Stads Nieuws. POPEÏtlN GHE, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. GRQQTE LIRERALE' FEEST. zijn van aard geene onweêrskraaiers, doch als wij die lijd zaamheid, die politieke onverschilligheid zoo algemeen zien in Vlaanderen, is het onze plicht op de gevaren van den toe stand te wijzen, al moesten wij de eigenliefde en de gemak zucht van velen kwetsen. Inderdaad wat doen de liberalen om hunne partij te ver sterken, om den liberalen kleinen burger liberaal te doen blijven en nieuwe aanhangers te winnen? Niets! waarlijk niets Zonder tegenweér laten zij den pastoor meester op den buiten en er al doen wat hij wil. Zonder tegenwerking worden de vrije gazelten uit de gemeente gebannen. De pach ters der liberalen zelve lezen niets anders dan schimp en boon en vermaledijding tegen hunne eigenaars, die hen laten leven. Haar spreken is nutteloosDe liberalen zijn vermoeid Vermoeid Goede God, als er dubbel moet gewerkt en ge streden worden IJperen, 29 Augusti 1874. Uitreiking der prijzen aan de leerlingen der Knechtjes Kostelooze Stadsschool, Maandag 51 Augusti 1874, om 3 ure namiddag. Zie hier het programma der plechtigheid Muziek. Ouverture Le Poëte et le Paysan,door Soupe, uitgevoerd door het Muziekkorps der Stadsschool. Uitreiking der eerste prijzen, bestaande in eermetalen, aan de leerlingen der Dagscho.ol, der Adultenschool en der Mu- ziekafdeeling. Cantate. La Fête annuelle, door J. Eykers, in orkest ge steld door Mr K. Otto, uitgevoerd door de Muziekafdeeling der Stadsschool. Uitreiking der inschrijvingen op de Algemeene Spaarkas, aan de leerlingen der Adultenschool en der Muziekafdeeling. Muziek. Le Rossignol, valse pour petite flitte, door Ju- lien, uitgevoerd door het Muziekkorps der Stadsschool. Afkondiging der premiën verleend aan de Ouders wier kinderen de school regelmatig bijwonen. Muziek. Pot-pourri: Les Dragons de Villars, door K. Maiilard, uitgevoerd door de Muziekafdeeling der Stadsschool. (De uitvoering der Muziekstukken zal bestuurd worden door MrA. Balmaekers). A Landbouivmaatschapplj. - Zaterdag 29 Aug. heeft deze maatschappij eene belangrijke zitting gehouden. Een groot getal belooningen zijn gegeven geweest, waar onder men op de eerste plaats moet stellen de heeren Delen van Meessen, Yandenbulcke van BecelaereVerhille van Nieuwkerke, Lobbedey van Brielen en Toortelboom van Noordschote, voor hunne gevrochten over het verspreiden van het onderwijs van den landbouw in de lagere scholen; dan de heer Vandermarlière, onzer stad, die, na te Cureghem de les sen over de hoefsmederij gevolgd te hebben, zijn exaam afge legd en het diploma van bekwaamheid bekomen heeft. Zes Medailjen en eene zekere som gelds werden insgelijks toegekend aan zes werklieden die gedurend 40 a 50 jaar aan dezelfde boerderij gehecht zijn. Vijf begiftigingen zijn ook gedaan geweest aan vijf werk lieden die onlangs de medailje ontvangen hebben over langen en getrouwen dienst. De begiftiging beslaat in eene jaarlijk- sche som van 80 franks. Een man onder hun, de genaamde Casier van Kemmel, heeft zulkdanige medailje ontvangen in het jaar 1849, hij had alsdan 50 jaren dienst bij dezelfde meesters; hij is thans 82 jaren oud. De hierbovengemelde be giftiging werd hem sinds 1808 toegestaan. A Onderwijs. - M. Arthur Ligy, dezer stad, die zich over eenige dagen zoo schitterende onderscheiden heeft in den prijskamp van het Koninklijk Conservatorium van Gent, komt zijn tweede exaam als doktor in de rechten af te leggen vóór het ju rij Gent-Leuven. A Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschulters. Uitslag der schieting van 24 Augusti. Iloogst getal punten. 1. Vergracht, Louis. 2. Poot, Ilenri. Schoonste wit. 1Ligy, Albert. 2. Ligy, Felix. A Koormaatschappij. - Donderdag namiddag hebben de heeren werkende leden der Koormaatschappij van IJperen een bezoek afgelegd bij hunnen Voorzitter, de heer August Vanden Bogaerde, ten einde hem geluk te wensehen ter gelegenheid van zijnen naamdag. Zoo als andere jaren was het onthaal overheerlijk. Een schoone ruiker werd den heer Voorzitter aangeboden en na afwisselende complimenten de heeren leden hebben in een zeer goede stemming het huis van hunnen Voorzitter verlaten. A BON IMARCïIÉ. - Het is ongelooflijk den toeloop van het publiek le beschrijven welk zich naar den Goedkoop begeven ten einde van den nieuwen afslag van 20 per cent te profiteeren, dien den Directeur op al de zomerartikels komt te stellen. Om zich van de echte prijsvermindering te overtuigen, men bezoeke de magazijnen, waarvau den TOEGANG VOOR IEDEREEN LIEBER IS. Van den 21" tot den 28" Augusti 1874. GEBOORTEN kouwelijk'te zamen 8. Gouwy, Gustavus, kleermaker en Liebaert, Celina, strijk ster. Complaer, Sidonia, 50 j., kantw., echtg. van Edouardus Staelen, Doorgangstraat. Dêvos, Livinus, 32 j., meubel maker, echtg. vanClementia Carluy, Sterrestraat. —Verhack, Barbara, 84 j., zonder beroep, echtg. van Petrus Devos, Hondstraat. Ruyffelet, Maria, 76 j., kantw., ongehuwd, Klaverstraat. - Kinderen beneden de 7 jaren; (Aelij^dem'' 26 Augusti 1874'. Wij hebben laatstmaal gezegd dat, in alle worstelingen tusschen het burgerlijk gezag en het beheer der geestelijkheid, de overhand van dit laatste beheer altijd leidt tot eene eigen- batige alleenheerschappij, en wij hebben het stedelijk bestuur van Poperinghe gemeld als eene doorslaande bevestiging van deze waarheid. Maar indien onze politieke geestelijken hier hun uitsluiteiijk meesterschap door alle slach van dwangmid dels gevestigd hebben en zich het recht toeeigenen van met hunnen evangeliestok het volk te drijven gelijk eene kudde vee, de liberalen hebben ten minste de voldoening van door hunnen vrijheidsgeest en hunne vermakelijke samenkomsten eene groote bres in die kudde te maken en al de verloren schapen tot zich te trekken. Hiervan hebben wij nog Zondag laatst een uitmuntend voorbeeld gezien, ter gelegenheid der luisterlijke feesten door de maatschappij der Philliarmonie gegeven tot de inhulding van haar nieuw kiosk. Al wie men- schenverstand heeft had zich in het lokaal dezer maatschappij rendèz-vous gegeven om die feest, samengesteld uit allerhande kampspelen, een concert champêtre en een bal, bij te woonen en tevens een bewijs van sympathie te geven aan den président, M. Van Merris, die op zijne bijzondere kosten het muziekge nootschap met dit prachtig kiosk begiftigd heeft. 27 voortreffelijke en kostbare prijzen, door M. Van Merris geschonken, (zooals cave d liqueur, fijne porceleinen vazen en standbeeldekens, tafelgerief, tinkpotten, tabakpotten en an dere fantazijstukken) waren te winnen door de liefhebbers der verschillige spelen, te weten 7 prijzen voor de vogelschie- ting met de groote stalenboog, 5 id. voor de doelschieling met de kleine stalenboog, 5 id. voor het trabolspel, 5 id. voor het vloerbolspel en 5 id. voor het werpschijfspel. Na het eindigen dezer spelen, onmiddelijk gevolgd van de prijsdeeling aan de overwinnaars, zag men welhaast den schoonversierden hof van het lokaal zich allenskens vervullen door de famillien der leden van het genootschap. Niets was verrukkelijker dan de talrijke groepen van damen en juffers in frissche en oogvleiende toiletten te zien opkomen om plaats te nemen op de witte leunbanken die langs alle kanten van derthof op eene welgeschikte wijze voor hen bestemd waren. In min dan een half uur waren geheel het grasperk en de zijdkanten der wegen door het schoon geslacht overdekt, terwijl het leelijk geslacht zich vergaderd hield langs de lom mertent en den reusachtigen notenboom die het achterdeel van den hof verfrisschen en versieren. Ten C ure werd het concert aangekondigd door eene vro lijke en luidruchtige pas redouble met clairons en tambours, en onmiddelijk voortgezet met de schoone ouverture van Si j'étais lioi en nog acht der schoonste stukken van het Repertorium. Nooit heeft men meer vermaak noch vrijer uit spanning genoten dan in deze aangename muziekfeest die door een allerschoonste weder begustigd was. Iedereen in verruk king opgetogen deelde zijne aandoeningen mede aan zijne gezellen, de eene vriend sloot zich bij den anderen aan als door eene beweging van christelijke broederliefde, men ge voelde zich van. vreugde vervoerd, en tot de kinderen toe die hunne mama vergezeld hadden, waren met hunne lichte klee ding als van den grond opgeheven en ver van haar door de lieve muziektoonen voortgedreven. Het was een plezier van hen te zien huppelen en dansen op het zoet gespel van eene vals of polka. Het ware overtollig hier nog den lof te maken van onze ijverige kunstoefenaars. De algemeene toejuichingen en de bewondering der vreemdelingen die bij de maatschappij toegang bekomen hebben, zijn genoeg om hunnen aanhou denden vooruitgang onder de behendige directie van M. Klein op nieuw te bestatigen. Gedurende de tusschenpoos werden, onder het vreugdege roep der menigte, vier iiefkleurige ballons naar de wolken gezonden om aan al wie buiten onzen kring dezelve ontwaar den, getuigenis te geven der vrolijkheid welke in dit liberaal gezelschap heerschte. Maar hetgeen aan dit feest den schijn gaf van eene ware féerie, 't was de prachtige lichtsteking die den hof verander de in een waren hemel. Men had gezegd dat, even als in den Eldorado, de muren en daken van goud waren, zoo luisterlijk glinsterden de 4,000 lampions en de talrijke chineesche lan- teerns die denzelven verlichteden. De menigvuldige stringen, de hooge kandelabers en girandolen en de talrijke luisters waartoe zij gebruikt waren, gaven aan het lokaal zoo een too- verachtig zicht dat men twijfelde of men de wezenlijkheid zag ofwel door een optiek-bedrog verleid was. De groote noten boom,overal behangen met glanzende lichtballen, gaf ons het gedacht van den boom van het aardsch paradijs met zijne blinkende en bekoorlijke appels. Doch niets was grootscher dan de praalboog die op het uiterste einde van den hof het borstbeeld omkransde van Leopold II, 't welk, gezien door eene dreef van luisters, het verrukkelijkste tafereel opleverde. Dit alles op verschillige stonden nog dobbel verlicht door de ontsteking van Bengaalvuren dié al de wezens in het zon neklaar stelden, gaf aan de menigte eene verlevendiging die alle inbeelding te boven gaat. Het feest werd bekroond met een luisterlijk bal waarin de liefelijke danstoiletten wedijverden met de oogstrelende ver sieringen waarvan men langs alle kanten omringd was, en 't welk, onder het gespel van een blij orkest, zich in de groot ste levendigheid en de vreedzaamste orde tot laat inden nacht voortzette. Oud en jong had moeite om zoo een aangenaam feest te verlaten, niettegenstaande het aanhoudend gedrang der overvloedige menigte die voor velen den dans ontoe gankelijk maakte. Dcch eindelijk zijn al die feestelingen, zich hoogst belo vende van hun broederlijk vermaak, in volle gezondheid te huis gerocht. En zeggen dat al die schoone feesten en al die treffelijke volksvermaken, die geen cent kosten aan de stad, door onze geestelijke stadsbeheerders nog beknibbeld, benijd, bestreden en verwenscht zijn Onze maatschappij bekleedt op den bodem van Poperinghe maar 26 aren land, al het overige van het poperingsch grondgebied is aan hen, en die slokkebroers kunnen ons nog niet gerust laten. Welke overdrevene ver waandheid I Welk afjonstig egoïsmnsMaar wij zijn daar in ons vrij, niemand kan ons deeren, en het vreedzaam genot van ons vriendendak is al wat wij wensehen. Al het overige mogen zij hebben. Dal zij maar loopen met al hunne kerken en kapellen, met al hunne kloosters en congregatiën, met hun vermaard kollegie en hunne broederscholendat zij maar loopen met hun schoon stadsbestuur, met hunnen schóonen disch en met hunne schoone hospicen dat zij maar loopen met geheel hunne heilige stad en met hare gewijde markten, straten en vaarten. Vermits wij maar onzen vriendenkring be houden, wij geven hun dit al volgeern, en gooien hun nog de scheure met hare batteuse op den hoop toee Het ijpersch vuilblad,dat geschreven is door gezalfde man nen, sprekende van de uitvoeringen der Philliarmonie op het festival van IJperen, zegt dat niemand aandacht op onze muziek genomen heeft en dat het maar eenige slaven van den voorzitter waren die handgeklapt hadden. Hel is langen tijd dal wij weten dat, alswanneer men de waarheid wil kennen, men altijd het tegendeel moet nemen van 't gene onze recht zinnige gekruinde goochelaars schrijven. Iedereen die tegenwoordig was toen de Philharmonic speelde, weet zeer wel dat deze veel bijval gehad heeft, tot zoover dat de groote menigte die rond het kiosk stond, de muziek gevolgd heeft tot de plaats waar zij afgestapt was. En indien gij er aan twijfelt, apostels van de logentaal, vraagt het aan den gekruinden poperingschen Kruttel die stond te zien aan de deur van een zijner confraters of aan Karei Pol- ley, die de muziek ook vergezelde en die, alhoewel eene van de uwe, nogtans een rechtzinnigen jongen is. Onze papen voegen er bij dat onze Philharmonie op snik ken gaat en dat zij moet eene nieuwe tenue hebben om nog vóór haar sterven de aandacht op zich trekken. Het bewijs daervan is kiaarblijkend, dewijl deze schoone sociëteit reeds 4«0eere-leden telt. Laat ons eens weten, vuilblad, hoeveel er zijn bij de Toi lers en zegt ons met dezelfde gelegenheid het getal uwer io- trument-dragers die geene noot muziek kunnen blazen, al waren zij zoo hoog als de kerk. De zwartjes hebben Zondag laatst wederom afgeloopen, om te vervloeken en te verdoemen al deze die de feesten van die" dag zouden bijgewoond hebben, en wat is er gebeurd? Nooit is er meer en schooner volk in het lokaal der Philharmonie verzameld geweest. Verwacht u nogtans dat het vuilblad, mst gewijd water geschreven, zal drukken dat het al rijftjeraflje was en dat zulke plaatsen zeer gevaarlijk zijn voor de zeden- Wel is waar niemand meer aanhoort deze domme praats; zij hebben schoon hunne blekken donders over de menigte te ruttelen, men lacht hun uit en men gaat eens te meer tol die liberale feesten. En als arme sukkelaars, zoo als Havermuizen en Krullegaais of andere stinkende Basiliussen hun arm vlaamsch storten, men heft de schouders op van medelijden en men zegt: Heer vergeef het hun want zij weten niet wat zij praten. •k k Maar zegt eens, langgerokte krabbelaars, waarvan vele van u geen voet onder uwe flankaarts weerdig zijt, waarom preekt en schrijft gij niet over de baldadigheden uwers gelijken Gij, die zoo groot laweit gemaakt hebt over de zaak Fon-

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2