Gazette van 't arrondissement Ijperèn. Be kruik gaal zoo lang ie water, totdat ze koekt. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Stads Nieuws. ZONDAG, 29 NOVEMBER 1874. Nr 062. 13® Jaar. 4 Fr. 's jaar»; Buiten stad. Ir. 4-5*0. Anuoqpen 12 c. den regelReclame»,' 25 liet N' 10 Degenen die zich laten abonneeren aan de TOEKOMST voor 1875', zul len al de nummers gratis van nu tot Nieuwjaar ontvangen, mits met een mandaat op den post van 4-50 vóórop te betalen. (4 fr. voor binnen stad). De gewone middelen zijn ontoereikend geworden om de klerikale macht, die nog altoos droomt hare middeneeuwsche overheersching terug te winnen, staande te houden, die vermormeld zijn de, langs alle kanten verbrokkelt en in stof valt. Onze tegenstrevers vergenoegen zich niet meer met den Godsdienst en al zijne uiterlijke pracht en wereldlijke waardij; Met de kerken en kloosters, wier rprachtgeboiiwen alle dage vermeerderen en van rijker tot rijker worden Met den biehtstoel Nvaar zij de geloovi- gen met zielenangst kunnen treffen en gedwee doen buigen onder hunnen wil; Met den predikstoel, waar zij alles mo gen verkondigen en zeggen wat hun in 't hoofd komt, zonder le vreezen van te gengesproken te worden Met hunnen dwang op de levenden, maar op de stervenden, maar zelfs op de dooden want met de weigering der laat ste sakramenten Irelïeu zij de overblij- venden filet den verdoemden hoek; filet het verbod van doopsel, van eer ste Communie, van trouwenen wat weten wij nog al Kortom, met al den godsdienstigen in vloed, die llauw Dertigen, en zelfs meer dan flauwbertigen, aen 't wankelen brengt en bun als slaven onder hun plat nederwerpt. Dit alles dus, zonder de erfenisroove- rijen er bij te voegen, schijnt aan onze tegenstrevers zelve tot den draad versle ten. De lagere geestelijken, onder wie men dikwijls mannen aantrof die rondborstig waren, medelijdend, en die men als op rechte zieletroosters aanzien mocht, moe ten thans buigen onder het ordewoord van Borne, aldaar gegeven door de disci pelen Loyola's, hetwelk onverbiddelijk ajoet nagekomen worden Onder de nieuwe middelen thans in 't werk gesteld, vindt men op den eersten rang de Bkooduooverijen, op eene bree- de schaal uitgeoefend door alwie tol kerk of klooster behoort. Lang hebben de liberalen dit vreed zaam gedoogd, maar er komt een oogen- blik dat de kruik zoolang te water gaal lot dat ze breekt. Dit oogenblik is einde lijk daar en laat ons eens zien wie de ge broken polten zal betalen. Waarom, wij vragen liet, die katho- lijke uitsluitelijke kringen, waar men, ten nadeele der neering van velen, drank en allerhande verbruiking beneden den loopenden prijs verkoopt, en waar een gewctenlooze koordedanser dewraakroe- pendste stelsels komt verhemelen, en druppel voor druppel den jongelingen nijd en baat in hune harten giet tegen al wal edelst en trefïelijkst is onder hunne medeburgers? Waarom die benden stokslagers, op alle punten van bet land, als echte troe pen ingericht? Waarom die Suskens. die door de Jesuieten gezegend en gebenedijd worden, waarom die Carlisten van het inwendige? Waarom die sleep van bedevaarders naar eenen hoop schijn-mirakels?.... Of hebben onze oude Heiligen dan niets meer te zeggen? Waarom de menigte in onwetendheid, en ja! in armoede te willen houden, als het niet is om de verstandelijke macht onder de brutale macht te pletteren en aldus te heerschen, al was het op puinen en lijken Zal dit alles helpen Neen. In tegendeel. Het zal den val verhaasten van hen die zich thans zoo sterk wanen. Want tegen de macht der Waarheid is niets beslaan noch het ont,eerend kruis der Romeinen, noch de brandsta pels der Inkwisitie, noch de listen der Jesuieten, noch de petrool der Carlisten, noch dc kluppels der stokslagers! Dit bovenstaande lazen wij in de stad Gentdoch wij vinden dat bij al de aan gehaalde nieuwe middels door de geesle- lijkhe;d in het werk gesteld, men nog het schandigste vergeten heeft. Wij willen spreken van de klerikale Drukpers Dit middel, door hunne eigene centen onderhouden wanneer zij die centen door duizend listen uit de beurs van sul len of gepraamden gevischt hebben wordt overal in overvloed verspreid. Door dit middel trachten zij bij de me nigte hunne principen te doen indringen; door dit middel hoonen en beledigen zij alwie treffelijk is, maar aan hunne par tij niet verslaafd wil zijn. Er zijn toch aardige samenloopingen onder de mannen die de klerikale zaak door alle middels willen ondersteunen In Ingelmunster ontvreemde men een half miljoen van de lichtgeloovigen. al hier steelt men de reputatie van treffelij ke lieden Eh wel Indien die alweters denken datzij met zulke middels hunne zaak zul len winnen, zij zijn er wel meê. Al dat lawijt zal tegen hunnen eigen gevel bot sen de kruik gaat zoolang te water lot dat ze breekt In den goeden ouden tijd vond men niet alleenlijk onvrijheid en dwarsmid- delen in het uitoefenen van een ambacht; de fortuin gansch in handen der geeste lijkheid en des adeldoms: de cachetbrie- ven en de bitterste armoede maar iets dat dien tijd kenmerkt en bewijst dat het niet genoeg is door uilramontanen gere geerd te worden om bestuur en volk als voorbeeldig te mogen voorstellen. De geestelijkheid en de adeldom had den de rijkdommen en de wellusten, maar zij hadden ook in hun lot eene on- beschrijvelijke bedorvenheid. Weinige tijdstippen der geschiedenis zijn met zul ke onzedelijkheid als dan bevlekt. De schandalen vertoonden zich in het ko ninklijk hof en werden van daar onder den adeldom en de gansehe rijke burge rij verspreid, Men kon zeer goed protes tanten verbranden en prolestansche pas tors ophangen, ter eere van den gods dienst, maar men kon zich zeiven niet besturen. Zoo ver ging de onzedelijkheid, dat de markies d'Argenson durfde schrijven het huwelijk, dat uitzinnig recht en waarvan de mode zal voorbijgaan Hij wcnschte dat dit recht eenen pacht zou uitmaken, in te gaan in October en te eindigen in Januari Dat waren de gedachten van de aller grootste meerderheid van al die grooten naam of groote fortuin bezat. De graaf de Maistre, over de franschc omwenteling schrijvende, zegde; «onder het getal der slachtoffers zijn er zeker- lijk ontschuldigen, maar er zijn er veel min dan men gewoonlijk denkt. Nooit,: zegde hij nog, heeft een groot schelm- stuk meer medeplichtigen hehad. Is dat nu liet gevolg der ullramontaan- sehe gedachten in polilieke zaken Dal beweeren wij geenszins, maar het be wijst toch dat ultramontane, en gallicane en alle andere geestelijke gouvernemen ten toch de verderving der zeden niet be letten. dat zij de armoede niet doen ver dwijnen, noch de vrijheid aan het volk schenken. De gedachten van het volk te willen re- geeren bij middel van dwang, in naam van eenen bepaalden godsdienst, is eene utopie. Boven dat de geschiedenis er de onmogelijkheid van bewijst, ziet men al tijd dal die gouvernementen, zonder dwingelandij, niet bestaan kunnen. Geen stoffelijk voordeel, geen zedelijke vooruitgang, maar armoede en bedorven heid, dat is de uitslag geweest der lot heden bekende ultramontaansche of geestelijke gouvernementen. aaiiiaw DE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. G-50. - 12-05. - 5-57. - (5-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-54. - 9-49. - 14-18. - 2-55. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - G-45. Langemark-Oostende. 7-15. 12-0G. - 6-20. IJperen, 28 November 1874. tüiorm^akcbappij- Zooals wij hel voorzegd hadden, was het Dinsdag laatst nogeens feest bij de Koormaatschappij men vierde er den patroondag van S'Cecilia. Een zestigtal leden, waarbij gevoegd waren eenige eere-Ieden en genoodigden, namen deel aan het feest dat bestond in een prachtige sou per. Bij het nagerecht droeg de heer Onder-Voor zitter, Hijaire Decoene, de gezondheid voor van den heer A. Vandenbogaerde Voorzitter der Maatschappij, en deed in korte, maar juiste aan halingen, de verdiensten uitschijnen van dezen: heer jegens de Koormaatschappij. Al de aanwezigen hebben eenpariglijk door hunne toejuichingen bewezen hoe zij de gevoe lens deelen van den heer Decoene en hoe dank baar zij zijn voor den man die met zooveel kieschheid en zelfsopoffering dezen kring weet te bestieren. Als antwoord op den gezondheidsdronk van den heer Decoene wenschte M. A. Vandenbo gaerde geluk aan al de leden over de weiovereen komst en de broederlijke gevoelens waarmede zij eenpariglijk het welzijn en den vooruiigang der Koormaalschappij bewerken. Hij'eindigd met hun allen te verzekeren dat,zoo als voorheen,hij altijd ten dienste zal zijn voor zijne geliefkoosde Maat schappij. Een drijdubbel geroep van leve de Voorzitter begroette deze woorden en een luidruchtig ver maak verving welhaast het fourchettengerucht. Het souper was geëindigd. Doch de leute nog niet. Twee stukken sijtnphonie, eenige omstan- digheidskocpletlen, romancen en kluchtliederen, enfin een geheel concert, werden er nog voorge dragen, zoowel dal, wanneer men den kafé ge nomen had, het 2 sloeg op 't stadstoren Sl" Cecilia zal zeker kontent geweest zijn. a** Wanten*. - Het heeft deze week op Sinte-Cataiinasdag beginnen vriezen. De koude nijpt nogal toe. Reeds ontmoet men langs de straten eenige armgekleedde en koudhebbeode menschen die hunnen nood klagen. Er zijn er bij die ongelukkigen welken te beklagen zijn, zeker. Maarde menschen die thans zonder werk staan, een talrijk huisgezin hebben en noch van disch of hospicen kunnen hulp ontvangen die niet durven vragen, zelfs aan hunne gebtuirs hunne gesteltenis niet durven laten kennen, deze zijn het die het meeste lijden. Liberale goede herten, die van den Goeden God bevoordeeiigd zijt door het aardsch genot, gaat, zoekt onze ongelukkige broeders op en deelt in zekere mate met hen uwe weelde. Uwe giften en almoesen zullen zooveel te dankbaarder ont vangen wordeu en te verdienstelijker zijn, daar z.iji

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1