POPERINRHE. Stads Nieuws. AVELGHEM, goesk'lijklM'id is hij lunge niet volslreilen Hoe meer voorigang deze laatste doel, hoe meer jaïoczij de andere voelt ont vlammen. Dit is niet weinig gezegd, want de klooster geestelijkheid groeit alle dagen aan. Te Parijs, hij voorbeeld zijn er op 74 predikanten van den Advent. 43 wereld lijke en 51 klooster-geestelijken, waar van 10 jesnielen. 8 dominikancrs, 3 kapucinen, 1 franciscaner, 1 karmeliet. 4 vaders der boelveerdigheid, 2 oralo- torianen en 2 maristen. Nooit werd de wereldlijke geestelijk heid zoo brutaal overrompeld, nooit werd zij door de klooster-geestelijkheid zoo onbeschoft in de schaduw gesteld. Met juk dat de willekeur der bisschop pen op de desservitors en op de onder pastoors doet wegen, wordt al meer en meer ondragelijk. Ha! dat de bisschop pen den sleutel van de kas niet hadden, hoeveel geestelijken zonden loonen wal afkeer zij voor de Jesuielen, hunne ul- tramonlaansche overheerschers. gevoe len Maar waartoe, zeggen zij, zich in den kerkdijken ban te doen slagen en zijne positie te verliezen Ondanks dit zwijgen en deze schijn bare gedweeheid, smeult een erg vuur onder assche en men zal de vlam al eer der gewaar worden dan men het denkt. Frankrijk is in geenon slaat van om wenteling, neen. Maar daer broeit iets, heel vast en zeker, en binnen een jaar wellicht zal bet geheel en al anti klerikaal zijn. God geve 't BURGERSTAND Sterfgevallen. TJperen, 26 December 1874. Bericht. Met Nieuwjaar wordt de Gazet le Progrèsten onzen bureele ook uitge geten wij verzoeken dus dat men voortaan alle .artikelen, brieven en inplaatsingen het Progrès betrekkende, zou willen sturen aan den drukker dezer, Dixmudestraat, 59, IJperen. Vlaamsche Ster. - Zondag, 27 De cember, hebben wij nogeens een vlaamsch feest op onzen Schouwburg. De derde vertooning van 't abonnement der Vlaamsche Ster wordt gegeven door de Konink lijke Maatschappij De Fonteinislen van Gent. De vertooning is eene van die uitgekozene waarin voor alle goestingen te vinden is. Het geestige en het treurige zullen afgewisseld worden. De goede faam van deze aloude rederijkkamer van Gent is ons eene waarborg over den goeden uitslag dezer vlaamsche comedie; de schoone gedenkenis van hunne laatste vertooning alhier over twee jaren gegeven heeft al te goeden indruk gemaakt opdat wij moeten twijfelen over den toeloop des pu blieks. Sïet Nieuwsblad. Wij hebben in zijn laatste nummer een zeldzaam artikel aange troffen. ledereen weet het ongeval dat plaats ge had heeft bij den heer Huvghebaert, verken slachter, op de Groote Markt alhier. Daar was er nogeens sloffe om hef nut van ons schoon korps Pompiers te doen uitblinken en hulde aen zijne goede inrichting en zijne officieren toe te bi-en- genMaar ja, ge zijl er wel meè De zwarte schrijvers hebben dit voorval te baat genomen om eenen blaam te werpen over de mannen die de instelling het meest aan het hart ligt door te doen verstaan dat het materieel in slechten slaat was bij mangel aan toezicht en oefening. Zonder dat. wij verder in uitleggingen willen komen, verklaren wij den schrijver van dit artikel een arcbi-logenaar en een man die met modder schrijft en verders geene ernstige antwoord ver dient. Dus genoeg daarover. Om in het vervolg, plezier te doen aan onze welweters van het blad der onbevlekten, zouden de Pompiers niet anders meer mogen doen dan exercicie houden met de spuiten. Het gevolg van dezen maatregel zou meèhrengen dat de man schappen, vreemd aan de handeling van het geweer, voortaan in de proeessien, de haag zou den maken niet darmen en van achter de god vrucht der geloovigen tegen te houden met eene reeke spuiten Door dit middel zou er niemand meer door de processie kunnen trekken. Wij zijn nieuwsgierig om dit te zien. Winter. - Sedert eenige dagen maakt hel een oprecht winterweder. Na twee dagen hij lende koude, valt er eene massa sneeuw, welke onze straten als ijsbanen maken en de oorzaak zijn dat mensehen en dieren vallen. Tot heden heeft men, gelukkiglijk, nog van geene ernstige ongelukken gehoord, tenzij dal Mr L. H. zich den schouder uil de plek heeft ge vallen. Biirijrrwaeiit. - Maatschappij Cijbel- schuitcrs. -Uitslag der 8" Schieting van hel winlcrsaizoen (20 December 1874) Geweer Comblain. 1. Tybnrghein, Jan, commissaris. 2. Dumon, Aug., idem. 3. I.igy, Felix, vice-president. 4. Pinck, Jerome, korporaal. 3. Vandaele, Alfred, commissaris. 6. Ligy, Albert, serjant. N. B. Te rekenen met 1 Januari 1875, zal de zetel dezer maatschappij gevestigd worden in hel Slc Dar bar a-Hof, Koeimarkt, n' 21, alhier. Van den 18 tot den 23 December 1874, GEBOORTEN Mannelijk geslacht 10) Vrouwelijk 2) te zamen, 12. Knockaert, Philomena, 28 jaren, kantwerk ster, ongehuwd, Meenenstraat. Vermeersch, Cathartna, 84 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Rijselstraat. Titeca, Joanna, 79 jaren, kant werkster, ongehuwd, Rijselstraat. Philips, Amelia, 56 jaren, zonder beroep, echtgenote van Joannes Surson, Meenenstraat. Tyteca, Karo- lus, 73 jaren, zonder beroep, ongehuwd, Brielen- nevens-Ypre. Carpentier, Victoria, 69 jaren, zonder beroep, echtgenote van Petrus Biebuyck, Dixmudestraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 1)„ de 7 jaren Vrouwelijk idem 2)°' MFJESSEH 24 December 1874. Zaterdag laats I 9 dezen, heeft er een kwaad doener in de woonst gedrongen van sieur Henri Geerardyn, boerenwerkman, te Wytschaete, by den Kroonaert. Omtrent 5 ure des namiddags gebruik makende der afwezigheid der vrouw, die eenig droog hout was gaan rapen, heef hy al het geld dat et zich in huis bevond en de oors lingers der vrouw gestolen en ermede de vlucht genomen. De vrouw heeft den dief zien loopcn en zijn signalement aan de policie gegeven doch men is nog op zijn spoor niet. Een diefstal werd 8 dagen te vooren in dezelde omstandigheden en op het zelfde ure te Ploeg- steert gepleegd, in beiden plaatsen heeft inen een gat en den muur gebroken. Die kwaaddoener is insgelijks onbekend gebleven. De man die oven eenige dagen gepoogd heeft het kind Menu te verdrinken is op vrije voeten gesteld, luidens de wet op d.e voorloopige gevangzilting. Sedt-r heeft men van die boos doener niets meer gehooi d. Het is naar alle waarschijnlijkheid te vreezen dat men nog lang naar hem zal mogen zoeken, daar zijne schuld wel is vaslgesie d, en daar het gevang hem wacht na zijne veroordeeling, zal hij zoo lang mogelijk een te duchten landlooper zijn. 23 December 1874. »c verwaarloozing onzer bclnngcn. Hoe meer wij in onze schriften zoeken te han delen van de stoffelijke belangen der bevolking en hoe meer wij slaande houden dat het sladsbe- stuur geene zaak is van religie, maar van bezorgd heid voor algemeen welvaren en vooruitgang, hoe meer onze geestelijke opperoverheden ons in het Nieuwsblad bezig houden met hunnen hij- zortderen winkel die maar hun eigen welvaren betreft. Wij beginnen te gelooven dat zij dit doen om ons beperkt te houden op de strijdbaan der personaliteiten, der lastertaal en andere principen der nieuwe religie, uit vrees dat wij hun zouden brengen op het terein der ware stadskwestien en de aigemeene aandacht op dezelve zouden vesti gen. Zij mogen ons op deze kwestien onderbreken zooveel zij willen; wij zullen bewijzen dat de pries terheerschappij in eene stad geen ander gevolg heeft dun de verdwijning van alle burgerlijk gezag en de verwaarloozing der wereldlijke belangen ten profijte der belangen van den hemel. De onbe dachte toelating alleen der stichting van eene papierfabriek langs onze stadsvvaters laat zien tot hoe ver deze verwaarloozing gaat, en hoe men, zonder de intresten na te zien van twee treffelijke familien, de itnvooners der stad blootgesteld heeft aan eene vergiftiging die hen allen naar den hemel had kunnen zenden. Een onderzoek op dezen toestand gedaan door de Landbouwmaat- schappij van IJperen laat ons toe alzoo te spreken, en wij zullen niet nalaten het rapport dat over dit onderzoek gedaan is geweest, in het naatste nummer der Toekomst te verkondigen. Wij klagen altijd dat de geestelijke bestuur ders onzer stad, in plaats van wekelijks het Nieuwsblad te vervullen met religiezaken, met electorale krakeelen, met personaliteiten, laste ringen en andere godsdienstige strijdmiddels, niet eens handelen over de stoffelijke belangen der stad waarvan het bestuur hun in 1872, dooi de vermindering van het cijns, zoo gemakkelijk in handen gevallen is. Bah ja! hoe wilt gij dat zulke mannen zich zouden bekommeren met onze stadszaken Zij kunnen hunne eigene zaken niet behoorlijk bestieren, hoe zouden zij tot het wel zijn der bevolking het minste kunnen verrichten? Wij hebben hier binnen den lijd van twintig- jaren vier verschillige dekens gehad, en nooit is de minste verandering of verbetering tot het nut of gemak der inwoners in de kerkelijke diensten gebracht geweest. De eenige hervorming die wij kennen is de verhooging iu den prijs der missen en begravingen. Die mannen, die onderhouden zijn met het geld van iedereen, hebben nog onder het liberaal ministerie hunne jaarwedden zien vermeerderen en nooit zonden zij, om dit te verdienen, iels van hun persoonlijk gemak afstaan ten voordeele van het publiek. Ilunue kerkelijke diensten hebben te Poperinghe, gedurende de korte dagen van den winter, altijd plaats op dezelfde uren gelijk in de lange dagen van den zomer, en wanneer het 's morgens maar ten 8 ure begint klaar te zijn, wordt op den Zondag de laatste mis (hoogmis) gedaan ten 10 nre. Na die uur is het onmogelijk nog mis te hooren. Het gebuurt niet zelden dat men hier vreemdelingen of leden zijner familie met het konvooi van 10 ure ziet aankomen, en die, indien zij geen mis gehoord hebben op het konvooi, aan dit gebod der H. Kerk niet meer kunnen voldoen. Maar welke moeilijkheid en overlast brengt dit niet toe aan vele menschen van stad, aan de neringdo: ners, aan de huisgezinnen waar vele kinderen zijn en aan de landbouwers die op eene uur afstand van de stad woonen Deze moeten,in dit stuur jaargetijde, drij uren vóór het rijzen der zon opstaan om aan/ elkander, van 6 tot 10 ure, den tijd te laten van beurtelings naar de mis te gaan. De Kerstmis, die hier ten 4 ure 's nachts plaats heeft en gevolgd is (van twee andere missen, noodzaakt de verafgelegene landbouwers en hunne dienstboden van ten 2 1/2 ure zich met lanteerns, door slecht weder en kwade straten, of door ijs en sneenw, naar de stad te hegeven om aan hunne vrouw en kinders tegen hunne terugkomst genoegzamen tijd over te laten om op hunne beurt elk drij missen te komen hooren- Welke huisberoerte, welke over- en wcèrgeloop, welke overhaasting in vele huis gezinnen In alle steden, bevattende eene bevolking gelijk die van Poperinghe (11,000 zielen), heeft inen eene elfmis of zelfs eene elf- en halfmis, zou dit geen groot progrès zijn indien njen te Poperinghe (die een zeer nitgestrekten banlieue heeft en ver van andere gemeenten afgelegen is) met zulke hervorming begunstigd ware Wij weten dat onze kerkheeren deze vraag zullen beantwoorden met eenen ruwen lach maar zij bemoeien zich wel met onze wereldlijke zaken, zouden wij ons ook niet mogen een weinig bemoeien met hunne geestelijke zaken Nog eene andere belachelijke mode die men doorgaans maar op de landsgemeenten vindt, 't is dat men hier langs de huizen waar een mensch gestorven is, gedurende drij of vier dagen, een strooien kruis legt van groote hoogte, met 40 schoven strooi voor een eersten uitvaart wat leeger met 24 schoven voor een tweeden uitvaart; nog leeger met 12 schoven voor een derden uit vaart, en geheel plat met 4 schoven en een kalsij- steen daarop voor de arme duivels. Wij verstaan dit gebruik voor de pachthoeven en landswoonin- gen die langs de openbare baan niet slaan; maar indien men in de stad, in plaats van den openba ren weg gedurende verscheide dagen te belemme ren met die hoopen strooi, zich bepaalde met deuren en vensters te sluiten of eene zwarte dra- perij met een crucifix boven de deur te hangen gelijk men het in andere steden doet, zou dit niet nogeens een progrès zijn Terwijl die kruisen daar liggen, men hoort eenen schreeuwer de stad doorloopen die van huis tot huis, in snabbelende en onverslaanbare woorden den dag en de uur der begraving aankondigt. Zou men niet beter door dien roeper eene doodkaart doen ronddragen naar liet voorbeeld van andere steden, en ware dit ook niet eene schoone verbe tering Hel papier en de druk-inkt zijn immers zoo goedkoop; en zouden weinig de onkosten van den uitvaart vermeerderen. Deze oude moden der verledene eeuwen hier zoo lang in gebruik gebleveu zijnde, het is niet te verwonderen dal onze geestelijke sladsoverhc- den, zoowel in hun wereldlijk bestuur als in hun kerkelijk bestuur, alle verbeteringen en allen vooruitgang vervvaarloozen. De octave der Onbevlekte Ontvangenis is al hier op eene ongehoorde wijze opgehelderd ge weest door eenen vreemden pater Schuiffelaere die van 's morgens ten 6 ure tot 's avonds ten 6 ure geheel de stad in omroer heeft gesteld, en dat al in de hoop van eenige versteende liberale zondaren te bekeeren. 't Is ongelooflijk hoe veel middels deze gekruinde vogels bezitten, bijzon derlijk bij degene die flauw genoeg van karakter zijn om zich te laten overwinnen.Gij zult hooren op welke wijze zij te werke gaan Op eenen avond ('t was Donderdag 10 dezer maand) na hel noenmaal genomen te hebben op eene tamelijke wijze tot ten 4 ure namiddag hij den gekruinden Gusten de Krulle met al zijne medemakkers pastoors en onderpastoors dei- stad, deze pater ging aan het prediken op de nieuwgestichte muziekzaal der Philliarmonie en verklaarde op eene hevige en slrenge wijze dat de stichters, medestichters en ondersteuners derzelve maatschappij zich plichtig gemaakt hebben van eene doodzonde en niet meer kun nen zalig zijn. Hoe pijnelijk is het niet voor zoo een klein kwaad te moeten veroordeeld zijn lot de helen dit al door een sermoen gemaakt en opgegeven door den merkweerdigen Basilius Lacordaire nü 2, aan dezen armen onnoozelen puid van pater, tusschen kannen en glazen in den zelfden namiddag hij Guslende Krulle. Deze gekruinde sukkelaar zal verbaasd staan als hij door deftige persoonen zal vernemen uit wat leden die maatschappij samengesteld is en op welke eerlijke wijze men zijnen lijd aldaar over brengt. Hij zal uitroepen; Heer vergeeft het hun want zij weten niet wat zij mij in mijne ooren geblazen hebben 't was tusschen kannen en glazen. Maar laat ons eens veronderstellen dat deze ge kruinde kwakzalvers aan den pater kenbaar zou den gemaakt hebben hoe dat er dagelijks mis gelezen is in de gewijde tempeIs|door zekeren Pieter Van Liere klakbusse (met zijne 10 maanden gevang, 200 fr. boete, 10 jaren beroof van zijne burgerlijke rechten en in de kosten, over de passie gepredikt te hebben op de vesten tot Brugge) pastor Spaes, broeder Ginnard, Bec- quef, Meinbodius, Opsomer, Neuwe, de jesuielen van Antwerpen, Thurnhout,'Brussel en duizende andere vuildoppers en afstropers, hoe zoude de zen armen bloed uitgeroepen hebben breekt al deze tempels af om de sacrilegien en heilig- schenderijen van deze booswichten te beletten, en veroordeelt al deze schandelijke zedebeder vers en afpersers tot den afgrond der hel werpt ze meteenen steen aan hunnen hals in het diepste der zee om het bederf en verergernis der maatschappij door hunne smeerlapperij veroor zaakt, tegen te houden. Ziedaar wat er te predi ken is, indien onze kwakzalvers hunne zending wel willen verstaan. In zijn sermoen van Zondag II. heeft de heer deken aan zijne parochianen verboden de geeste lijken te oordeelen. Inderdaad men moet zulks overlaten aan de rechtbanken, de Assisen-Hoven en het Hof van Beroep, niet waar Pierre Jan Lierre en consoorten Bij gebrek aan tijd en plaatst moeten wij twee artikels uil Poperinghe tot binnen acht dagen ver- schuivc. 21 December 1874. Honderd tegen een Eene groote lafhertigheid! Ongehoorde heldendaad der Xaveriancn Een tooneel van schandige woestheid heeft Dinsdag, 15 dezer, tot Avelghem plaats gehad- Dezen dag kwam den Volksvertegenwoordige1 Reynaert van Kortrijk, vergezeld van Schelslrae'e en Calewaert, advokaten en missendieners deze stad, alsook vau al hetgene de klerika e

De Toekomst (1862-1894) | 1874 | | pagina 2