Stads Nieuws. POPERINGHE, BURGERSTAND GEBOORTEN vZSjt Huwelijken. Sterfgevallen. SCHOONE VEïlONTSGlilJEpÏGïNG. •t—r 11 mmmnmaÊÊatÊÊMÊÊÊmÊtm m e a IJpercn, 18 Juli 1874. Eiaai. - Men herinnert zich nog zeer goed hoe de katholijken zich moeite gegeven hebben, en hoe zij door alle soorten van goocheltoeren en onder andere met vergulde beloften erin gelukt zijn zich te Brugge in den Provincialen raad te plaatsen. Ehwel is het geloodijk, van al de beloften welke die herren zoo mildelijk gedaan lubben er is nog geen eenc ver wezenlijkt, en drij jaren zijn verloopcn, waarin al de werkin gen der proviale raadsleden uitgekomen zijn op het trachten wegcijferen van den heer Gouverneur Maar voor de belangen eener streek,niets Men weet nog, alsof het maar van gisteren ware, wat men al beloofd heeft aangaande onzen bassin; wanneer zij genoemd gingen zijn, den kom zou seffens voorzien geweest zijn van waterhetgeen er aan ontbrak aan de kaaien zou seffens voltooid zijn geweest, enfin, IJpercn cn zijne omstreken zou in eenige maanden in een Eldarado herschapen worden. En sedert dien niet een onzer raadsleden heeft ooit een woord ten voordeclc der stad of hare omstreken geuiten het is nog een heer vremd aan onze stad, die in de laatste zit ting op de bres gesprongen is om te reclameeren voor de vol tooiing onzer kaaien. Het aardigste van al is nog dat een lid der I.Tpersche depu tatie maar 24 uren later den mond geopend heeft om de reclamatie van het aan onze stad vreerad raadslid te ondersteu nen waarschijnelijk heeft hij eerst permissie en raad van het Bisdom moeten afwachten vóór hij spreken mocht Kiezers wanneer zult gij uwe oogen toch open doen en ge heel dien hutsepot aan de deur zetten? Vlaamsche Ster. - Iedereen heeft, bij de donker poort aangeplakt, de groote cn schoone affiche kunnen be wonderen welke koninklijk Maatschappij de Wijngaardvan Brussel uitgegeven heeft en die gewag maakt van den Tooneel- Prijskamp door haar uitgeschreven en dio-plaats grijpt op 49, 20, 26 en 27 dezer maand. Daarop kan men zien hoe aan zienlijk dit kunstfeest zal zijn en met welke kunstgenootschap pen onze tooneelmaatschappij de Vlaamsche Ster te kampen heeft. Eenc commissie van drie leden met vaandel en eere-tcekens moet Zondag 49 dezer aldaar tegenwoordig zijn. Wij twijfelen niet of het koninklijk geschenk, door Leopold den I, aan de Vlaamsche Ster gedaan, en die een allerschoonst stuk is, zal de bewondering van eenieder opwekken, niet alleen voor de kostelijkheid en de kunde waarmede het geborduurd is, maar ook voor de vierdubbele kroon medaiijen die van boven prijken en door het getal (meer dan 400) bewonderensweerdig zijn. De Vlaamsche Ster houdt eene nauwkeurige repetitie van het kampstuk en al de leden wedijveren om eens eene puik- vertooning te Brussel te geven en de oude faam der Vlaamsche Ster slaande te houden. Bolders. - Wij moeten eene feil herstellen, die in ons nummer van Zondag laatst geslopen is. In het mededeelen der programma van de Tuindagfeesten, zegden wij dat er in de herberg De Statie, buiten stad, een prijskamp voor Trabolspel plaats had, leestGaaibolspel. Muziek. - Vrijdagavond, om 8 4/2 ure, hebben de vereenigde muzieken der Pompiers en der iinie eene repe titie gehouden in onzen Publieken Hof. Het eerste deel van het Concert van Thuindag, bestierd door M. Simar heeft men overloopen het tweede deel, be stierd doorM. Olto, zal Dinsdag aanstaande ter zelfder plaats en uur geschieden. TTe Besaasi. - Ter gelegenheid der verjaring van de inrichting van het Belgisch Stamhuis door Leopold I, zal er een Te Demn gezongen worden in onze hoofdkerk, den Dins dag 24 Juli 4874, ten 4 4 ure 's morgens. fooneelnieawsi. - De Minister van Binnenland- sclie zaken, denkt te moeten herinneren aan dezen die de zaak aangaat, dat de gezelschappen en de maatschappijen die Tooncclstukken wiilen opvoeren welke geprimeerd zijn, zich moeten aangeven bij het Gemeente-Bestuur der plaats waar zij hunnen zetel hebben, en terzelfder tijde eene lijst afgeven met de namen van geheel hun pcrsooneel. Geenc subsidien zullen gegeven worden aan troepen of maatschappijen die zouden verwaarloosd hebben deze voor waarden te vervullen. Vau deai !®n tot aScis 17" JïuIïS874. Dechievre, Amandus, koster van Sr Petrus-kerk, en Ferrand, Octavia, strijkster. Vermeulen, Rosalia, 75 jaren, zonder beroep, weduwe van faroius Gruwcz, Houtmarkt. Wydoodt, 67 jaren, zonder beroep, weduwe van Franciscus Bonden, S' Pieters-plaats. Vnndenberghe, Amelia, 62 jaren, kantwerkster, ongeh., Bollingstfaat. Mannelijk geslacht 2) Kinderen beneden de 7 jaren. Vl.0uwel.jk'idem 2) 4" Tegenwoordig aan de vitrienen van den Bon Marchè in de Dixmudestraat, N° 53,"ziet men eene volledige tentoonstel ling van gemaakte Nieuwigheden, eerste keus, rechtstreeks van Parijs komende, zooals Dolmans, Mantelets, Pelerinen, Paletots en Marinièren, in zwarte fransche merinos, te beginnen met den prijs van fr. 5-30. Men vindt er insgelijks eene groote sorteeriiigWaterprooffs. 13 Juli 4874. Wanneer wij aan onze politieke priesters, die altijd met hunne leligie uitkomen om hunne vvereldsche driften te verzadigen, eene les geven, en wanneer wij hen met hunne eigene wapens verslaan, zij stellen zich als slachtoffers van onzen zoogezegden godsdiensthaat en zoeken altijd ver- schooningen uit om hun onchristelijk gedrag te verontschul digen of zelfs te verrechtveérdigen. Meermalen hebben wij bewezen en nog onlangs herhaald dat hunne religie niet anders is dan eene religie van broederhaat, trouwloosheid, wraak, laster, bedrog, vervolging, verslaving, verbeesling, omwenteling, machtrooving en dominatie. Men zal misschien meenen dat de gezalfde navolgers van Ghristus zich van deze waarheid zullen laten overtuigen, of dat zij, om zich on- plichtigte toonen, onze argumenten zullen zoeken te wederleg gen In het geheele niet. Geen andere verdediging, geen andere verschooning weten zij bij te brengen dan het verwijt van gij zijl zelve plichtig, 't geen zij beweren te bewijzen door eenvoudige bevestigingen, gewaande betichtingen, vrij willige leugens en belachelijke aanhalingen gevolgd van lasteringen en smaadwoorden voor een oordje 'l voer. 't Is alzoo, bij voorbeeld, datzij bij de liberalen voor omwenteling doen aanzien hunne moedige verdediging tegen het jok der pries tors heerschappij of inkwisitie voor trouwloosheid het wit maken van hetgene zwart is voor bedrog het versprei den van leugens op leugens;voor verslaving de onderwerping van omtrent 525 leden en eerleden der Philharmonie aan het hevel van een der kopstukken voor verbeesting het geven van beslotcne concerts en hals zonder de toestemming der opperburgers, enz. enz. Welke schoone verontschuldiging Indien wij zegden dat zij dieven zijn gelijk de Langrand's bende en vuilaards gelijk de kleine broedertjes, zij zouden, tot hunne verdediging, antwoorden: Gij zijt zelve dieven en vuilaards. Redeneert dan met zulk volk. De zwarte schrijvelaar van het Nieuwsblad, die de liberalen uitmaakt voor leugenaars,, zegt dat de 443 eerleden der Philharmonie meest al vreemdelingen zijn, waarschijn lijk om dat wij onder hun'getal den Staatsminister M. Alpli. Vandenpeercboom, den Senaten!' M. Baron Mazeman en nog eenige andere vreemdelingen tellen. Wij zullen het onfaalbaar mannetje niet contrarieercn. Integendeel wij zullen zijn zeg genschap bevestigen met te verklaren dat wij de verledene week nog de aanwinst gedaan hebben van een anderen vreemdeling, te weten, Mr J. Bara, ex-minister en volkverte genwoordiger. Daar de liberalen aan de treffelijke menschen niet vragen of zij te Poperinghe gewénnen en geboren zijn, deze heer is bi j acclamatie en met het gcesldriftigste handgeklap als eerlid aanveerd geweest. Onze gekruinde kwakzalvers zijn bitterlijk kwaad om dat wij hun de groote waarheid schrijven. Zij hebben al de gaven uitgenomen de goede: broederhaat, trouwloosheid, wraak, laster, bedrog, vervolging, verslaving, verbeesting, omwen teling, machtrooving, dominatie, en daarenboven nog afper sing op eenen grooten voet, enkel doel van hunne religie, afpersing op alle slach' van manieren. Als men zijn hoofd in de wereld steekt, geld; eerste communie, geld; vormsel,.geld; trouwen, geldsterven, nog veel meer geld, want het vagevuur zit er achter; Paaschpenning, S' Pieterspenning, de Chineesche kinderkens, de Universiteit van Leuven, de kerk van Dadizeele, altijd geld. Immers 't is een boel zonder ein de, en alwaar zij niet meester zijn met hun afgeperst geld, zij doen den oorlog voeren onder den duim, gelijk in Spangnic, cn zij doen vermoorden gelijk in Duitschland, om dat zij' al daar de opperheerschappij niet hebben en, hopen wij, nooit zullen krijgen, voor het geluk van al andere landen. Zij heb ben maar den Prins Dismafcli lichtelijk getroffen aan dé hand; maar dit zal voor hem een reden zijn deze hand nog veel hooger te heffen dan naar gewoonte om een einde te stellen aan hun schandelijk gedrag, 't Ware te wenschen dat wij welhaast ook een Biesmarck mochten bezitten om onze lang- gerokte, kortgebrockte en gekruinde kwakzalvers te kort vlerken. Wij hebben vernomen dat onder al de gilden der stad de maatschappij der blinde vinken alleen eene kleine subsidie bekomen heeft Ier gelegenheid der kermis. Het blijkt dan dat men, om iets van onze waardige'sladsmanncn te bekomen, moet steke blind zijn. 'I Is het geval van al de leden der maat schappijen, korten lijd voor de kermis, te doen verblinden. Loop, loop, kwandtrouwige pratelaar, met uwe Heilige Kerk cn uwe ellendige zagerij. Hebben wij onze lezers niet genoeg verveeld met zoo lang te willen diskuteercn over uwen politicken winkel, cn met te willen toonen 't geen iedereen weet en voor zijne eigen oogen ziet? Hebben wij, door de afschildering van uw gedrag, in vergelijking gesteld met de leering van uwen Meester, niet genoeg getoond wat uwe kerk is? 't Geen bewijst dat gij ons genoeg verstaan hebt cn dal gij niet weet waar blenden met d'cinds, 't is dat gij den zin der kwestie verlaat om u te klampen aan een woorden spel waarmede gij gebaart niet te weten wat wij hebben willen zeggen, ten einde de beschuldigingen die wij u toewerpen in den doodboek te laten. Diskutcert deze beschuldigingen en alsdan zullen wij met u nog verder redeneren. Iedereen vvcet, cn het Nieuwsblad heeft het bekend, dat onze politieke priesters ten allen tijde de liberale neringdoene/s belet hebben van te leven met de katholijke centen. Me wel, om dat er nu vele liberalen de katholijke neringdoeners be letten van strekken en linten te dragen met de liberale centen, het gazetteprieslertje stort bloedige tranen over de schade welke zijne vrienden hierdoor lijden, terwijl het de heilige vervolgingen waarvan de liberalen het voorwerp zijn, als welverdiend, met blijdschap toejuicht. Deze laatste, zegt het op een leutigen toon, verdienen 't geen zij gezocht hebben; de priesters doen hun geen kwaad, maar 't is bijzonderlijk hunne vuile gazette die hen doet haten cn verfoeien. Nota: De priesters verbieden overal waar zij kunnen de Toekomst te lezen, en 't cn is zijder niet, maar 't is de Toe komst zelve die, bij de menschen die dit blad niet mogen lezende liberalen hatelijk maaktIloe vindt je 't Wij moeten bekennen met het Nieuwsblad dat de zeggen schappen over het concert in het bisschoppelijk kollcgie niet het minste overdreven zijn; treffelijk gezelschap en talenten waren te samen gevoegd immers 't was een pot-pourri van het begin tot het einde. Men moet noglans in het bijzondere spreken van het uitstekend talent van den wel edelen geslren- gen heer B. ücgryse,zeer voordeeliglijk bekend sedert dat hij met zijn uitstekend talent in de scheur gespeeld heeft, 't Is wonderbaar in zulkcn korten tijd op zoo een moeilijk instru ment als de Battcuse, zooveel vooruitgang te doen; vele be faamde en hoogslammigc vreemde artiesten zonden dezelve aangenaamheden met verschaft hebben. Hij ontvange dan de rechtzinnige dankbetuiging van al die betalen in de stads- muziek voor al zijnen ijver en zijne goede medewerking aan den bloei van deze liefelijke sociëteit. De .1 ir Varié van M. Achille Devos, is genoeg om hem een goeden naam van instrumenlist te maken. Zoude het wei den zeiven Air Varié zijn die zijn vader zoo lang gespeeld heeft bij de Philharmonie In dit geval moeten er zoete toonen uitkomen, en wij mogen zeggen: zulke boom, zulke lakken. Proficiat, Achille, gij moogt verzekerd zijn, in vergelding, later uwen vader te vervangen in al zijne stads- en kcrkbedic- ningen. Dank zij aan de bestuur-commissie (dezelfde die tol Rijssel geweest is) over hare medewerking tot bekomen zulk eenen uitslag, en aan M. Maertcn over de zuivere en volmaakte klanken welke hij met zijn buitengewoon talent, uit de instru menten doet vloeien. Na zulk eenen bijval zijn wij verwonderd te vernemen dat de vrouw van schepen Achille en de vrouwen der twee doktors, hunne vergenoeging betoond hebben van, door een bijzonder geval, dit concert niet te moeten bij wonen. Zoude het wel zijn om dat zij geheel gevoelig zijn aan hunne ooren? 'l Is wel mogelijk. Het gazetlepricstertje vraagt ons zeer nnïevclijk dat wij zouden ophouden van te schrijven, ons beloovende datdegoê gazette ook zal zwijgen. Zouden zijne patroonen wel moC zijn van alzoo wekelijks hunne waarheden te hooren Wij zullen ophouden van schrijven, mannetje, zoohaast gij alle menschen in huri wezen zult latenzoohaast gij zult ophouden van onze burgerlijke instellingen te vervalschen met, door middel van de hel, onze grondwettige vrijheden te muilbanken; met een woord, zoohaast gij aan de onwetende kiezers hunne slavenbanden zult loslaten. Alsdan zullen wij zwijgen, en niet eerder. Een brief uit Brussel, in antwoord op een artikel des Nieuwsblads over den Broederhaatis ons toegezonden geweest. Door zijne allergroote lengde valt liet ons onmoge lijk denzelve over te nemen. Tc veel andere materie meer op politiek loopende beneemt de plaats in onze kolommen. De inhoud van den brief bedoelt te bewijzen dat het juist deze is die hel artikel schreef die eene achtbare familje van Poperinghe verdeeld heeft en twist en tweedracht aldaar ge zaaid heeft waar te vooren rust en vrede heerschten. In denzelfden brief vindt men nog dat er in Holland, in de jaren zestig, een jongeling was die gelast was de mare naar de familie te schrijven over de ziekte van eenen man en eene

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2