POPERINGIIE, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Maandag mot don trein van 4 ure namiddag zal de Viaam- sche Ster hare intrede maken voorgegaan van haren prachtig vaandel. De stoet zal zich langs de Vleeschhouwerstraat, de Botrr- slraat, de Groole-Markt en de Kijselstraat naar het lokaal be geven alwaar den welkom dronk zai plaats hebben. Wij verzekeren ons dat er nog andere maatschappijen onzer stad deel aan den stoet zullen nemen. !n ons naaste nummer zullen wij verslag dezer feest geven. Het is eenc goede noot voor deze vergadering Tooneellief- liebhers, daar dit sukces juist valt met het begin hunner werking voor het Tooneéljaar 1874-1873, waarop zij zich voorstellen als naar gewoonte eene inschrijvingslijst te openen voóreene rei ks Tooneclvcrtooningen gedurend den aanstaan den winter. GtmiiR. - Er is thans hier in ons gevang een Broe der LCuit de Broederschool van Comen, en die te Wervick aangehouden werd door den Commissaris vanPolicie dezer laatst genoemde stad. Hij bevondl zich in eene verdachte herbe,rg in staal van dronkenschap. Beschuldigd, zegt men, eene som van 200 fr. achtergehou den Ie hebben, welke bij, met losse vrouwspersonen, aan het verkwisten was. Verdere inlichtingen ontbreken ons. BSeis-gCï-viaelit. - Uitslag van de trekking voor den Tuchtraad van 27 September 1874 Jti_aif» «ivnfi Effectieve leden. MM. Vandaele, Ferdinand, onder-luitenant. Decool, Jules, serjant. Wallaert, Gustave, korporaal. Vantliecke, Gustave, artilleur. Bijgevoegde leden. MM. Vanaerde, Atiguste, onder-luitenant. Emmery, Henri, serjant. Hollevoet, Emile, korporaal. Bouckenaere, Dorsan, wacht. Uitslag der schieting van 28 September der Maatschappij Cijbelschultcrs: Hoogst getal punten. MM. Dumon, Augusle; Ligy, Felix. Schoonste wit. MM. Swekcls, Leon; Pootj Henri. Zondag, 4 October, ten 5 ure namiddag heeft de laatste schieting plaats in het Pavilloen op de Esplanade, voor de Maatschappij Cijbelschutters onzer Burgerwacht. Vier sclioone prijzen zullen te winnen zijn voor het hoogst getal punten. Al de leden der maatschappij kunnen in dien kamp deel nemen zonder daarom in den algenieenen strijd van het loo- pendejaar meê gedaan te hebben. GROOT NIEUWS. - Men verzekert ons dat de groote Magene des Variétés der vrouw met twee hoofden waarvan MM. Jos. P, Schmith en CiE dc bestuurders zijn, te IJpcrcn zal aankomen den Zaterdag 10 October aanstaande en zich zal vestigen op de Groote Markt, om er alleenlijk drij vertooningen te geven. Be nieuwsbladen der sleden alwaar dit overschoon établis sement voorbij getrokken is zijn hel allen eens om te bekennen dat het het grootste der wereld is, en spreken over het sukces van hetzelve, niet alleen omdat men er Miss Millie-Christine kan bewonderen, maar nog voor dc ongelooflijke.behendigheid der ariislcn die deze troep uitmaken,en men van dezelve mag zeggen die het de beste is dat wij tot heden gezien hebben. Van eïcsi 2S" SsipieBaibes» tot alen 2" ®ct®?scs». GEBOORTEN Mannelijk geslacht C) Vrouwelijk !l) Belfosse, Julianus, koopman, en Vandermarliere, Emma, zonder beroep.1Leien, Karolus, zwingelaar, en Sanctorum, Maria, kantwerkster. Verminck, Joannes, daglooner, en Bezitter, Maria, kantwerkster. Vermon, Sophia, (ii jaren, molenaarster, weduwe van Joannes Beconinck, Sl Pieters-nevens-Ypre. Bras, Cecilia, jaren, zonder beroep, ongehuwd, Hondstraat. i - Mannelijk geslacht o) o Kinaeren beneden de 7 laren T i j r\8. J Vrouwelijk idem b) 50 September 1874. EJPIGE NIËSPOEDERTJES. Het heilig Nieuwsblad, met zijne gewonelijke goede trouw, meldt aan zijne lezers een historietje van eenen armen werk man, van de kanten van Oudenaerde, die men in het hospitaal van Pope ring he genomen heeft, half stervende van gebrek en ziekte, liet vertelt daarbij dat deze ongelukkige den zelfden naam «orrde van een zijner rijke bloedverwanten die bier een prachtig kasteel gebouwd heeft, en zegt dat deze schamele man zich tot dien rijken kozijn niet heeft willen begeven vreezendedat hij hem niet zou hebben willen kennen om dat hij arm was. En het smerig blad, willende eene zinspeling doen op zekeren naam, voegt er bij: moet mén niet erger als een hond zijn om zulke onbermhertige gevoelens in zijne ziel te voeden Hoort eens, discipels van Basilius, wij zijn verzekerd, indien zulke omstandigheid zich moest aanbieden, rijk of arm een even goed onthaal daar zou ontvangen rtiaar 't gene gij verhaald hebt, lasteraars, is eene aaneenschakeling van vrijwillige leu gens. Be werkman, waarvan gij handelt, is geboren te Budzeele, woonachtig te Ledeghem en noemt zich Verbrugge. Wij kennen hier geen kasteelheer die zulken naam voert, daar zijt gij wederom, gekruinde schrijvelaar, gegrepen met de hand in den zak. Maar wil men eene oprechte geschiedenis hooi en van eenen persoon die, om zijne onbermhertige gevoe lens, erger dan eene hijëen is, leest en oordeelt Overeenige weken kwam er een ouderachtige mijnwerker, ten gevolge eener instorting, zijn been te breken en werd in het hospitaal der plaats waar hij vrocht, gedragen. Men vroeg van waar hij was, hij zeivan Reningliemen vroeg ook of hij geene bloedverwanten had die hein zonden kunnen wat ter hulpe komen in zijne ongelukkige gesteltenis Ja, antwoordde hij, ik ben van Reninglie, en heb eene neef die eene zeer verhevene en welbetaalde plaats bekleedt in de kalholijke partij, en die daarbij eene schoone fortuin bezit; maar die buitengewoon gierig is en waarvan de kalholijke opvoeding al de goede gevoelens verdoofd heeft. Nogtans ik zal nog eene poging doen, en, aangezien het treurig geval waarin ik mij bevind, zal hij misschien mijn gesmeek aau- hooren. Een brief werd geschrevenmaar van Reninglie kwam geene antwoord. Baar peisde men waarschijnelijk geld is kostelijk en is tegenwoordig zeur om winnen, en om te ant woorden moet men papier gebruiken en 't papier kost ons schromelijk veelvoorders, elk voor hij, en, indien hij sterft van gebrek, dat is zijne zaak. Eindeling de ongelukkige mijnwerker van Reninglie wendde zich tot den gouverneur zijner prov'inlie om geholpen te zijn, en deze hooggeachte en medelijdende ambtenaar zond hem de noodige hulpmiddels en bracht wat verzachting aan zijne ellendige gesteltenis. Wij zijn nieuwsgierig te weten hoe hel vuilblad hel gedrag zal vinden van zijnen katholijken vriend. Voor wat de stoppelweduwen aangaat, waarvan het vuilblad nog spreekt, wij hebben hier zekeren baas Vulder gekend die eene collectie dochtertjes had waarmede menige jongheden van dien tijd stoppel-betrekkingen gehad hebben. Er is nog eene van die sloppelweduwen die de stad bewoond. Wij ken nen ook nog als stoppelweduwe die van Kuiptje, heiliger memorie. Men leest in het Nieuwsblad eenen langen boterham zon der zout op de slechte gazetten, waaronder natuurlijk de Toekomst eene der schoonste plaatsen heeft. Men vergenoegt zich niet met de pen, men weigert nog de absolutie aan wie dit blad leest en men valt uit in den stoel der logentaal op de hevigste wijze tegen onze gazet. Nog laatst onze gekruinde opperburgers, op ronde zijnde om te schooien voor S' Pieterspenning (onder voorwendsel zij rond gingen om de Pausche briefkens af te halen) hebben stiptelijk verboden deze afgrijzelijke gazet te ontvangen of te lezen. In vele huizen heeft men hun geantwoord, houdt uwe absolutie, wij zullen onze Toekomst houden, en de almoescn voorden ongelukkiger! gevangen Paus, die ligt te kermen op eene paillasse van goudestukken, zijn ook niet vet geweest. Men begint al tc wel te kennen wat men doet met dat geld, en eenieder weet ook dat den Paus het prachtigste en rijkste paleis van de gansche wereld bewoont. Zwartjes, dat grijpt niet meer, gij zult moeten wat anders uitvinden om munt te slaan. Is er geen middel van een klein mirakel'tje af te flikkeren toe dan, couragie, de wind is naar de mirakels, steekt uw zeil uit en misschien met deze gunstige wind, zult gij wel eene Louise Laleau of andere vrouw met loopende wonden kunnen vangen. -Amen. P. S. Be redactie vraagt aan het vuilblad nog wat artikel tjes zoo als die van Zondag. Couragie, abbéljes,versnijdt uwe pen en valt maar op 't docleurlje, op Monkje, op Cher Cliou, op Diserétje, op den diable boiteux en consooi len, want hoe meer gij op hun slaat hoe meer zij welvarend en gezond zijn. Bravissimo! vuilblad, wij hebben voorzeid sedert veer tien dagen dat gij zoudt drukken dat al het rijflje raft je van Poperinghe de Philharmonie vergezelt eiken keer dal er eene feest is of dat zij uitgaat. Wij danken u van ons te vermelden 't gene, volgens u, het rijflje ruftje hier is, en wij zullen eens te meer, met het hoofd recht, ons muziek volgen, 't geene uwe aanhangers be schaamd zijn te doen. Bat zij ook eens hunneTuiters volgen en wij zullen dan kun nen tellen hoe vele oude en jonge venijnige vuilaards daar zullen pronken. Toe dan, Louitje Venvnt, Amandus van Antwerpen en an dere plaatsen, haast u, Felix van 't Rekhof en Felix van den kerkboek, spoeil u Pollepel en Ilorodes, volgt uwe andere makkers, de Pappols, dc Krooteters, de Zilven, de Grijze- hollen, de Ankerbazen, de Wijngaardvossen of andere lief hebbers van Appels. Wij zullen u geen rijflje raflje heeten wij zullen zeggen dat gij 'l puik van onze heilige stad zijt, vermits gij verdedigd zijt door mannen die dezelfde kleeding' dragen van Van Liere en andere langgerokte van 't zelfde kaliber. Zeg eens, vuilblad, zijn dat ook vruchten van de morale indépendante en is hel de rechtsche of wel de averechtsche liefde dat zij plegen in scheuren of kerkboeken Wilt gij we len wat zij zijn? dat zijn van die ons' Heereknabbelaars die onder den dekmantel van religie hunne driften vergenoegen en hunne perten spelen. Be Tuiters groeien en bloeien dat het een plezier is, zij zul len wederom eenen nieuwen makker krijgen, Herodes, die eeu nieuw instrument, genoemd den prolterzal spelen. Hij zal kunnen solos en duos spelen in straten en kerkboeken. Een onzer vrienden heeft op zijne beurt de eer gehad in de besmeurde kolommen van het vuilblad te figureeren en is er zeer fier over, want hij zegt dat hij daar in zeer goede gezel schap aangerand is. Hier is de manier op welke de abbéljes van 't vuilblad zich uitdrukken ii Het Nieuwsblad randt maar mannen aan die nooit geene ii reputatie gehad hebben noch zullen hebben, daar integen- )i deel de Toekomst wekelijks leugens en lasteringen uitvindt, om de eer en reputatie van treffelijke en kalholijke lieden te benemen. (sic.) liasilezou niet beter geschreven hebben ook na dit, mag men de ladder optrekken. Gelukkiglijk, abbéljes, dat er iets straffer is clan uwe mon den door de kerk geopend, 't is de meening van het publiek cox populi, vox Dei en de daden van de genen die gij zoo onvoorzichtig verdedigt. Wij hebben het reeds zoo dikwijls gezeid en wij herhalen het nog eens weest vuilaard, onkuischaard, onreciilvaardig- aard, dief zelfsmaar zijt de slaaf van die goochelaars, en zij zullen trachten u zoo wit en zoo zuiver als de lelie te doen pronken maar weigert aan hunne onuoozele praats te geloo- vcn en aan hunne huichelarijen die zij willen voor mirakels doen passèeren, of wilt voor hun niet buigen noch niet geven zooals eene melkkoei, dan zijt gij een wangedrocht die nooit geene reputatie gehad hebt noch zult hebben. Coiinu, beaux masques. Herodes, geheel verbitterd over de ontdekking van de pantomime welke hij onlangs, in eenen kerkboek, gespeeld had, heeft bijna geheel de week rondgezwerftl,om te kunnen vinden wie deze ontdekking, door de Toekomst in het licht gebracht, koude getuigen of bekrachtigen, en hij heefl inder daad in zijne pogingen gelukt. Binsdag laatst heeft hij ver nomen in een kantine, dat eene oude weduwe, op het hooren vertellen van zijne trekken, aldaar het woord genomen heeft, en in de tegenwoordigheid van een gezelschap personen ver klaard heeft dat, bijna een jaar geleden, dien zelfden Herodes, hij wien zij zich begaf om eene betaling tc doen, met haar, ook de pantomime heeft willen aangean. Zij voegde er bij dat zij, aan het gevaar ontsnapt zijnde, zich aanstonds in S' Jans kerke hegeven heeft om 0. L. Vrouw te bedanken over de goede sentimenten die zij haar in deze omstandigheid ver leend heeft. Beze fanieuse olijkaard, in plaats van dit potje gedekt te laten (ziende dat hij in alles plichlig was) is aanstonds in gram- c'iap naar het huis van die weduwe geloopen, en heeft haar op eenen onbeschoften toon gevraagd of zij nogeens had durven herhalen hetgeen zij in de kantine op zijne reputatie gezeid had Mietje viel niet slinks en antwoordde hem op denzelfden loondat hetgeen zij in de kantine van hem verteld had, maar de echte waarheid was, en dat zij bovendien altijd en overal bereid was, of ware het voor den rechtbank deze zaak niet het kruisje-fix in de hand te bevestigen. Herodes, ziende dat deze vrouw, niet tegenstaande zijne brutale dreigingen, haar besluit genomen had, is, al leken en zijnen grijsden kop latende hangen, gelijk een lam naar zijn huis terug gekeerd. En onze gekruinde mollenvangërs, schamen zich niet aan zoo eenen katholijken vuilaard, den naam van treffelijken heer toe te zwaaien O lemporuo mores Het Vuilblad durft spreken van lasteringen en slechte klaps die in de Toekomst staan, en de woorden branden hare pen niet op I Bic priestersgazetle maakt eene zinspeling op iels dat zij op hare manier vertelt en van eenige woorden uitge wisseld langs den openbaren weg tussciien twee jongheden van verschillige geslachten, zou zij willen eene vergelijkenis maken met 't gene onlangs gebeurd is met Pappot in de scheur of met Herodes in eene kerkdeur. De gekruinde schrijvelaar, spelende op de woorden, spreekt daar van aspiraaltjes en van opwinden. Zulke dobbelzinnige klap verwondert ons geenszins van die abéljes,want Waarvan

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2