Stads Nieuws. POPERINGH£, lutie kenbaar te maken, werden verwezen tot beta ling der schulden van pater Lavalelle, en later op 6 Augusti 1762, werd een arrest uitgesproken, bij hetwelk de orde, als gevaarlijk voor de zedeleer en voor de rust van't land, te niet werd verklaard, met bevel van alle hare goederen te verkoopeu. Weinige jaren later, na rijpe onderzoekingen, werd door Paus Clemenlius XIV de vermaarde bulle afgekondigd, bij welke de Jesuieten als eene plaag voor het kristendom worden afgeschaft en zij bleven afgeschaft tot dat de onfaalbarc Pius VII goed vond hel heilzaam besluit van zijnen oufaal- baren voorganger te niet te doen. Uit die onbetwistbare waarheden kan men zich een denkbeeld vormen van de schelmstukken waar toe deze gevloekte sekte in staat is. Ook wedijveren de liberale bladeren om de kapoenen te ontmaske ren en w ij zeggen ook ons woord in 't kapittel. Wij weten we! dat dc jezuïeten zijn gelijk kwaad kruid dat men nooit geheel en al zal uitroeien of dempen, maar dit moet ons niet beletten altijd en altijd alarm te roepen legen mannen, die lachen met God en zijn gebod en hartstochtelijk jagen op het bezit van alle wereldlijke macht. BURGERSTAND Vas» deus 23" t&i dien 30" ©ctofoer MS741. Sterfgevallen. iJperen, 51 October 1874. Koorosaatschappij. Deze maatschappij verliest haren tijd niet, want reeds' heeft zij begonnen aan hare win terfeesten, die bij ons zuike aangename indrukkingen gelaten hebben. Door de wending die haren achtbaren Voorzitter aan alles weet te geven ziet deze maatschappij dagelijks het getal harer leden aangroeien en hare faam vergrooten. Haar eerste Con cert (voor lieeren) van Woensdag laatst is geheel w.el gelukt, en het heeft ons geschenen dat de toeloop grooter was dan 't verleden jaarde zaal was letterlijk vol. üe beeren liefhebbers-zangers die zich laten hooren hebben zijn allen zeer goed onthaald geweest en aan toejuichingen ontbrak het hun niet. Dc Symphonie, zoo als op andere koe ren, heeft zeer veel plezier gedaan. Zij heeft getoond dat zij bet gevoel van samenhang weet te bewaren alsook de vroom heid in de uitvoering ingeboezemd door haren talentvollen en beminden Bestuurder. Twee schoone kooren, de eene door Lintermans en de an dere door Beschuitt, zijn zeer wel uitgevoerd geweest onder de Directie van M. Van Elslande, nieuwelings als onder bestierder benoemd der koor-afdeeling. Wij gelooven dat de Besturende Commissie een gelukkigen keus gedaan heeft, want M. Van Elslande heeft, in verschillige omstandigheden, echte bewijzen gegeven van talent en ondervinding als muziekant en componist. Sehooise Komsten. - Het is met een waar ge noegen dat wij in het Journal des Beaux-Arts een uittreksel vinden van een londensch nieuwsblad, handelende over de Internationale Tentoonstelling van 1874, en die twee onzer sladsgenoten eene ware hulde toebrengen u 31. Fr. Bossuel is een specialist, wel onzen lof verdienen de, zijne bouwkunde is opperbest, zijn water schoon, klaar en vloeibaar, wanneer liet stil is, en schoon troebel wanneer liet onstuimig is. Wij bewonderen zijn wijs verrezicht, zijne war me ki;'« üclit-effekten. Al deze hoedanigheden vindt men in zijn - van Rome genomen op den Tiber alsook in zijn zie! i v.:« Nagels, op de kaai der Marinella geno men. M. Th. C 'i'iez maakt verrukkelijke figuurtjes; men zou soms aan itjeissortier gelooven. Zijn Trompetier van ordon- nancie (Louis XIII); zijn Savoyard (Louis XV), en bovenal zijnen Landschapschilder, zijn liefllijk van teekeniug, van kleur, van uitdrukking, van leven en overeenstemming. De Landschapschilder is overschoonmin voltooid misschien als de overigen, maar bewonderensweerdiger uitkomende. Volgens ons hel is een klein meesterstuk. Straatschenderijen. - Over eenige jaren had den wij van tijd tot tijd alhier eenig naehtgewoei. Men maakte uilsleekberden ios men verbijzelde spions men rukte bel len af, in em woord een heefeu hoop droeve jongenstrekken werden er uitgemeten. De nachtwakers, wij weten niet door wie aangesteld, had den niets gezien en alles bleef aizoo. Deze die benadeeligd waren ontstonden liet met de ruststopring en hun gebroken goed te doen herstellen. Hooggeplaatste mannen deden stappen bij verschillige nieuivsbladséhrijvers, opdat zij er niet van zouden gesproken hebben, en wij.gelijl: een ander, voldeden geern aan het ver zoek. daar het mei de hoop was dat zulkdanige feiten zich niet meer zouden vernieuwd hebben. De verledene week nogtans hebben deze straatschenderijen hernomen. Mm heeft zich niet alleenlijk bezig gehouden met keilen af te rukken, maar men heeft nog ruiten gebroken in het Belle-Godshuis (gesticht voor oude vrouwen) met een- beenhouwershaak door het raam te smijten. Men zegt dat hel gerecht er mede bemoeid is. Bagger WacEii. - Uitslag der schieting van het winterseizoen.' (2a October 1874). 1. Lebbe, Arthur. 110 25 25 20 20 20 2. Pinck, Jeróme, 100 25 15 20 15 25 3. Poot, Henri, 05 la 25 ia 20 20 4. Berghman, Edouard, 00 15 15 20 25 15 5. Coppin, Henri, 85 15 20 20 15 15 6. Ligy, Félix, 75 25 0 15 15 20 Deze schieting werd vooraf gègaan door de kiezing van eenen onder-voorzitter'! Mr F. Ligy, luitenant-adjudant-ma- joor van het batailjon, is tot deze weerdigheid geroepen. GEBOORTEN ;^°^|esl'cht ^tezamen, 4. Huwelijken. Vandamme, Edouardus, zoDder beroep, en ^eckhout, Ro mania, kantwerkster, Hessel, Achiiius, dienstknecht, en Vancraeynest, Mèlania, winkelierster. Dumoulein, Petrus, werkman, en Beernaerl, dienstmeid. Lotthé, Emmanuel, 65 jz. b., ongeh., boterstraat. Fiers, Juliana, 48 j., kantw., ongeh., Sterreslraat. Doo- laeghe, N;ithalia, 5! j'kantw., ongeh.. Kleine-Markt. Maertens, Maria, 20 j., gz. b., eehlg. van Ciéfastantmus üe- ïneulenaere, S';Nicolausstraat. Couvreur, Isabella, 62 j., winkelierster, echta. van Seraphinns Barrizeele, Dixmude- straat. VV'ydopgpe, Elprentia, 20 j., z. b., ongeh., Sterre straat.Deïmotte.,Karolus, 21 j., soldaat bij het le linie reg', Vléeschhouwerstraal. Madou, Petrus, 59 j., priester, Platteelstuaat. Dumont, Cathal-iua, 52 jdagloonster, echtg. van Henricus Soetaert, S' Jacobs-nevens-Ypre. i r, Mannelijk geslacht'2) Kinderen heMeu de 7 jaren, Vrou Jijkü idem QjX 28 October 1874. ONS TOOAEEL. Indien wij de verledene week met lof gesproken hebben van de tooneelvertooningen w aarmede de maatschappij der Langi- Iwirs Victorienen onze liberale winterfeesten geopend heeft, wij mogen met even véél eerspraak melding maken van twee andere vertooniagen die Zondag en Maandag laatst zijn gege ven geweest door de Roeische Barbaristen. Deze laatste maatschappij, met denzelfdcn ijver en dezelfde, leerzucht bezield welke wij bij hare mededingster bestadigd hebben, heeft twee stukken opgevoerd De wolf in het ffageland, ernstig blijspel met zang in 5 bedrijven, door Van Peene, en Een man die de kas houdt, blijspel met zang in I bedrijf, door J. Bruylandts,. die lol hunnen bijval niets te wenschen overgelaten hebben. Niet alleen deze vertooningen bieden ons de aantrekkelijk heid aan van een vermakelijk schouwspel, maar de fraaie muziekstukken waardoor ieder bedrijf geopend wordt nemen het karakter van een waar concert, welke samenparing van muziek- en tooneclkunde ons eene dobbele feest doet bijvvoo- nen. Ook deze aangename avondstonden zijn zoo voordeelig- lijk gewaardeerd door het publiek dat deze maal de schouw burg nogeens letterlijk opgepropt was, en dat, bijzonderlijk den Maandag, het treffelijk gezelschap 't welk zich daar vergaderd vond bijna verstikt was door de o\ervloedige lichaamswarmte welke de toeëen.geperste aanschouwers van beide geslachten door de zaal verspreidden. Onze burgmeester, die daar tegenwoordig was om de premie-stukken na le zien, zal we! bemerkt hebben dat onze oude zaal Ié klein geworden is en dat het zou behooren dezelve te vergrooten of eene spleiiter nieuwe le fntiken. In alle geval deze schouwtooneelen zijn een aangenaam verzet voor dc inwooners der stad, iedereen is er welgezind, vrolijk en blijgeestig,en men ziet de. wederzijdsche vriendschap en broederliefde op alle wezens blinken. En dat men niet zegge dat dit a! goddeloosheid en zedeloosheid is, gelijk onze politieke geestelijken,die niét anders dan onkuischheid dromen, het willen doen gelooven. Integendeel, de stichtende voorbeel den die op hel tooiieel ontrold worden verwijderen van den geest des volks de neiging tot het kwaad waarvan de droe vige gevolgen aldaar dikwijls op eene afschrikkende wijze ver beeld worden. Menigmaal vertrekken de aanschouwers onder den nadenkelijken indruk verwekt door de belooning van eene verdienstelijke daad of door de straf van een Guiten— spoorig levensgedrag. Tot zulke aandoeningen zijn onze tooneeloefenaars altijd bekwaam geweest, 't geen de Barbaristen in hunne laatste vertooning nog bewezen hebben. Dé rollen van blijdschap en die van smartelijkheid zijn op eene even natuurlijke wijze uitgevoerd g werst zoowel door de akteurs als door hunne toegevoegde aklricèn Mev. Ghysbrechts en Mev. Speck van Brussel. Wij hebben te dikwijls den aanhoudenden vooruitgang onzer kunstliefhebbers doen uitschijnen om op dezelve breeder uit te weiden. Wat aangaat Mev. Ghysbrechts, zij is reeds genoeg gekend om allen lof overtollig te maken,en Mev.Speek, die wij maar voor de tweede maal op het tooneel gezien heb ben, heeft genoegzame blijken gegeven van de hoedanigheden die men in eene goede aktrice vereischt. Zij speelt met veel gevoelen en met eene goede uitdrukking die wel overeenkomt met haar blozend gelaat en hare stralende oogen, en, hoewel tnen bemerkt heeft dat zij van eene lichte valling aangedaan was, deze omstandigheid heeft daarvoor niet min voordeelig- lijk hare talenten doen waarderen. Het is dan met recht dat onze kunstoefenaars menigmaal zijn toegejuicht en gebisseerd geweest tot aanmoediging hun ner ijverige leerzucht, .tot dankbewijs over hunne goede uit voering en tot eer van hunnen achtbaren voorzitter Mr B. Maesen. De gekruinde sch rij velaars zijn razende om dat wij de ver- loorene en onbermhertige honden onder het gekruind gespuis ontdekt hebben, en zij maken op nieuw eenige vruchtelooze zinspelingen op Wanneghem-Lede, alhier in het geheel onbe kend. Wij hebben reeds gezeid dat zij zoo ver niet moeten zoeken 0111 onbermhertige honden te vinden, en de lieden van Reninghe kennen omtrent de koolmijnen van Paturages een tweevoetig wild dat zij zuilen jagen tot de dood en waarmede zij handelen erger als een wreedaardige mensch met eenen hond zou doen. De zelfde gekruinde kwakzalvers noemen Cher Chou god deloos en zedeloos gazetteschrijvertje en daarbij grooten geldduivel, omdat, hij en den kerkmeester van S'Jan niet kunnen verdragen van door eenen deftigen priester, die in eene erfnis maar bloedverwant was al de zijde der bloedzui pers, een klein fortuintje van omtrent de 200,000 fr. afge perst te Worden, welk fortuintje voortkwam van eene god- vreezende dochter., omtrent de 90 jaren oud, op wier flauwen geest en handen dezen deftigen priester een grooten invloed had met de vrees voor de vlammen des vagevuurs in haar lijf te jagen. Daar nu de gekruinde peperkoekmarchand, Cher Chou en alle andere afgeperste personen yeldduivels noemen, hoe zul len zij de deftige priesters heeten die de erfenissen afperssen Waarschijnlijk Geld-Engelkens, niet waar Nieuwsblad Zoo dan dat pastor Neuwe, de Jesuiten, slokkers der erfenissen De Buck van Antwerpen, Denef van Turnhout, Seghers van Brussel, en nog duizend andere,benevens den deftigen onder pastor Sampersen den Romeinschen Graaf Langrand- Dumonceau, al Geld-Engelkens zijn om de geldzielen te bevrijden tegen de vlammen van het vagevuur der deftige priesters. Dit vagevuur is immers verbeeld door de euïsinière in hunnen keuken waarin zij de wederspa nnige zielen der schapen-bouten, der filets-de-boeuf a la Bearnaise, der getrn- feerde zwijnepotjes, der schaap-cotteleljes, der kiekens, enz., enz., met smaak en vermaak pijnigen, 't Is onmogelijk voor Cher Chou hieraan wedenspannig te blijven; ook voor zijne straf hij mag rekenen na zijne dood door het vagevuur der deftige priesters te moeten passeeren. Ziet, wat schrikkelijke tormenten hij te verwachten heeft, 't is om geene gezonde uur in zijn leven meer te hebben, niet waar Nieuwsblad 't Dokteurtje krijgt wederom op zijne kazak. Een onzer ar tikels napoelsende,de vuiIbladschrijver,om Amandus Valsch aard le troosten, geeft hem een medegezel in zijnen tegen spoed. Hij zegt dat 't dokteurtje ook zijnen congé j... f zal krijgen om dat de zieken vau Réninghelst niet rap genoeg genezen, en dal hij zal vervangen worden door eenen jongen ervaren kalholijken doktoor die, in plaats van medicamenten, Salette- of Laurdewatersy voorlkomende van den steenput der pastoors, gebruikt als rappe geneesmiddels. Nu dan, patiencie, 't dokteurtje zal varen gelijk Amandus Valschaard maar zal daarvoor niet moeten laten van eten, t geen spijtig móet zijn voor de navolgers van Christus. Van sedert de nieuwe katholijke religie le Poperinghe woelt, is er bijna géén eerlijk man dié de stad bewoont en dien het vuilblad niet met spot en smaad beladen heeft, uit reden dat hij liberaal was. De dooden zelfs zijn niet gespaard geweest en lang zal men onthouden welke lastertaal, bij mid del van gedrukte gedachtenissen, een vuigen gekrttinden op de doodkist van de achtbare heeren Van Tours en Bruyn- ooglie heeft doen drukken. Wat volk is dan dat gekruind ge spuis? Eb zeeggen dat het eenen Baes Jan van Leffinghe w die dat ondersteunt en geleidt VERBROEDERING. Asinusasinum fricat, zegge'1 de Poperitignaars, 't gene wil zeggen de eene ezel streelt den anderen. Zoo spreken zij toen zij in d'hoogmisBasilius mst zijne ezel-ooren, den Tweetander of de Krulle zien bewieroo- ken. Maar het is nog wat beters toen het verbroederingsfeest is tusschen onze langgerokte goochelaars. Dan kornt kromme Lampe met nog eenige andere zwarte pootspelers van het om liggende om te samen artikeltjes legen de liberalen te fabri- keeren, en onder malkaar de middels te zoeken om hunne te genstrevers te kunnen ruineeren en 't volk van langs om meer onder hunnen domper te houden.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2