STAD IJPEREN. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Versehilïige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Stads Nieuws. ZONDAG, 4 OCTOBER 1874. Nr 634. 13e Jaar. 4 Fr. 's jaars; Buiten stad, fr. 4-50. Annonceu 12 c. den regel; Reclamen. 25c.: Hel Nr 10 c. EENE STRENGE PLICIIT. Het Nieuwsblad in zijn nummer van Zaterdag laatst drijft nog al hoog op de plicht der ouders jegens hunne kinderen in zake van opvoeding. Waarop het zedig Nieuwsblad zich meest uit laat is op de goddeloosheid der wereldlijke scholen en de zuiverheid en heiligheid der scholen van zijnen winkel. Men moet toch van alle schaamte ontbloot zijn om, na alles wat men sedert lang met de geestelijke professors en in de heilige scholen ziet voorvallen, nog te komen boffen over de uitmuntendheid van zulke mannen, van zulke gestichten. Men moet vol zitten van de stoutste huichelarij om, (toen men zijn hert nog voelt walgen door het lezen der debatten van de cene of andere veroordee ling van eenen geestelijken onderwijzer voor feiten die onze pen weigert hier neer te schrijven), als het verstandig en wijsgeleerd Nieuwsbladje het doet, lezers voor te stellen als wangedrochten die de kin- ders aan hunne zorgen toevertrouwd zouden op voeden in goddeloosheid en vijanden van 'l Geloovë en H. Kerk Wie geeft u het recht deze eerlijke menschen zoo schandelijk te belasteren Is het uwe vuige concurrentie tot het bekomen van het monopol in 't onderwijs? waarschijn lijk ja, want het kunnen toch de certificaten niet zijn die in massa door de rechtbanken afgeleverd worden aan de geestelijke professors die nu het schoonste ornement der rasphuizen uilmaken Wat wij aan de christenc ouders voor raad geven is van nooit hunne kinderen naar die scholen te zenden waar het uiterlijk zeer christelijk is dewijl het inwendige bevolkt is met slangen die uw kind benevens zijne catechismus nog andere dingen Iccrcn die hun voor altijd bederven tot in het merg der beenderen KETTERIJEN. ïs het ketterij te gcloovon dat Z. II. de Paus bi een buitengewoon schoon paleis woont en zoo machtig veel geld heeft dat hij niet en weet wat er mede te doen Is het ketterij te gelooven dat te tegenwoordige zoogezegde H. Kerk, een winkel is waar missen, aflaten, gratiën, vergiffenis der zonden, enz. voor geld verkocht worden Is het eene ketterij te gelooven dat er schroom- fljk veel zwarten niet leven gelijk zij het ons voor preken, maar integendeel aan grove gebreken en afschuwelijke driften onderhevig zijn Dat onze lezers eens dit boelken van nabij stu- deeren en hun antwoord zal zich niet lang laten wachten. Onz Liberale Vereeniging heeft Zaterdag laatst hare jaarlijksche bijeenkomst gehouden. De vergadering had kunnen talrijker zijn, doch het ongeschikte uur voor de leden die buiten stad' wonen en de marktdag voor de leden binnen stad, zijn grootendeels oorzaak dat er betrekkelijk maar weinig leden deel aan zulke vergaderingen nemen. Het dagorde bevatte twee voorname artikels, te weten het gedeeltelijk hernieuwen van het Comi- teit en het inrichten van een liberalen pennink. Wat de kiezing der leden van het Comiteit be trof, allen werden eenpariglijk herkozen. De instelling van eenen pennink om de macht tegen de macht (hel geld) van onze politieke tegen strevers te stellen, leed ook niet de minste moeite, en al de aanwezigen betoonden zich gereed om hunne ondersteuning aan deze inrichting te geven. Ten dien einde werd er besloten dat erinteeke- ningslijsten zullen in omloop gezonden worden waarop iedereen, volgens zijne jonst, zal mogen teckenen, onder de verbintenis nogtans drie jaren lang de gelijke som te storten. De kiezingen voor de Kamers, voor deProvincie- Raden en voor de Gemeente zullen elk hunne eigene kas hebben, welke zullen geregeld worden door eene commissie onder het bestuur des Comi- teits. De leden, buiten de kantons wonende, leekenen alleen in voor de kiezingen der Kamers. Deze in de kantons van IJperen voor de Kamers en de Provincie, en de kiezers van stad voor de drie kiezingen. De inteekenaars zullen zelf de som lusschen de drij categorien mogen verdeelen. Wij zijn verzekerd dat deze maalregel eene heil zame uitwerking zal te wege brengen. Doch men veroorlove ons nog eene enkele op merking. 't Is dat al die opofferingen, willen zij goede vruchten dragen, moeten ondersteund zijn doorliet gedrag der liberalen. Al degenen die liberaal zijn moeten het durven schijnen, en alle redens, ingeroepen onder voor wendsel van schade alhier of schade aldaar, zijn zooveel slronkelsteenen voor de andere leden der associatie; dan moet de handelwijs van een echte liberaal altoos in overeenkomst staan met de ware princiepen van het liberalismus, en het allergroot ste punt is dat al wat liberaal is zich moet herinne ren van zijne liberale broeders, 't is te zeggen, dat er onder de liberalen een heilig verbond moet be staan door hetwelk den eene den andere onder steunt, met alle neringdoende liberalen de pratijk te doen genieten van hunne politieke geloofsbelij ders, dat de liberale werkman en stieldoener zich sterk gevoele doordien hij ondersteuning vindt in de kalandieze van zijne rijke medeleden. Daarin zullen wij maar hel voorbeeld volgen van de katholijkcn die zich wel wachten zouden voor eenen centiem bij hunnen liberalen gebuur te ha len,. en, wat nog erger is, dag en nachtwerken om hunne politieke vijanden schade aan te brengen met hunne pratieke af te loopen Dit laatste nogtans is onweerdig van liberalen en kalholijken Het onderwijs ook moet alle echte liberalen met handen en tanden verdedigen, en deze die in het geval zijn, moeten altijd en overal het voorbeeld toonen. Wordt er één van de bovenaangehaalde punten verwaarloosd, oh! wij herhalen het,al de geldelijke opofferingen, waren zij nog zoo groot, zullen poe der in den wind zijn. IluliriiiiiwiniraiïiiiïïfwiBMiMMiniiriiiiiiBMKnwwrMOT ■iiMaiT^-^Mraw^ML'TaL.hui nmii~nniiiiMiiimiiiBiiiiiBiiuruiTi i ii«ii iMM¥iiiiHÏÏnii DE TOEKOMST. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Iïazebrouck. G-50. - 12-05. - 5-57. - G-50 Naar Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselare. 7-50. - 12-25. - G-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - I2-0G. - G-20. EERLIJKE ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN zijne L'I friTUQtg- i—ui i i i IJperen, 5 October 1874. Bclooningeu. - De inedailje van 2e klas, voor da den van zelfopoffering,.is toegestaan aan de volgende heeren, ons arrondissement bewonende I" D'Haeyer, serjant-majoor van Politie, te IJperen. 2° Van Elslande, Josef, veldwachter, te Boesinghe. 5® Verbeke, werkman, te Wervick. 5° De Lantsheere, veldwachter, te Langemarck. Premiën van 50 fr. zijn insgelijks toegestaan aan 1° Vandenberghe, zager, te Oostvleteren. 2° Lemahieu, herbergier, te Dickebusch. 5° Vandamme, herbergier, te Dickebusch. Sclioonc Kunsten. - Wij lezen in 'hef verslag over den Tentoonstelling van Gent, gegeven door den Impar tial van Brussel, het volgende De twee landschappen, door M. Fr. Roffiaen van IJperen, zijn heel wel geschilderd en hebben hunne echte plaats ge vonden in den salon van Gent. Zijn dorp van Iseltwald, op de boorden van het meer Briensz (Zwitserland) vindt veel be wonderaars maar zulks is te begrijpen daar M. Roffiaen een gekende en naar waarde geschatte artiest is, zeer gewaardeerd door de kenners en het publliek. Zijne schilderij, Paysage en Cam,pine, bewijst ons eens te meer dat M. Roffiaen alle onderwerpen meester is en hij de natuur als ware artiest in al bare deelen getrouw weet naar te bootsen. Een groote hoeveelheid zeer merkweerdige voortbrengselen van allen aard, voor wat kleur en waarheid betreffen, zijn daar om de groote faam, welke M. Roffiaen geniet, te komen bevestigen. Ook hij heeft geen de minste onderduims-werkin gen noodig om zich te doen gelden, werking zeer dikwijls beproefd door artiesten waarvan de hoedanigheid iets of wat te wenschcn Iaat en die hedendaags van de mode schijnen te zijn om zijne werken geldig te maken, voornamelijk bij de genre-schilders. ScIici»mmaatscBiap[>ij. - Drze belangvolle maat schappij zei onverpoosd hare werkzaamheden voort en ver werft hoe langer hoe meer bijval. Verschiliige nieuwe aanwin sten van bekwame liefhebbers in het vak der wapenen zijn onlangs haar ten deel gevallen. Deze winter zullen wij, naar alle waarschijnlijkheid een tijdverdrijf te moer voor onze lange avonden mogen tellen. Vrijdag aanstaande is het de jaarlijksche algemeene verga dering in dewelke de Bestierende Commissie moet vernieuwd worden. Examen. - M. Baey, onzer stad, heeft met de grootste onderscheiding zijn exaam afgelegd van eerste dokto- raat in de geneeskunde voor den samemrestelden jurv van Gent-Leuven. VlaamscSie Stee. - Maandag aanstaande is het feest hij de Vlaamsche Ster, ter gelegenheid der inhaling van den 4" prijs dien zij behaalde in den Prijskamp van Brussel. Zaterdag had de uitreiking der eere-metalen en premien plaats aan de overwinnende maatschappijen.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1