterrekundigera denken te kunnen afleiden, dat dezen steert van licbtzwaaiende stoffen is gevormd, die uit den kern der ster komen of die de kern achter zich sleept en die door de zon verlicht worden. Het gebeurt dat zoo eene komeet met eenen zoo in 't oog springenden, prachtigen staart door ons planetenstelsel irt-kt^ juist vóór eene merkwaardige gebeurtenis. Het is waarlijk spijtig dat er vóór den oorlog 1870-1871, tusschen Pruisen en Frankrijk geene zeer schitterende heeft te zien geweest. Die, welke alsdan zonder faut hadde moeten verschijnen, zal zich ergens te lang geamuseerd hebben en daardoor bij tijds op haren post niet geweest zijn. Kolhwijven, kwezels en straatscomeren toopen samen, tel kenmale er eene prachtige steertster verschijnt, om met bevangen hart en met jeremiaden kreten den laatsten dag dei- wereld te voorspellen. Gelukkig voor ons (en voor hen terzeivertijd) dal hunne angstkreten en schrikwekkende voor- zegging lot niets dienen en dat elke steertster zich weder aan olis oog onttrekt zonder ons op hare verslafgelegene reis en in hare vergetelheid mede te nemen. Eene verdelging van 'l aardrijk die volgens onmisbare voorspellingen den -15 Augusti 1664 moest plaats hebben stelde gansch Europa in onrust. Deskundigen verzekerden dat een zondvloed als ten tijde van Noë aanstaande was. Anderen beweerden uit goede bron te weten dat het geen water maar vuur zou regenen.'t Scheen er niet te beter om, en in de onzekerheid van water of vuur begonnen er velen beleudml le loopen. In 't kerkje eener buiten parochie verdrongen zich de angstigde dorpelingen. De goede pastor, geenen tijd hebbende om ze allen in tijd te biechten, vond geraadzaam van op deu predikstoel te verkondigen dat het vergaan der wereld veertig dagen was uitgesteld Den 18 Juli 1816 moest volgens velen de jongste dag-zijn, doch M. de Krudenaar verschoof hem tot 1819. BI. de Lie- bensfein stelde hem uit lot 1825. M. de Sallmard-Jlpntford verdaagde hem lot 1856 en eindelijk meer andere profeten rechten hem met al zulken slinnnen uitval,- lot deu 6 Januari 1840. Sedert zijn nog verscheidene zeer merkwaardige stëei-l- terrenUe zien geweest en velen zullen er nog ongetwijfeld (e zien zijn vooraleer de reeds zoo dikwijls voorspelde vuurregen zal komen. Die het beleeft, zal 't zien.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1