GRAND CIRQUE FEMME A DEUX TÊTES MILLIE-CHRISTINE Briefwisseling der Toekomst. DI S VARIÉTÉS les Saraedi et Dimanche (10 et II Octobre). BERICHT* GEMEENTE MOORSLEDE. Premières. 5 fr. Deuxièmes 2 fr. Troisièmes 4 fr. REPRESENTATIONS A YPRES Zondag 48 October aanstaande. sterking'van bunne macht, het volk te verdweepen en te verbeesten; iedermaal dat zij zich zullen verzetten en opstaan tegen eene heerschappij die strekt om de vrijheden van 't volk te vernielen, dit zal eene opstand of revolutie zijn tegen Onzen Ueere Men moet waarlijk tot den hoogsten graad van verwaand heid en hooveerdij geklommen zijn om zich zoo lichtveerdig- lijk uit te geven voor God. Dat onze drijpekken in dezen weg nog wat voortgaan en zij zullen varen gelijk de eerste Enge len. Dans lamarmite De Tuitersbende heeft zich wederom onderscheiden Zon dag nacht. Een dezer treffelijke vreedzame jongheden, waarvan de zilven in groote werking waren ten gevolge van zijnen staat van dronkenschap, bevond zich 's avonds in eenen katholijken bierwinkel, zat als eenen Zwitser en eenieder za gende en plagende. Rond 10 ure 's avonds vertrok hij naar huis om te doen gelooven aan zijne ouders dat hij slapen gingmaar eenige stonden na dat hij de herberg verlaten had, kwam hij er we derom binnen, na over eenen muur geklommen te hebben die deze herberg van het huis zijns vaders scheidt. De zagerij ging voort en eindigde met bedreigingen en lasteringen tegen eenen jongeling dezer stad, die, t' einden zijn geduld, dezen zatlap dwars door het panneel eener deur wierp en hem op straat zette. Zeg eens, ijpersch vuilblad, was dien dronkaard ook een van die vruchten van de morale indépendante, zoo als gij de liberalen noemt? Wilt gij weten wie hij is? Dat is een tuiterken die alreeds in drij kloosters geweest is met inzicht zich daar als pater te vestigen en die, vooraleer hij de tuiterstenue aantrok, met eenen langen saaien rok geloopen had. Wat zegt gij van zulke zilve-jongskens En dat is geene Songezoo als vele historiën uitgevonden door het Vuilblad, dit is de oprechte waarheid. De kaloten, om hem te verschoonen, zeggen dat hij over den muur geklommen was om appels te plokken, maar zij vergeten er bij te voegen voor welke soort van appelkens hij daar gegaan was. Dit is wederom eene songe om het gedrag van dezen gemisten pater te ontschuldigen. Daar zijn toen de jongheden van het Processie-muziek die ingesteld is om pastoors in te halen en hun serenaden te ge ven Ad majorem Dei gloriam Zekere commis-voyageur in naaimachienen, beter gekend onder den naam van Krooteter, veroorlooft zich in de boer- herbergen tusschen Vlamertinghe en Dickebusch, af te loopen tegen de Philharmonie en hare leden met alle slach van scheldwoorden te overladen. 't Vat kan maar uitgeven 't gene het in heeft, maar waarom doet dezen sloef zulks niet in de herbergen van zijne stad Omdat hij te groote lafaard is en dat hij begeert zijnen kop te behouden, want hij weet zeer wel, indien hij moest zulke klaps hier uitbraken, dat met eenen slag zijn hoofd van zijn gezond lichaam zou afrollen. Hoort j' het Krooleter Het gerucht loopt in stad dat Amandus Valschaerd zijnen congé j... fzal krijgen. Men is niet kontent over hem om dat de tuiters geen vooruitgang doen en men heeft alreeds ge- informeerd of zekeren trombonnist, gevestigd t' IJper niet ver van de linden hem zou willen vervangen. Het spreekwoord zegtde deugd vindt vroeg of laat hare belooning. Zoo dan die wat verdient moet wat hebben maar 't is Amandus die niet zal lachen. De liberalen hebben toch plezier in hun leven Zij plakken alle kwezelarij aan hunne hespen en vinden al hunne leute in broederlijke vermaken en in de liefde tot hun evenmensch, gelijk het door het Evangelie voorgeschreven is. Zondag aan staande zullen onze oude liberale Pompiers, die zoo dikwils in feest zijn nogeens hun hert ophaien in eene ver broederingsfeest welke zij aan de gewezen Pompiers van Proven, aangeboden hebben. Ten 2 ure zullen zij hunne oude wapenbroeders te gemoet gaan tot aan deestaminetDuinkerk, en dezelve stoetsgewijze, met muziek aan 't hoofd, inhalen. Na de bijzonderste straten der stad doortrokken te hebben zal onder de twee korpsen en de muziekanten, der Philhar rnonie eene cijbelschieting plaats hebben. Bijzondere prijzen zijn door den oud-commandant der Pompiers, M. Van Merris, aan de oude Pompiers van Proven geofferd. Des avonds een lekkere souper waarin al die brave menschen hunnen buik eene goede zielmis zullen doen. AYELGHEMj 6 Oktober 1874. De zaligmakende Vrijheid en den Journal spuwen in hun nummer van Zondag de bittere gal haars dwaas spotten op eene aanmoedigende en menschlievende plechtigheid door alle weldenkende menschen geloofd en hoog geschat. Ik wil spreken over de belooningen der kinderen in de jongste prijs kampen bekomen. De heilige schrijvelaar tracht een' laffen smaad op het laïek onderwijs te werpen. Mis is hij. Een' oog slagachter ons werpende, zullen wij, proefstukken in de hand, onweèrleglijk bewijzen dat ons volksonderwijs, het belang rijkste van allen, steeds aangroeit en merkelijk verbeterd is, sedert dat onze gemeente school bestuurd is door M. August Vansaceghem die voorzeker een plicht—, gewetensvolle en bekwame onderwijzer is. Wij zullen nog bemerkrn dat eene vervallene school goed inrichten, bevolken en op de hoogte harer bloeiende medezusters stellen,het werk niet is eens dags, eens maands noch eens jaars. Hiervoor hoeft geduld, moed, onophoudend zwoegen. Nu gaan wij ter taak: wij stellen ons in 18G8. In de prijs kampen bekleedt Avelghem de LAATSTE plaats des G40" schoolgebieds. Bladzijde 158 van het officieel resultaat lees ik: Alphons Moerman 9 1/4 punten op 150!!! Tusschen paren- theris bemerken wij dat deze Alphons met Alphons den Nieuwen Slachter in het strijdperk zou mogen treden en ook genoeg kan om achter den steert van heer Langoor te gaan. Ja! Alphons Moerman bekwam op 150 punten 9 1/4!! Bravissimo!!! Dit gering getal bewijst den toestand der ge meente school ten jare 18G8 toen zij bestuurd was door een vriend der Vrijheid en des Journals en welken ik niet noem omdat ik 't graf eerbiedig. In 1871 was die vriend vervangen. De uitslag des concours dezes jaars toont dat de school reeds een graad gerezen is. In plaats van laatst krijgt zij een' accessiel. Bladzijde 20 van het hierboven genoemd document vind ik Verrue Octave GG 5/4 punten, Depraetere Pierre 49 punten.Wonder Velghe Cijrille bekwam 26 punten. Deze is dus slimmer dan Alphons Moer man, en dezes hoofd is nogtans veel vleeschrijker. Is het van deze ezels dat de Vrijheid wil spreken In het katholijke kamp missen er geen en zwijns ook niet wiens takken bittere vruch ten gedragen hebben. Geëerde lezer en beminnelijke lezeres, de naald des tijds wijst 1874. Avelghem in zegepralend van den wedstrijd teruggekomen een prijswel is waar den negende— doch met 104 punten en een accessiet met 89 punten. De barometer der school richt zich dus gedurig naar den kant des progrès. Dat zij ons genoeg en wenschen wij M. August Vansaceghem wiens onvermoeibaren iever beloond is, tegen 1877 een' EERSTEN prijs. Er hoeft hierbij in acht genomen te worden het getal leerlingen in 1868 misechien een 25tal. Heden wordt de klas dagelijks bezocht door omtrent 150 kinderen. Alzoo vinden wij, langs den eenen kant vooruitgang in kunst en wetenschap, langs den anderen gedurige verhooging van getal leerkinderen. Stipt daarbij aan dat het concours uitsluitelijk in het vlaarasch gegeven wordt. Nu, zoo ik ondervind aan mijn krul- lebolleke leert men in onze gemeente school ook fransch want hét babbelt fransch van 's morgens tot 's avonds en het hoort nooit een woord dezer taal van mij noch van mijn lief vrouwke. Daarbij het kan goed teekénen {het heeft een' officier en eenadvokaat gemaakten bet zingt reedsdo, mi, solEn het exerceert als een pauzelijke zouaaf hetgeen mij geen vermaak doet daar ik anti-militarist ben. Op teeken- en muziekkunst vraagt men ook nietdoch er hoeft veel tijds om eene vreemde taal benevens die kunsten te onderwijzen. Het voorgaande bewijst zonneklaar dat de Vrij heid haar aan niets verstaat en slechts kwaad, nijd, en afgunst spuwt op het wereldlijk onderwijs het eenige dat nogtans zal zegepralen daar de waarheid alleen blijft. Wilde ik van het hare spreken, ik zou ze doen rood worden indien zij schaamte had. Welke legende euveldaden beginnende alleenlijk met Fleurus bij Charleroi!! Ik eindig met den bekroonden en hunnen onderwijzer de innigste gelukwenschen toe te sturen en durft hopen dat de heeren des bestuurs weldra een prachtiger lokaal zullen doen bouwen daar ik gehoord heb altijd van mijn kruilebolleke dat het tegenwoordige te klein geworden is en stoffelijke hinderpalen stelt aan rasseren vooruitgang. E. A. E. P. S. Een brief, mij gisteren uit Arras toegekomen, melt dat de Zeer Eerw. Heer Pieter Van Liere, ex-pastoor en oude correspondent der Vrijheid, in volle gezondheid in deze stad aangekomen is. Hij heeft alreeds een partietje gefriskent met den Zeer Eerw. Heer Parmentier, ex-pastoor van Vlasloo, gewezen bestuurder van 't geestelijk kollegie te Kortrijk. Zij zijn daar nu te zamen in't pensionnat. Als zij veel jukte heb ben zal moeder Raphaëlle hen scharten. De complimenten aan Mijnheer de Pastoor van Heestert. Salut amical. E.A.E. IESGELIMGES. Twee dronkaards. Aan de statie waren twee dronkaards aan het twisten of het dag of nacht was en of het de zon of de maan was, die op dat oogenblik aan den hemel glinsterde. Zij zagen een genie-kapitein komen aan wien zij het feit blootlegden en noemden hem ten zelfden tijde scheidsrechter over het debat. li Ik weet het niet, antwoordde de kapiten, ik ben vreemdeling en ben maar juist aangekomen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN Naar Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Naar Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Naar Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 11-18. - 2-55. - 5-25. Naar Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Naar Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20. MARKTEN VAN IJPEREN. AARD DER GRANEN ENZ. 5 Oct. 10 Oct. verkochtte kwantiteit. middenpr p. 100 kilo verkochtte kwantiteit. mlddcnni'. p. 100 kilo. Tarwe 95,900 25-50 157,700 24-75 Rogge 14,600 19-75 18,600 19-50 Haver 0,100 22-50 ,500 25-00 Erweten 0,500 26-00 0,700 25-50 Boontjes 1,500 24-50 1,100 25-25 Aardappelen 1,100 6-75 1,200 6-25 Boter 550-00 550-00 Veurue Per 145 liters 50 September. 7 Oct. T,arwe (nieuw) 24- tot 51- 25- tot 28-50 Rogge 22- 24- 22- 25- Sucrioen 20-50 22-50 20- 22- Haver 17- 25- 17- 23- Boonen 25- 28- 26- 29- Erweten 27- 50- 27- 50- kortrijk. Per hectoliter. 5 Oct. Tarwe fr. 19 50 a 2! 75 Aard. 100 k. a a Roode tarwe a Boter p. i /2 k. 1 67 a Rogge 14 a 14 50 Eieren per 25 2 55 a Haver 11 a 12 Peerdb. p. h. a LeuvenPer 100 kilo. 5 Oct. 7 1 85 2 73 Tarwe fr. Rogge Voederhaver Boekweit Haver 27 75 a 21 75 a 24 a a a Aardapp. fr. Boter, de kilo Eiers, de 26 Koolzaadolie Lijnzaadolie 5 60 a 2 50 a 65 a 65 a DE LA la hultième inerveillc du mondc, Agée de 25 ans, née a Colombus, Etats-Unis d'Amérique, possédant deux têtes, deux bustes, quatre bras,quatre jambes. Elle dansetrès gr3cieusement,chante en francais eten anglais. Ouverture des bureaux a 7 h. 1/2 du soir. On commencera a 8 heures. Les enfants au dessous de 7 ans ne paieront que moitié prix aux premières et aux secondes. Cet établissement gigantesque est Ie plus vaste dans sou genre, possède un trés nombreux personnel et environ 100 chevaux, 20 poneys, etc. Millie-Christine paraitra a toutes les representations. De opstijging van den Luchtbal GROS JEAN en het Vuur werk die moesten plaats hebben te Ctheluvelt, den 29 September laatst, zijn uitgesteld geweest en verschoven tot op- De opstijging van den Luchtbal om 4 ure namiddag, en 't Vuurwerk om 9ure's avonds. Genoodzaakt door het slecht weder, zijn onjie feesten van üoekezondiig verschoven tutti ©etotscr Op welken dag volgens dagorde zullen plaats hebben, ten 5 ure namiddag, allerhande luisteriijke volksspelen, CONCERT, OPSTIJGING VAN LUCHTBALLEN, enz. En des avonds om 7 ure, wonderbaar groot VüüS W E E K.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3