Stads Nieuws. POPEROGHE, de boerin er tusschen, gelijk het tegenwoordig aardig gaat: als men klerikaal stemt, men wordt door den pastoor aangetrokken, en wij, alhoewel wij, dat mag ik zeggen, veel kristelijker leven als menige andere, wij worden aanzien als stinkenden visch? Stel u, stel u, vrouwtje, zegde de boer daarop, het zal veranderen, de liberalen zullen er voor zorgen, want anders ware de religie welhaast om zeep Tn het naar huis keeren dacht ik ernstig aan al het gene ik gehoord had en ik zegde bij mijn eigen al die mensehen hebben waarheid gesproken, de RELIGIE GAAT OM ZEEP! üregorius. BURGERSTAND GEBOORTEN VroXeÜjlf eS'»Cht 7) te zamen> <2- Huwelijken. Sterfgevallen. ONTDEKKING DER VERLOOREN HONDEN van 't Nieuwsblad. IJperen, 10 October 1874. Stadsraad. - Onze gemeente-raadsleden zijn Maandag laatst bijeengekomen, ten einde over te gaan tot de loting der namen der heeren deelmakendevan den stede-raad, die, volgens de art. 190 en 191 van de kieswet, herkozen móéten worden in October 1870. Het lot heeft de eerste reeks herkiesbaren aangeduid, als volgt MM. Ridder Hynderick, Aug., Schepene. Ridder de Stuers, Gustaaf, Raadslid. Vanden Bogaerde, Aug., id. Van Alleynnes-Schockeel, id. Rabau, brouwer, id. Becuwe-Verrue, id. Brunfaul-Liebaert, id. De tweede reeks, herkiesbaar in 1878, bestaat dus uit MM. Beke, P., Burgemeester. Vanheule, L., Schepene. Bossaertadvokaat Raadslid. Cornette, geneesheer, id. Soenen, vrederechter, id. Bouckenaere, Eric, id. Verschaeve, Alphonse, id. Debeaucourt, id. Onderwijs. - Wij hadden hel genogen onlangs te spreken over de schitterende uitslagen van M. Eugeen LEBOUCQ, leerling bij ons Slads-Kollegie, zoowel iu den kamp der hoogere mathématieken, als in het exaam als gradué en lettres. Deze jongeling komt een nieuw en merkzaam onderscheid te behalen. Hij is den vierden aangenomen in de school van 't Burgerlijk Genie van Gent (afdeeling Ingenieurs), met 765 punten op 1000. Door ministerieel 'besluit, is Jufvrouw Palmijre Vandela- noitte, leerlinge in de Gemeente-School onzer stad, bestierd door Mmo Justice, na haar exaam afgelegd te hebben, toege laten in de Normaal-School van Gent als leerlinge-onderwij- zeres. Vlaamsche Ster. - Maandag namiddag, bij de aankomst van den trein van 4 ure, vormde zich hij de statie eenen stoet, die ingericht was tot het inhalen van den 4n prijs, gewonnen door de Vlaamsche Ster, in den ïooneelkun- digen Prijskamp van den Wijngaard, te Brussel, in Juli laatstleden. Het stads-muziek.opende den stoet; daarna zag men het prachtig vaandel van de bekroonde maatschappij, dat ieders bewondering opwekte, niet alleen door zijn rijk en kundig borduurwerk, maar nog door de kroon waaraan ver boven de 100 eermetalen prijken dan volgden de leden der Vlaamsche Ster met hunnen voorzitter die de herinnerings-medailje en deze van den prijs droeg. De stoet werd gesloten door eene merkelijke afdeeling der Koormaatschappij en het korps offi cieren der Burgerwacht alsook verschillige andere sociëteiten onzer stad waren er vertegenwoordigd. De stoet trok langs de Vleeschhouwerstraat, de Tempel straat, de Bolerstaat, de Neer-Markt, de Groote-Markt en de Rijselstraat, naar het lokaal der Vlaamsche Ster, alwaar den eere-wijn geschonken werd, en alwaar de heeren der Koor- maatschappij en andere gezelschappen hunne gelukwenschen der overwinnaars aanboden. Na die heeren gulhertig zijnen dank betuigd te hebben, over hunne edele genegenheid drukte de Voorzitter der Vlaamsche Ster den vvensch uit van weieens als wedervergel ding in hetzelfde geval hun dezelfde eer te mogen bewijzen. Het is eene schoone overwinning voor onze Vlaamsche Ster, die in de hoofdstad van Belgie zich heeft durven gaan meten met de beste tooneelmaatschappijen des lands. Die prijskamp was een der ernstigste welke nog in lang uitgeschreven geweest zijn. Twee overschoone eermetalen en eene som geld maken de weerde van den prijs uit; maar hetgeen meest in acht moet genomen zijn, zijn bet overschoon Diploma en het offlciëeel verslag die aan de maatschappij afgegeven werd. In het ver slag bemerken wij met voldoening dat onze Tooneeimaat- schappij den prijs behaalde met 525 punten, terwijl den eersten prijs maar behaald werd met 411 punten. Wij hadden willen geheel het verslag drukken, maar de fcleine plaats in ons blad, laat het ons niet toe. Instorting. - Vrijdag middag, in de Vleeschhou werstraat (gezegd Statiestraat) had men de voorgevel van een huis geslecht. De kap en de roostering der zolderingen waren blijven staau, mits goed geschoord zijnde, om in het droog te kunnen werken. Het voorbijrijden van een zwaar geladen wagen heeft ieve- rants een stander doen wegschuiven want het dak en de roos tering zijn met een groot gedruis op eens ingestort. Gelukkiglijk waren de werklieden juist gaan noenmalen, toen het ongeluk plaats had, anders zouden er voorzeker groote ongelukken te betreuren zijn geweest. Het nevensstaande huis, insgelijks in zeer bouwvalligen staat, dreigt ook in te storten. Seffens was de politie ter plaats en heeft de noodige maatregels genomen om alle verdere on gelukken te voorkomen, 't iste zeggen het gerij der wagens op te schorsen en de menschen tijdelijk te doen verhuizen die in het bedreigd huis wonen, Geheel den dag zijn er veel nieuwsgierigen ter plaats ge weest. Men is reeds bezig met het nevensstaande huis af te breken. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbelschutters. Uitslag der laatste schieting van 't zoinersaizoen 1" prijs. Candaele, J., wacht bij de 4" compagnie. 2" prijs. Vanlholl, H., serjant-major hij de 5"compagnie. 5" prijs. Lesaffre, A., wacht hij de 2° compagnie. 4° prijs. Lebbe, A., wacht bij de 5e compagnie. Van den J" tot den 9" October IS74. Weuten, Amandus, werkman, en Dufoir, Maria, kant werkster. Duflou, Augustus, wever, en Hof, Carolina, kantw. Le Roy, Sophia, 48 jaren, zonder beroep, echtgenote van Edouardus Vandenbulcke,. S' Nicolaus-nevens-Ypre. De- man, Alixia, 8 jaren, Recolettestraat.Delrue, Maria, 85 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijsselstraat. Lambin, Fleurij, 20 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Boterstraat. Decock, David, 54 jaren, langzager, echtgenoot van Joanna Hoornaerl, Weduwestraat. Vandevelde, Maria, 84 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannus Murien,Sl Pietersplaals. Degroote, Amelia, 69 jaren, echtgenoote van Felix Credis, Bollingstraat. Verschoore, Petrus, 86 jaren, zonder be roep, weduwaar van Isabella Ceroux, Recolettestraat. Bemazière, Roéalia, 51 jaren, zuster van liefde, Bollingstraat. Engillis, Amelia, 67 jaren, zonder beroep, weduwe van Joannes Scherlynck, Meenenstraat. Kinderen beneden de 7 jaren' J^nelijk geslacht 1) J Vrouwelijk idem I) BONI MARCIIÉ. - Wil men een ware goede aan koop doen, men begeve zich in de magazijnen van den Bon Marclié, in de Dixmudeslraat, iir 55, daar vindt men een ware keus van alle slach van artikelen voor het wintersaizoen, alles van 1° kwaliteit en aan 40 p. beneden alle concur rentie. 7 October 1874. VERYAESCHING BEU KIEZERSLIJSTEN. Hoewel wij jaarlijks het schandalig bedrog doen uitschijnen 't welk onze katholijke burgmeester gewoonlijk begaat in het opmaken der kiezerslijsten hoewel wij zijn gedrag in 1869 ten hoogste geschandvlekt hebben toen hij, door de inschrij ving van omtrent een dertigtal ongerechtigde kiezers de echte meerderheid van het kiezerskorps vervalschl heeft en om welke reden hij alsdan van zijn schepenschap is afgesteld geweest, deze heer schijnt van zijne kwaadzuchtige driften nog niet te willen afzien en gaat altijd voort in zijne willekeurige uilschrab- bingen en partijdige inschrijvingen. Dit jaar heeft hij nogeens zijne plichten van burgmeester geslachtofferd aan zijnen partijgeest en aan zijne wraakzucht tegen mannen die in zijne slavelijke hoofdbuiging voor het drijpekkers-gezag niet deelen, en hij heeft bewezen dat hij, in de uiloefening zijner bediening, noch de rede, noch de wet, noch het alge meen rechtmaar enkelijk de belangen der gekruindc Opper- burgers raadpleegt. Tot zijne uitschrabbingen uit de kiezers lijsten hij vereischt noch bewijsstukken, noch gegronde ver klaringen, noch getuigenissen. Zonder zelfs de belanghebben den te hooien, de enkele gissing van een derden persoon, het zeggenschap van eene kerkratte, van eenen kwezelaar, van eenen kroot-eter of andere dergelijke persoonagie is hem ge noeg om eenen burger le berooven van ten zijner duurbaarste rechten. Onder al de onrechtveerdige beslissingen waaraan de burg meester, bijgestaan door de abbétjes, zich plichtig heeft ge maakt, wij zullen er hier maar drij aanhalen om te toonen tot hoe ver deze katholijke ambtenaar het sijstema van twee maten en twee gewichten weet te drijven 1° De genaamde Sansen Benoit, liberale kiezer, is uitge- schrabt geweest onder voorwendsel dat hij den grondslag van het cijns niet bezit, als zijn huis hurende bij de maande. Noch de eigenaar, noch de pachter hadden diesaangaande geen de minste verklaring gedaan integendeel het is bewezen door een getuigschrift afgeleverd door den eigenaar, en door eene kwitancie welke de pachter in zijn bezit had van een jaar pachtbetaling, dat de voornaamde Sansen zijn huis bij de jare gepacht heeft. 2° SieurDecoker Felix, herbergier, katSiolijlte kiezer, is op de lijst behouden geweest als het cijns betalende met zijne patent en persooneele contributien. He wel, het blijkt uit eene declaratie afgeleverd door den eigenaar M. Charles Waels, dat Decoker zijn huis pacht bij de maande en gevolgelijk, geene persooneele contributien betalende, het basis van hel cijns niet bezit. i 5° De genaamde Blankaert, herbergier, liberale kiezer, is uitgeschrabt geweest om dat de eigenaarster weduwe Van- denberghe-Walle verklaart heeft dat deze kiezer haar huis pacht bij de maande. He wel, deze verklaring is zoo weinig gegrond dat Blankaert zelfs de pachter niet is van de weduwe Vandenberghe. Deze heeft haar huis verpacht bij de jare aan M. Aug. Rommens, brouwer, met het vermogen van hetzelve voort te verpachten. Blankaert die dat huis gepacht heeft aan M. Rommens, heeft geen gemeens met de weduwe Vanden berghe die gevolgelijk in de conditiën der pacht niets te zien heeft. En met zulke verklaringen, buiten de wete en zonder de tusschenkomst der belanghebbenden, maakt men te Poperin- ghe de kiezerslijsten Het Nieuwsblad zal waarschijnelijk te vreden zijn geene zinspelingen meer te moeten maken op de onbermhertige ge voelens van eenen zekeren hond. Iedereen heeft verstaan dat de persoon op welken het vuilblad heeft willen zinspelen een gekruinden zwarten hond was met naam pére Leent alhier overleden bij Sl Bertinus kerk, nalatende omtrent de 80,000 fr. Als hij woonde in de Gasthuisstraat begaven zich bij hem verscheide van zijne bloedverwanten, in den uitersten nood, ontbloot van alles tot van koussen en schoen, om troost en hulp te bekomen, en wat was den uitval van dit bezoek Gekruinde sehrijveiaars, gij verwacht u zeker niet aan me delijden, want zulks is in uw karakter niet? Maar ziet hier het onthaal dezer arme vrienden men ging bellen aan het huis van nonkel of kozijn, men verklaarde aan de dienstmeid de hoedanigheid van bloedverwant van den eerweerden en doorluchtigen kozijn, en men was de deur voor den neus ge smeten, zonder genade noch troost le ontvangen. Al de nog tegenwoordige geburen en veel inwooners der stad kunnen dit nog hedendaags bevestigen. 't Was door de welbekende milddadigheid van zekere jufvrouw Melanie Vanden Boogaerde, echtgenoote van Mr B. Dufloer, tante van Diserétje, dat deze bloedverwanten van den gekruinden vrek gespijsd werden en reisgeld ontvangen hebben om naar hunne gemeente terug te keeren, zonder de tusschenkomst der politie. Deze vrouw Dufloer had veel me delijdende gevoelens voor den armen en werd eene melkkoe tot het ondersteunen en opvoeden der gekruinde kwakzalvers waarbij zij lot haren loon, zoo als naar gewoonte, veel on dankbaarheid ontmoette. Het zelfde geval heeft plaats gehad in de familie van Cher Chou. Na zekeren gekruinden pastoor Neuwe opgevoed, ge kleed en onderwezen te hebben in de godheid, met fondsen der famillie, deze pastoor heeft in belooning van deze welda den, door middel van een klein testamentje, zijne famillie ontbloot van eene erfenis van omtrent de 200,000 fr. Vraagt het maar aan den kerkmeester van Sl Jan, en hij zal bekennen dat dit de dankbaarheid is van het gekruind gespuis. Indien de famillie van Cher Chou baas Neuwe in zijnen voorigen staat van koeiwachter gelaten had, hij zou waar schijnlijk gestorven zijn als eerlijk man. Niet waar, Nieuws blad Wij hebben dikwijls gezeid dat onze hedendaagsche pries ters zoo hooveerdig zijn dat zij zich overal in de plaats stellen van Onzen Heere. Dit bewijzen zij bijzonderlijk met voor de duizendste maal in het Nieuwsblad en op den predikstoel te herbalen dat wij, tijdens den politieken bedevaart van 1875, met Onzen Heere den spot gedreven hebben om dat eenige liberalen gelachen hebben met de Krulle die het vrouwvolk wilde doen roepenfifa den Paus Dus de Krulle was Onzen Heere. Eene manifestatie van eenen anderen aard had plaats in den bedevaart van Verviers tegen de geestelijke aanvoerders van deze politieke processie, en nogeens zegt het Nieuwsblad dat de manifesteerders Onzen Heere aangerand hebben. Dus iedermaal dat de liberalen de middels zullen tegenwer ken welke onze politieke geestelijken gebruiken om, tot ver-

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2