Stads Nieuws. POPËRIN GHE, Briefwisseling dei' Toekomst. innig gevoelen van zelfsgcnoegen moet men niet genieten. De strijd tussehen de mannen van den ouden lijd en deze der huidige eeuw van vrijheid is lievig begonnen. Wie hem vol gen wil, bestudeert', de strekkingen en poogingen der jesuielen tegenover deze der rechtzinnige en rechtschapen libera len. Zij zullen met verbazing bestaligen hetgene velen weten maar ongelukkiglijk nog weinig gelooven dat de ullramonta- nen trachten den ouden tijd en zijne slavernij to doen herbloeien. De graaf de Chambord was bereid de klerikale aüeenheersching in Frankrijk te slichten: don Carlos in Spanje, kampt voor het zelfde doelwit. Kan hij gelukken gij zult er een staaltje van zien, BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. i IJperen, 7 November 1874. Vlaamsctic - Maandna aan staande openi deze maatschappij haar tooneeljaar. Niet kunnende in tijds zijn oin in 't kort zelf te spelen en moetende vroegtijdig eindigen daar de lJpersche foore een groot beletsel stelt aan de vertooningen heeft het bestuur besloten het tooneeljaar ie laten openen door een gezelschap waarvan de faam eene Zekere waarborg is voorde heeren ingeschrevenen. Op het pragramma,in ons blad heden medege deeld, zal men kunnen opmerken dat de;avond keurig wezen zal daar de stukken voor IJperen nieuw zijn. De vijf tooneelkunstenaressen die Maandag aanstaande zullen optreden zijn onS allen zeer voordeelig gekend. l)e dainen E. en R. Delerre, Faucoiinier, Apers en Rans-Overheyden, zijn allen <:v<n zeer verdienstelijke tooreclspeelsters. Vóór liet opvoeren is het natuurlijk onmogelijk ons oordeel er over te uiten doch, zonder vrees nevens den bal te slaan, mogen wij voorzeggen dat hel stuk De straf van een man ons IJpersch publiek zeer wel zal bevallen, daar dit stuk meesterlijk gespeeld wordt. Te Gent is het zeer goed onthaald geweest en er heeft aan geen handgeklap ontbrpkep. De twee andere blijspelen zijn zeer lieve stuk ken en Mevr. Rans die erin medespcelt waarborgt ons van den goeden uilslag. In alle geval, moeten wij ons eompliment maken over den maatregel genomen door de Viaamsche Ster, die ons in de gelegenheid zal stellen kennis te maken met andere maatschappijen, 't Is een goed gedacht van alzoo de vertooningen af te wisselen. Ongetwijfeld zal die maatregel kostelijk vallen voor de geldelijke middelen der Viaamsche Ster, maar wij hebben tot nu toe bestaligd dal deze maatschappij niet achteruit deinst voor onkost om tiaar publiek aangenaam te zijn, daar zij wel weet dat de tooneelliefhebbers van IJperen en omlig gende genieenten krachtdadig mrdehelpen om de loffelijke pogingen ten voordeeie van 't vlaainsch tooneel te ondersteunen. Kooi'inaatscliappij. - Men zegt dat hel bestuur der koonnaatschappij besloten heeft dit jaar op eene luis'terlijke manier de feestdag van Cecilia te vieren. Zooals men ziet, zal IJperen gedurend den winter zich niet te beklagen hebben over mangel aan aangenaam tijdverdrijf. BurgerwnrEit. - Uitslag der 2° schie ting van het wintersaizoen. (I November 1874). Hoogst getal. 1. Lebbe, A., i 10 20 20 20 20 25 2. Dumon, A., 103 25 15 20 20 2d 5. Pinck, J., 105 25 20 23 20 15 4. Podevyn A., 100 13 20 20 20 25 Leegst getal. 2 9 7, 5 1. Le.safïrë, A., I 2. Tyberghein, J., :13 2 5 5 14 De maatschappij Cijhelschutt. rs, maakt zich veerdig om op il> November Z. M". patroondag te vieren dooreen banket,gegeven in haar lokaal. Verdere inlichtingen ontbreken ons. Alwie iets buitengewoons zien wil, begeve zich voor de koopwaren-tentoonstelling van het magazijn DF.N GOEDKOOP, in de D wnudestraat, N° 35. alhier. flet is waarlijk bewonderenswemlig. Van den 50 October tot den 6 November 1874. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 12) Vrouwelijk 6) te zamen, 18. Verdoene, Emilius, kleermaker, en Devettere, Leonia, kantwerkster. Decheiver, Victoor, ijzergieter, en Dehollander, Julia, kantwerkster. Marrecau, Julianus, langzager, en Cremer, Maria, kantwerkster. Beele, Ilenricus, koop- inans-klerk, en Vanhaelewyn, Florentia, zonder beroep. Dehollander, Ferdinandus, 75 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Coleta Vandamme, Mee- nenstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1)9 de 7 jaren Vrouwelijk idem 1) 4 November 1874. ?T GELD EN DE RELIGIE. Als men ziet met welke verachting de gekruin- de Nieuwsbladschrijvers spreken van het geld in de handen van een ander, men zon waarlijk niet nieenen dat zij de grootste geldduivels zijn die de oppervlakte der wereld betrappelen. Maar, valsche volksleeraars, gij hebt schoon u te verkleeden en u uit te geven voor de navolgers van onzen ootmoedigen Zaligmaker, men ziet de toppen uwer ooren uitsteken en een ieder weet dat de rejigie maar de vlag is die uwe waren be schermt. Den inhoud van deze waren is de religie niet, 't is bet geld. Wat? is het gij, langgerokte schooiers, die in uw vuilblad van 17 October durft klappen van de tooverachtige en noodlottige kracht van het geld? Gij, voor wie de religie maar een middel is om geld af te persen bij de kwezels en de onnooze- laarsgij, die commerce doet van Salette-en Lourclaiulswaters die u niet en kosten gij, die klinkende dispentien verkoopt voor het vasten, voor den afkoop van huwelijks-banden, en om met nichte of kozijn, met nonkel of tante te mogen trouwen gij die geld omhaalt om kinderen van de dood te redden in China waar min kinderen vermoord zijn dan in Europa; gij, die alle slach van nieuwe broederschappen, novenen en kerk feesten oprecht om het geld uit de beurs dei- sukkelaars te kloppen gij die de kolossale en schandalige schooierij uitgevonden hebt van den S' Pieterspenning en de Nieuwjaargiflen ten voordeeie van den armen Paus die het prachtigste kasteel van de gansche wereld bewoont, wat? gij durft met verachting klappen van het geld Dat men een voet stelle in de rijke gebouwen die voortijds'kerken waren en tegenwoordiglijk groote winkels zijn, waarvan den autaarden toog geworden is, men ziet aan al de pilaren en onder al de beelden offerblokken uithangen om geld te vragen is er een der zwarte koophandelaars in de kuip, het eindigt altijd met den ijver der ge- loovigen op te wekken op dat zij zouden geven gelijk melkkoeien voor Paus en katholijke ge stichten, en is men aan den toog bezig met eene lijkmis of anderen dienst, men ziet welhaast eene offerande met groot platteel, of eene reeks rond wandelende schaledragers die bij de geloovigen het geld op hunne plaats afhalen. Voegt daarbij hunne kenspreuk: zulke munt zulke ware Met de geboorte 't is geld, hoe meer hoe liever volgens de mildheid van peter of meter om te trouwen, 't is geld volgens de klas van huwelijken volgens den autaar waar men trouwt om te sterven en begraven te zijn 't is wederom geld, ja, veel geld als men met eer naar den hemel, het vagevuur of de hel wilt gaan. Met een woord: koper geld,kopere zielmis,'tis te zeggen hoemeer geld hoemeer gebeden, heemeer missen, hoemeer gezang en orgelgerucht, hoemeer heer sen, wierook en klokgeluid. Den rijken kan het vagevuur afkoopen niet honderden dier betaalde missen tot lavenis zijner zielmaar den annen duivel, bij gebrek aan kluiten, moet zijnen tijd uitdoen, of ware hij veroordeeld om 500,000 jaren in de vlammen van zuivering te branden. En indien onze geldslokkers te doen hebben met mensehen (lauw van geest, maar rijk van goed, onder voorwendsel van biechten zij maken hun wijs dat zij alles aan de kerk of aan de deftige priesters moeten geven om hunne ziel te redden. En dat zijn mannen die daarenboven nog ge kweekt en onderhouden zijn op de kosten van den Staat En het is hier niet genoeg met de zwarte aflnizers van de stad zelve, men kan geenen stap op straat stellen of men ziet nog vreemde paters of nonnen van alle koleuren en alle landen die hier en elders komen schooien, onder voorwend sel van een goed werk of tot de bouwing van eene nieuwe kerk of van een nieuw klooster (dewijl er nog geen genoeg zijn), om alsdan met de omgehaalde aalmoesen hun nutteloos leven in luiheid en lekkernij door te brengen. Uwe tegenwoordige religie, scherpgevingerde geldduivels, gelijkt niet meer aan de religie van Christus als den nacht aan den dag ook moest Jesus wederom op aarde komen, hij zou u schan delijk met zijne zweep uit zijnen tempel jagen, want 't geen gij de zaak der zaligheid noemt, is enkelijks eene zaak van spekulatie om bij een ander de rijkdommen te doen verfoeien en met dezelve uwe eigene zakken te vullen. Dal is 't geld van Poperinghe Dat is de religie van Poperinghe niet Maar waar gaat al hel geld dat de zwarte schooiersbende door geheel de wereld afbedelt Het dient bijzonderlijk om kiezers om te koopen ten einde zich hunne stemmen te verzekeren en alzoo overal meester en baas te zijn het dient ook om de onkosten hunner talrijke calote-gazet- ten af te dragen en dezelve overal gratis te kunnen rondzenden. Het dient nog om, zoo als tegen woordig in Spanjebaanstroopers gelijk don Carlos te ondersteunen, en om de luije inwooners der talrijke kloosters waarmede de aardbol over dekt is te onderhouden en te kweeken gelijk vette zwijns. Het dient bovenal om hunne eigene kof fers te vullen met klinkende specie en hunne kelders met wijn-flesschen die zij op tijden en wijlen met hunne bekoorlijke dibbetjes uitschui- felen zonder dat iemand ervan reuk noch smaak heeft. Het Nieuwsblad van Zondag laatst is nogeens vol van vernuftige diskussien over de algemeene belangen der bevolking en over de verbeteringen die in de stad zouden behooren ingevoerd te worden. Wij hebben sedert lang deze beloofde verbeteringen te vergeefs afgewacht; maar nu dat die beloften op nieuw in het vuilblad zijn bekrachtigd geweest door twee kolonnen gansch vervuld van persoonaliteiten en gekkernijen, het is buiten twijfel dat wij welhaast het gelukzalig programma van ons katholijk stadsbestuur zullen verwezenlijkt zien. Onze droefgeestige caloten kunnen het niet opkrijgen dat wij M.VanMerris somtijds oud commandant der pompiers namen, ofschoon hij deze bediening maar ad interim bekleedde en nooit als commandant is benoemd geweest. M. Van Merris was commandant met de daad zoo niet met den naam, en hij werd als dusdanig aanzien, geacht en bemind door al zijne onder- hoorigen. Indien hij; na de ontslaggeving van M. H. Van Reninghe, de ootmoedige dienaar dei- pastoors had willen Zijnmen zou dezen heer benoemd hebben met dezelfde haast waarmede men hem, in hoop van hein te klertcaliseereh, de kandidateur opgedragen heeft van gemeente raadsheer in 1857 en 1803 en van provincialen raadsheer in 1800. Maar de caloten zijn in hunne hoop bedrogen geweest en daarvoor moesten hunne princiepen {schnone princiepen zich verzetten tegen de benoeming van een liberalen commandant. De tegenwoordige commandant is beter, hij woont te Brussel en laat liet brandmaterieel in het spuitekot vorten. Wontleir mirakel. Wij hebben voorzeid dat Poperinghe al gauw zijn mirakeltje zou hebben. Het is eindelijk ge beurd. De gebeden der dibben, kwezels en kwe zelaars zijn ten einde door God aanhoord geweest; eenen tambour der Philharmonic beeft zich bekeerd en is vertrokken om pater te worden. Zijnen biechtvader had hem gezégd dat het den eenigen middel w as om zijden verlorene ziel te redden en dezelve te Wasscben van de liberale zonden. In 't klooster waar hij is ingetreden, is hij belast met de réveille te slaan en de heilige retraiten te trommelen. Deze bekeering zal nochtans niemand verwon deren, mits dezen déserteur de zoon is van onzen heere van Kaaie-Zeele. BERICHT. Men vraagt voor eene katholijke smisse eenei goeden knecht die wel kan werken en ook goedj pater-nosters kan knabbelen. Hij zal wel betaald wordenmaar moet vóór den déjeuner 2__pater- nosters en vóór den souper enkelijks een, luidt en op zijne kniën lezen. Elk zegge hel voort, P. S. Men heeft daar ook alzoo eenen wilden willen temmen, maar den wilden heeft de pater-nosters als ook zijne inaneblusschers-tenue naar den duivel gezonden. Wij raden aan dezen kalote-smid eenen paler van S' Sixtus te vragen om in zijne smis te werken en zijne pater-nosters af te lappen. Het Nieuwsblad die zoo geerne klapt van onbermhertige honden,zal zeker met veel genoej gen een feit opnemen nopens eene zijner best{| vriendinnen. Eene oude dibbe, grauw van vel en van gierig! heid, heeft als neef eenen armen werkman, dit: knecht was bij eenen voerman. Daar dezen voer-1 man, door uitscheiding van bedrijf, al zijne kak lanten moest afdanken, die neef maakte het. voorl neinen van karen ezel te koopèti om het 'stielelja van zijnen ouden meester wat voort te doen. Hij wendde zich tol zijne tante ten einde een sommetje van 70 franken in leening te bekomen om den ezel te koopenmaar alswanneer tante hoorda van geld spreken, zij wildé naar hem niet luiste-4 ren en de neef kreeg de deur voor zijnen neusJ Gelukkiglijk heeft hij eenen slechten liberaal (van die welke het vuilblad honden noemt) gevoa-j den die hem het gevraagd sommetje behandigd heeft. Men ontvangt bij die peerdedibbe geene armei bloedverwanten maar dagelijks ziet nten er! zwarte Jangerokten binnen sluipen die daar! smullen en smeeren. Ad majorem dei gloriamj| Deze kwezel woont nogtans te Wanneghem-; Lede niet, vuilblad. Indien gij twijfelt aan 't geen wij melden, vraag liet. maar aan grauwe Julie, zij zal u al de noo- dige inlichtingen over deze zaak kunnen geven. Wie is er beter volgens u, vuilblad, een Philhürmonist die vertrekt om pater te worden! of een pater die van zijn klooster weggelooptn zijnde bij de Tviters gaat Ja, wij hebben eeden tambour die is pater gaan zijn ('t geen bewijst dat de Godsdienstgevoelens bij de Philharmonic niet uitgedoofd zijn)maar gij hebt eenen paler-deserteur die luiter gewor den is. En 't is geene songe,'l is djoprechte waarheid. ATELGIIEM, 2 November 1874. Evenzeer als Dame Vrijheid en Heer Deken la ken wij schandige straatschenderijen en laffe verbrijzelingen. Gevolgentlijk betreuren wij de plicbtige geweldenarijen welke verledene week aan eenige katholijke woningen gepleegd zijn geworden en onze vurigste en innigste wensclt ware de daders naar verdiensten gestraft te zien. Hetgeen ons hoogst verwondert is dat de Vrijheid en de Deken al hét gebeurde op den hals onzer partij wil leggen te verstaan gevende dal zij (volgens de Vrijheid)opruischten be taalt. Hiertegen verzetten w ij ons uit alle onze krachten en verklaren die booze zinspelingen zóó laf en zóó schuldig als de aanrandingen zelf. Overdreven partijgeest verblindt onze tegenstre vers. Wij zulien lien loonen dat wij evenzoowel hadden kannen schrijven al de katholijken zijn plunderaars, petroleurs, oproermakers, muiters, moordenaars, enz. Hadden wij, over eenige weken, geschreven: twee of drij katholijke schavuiten (uitdrukking der hooggeleerde Vrijheid) hebben in een Ge meente Gebouw ELF gi-oote ruiten verbrijzeld; steenen geworpen met zoo groote macht dat de zelve de bedde-gordijnen doorscheurdenzij hebben eene nieuwe haag, toebehoorende aan M. den Notaris Decock, gansch beschadigd en uitgetrokken zij hebben de nieuwe steenen uit zijnen voetweg uitgeheven en weggeworpen zij hebben een kaisijsteen naar het hoofd van N. Theophile Carpentier gezonden en hij kon dood geweest zijn zonder zijnen hoed die gelukkiglijk den slag gebroken heeftenz., en daaruit afge leid dat alle katholijke gezinde personen bengels, straatschenders, aanranders, barbaren en wanda len zijn, dat ware ons gemakkelijk geweest.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2