Gazelle van 'I arrondissement IJperen. Alleen de revolutie kan ons Baten! ZONDAG, 20 DECEMBER 1874. JN'r 663. —.15® Jaar. 4 Fr. 's jaarsBuiten stad, fr.f4-50. Annonce.» 12 c. den regel; Reclame», 23 'c.\ Het Nr 10 c. Politiek. Stads-, Kunst- en Letternieuws. Verschil!i«e Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. BERICHT. Degenen die zich laten abonnecren aan de TOEKOMST voor 1875, zul len al de nummers gratis van nu lol Nieuwjaar ontvangen. Met het begin van 1875 zal het formaat der Toe komst vergroot worden. De prijs blijft als voor heen: IV. 4L-Ö© 'si aars voor de stadfr. 4-50 voor geheel Belgie buitcn- lanclsche verzendingen 'l port daarboven. De inpiaatsiogen van berichtenbekendmakin- gen, verknopingen, enz., zullen voortaan maar 1© eentimen den drukregel betalen de rek la uien 25 eentimen den regel. Men schrijft in ten bïi- reele van dit blad en alle Postkantoren des lands men kan zich door de postboden ook laten inschrijven. Een abonne ment genomen met den post is de zekerste en gemak kei ij kste wij ze daar men, 111 geval van niet ontvangst recht streeks bij den post kan reklameeren. Abonnementen, annon- cen en reklamen alles V O O R O P BETAAL- BAAD, zonder dit zal er geen gevolg aan de vra gen of inzendingen kan- Hen gegeven worden. Brieven vrachtvrij. Een Schandaal. Tot stichting onzer lezers geven wij hieronder een artikel dat het Nieuwsblad van Zaterdag laatst ons mededeelt: het artikel is getrokken uit de gazet Den Land- bquwek, van Roeselare, en gevolgd door eenige beredeneeringen van het Papen- bladje van IJperen Ehwel, Nieuwsbladje, gij doet we derom eene flauwe uiteen. Waarom is het een schandaal te Roeselare hetgeen geen schandaal te Korlrijk en in andere statiën is? Degene die de reizigers ooren afzagen met hun geschreeuw TEtudiaist Catho- lique, la Patrie, le Bien Public, la Bel- gique, enz. Zijn dit andere menschen als een gazetlevcrkooper te Roeselare?! Of zijn uwe gazelten beter dan de li berale dagbladen Allo toe! 'l is zeker om te lachen. En 'nen naasten keerwanneer gij wilt spreken van schandaal, doe uw boeks- ken open waar er zooveel schandalen bij uwe bende aangeleekend staan, daar zult gij er genoeg vinden om een jaar lang al de catholijke gazetten van Belgie le vul len en als gij nog een schandaal te kort komt, neemt er het laatst toegekomen bij, hetwelk afgeloopen is vóór het Beroeps- Hof van Gent, alwaar uwen gezalfden Van Liere voor tien maanden gevang en 200 fr. boete veroordeeld is. Allrape, champagne!.... «Deze veelbeteekenende verklaring»- zegt de ISationl Ztg. - is niet van een Ilasselmann ofReimer, niet van een Bebel of Liebknecht, niet van een Garibaldi of Delesclu.se, maar (gelijk Bismarck in den Rijksdag heeft gezegd) vau monsgr. Me- glia, nuntius van Zijne Heiligheid den Paus. Zij werd ten jare 1868 uitgespro ken in een officieel gesprek met den Wurtembergsehen gezant. Mgr. Meglia is iemand, voor wien de politiek der Pauselijke Curie geen verborgenheden kan hebben. Na opzijn gewichtige» post te Munchen naer genoegen van het Va tican werkzaam tc zijn geweest, is hij als nuntius ie Parijs geplaatst, alzoo aan het hoofd der Pauselijke diplomatie, in het voornaamste midden- en steunpunt voor de bewegingen der Curie; zoodat er niet aan valt te twijfelen of hij de richting vertegenwoordigt, die thans het Vatican beheerscht. De verklaring van den gezant des Stedehouders van Christus beteekent in zuiver Dnilscli zooveel als Wij vestigen onze hoop op den burgeroorlog, (dal is op een aigemeene ramp, op de nood- lottigste verwarring)is de wereld eenmaal tot die ellende vervallen, dan is onze tijd gekomen en kunnen we onze vruchten plukken. Wanneer nu de Pau selijke Curie overtuigd is, nergens baat le zullen vinden dan bij de revolutie, spreekt het van zelf dat hare plannen er niet op berekend zijn om die te verhin deren. Dan toch zou bet Vaticaan zijn eigen toekomst tegenwerken. Terwijl nu de Jezuïtenpolitiek niet lijdend of onzijdig, maar overal ijverig werkzaam is, is het derhalve van groot belang, het doel van dat onvermoeid drijven anthenlhiek ge constateerd te zien. Met daarover zooveel licht te verspreiden, heeft mgr. Meglia zich inderdaad zeer verdienstelijk ge maakt. Wij hopen ook niet. dat de Hoog. Heer door allerlei verzwakkende logen straffingen die verdienstelijkheid zal trachten te verkleinen. Trouwens, gelijk onze lezers zich zullen herinneren, heeft ook een Reiersch Bisschop, die, wegens zijn rechtstreekse!) verkeer met den Pans ook van nabij met de leer en maatregelen van het Vaticaan bekend kon zijn, wij bedoelen monsgr. Senestrey, in eene rede te Schwandorf woordelijk dezelfde verklaring afgelegd. Voozeker, eene fraaie zaak met zulk een nuntius, dien de Paus naar eene be vriende Mogendheid afvaardigt, om in zijne diplomatieke betrekking de leer der alleenzaligmakende revolutie in toepas sing te brengen. Uit dit oogpunt is de opheffing van bet gezantschap bij den H. Stoel een zeer nuttige maatregel. Wat toch zou bet gevolg zijn geweest, als de Paus ons de eer had bewezen van dien monsignore Meglia als nuntius naar Ber lijn te zenden? Dit toch had kunnen gebeuren want zoolang wij een gezantschap bij den Paus hebben, konden we ons moeilijk op den duur onttrekken aan de eer van een gezant uit het Vaticaan te ontvangen. Hoe bevredigend, boe welmeenend, hoe verzoenend zou die geestelijke diplomaat met zijne grootsche leuze hier werkzaam zijn gewest! Men beeft het evenwel ver standiger geacht, hem naar Pip-ijs, naar de hoogeschool der revolutie te zenden, waar hij deze in theorie en praktijk kan besludeeren en de noodige gegevens kan vinden om de toekomst voor te bereiden. Gisteren werd in den Rijksdag ge zinspeeld op den oorlog met 't buitenland heden op revolutie en burgerkrijg; alles ter ecre Gods en van den 14. Stoel. Wij vragen hoe lang nog KLERIKALE MÉNSCISEN LIEFDE Het is winter. Hel hagelt, het sneeuwt het vriest. ISet werk gaat maar slecht. Handel en nijverheid zijn gestremd, doordien de Jesuielen niet toelaten dat een vast en kloek gouvernement in Fran krijk zal daargesteld worden. Alles is om te duur, vooral de etelijke waren en de meest noodzakelijke dingen huishuur en wat dies meer. Troost u. kleine burgers Troost u, arme volk. Monseigneur Dechamps, aartsbisschop van Mechelen. is aan den Paus HON DERD TACHTIG DUIZEND FRANCS gaan dragen Gloria in excelsis? De liberale Associatie van Verviers heeft zich zondag laatst in aigemeene ver gadering vercenigd, onder voorzitterschap van M. den volksvertegenwoordiger Ort- mans-Hauzeur. Aan de dagorde was de inrichting en de daarstelling van school-komileilen. Deze komiteiten zouden ten doel heb ben 1° AI de kinderen oplezoeken die geen BE TOEKOMST IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN IJ PKREN NAAR Popei'inghe-Hazebi'ouck. (i-aü. - 12-05. - 5-57. - 0-50 l'operinphe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Koi-trijk. 5-54. - 9-49. - l i-18. - 2-55. - 5-25. Roesela re. 7-50. - 12-25. - 0-45, Langemai'k-Oostende. 7-15. - 42-00. - 0-20. EEN SCHANDAEL. ii Verwondert u niet over den naem welken wy geven aen hetgeen er sedert eenige weken ge- Jienrl in onze statie. De gazetroeper doet ernstig zyn slielleke voort, en tergt met zyn onophou dend getier van de 1Véstvlamirig, enz. vreemdelingen en ingezetenen, aen welke gezind heid zy ook toebehooren. Gisteren hebben wy eenen vreemdeling hooren zeggenhet is een waér schandael. Het zoude ons alreeds mogen vertvonderen, dat zulk een man als genaemd gazetververkooper in de slatie toegelaten geworden is. Want aen de poort zien wy daer mannen staen die hunne le- venswyze wel met de zvne zouden mogen ver- gelyken. Hierop vinden wy niets te zeggen, ten zij dat de eenvoudigste herbergier die wil treffe- lykzvn, zyn huis aen wie hem niet aenstaet zal wel weten te onlzeggen. Maer, laten wy onzen kerel in de statiede hooge overheid laet hem toe en wy mogen zwy- gen Niettemin, zouden wy wel eens willen we ten of de 'gazetroeper geoorloofd is te doen wat hy sedert verscheidene weken doet. Gaet in al de staten van Vlaenderen gaet in al de sta tiën van het land en nievers huiten Rousselaere, zult gy eenen rondleurder zien toelaten, rond de wachtzalen ioopen, met roepen en tieren het ge sprek beletten, en daerenboven uitleggingen ge- vengdie op de groote marktjtzeive zouden mis komen Ons inzigt is geenszins'van de overheid tegen te kanten, welke zy ook zyn moge wy nemen enkel de vi vheid van beleefdelyk te vragen of de heer statieoverste deze buitensporigheid,niet zou de mogen van kant wyzen. De antwoord lydt geen twyfel. ii Wat zou er geschieden moesten de reizigers met den roeper chorus maken, en zingen dat de stalieplaets helmt. Pieter Vanhee, die een oude Ronsselaernaer en een treffelykst man is, moest hy beginnen uitkramen Eyers, koekentaerten zou alligt de deur aengewezen worden, maer die man is treffelyk en gebruikt verstand. Wie heeft er ooit over hem geklaegd of te klagen gehad Wy zouden dus, in het belang der goede zeden (want de rondgedragehe gazelten zyn blyk- baer strydig met alle goede zedeleer)in het belang der goede orde in onze statie liet volgende voor stellen dit de gazetroeper belet worde binnen de wachtzalen te roepen dat hy zelfs zoude be let worden het statieplein in sloore te zetten, en dal hy aileenlyk geoorloofd worde, naer het voor beeld van onzen stadsgenoot Piefer Vanhee, zvne waren langs den trein of elders beleefdelyk aen te bieden. n Die Westi'lüming-venter 'staet ook met de T'oekomst van Yper en Jan klopterop van Gent Ziel, Ypëtdingen, wat voor een stukje de Toekomst is, zy maekt trio inet den uilgewalgden Westvlaming en het strateblad Jan klopterop i) Dat is eerlyk niet waer SCHOOL-KOMITEITEW.

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 1