STAD IJPEDErV. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschiliige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Slads Nieuws. ZONDAG, 23 AUGUSTI 1874. N1' 048. 13° Jaar. 4 Fr. 's jaars; Duiten slac^ fr. 4-30. Annonce» 12 c. den regel; Reclame». 23e.; Hel N' 10 e. Er is een deel der klerikalen die het masker willen afleggen, zij zijn van gevoelen dal zij reeds sterk genoeg zijn om niet meer te moeien veinzen, en zich vrijmoedig te loonen gelijk zij in de middel eeuwen waren. Geene flauwigheden, geene toe- gevenheden meer ten aanzien van de liberalen, die ware verraders zijn geen geveinsde namen meer, gelijk die van conservateurs, onafhankelijken, enz., men moet zijne godsdienstige gevoelens niet meer beschermen onder de grondwettige grondstelsels dat men zich uitgeve voor hetgeen men is; dat men bekenne dat men vrijmoedig katholijk is. Geene van die tegenstrijdige uillegsels meer waar mede men de tegcnslrijdigste grondstelsels tracht overeen te brengen, te weten, de voorschriften van onze Grondwet met die van den Syllabusdat men bekenne dal zij tegenstrijdig zijn,'cn vrijmoediglijk verklare dat men, de toepassing van de ultramon- taansche voorschriften wil en dat de vrijheid van geweien, de vrijheid der drukpers en die van het onderwijs, afgrijselijke dwalingen zijn. en het in de plicht der klerikalen beslaat door alle middels te vernietigen. Dus al de vrijheden waarvan wij genieten en die ons door de Grondwet zijn gewaarborgd moeten vernietigd worden; de geestelijkheid moet op ons geweten heerschcn en, gelijk in de vijftiende eeuw, de bevoegdheid hebben van levende te doen verbranden degenen die haar niet onderdanig genoeg zijn geweest! Zij willen het vermogen heb ben om. zonder legcnzeg, de achtbaarsle leden der maatschappij te hoonen en te lasteren, en uilslui- telijk meester te blijven van het onderwijs, ten einde de bevolking te kunnen verbeesten om haar geheel en al onderden klauw te houden. Waar zijn de tijden wanneer de Bisschoppen ecne omwenteling bcvrochten onder den kreet van; u vrijheid voor al cn in alles? waren zij alsdan geen katholijken gelijk heden buiten twijfel ja, maar de kristene Godsdienst, die onveranderlijk is, is in handen der jesuiterij niet anders dan een werktuig om geld cn macht te bekomencn desnoods hetgeen heden wit is morgen zwart te maken En indien de kiezers, die men verblindt, na de bekentenissen door de vooruitgangers' gedaan, de oogen moesten openen, er zou geen één jesuilgezin- de meer genaamd worden. In het tegenovergestelde geval de vorderingen van het gevaarlijk orde steeds aangroeiende, de bevolkingen zullen cindelinge gevoelen waar men hen wil naartoe geleiden en het jok dat op hun weegt afschudden, dit is het- gecne beurtelings bijna in alle landen heeft plaats gehad, ongelukkiglijk, niet zonder dal men groole onheilen te beklagen had. De staat van het krankzinnighuis van IJperen heeft sedert jaren de bekommering opgewekt van al degenen die met hetzelve bekend zijn. De ver deeling der krankzinnigen, volgens de vereischten der geneeskunde, is onmogelijk de warm- en eet zalen zijn te bekrompen, de ruimte ontbreekt in alle deelen, en het bestuur der Godshuizen heeft eene bijdrage aangeboden van 40,000 en de stad van 3.000 franken, indien de Slaat en de provincie het te kort van 93.000 franken, beloop van het bestek, wilde vervullen, waaraan het Gouverne ment zich gewillig verplicht voor zooveel dat de provincie, die het grootste belang erin heeft, de helft van het tekort zou opdragen. Veel pogingen werden door het Ministerie bij de Bestendige Deputatie gedaan om haar te bewilligen de gestemde subsidie van 8,000 franken tot op 23,000 te doen brengen, maar te vergeefs doch de heer Surmont, ten einde aan het Ministerie en aan de IJperlingen te doen gclooven dat hij van goeden wil was. stelde voor van' de provinciale subsidie van 2,000 franken te verhoogen, maar, om zijn voorstel door den Provincialen Raad te doen verwerpen, zegde hij, dat op de beslaande bevolking van 140 er 100 krankzinnigen ten laste der stad waren, terwijl het aan den heer Surmont, zoowel als aan iemand, bekend is dat dit getal zelden de 20 overtreft, aldus handelende M. Sur mont heeft hem de eer willen geven van iets voor- deeligs voor te stellen in het belang der stad. al haar ten gronde nadeclig te zijn met te bevestigen dat de provincie het minste belang had in het be houden van het geslicht, terwijl het geheel anders is, daar slechts een zevenste aan de stad toebehoort, terwijl de ander zes zcvenslen, op weinig uilzonde ringen na, ten laste der buitengemeenten van het arrondlssemenl val 1 en Ook de Raad, onder voorwendsel dal het de stad was die het grootste belang in de zaak moest hebben, heeft, gelijk men er zich moest aan ver wachten, het voorstel verworpen. "~rr~~r~r7 rïTTTÏiu.".. in.-.II.» j fT.^iif.ï I m.Yimm.ti "1 mm j^r— '«.rf. DE TOEKOMST. 1U .4; IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Hazebrouck. f>-50. - 12-05. - 5-57. - fi-50 Naar Poperinghe. 0-07. - 8-4». - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselare. 7-50. - 12-25. - 0-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - 12-00. - 0-20. WAARVAN EEN JESEIET MACHTIG IS. AAN HE EISER ALEN. Sedert eenigen tijd, lezen wij in de dagbladen dat de katho lijken ijverig werken, niet alleenlijk, om hunne tegenwoordige kracht te blijven behouden, maar, zoo als het doel hunner laatste vergadering te Brussel het verraadt, om hun vermogen meer én meer uit te breiden. Wij twijfelen er niet aan of hunne kringen zullen, tot in de afgezonderste dorpen, vertak kingen hebben, zoodat het getal hunner aanhangers gedurig zal vermeerderen, llunne krachten, op cenezoo buitengewone wijze ingericht, zullen, den dag der stemming, ook een ver bazend uitwerksel te weeg brengen. Indien de liberalen die schikkingen hunner tegenstrevers goed nagaan, moeten zij overtuigd zijn dat het nog lang zal duren eer zij aan het bewind zullen komen. Roekeloos ware het zulks te durven hoopen vooral indien zij, zoo als heden, voortgaan zonder ooit aan den vooruitgang der liberale partij te deDken. Sedert de laatste stemming hoort men nergens Luxemburg uitgenomen melden dat de eene of andere liberale vergadering lecken van beslaan gegeven heeft. Men zou zeggen dat alles gewonnen isIJelaas Welk zinbedrog Aan welke teleurstelling moeten wij ons verwachten In vele onzer steden, zijn de liberalen niet eensgezind, en in de dorpen zijn de liberale kiezers aan hun eigen overgelaten, en nochtans niemand meer dan deze laatste moeten ondersteund en aan gemoedigd worden, want men weet aan welke tegenkomsten zij blootgesteld zijn de geestelijken deinzen voor niets achter uit om hunne liberale parochianen te vervolgen, hunne eer te krenken, hunnen handel te hinderen, en zelfs hunnen onder gang te bewerken In een vorig nummer heeft de Toekomst reeds de noodza kelijkheid doen kennen van de bijeenkomst der leden der Associatie; tot heden heeft die oproep nog gecncn weerklank gevonden. En nochtans, de liberale Associatie waggeltde katholijken spannen alle middelen in om ze nog meer en meer te ondermijnen cn ze welhaast met ijsselijk gekraak omver Ie werpen Zij vleien de misnoegde burgers met hunnen handel te bevoordeeligcn, trekken zij de kleine neringdoeners naar hunnen kantzij weten sommige liberalen bij hunne medeburgers hatelijk te maken kortom, zij werken met ecnen onverpoosden ijver en met de hoop van, 't toekomende jaar, eenige hunner mannen in de zalen van het stadshuis te doen zetelen. Daarom dan, liberalen, opgepast, en aan 't werk! Wachten wij tot eenige dagen voor de kiezing niet, onze sterkte te tellen laat ons vergaderingen houdenzoeken wij de middelen uit om de plannen onzer vijanden te verijdelen bevoordeeligen wij uitsluitelijk de liberale neeringdoenders, want 't is jammerlijk te zien dat er nog liberalen zijn die geheel anders te werk gaan en zoo onze vijanden voordeelig zijn. Indien wij zoo niet handelen, zullen wij nog meer de burgerij ontevreden stellen en alzoo zelve medewerken om onzen vai onvermijdelijk te maken IJperen, 22 Augusti 1874. Onderwijs. - Meteen groot genoegen, hebben wij vernomen dat M. Eugeen Leboucq, leerling in het Gemeente- Kollegic onzer stad, den eersten accessiet, (5e benoeming) met 75 punten op 100, bekomen heeft, in den algemeeneu Prijs kamp der eerste klas van de wetenschappelijke seklie. Deze uitslag verdient zeer bemerkt te worden: de leerling Leboucq behoort tot de sektie der Humaniteiten, en volgde terzelfder tijd de leergang der hoogste wiskunde en die der Rhetorika klas. Ook sturen wij, onzen jongen en veel belo venden medeburger, over dien schitterenden uitslag, onze hartelijkste gelukvvenschingen toe. Schooscc EiïsusAesi. - Het beeld tentoongesteld door onzen medeburger Comun, beeldhouwer, wonende te Brussel, heeft veel nieuwsgierigen naar de Blauwe zaal ten Stadhuize uitgelokt. Het onderwerp it nieuw en behoort aan eene geheel andere school dan alles wat men in de beeldhouw, kunst tot heden aantrof. Het is een manneken dat men te vroeg gewekt heeft. Nog slaapdronke, ziet men het geeuwende zich aankleeden. De zenuwwerking, wanneer men geeuwt, is ver gestudeerd en men ziet d3t de artiest niets gespaard heeft om in alles getrouw de natuur naar te poetsen. Eenige bezoekers vinden dat het realism min aangenaam js dan het idéaal, wij vinden dat alles wat goed bewerkt en gestudeerd is dezelfde weerde in zich behelst en evenveel kunst vergt. Wij wenschen onze jonge artiest geluk over zijne pogin gen, en zagen jjeern nu en dan nog van zijne gewrochten tentoongesteld.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1