PELTERIJ. L1ÉGË0IS, FABRIEMP.. I PELTERIJ KOOPDAG bij RECHTSMACHT Briefwisseling der Toekomst. ■■3 is Boterstraat; P i, te IJpereit VAN 'S KONINGS wisË! Op bondag, 2H October 1874. Rogge §2 10- Groote hoeveelheid vervaardigde Pelterijen, in alle slacb. Nieuwigheden en hooge fantazij voor het jaarge tijde. Yellen Kragen, Voeringen en Doordingen voor pallets en andere- kleedingslukken. Gereedmaking en vormgeving der Veilen. Bleeking en verandering van vorm. Zending vgn koopwaren ter ieders keuze. Opvulling van alle slach van dieren. Alle werk in de Pelterij in bèt huis zelve verricht zijnde, vindt de koop er veel profijt door zich recht streeks aan te bipden hij De Vellen ten hierbovenstaanden huize aange kocht, worden er ged-urend. het zomerjaargetijde gratis bewaard. om 8 '/a ure 's morgens, zal er, ter hofstede be woond door sieur Francis Thibaut, landbouwer, wonende te Westoutre, overgegaan worden tot de openbare veiling,met den gereeden gelde en zonder verhoog, van: Bascul met gewichten, eene groote hoeveelheid Hoppe, Zolderwagen. Stoof met toebc- hoorten, Haalkarteel, 52 Buizen, 5 Haanden, 24 Hennen, Kar, Ploeg, pomtnelé Merriepeerd met Harnassuren, 2 Wagens met locbehoorten, 400 ki logrammen Ilooi, omtrent 9000 Tarwen Schoven, Vlas, Melkkoei, 1500 Hoppepersen, en meer an dere goederen alsdan aan te bieden. Door 't ambt van E.-L. STRAGIER, Deur waarder te IJperen. Elk zegge het voort. zij de congregatie fréqucntccrcn, of er gene jongheden gaan om te vrijen en... enz., enz. Onder andere plaatsen vloog hij binnen in eene herberg waar een lief dochtertje met hare ouders woont, hij vroeg of er daar vele jongelingen om eene pint gingen, men ant woordde hem dat eene bierwinkel vrijen ingang voor eenieder heeft. Dan zei hij dat de jonge dochter bij de jongheden niet moest zitten en klappen, om reden zij in de gevaarlijke jaren was. Hij voegde er nog bij dat zij te licht aangedaan was en dat zij haar moest op eene eenvoudiger wijze kleeden. Hoe vindt men deze grap? Zeg eens, buit, moeit u met de kleederen van uwe meid, en voor 'l gene onze kleeding aan gaat, fichez nous lapaix. AVELGHÉM, 22 Oktober 1874. Rampzalige Cieskens, gij hebt geene liefde voor den gods dienst. Wal zal er van u geworden, klein Cieske? Van u dte de sacrilege bedreven hebt met uw kwispcl- staartje de gewijde médaille van den Grooten heiligen Cies rond te zwieren Stalutum est Nooit zult gij in den hon- denhemel de hoogvel-rukkende gelukzaligheid genieten uw staartje, als de Vrijheid zegt, bewilligd te zien en had gij zoo veel pijn als PielerVan Lierc gij zult eeuwig gestraft worden. En gij, vet Cieske met uwen langen baard, uw' bril op den neus, steerlster, stella cum corda zoo als Preetje zegt, gij zijt gekend voor uwe godvruchtige gevoelens. Gij, die als de katholijke Policie-Commissarisnooit naar de mis gaal, hetgeen u niet belet lang te slapen, ter contrarie Gij die, als Florent en den godvreezenden Sussions van Brugge die vermaarden paddenvelploter, den Vrijdag vleesch eethetgeen u niet doet mageren, maar integendeel een buikje doet kweeken Gij, vrije-metselaar die peist dat eikeen de eer niet heeft als Mastaï, Paus van Roomcn franc-ma<;on \.e zijn. Onkuischaard die niet meè draagt hetgeen gij neemtgij die nooit als Piéter Van Liere gefaald hebt; gij die als Cousin Emile altijd uw' zijden hoedje er op gelegd hebt1 Ketter! schismatiek! voe! veenooit zult gij in den Nieu wen Hemel het oneindig geluk genieten met honderd schoone Vrouwen seffens in het b.. te mogen trekken Gij zijt allen, kleine en vette Cieskes, uit al de Sirooplap pen, gemuilbande kalanten, bezembinders, zuivere onbevlekte, gebalsemde en gezalfde papen, vermaledijd anathemas sit Wij wenschcn u alies hatelijk Cieskes en indien er voor alle zonden geene vergiffenis ware zouden wij u. verpletteren met u te noemen: strmarchand, kr....marchand, bl....mar- chand, koeiwachter, gefaalde kleèrmaker, kwakzalvers, geld- smidsgepatenteerde buikvulders, lammeke-smeerbuiken, wijndrinkers, chevreuil-eters,Ministers van Nuttelooze Zaken, treffelijke achtbare burger, illustre pruimschijter, Wisti, Polichinel, gesgaai, Jocrisse, inorpionsaus, pilaarbijter, sabel-inslokker, kerkzangers, baas Gansendonck geënt op een iiertefritter, slachter, Heer langoor, kalkoen, Moeder Rapha- ê'lle propot, Amen. S' M'1. P. S. Hier volgt een slaalken van papenverzen T IS VII7^ Noch van Pastors, noch van kerken Is ons Ciesken een kalant, Cies is trouwens in zijn werken Van u Morale indépendant Boer wil op uw hennen letten Houd uw kiekens in den nest Want ons haantje zou ze fretten 't Jongste vleesch is verre best. nis. Wat dunkt, u geëerde lezers en beminnelijke lezeres, is het niet schoon S' BP. - YVA'B OUj 14 October 1874. Heer Opsteller Zoo lang de liberalen aan het bewind waren schreeuwden de katbolijke vuilbladen tegen de vreeslijke bloedwet en het laijdvernieleud oorlogsbudjet. Nu, dat zij aan het bestuur zijn geraakt, spreken zij van niets meer en vormen nieuwe regementcn, verhoogen het oorlogsbudjet met verschelde miltoenen en stemmen wetten die de zoons van den burger in de onmogelijkheid stellen te kunnen rèmplacceren. De Burgerwacht ook was van hun aanzien als een kinder spel en had geen reden van bestaan. Wat ziet men thans telProven? Op de aanvraag van Majoor- Raadsheer wordt er ocne subsidie door het gemeente-bestuur toegestaan, die op meer dan 500 fr. mag gerekend worden, lol hel houden eener wapenschouwing der onwel-kende Bur gerwacht, op Zondag 18 dezer Dit feest is gegeven tot schadeloosstelling aan de katholijke neringdoeners van de gemeente, omdat er op de laatste ge meentefeest geen drij welpeizende menschen geen voet gesteld hebben in hunne herbergen. Had de vorige Burgmeester, M. Mazetnan, zulke onnoodige geldverkwislingen moeten veroorloven,men had den woeden den Lampe in zijne lasterkuip hooren schelden dat het een plezier zou geweest zijn. Maar nu alles is allerbest De Majoor bezit een der schoonste dubbele aangezichten der streek en hij heeft programmen uitgegeven waarin men met moeite het politiek karakter van het feest heeft kunnen verbergen. De namen der kapiteins, in een dubbelzinnig oog wit en zonder hunne toestemming erop gesteld, zullen mis schien helpen het jesuiliek feest goed te doen afloopen. Hij zou beter gedaan hebben met den volgenden brief rond gezonden te hebben Officierenonder-officieren, korporaals en wachten Mijnhë'eren, Op bevel van mijn geestelijken meester Lampe, waaraan ik alles verschuldigd ben, bevel goedgekeurd door de verlichte kopstukken onzes gemeentc-bestuurs in zitting van 23 Sep tember II., verzoek ik u te willen bevinden te Proven, bij het Ramtje, op Zondag 18" dezer, ten 1 ure namiddag, ieder ge wapend met een bezemstok, om deel aan den hierna beschre ven stoet te nemen. STOET 1. DeNeuze later, van Westvleteren gekomen, het vaandel van 't balailjon dragende, met opschrift: vraalc, leugentaal, heerschappij, geld. 2. Roste Lampe en Lammerhond op eene corncmuse spe lende in vervanging van 't muziek van Rousbrugge. 5. De burgerwacht van Cromiieke. 4. De burgmeester met zijne raadsleden elk eene lavcpient- bus dragende, de verbeesling van' 't provensch volk verbeel dende. 5. De burgerwacht yan Rousbrugge-IIaringhe. 6. Karcl-Louis Geneverneus gezeten op eene zwarte mulette, het vaandel der zuiverheid dragende. 7. De burgerwacht van Proven. 8. 12 peerdedibben, verbeeldende het klerikaal kies-comi- teit van Proven. 4 9. De burgerwacht van Watou. 10. De dienstmeid van Lampe, verbeeldende den schrik dei- duisternissen. 11De burgerwacht van Westvleteren. 12. Een ambulancie-wagen waarin de majoor met zijnen staf en al de dobbele gezichten'der streek gezeten zijn. Onmiddelijk na het vormen van den stoet, zal de revue plaats grijpen op het wapenplein te Proven. Pietje Lampe en mijn stafoverste Hemeltje, zullen mij door hunne krijgskennissen in deze taak helpen het feest verluister- lijken. Na deze oefening zal Lampe, bijgestaan door eenen smid, eenen ring door den neus van iedere garde steken, lot herrinnering van dit feest. 's Avonds ten 7 ure, in den Pisloederskring, voordracht door den Rosten, over de verkleefdheid der mannen aan hunne vrouwen verschuldigd,'toen deze laatste hunne mans dronkc uit de herbergen halen. Spreker zal eindigen met eene verma ning aan de jongkeden over de nederige houding die zij moe ten nemen in het voorbijgaan eener processie. Ten 8 ure 's avonds, plechtige Te Deum,' in de kerk van Proven, gezongen door den EERWjEERDLGEN HEER Pieter Van Liere, om God te bedanken over het goed afloopen der feest. Voor opsluit, Iuistcrlijkbafiket in de herberg de Vuilpoorte. MENU. Kromme Soupe. Boullie avec Carottés au déchet de lin. Ratatouillie Lagrandiste. Saucisson aux choux de Savoie a la N. Pièce montée a la Vaniiere. Crème taart op zijn Maintbodesi Wijn van Lourdes. sbi/o'n le /itutüj, uu:U toq übóq bil Een bondel hooi voor elke geïnviteerde. De Major-bevel hebber. KOEKENGUANO. MEN GE LOGES. Dag M. de Notaris.... Dag vriendschap. Mijnheer, 'k hen naar de begraving niet knnnën komen van Nonkele, maar ik mag ,loch niet nalaten u te komen be zoeken. r Ik dank u, vriend. Die arme Nonkele, hij was toch zoo goéd, zoo spaarzaam, hij was ons altijd zoo beleefd, en bij zegde mij dikwijlsPiet, jongen, als ik dood ben zal ik altijd op u peizen.... Hij zal moeite hebben Ja, ten doet Mijnhecre, 't ken hein 't Was toch zuiken braven mcnsch en 't is wel te hopen dat hij in den hemel zal zijn bij mijne grootmoeders zusters nichtens dochter die zijn zuster was, hi! hi! hi! hi! hi!.... Stelt li, vriend.... Och laat mij janken Mijnheere, hel zal mij deugd doen... hi! hi! hi!.... ouuoi! hi! hi! Jank maar, vriend, maar ik heb niet veel tijd. Mag ik mijn oogen afvagen, M. de Notaris Doe maar Nu van affairens gesproken, M. de Notaris, hoeveel komt het alzoo voor mijn part, van hetgeen Nonkel achter gelalen heeft Mijnen vriend, gelijk of er nog rechtstreeksché erfgena men zijn, kunt gij niets deelen. Hoe! en gij laat mij hier een half uur janken gelijk een bals er niets voor mij is!.... En Piet ging al morren de deur uit. K4MTEH VAM -IJPERE3M AARD I1ER GRANEN ENZ. 17 Oct. 10 Oct. vcrkoclitie kwantiteit. miqdcnpi' p. 100 kilo verkocht te kwantiteit. middenpr. p. 100 kilo. Tarwe 128,000 24-75 157,700 24-75 11,400 20-50 18,600 19-50 Haver 0,000 00-00 500 23-00 Erweten 1,200 24-00 700 25-50 Boontjes 0,500 26-00 1.100 25-25 Aardappelen 4,200 6-23 1,200 6-23 Boter 550-00 53(tr00 Vessa-rae. Tarwe (nieuw) Rogge Sucnoen Haver Boonen Erweten' Per .143 liters. 14 Oct. 23-50 m 28-30 21- 18-50 .17- "-2(1- 25-50 21-50 21-50 28-50 29- 23- 22- '20- 17- 20- '27- Tarwc fr. Roode tarwe Rogge Lfaver fccrtrljk. .Per hectoliter. 12'Ö'et. 19 75 2É 3D. Aard, lOObk.5 h: t 3Boter p. i&k. 1-67 a^i a 14 7-t> Eierch per JJa 2 65 a a 12 75 Peerdb. p. h. a Per 100 kilo. 12 Oct. Oct. tot 28-50 25- 22- 25- 29- 44" UieraveEa 7 1 90 3 Tarwe fr. Rogge Voedferhaver Boekweit Haver 27 25 a 21 75 a 24 50 a a- a '-Aardapp, fr. Boter, de kilöi Eiefj, de 26 Koolzaadolie Lijnzaadolie 5 50 S 2 26 a 65 a 65 a

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 3