Gazette van 't arrondissement 14peren. Nr 668. J 4- Jaar. Zondag IÖ11 Januari 1875. Politiek. Stads-, SLunst- en Letternieuws. Verschillige Tijdingen, Markten, Bekendmakingen. Politieke berichten. Bureel: Mixiundcstraat, 39. AANKONDIGINGEN 10 centiemen den regel. REKLAMEN 25 ccuticaneu den regel. Brieven en pakken moeten vrachtvrij toegezonden worden. ABONNEMENT ffr. 1-09 's jaars voor de stad, fr. -2-50 voor geheel Belgie. Builenlandsche verzendingen'l port daarboven. 10 centiemen het nummer. Men schrijft in op alle de poslbureelen. IJZEREN-WEG. VERTREKUREN VAN 1JPEREN NAAR Poperinghe-Hazebrouck. 6-50. - 12-05. - 5-57. - 6-50 Poperinghe. 9-07. - 8-45. - 9-50. Kortrijk. 5-34. - 9-49. - 11-18. - 2-35. - 5-25. Roeselare. 7-50. - 12-25. - 6-45. Langemark-Oostende. 7-15. - 12-06. - 6-20. De politiek in Frankrijk heeft eene geheele onverwachte wending genomen. Na de onderhandelingen in het Elysée, door het initiatief van Marchaalk Mac- Mahon, hebben wij de boodschap van den President aan de Kamers, die op nieuw aandringt op het noodzakelijk worden der verhandelingen over de Con- slitutioneele wetten, en stelt de wet op den Senaat op het dagorde. De wet op de overzetting van hel be wind zal onmiddelijk daarna ook ten berde gebracht worden. Met Nieuwjaar heeft er in Spanje een onverwacht politiek voorval plaats ge had. De Spanjaarden hebben zich een Koning uitgeroepen. De naam van Don Alphons, de zoon van Isabella, werd schier met algemeene toejuichingen begroet. Het Noorderleger en de verschillige krijgshoofden hebben zich allen voor hem verklaardverschil lige hoofden van hetCarlistisch leger zijn ook tot hem overgegaan. Don Alfonso, prins van Aslurië, nu Alfonso XII, is geboren den 28 novem ber 4857. Hij heeft wetenschappelijk onderricht genoten te Weenen, onder leiding van M. de Murphy. Op dezen oogenblik voleindigde hij zijne soldaten studiën te Landhurst in Engeland. De prins is bruin gebaard, kort van gestalte, met grootezachte blauwe oogen. Zijn vertrek naar Spanje zal eerst bin nen eenige dagen plaats hebben. Buiten de talrijke bezoeken, die bij hem werden afgelegd, zijn er, in het ho tel Basilewski, honderde telegrams van gelukwensehing, uit al de landen der wereld ontvangen. De sekretaris, don Juan del Peral, zal verscheidene dagen noodig hebben om hierop te antwoorden. De Times bevat eene depeche uit Phi ladelphia, luidende als volgt :Wij verne men uit Washington, dat er onderrich tingen gezonden zijn naar den vertegen woordiger der Yereenigde-Stateri te Madrid, ten einde het nieuw gouverne ment van Spanje te erkennen, zoodra de nieuwe koning in de hoofdstad is aange komen. De deputatie die de nieuwen koning van Spanje zal afhalen, is zondag naar Carlhagena vertrokken, van waar zij zich naar Marseille begeeft. Woensdag heeft koning Alphons te Barcelonne ontscheept en zich van daar naar Yalenciën en Madrid begeven, later zal hij naar Logrono gaan, waar zich de be velhebbers van het Noorderleger bevin den. Men meldt dat vele carlistische officie ren zich voor het nieuwe beheer verklaard hebben. Al had Spanje, bij den laatsten pronunciamiento niet anders gewonnen dan het einde van den burger-oorlog, dan zou het zich in den nieuwen toestand mogen verheugeu, De begraving van M. Ledru-Rollin op den Père-Lachaise te Parijs, heeft mid den eene zeer talrijke volksmenigte plaats gehad, zonder dat de orde een oogenblik gestoord werd. Eene enkele redevoering werd op hetgraf van den woeligen staats man uitgesproken door een zijner oud secretarissen. Men heeft vele kreten gehoord van :Leve de Republiek. Pronunciamientos in Spanje. Ziehier wat al pronunciamientos er sedert het jaar 1833, na den dood van Ferdinand VII, in Spanje ver schenen zijn In 1836. Oproer te Granja en Ma drid, door verschillende serjanten. Quesada, kapitein)-generaal, wordt door de straten der hoofd stad gesleurd en vermoord. In 1838 dwingt serjant Garcia, met den dolk in de vuist, de regentes Cristinaeene progressistische grond wet te onderteekenen. In 1840 verjaagt Esportera dona Cristina en doet zicht als regent proklameeren. In 1841 pronunciamientos der ge neraals don Diego Leon en don Ma nuel Coucha. De eerste wordt gevan gen en door den kop geschoten, de tweede ontsnapte. In 1843 keert Noavaez, onder steund door Lodewijk-Philip van Frankrijk, met belofte van een dub bel huwelijk, terug naar Spanje, waagt een veldslag nabij Ardoz en verjaagt op zijne beurt Espartero uit Spanje. In 1844 pronunoiamento van O Donnell, kapitein-generaal van Na- varra. Hij is gedwongen het eiland te verlaten. In 1850 dubbele oproer te Madrid en in Galicie, Prim en Puceta staan aan het hoofd van den eersten. Er wordt geschoten op Narvaez, wiens aide-de-camp gedood is. Op een der tr omber os geweren, stond den naam Juan Prim. Senor Fulgonio, kapitein generaal, snelt naar dePerta del Sol en stort doodelijk getroffen neder. In 1854, den 2 Februari, treft de socialistische priester Merino, dona Isabella met een dolk, toen zij na haren kerkgang uit de kapel van het paleis terug keerde. Hetzelfde jaar, ja in dezelfde maand verschijnt er een pronunoia mento, van generaal Hori te Sara- gossa. Hij staat aan het hoofd van vier eskadrons, wordt eenige dagen later verslagen, gevangen genomen en sterft door den kogel. Nog het jaar 1854. Groote revolu tie van O'Donnell. Pronuncia miento van Dulce met de ruiterij. Veldslag van Vicalvaro Espartero verlaat Logrono en spreekt te Sarra- gossa de beruchte woorden uit: Cumplase la volwita national! (Dat de nationale wil volvoerd wor de.) Hierbij moet duidelijk gezegd worden dat toen de beweerde legiti miteit van dona Isabella openbaer en officieel betwist werd, door de Cortes Constituantes. Het was ter dier gelegengeid en voor dit wetgevend lichaam dat zij deze gedenkwaardige woorden heeft uitgesproken: Camplanos todos yo la primera la voluntad national. (Buigen wij ons allen, en ik de eerste, voor den nationalen wil). Haar koningschapdat sedert October 1833 beweerd wettig te zijn, werd van dat oogenblik van erfelijk in kiesbaar veranderd. In 1856, den 16 Juli, zondt O'Don nell Espartero weg. De nationale mi- licie werd ontwapend en het liberale verbond zegepraalde. In 1857 had er eene socialistische beweging plaats in Andaluzië. Lasa- la fusilleerde bij dozijnen de oproer lingen van Arahal, Seville, enz. In 1862 onvoorzichtige oorlog en noodlottige neerlaag van Santo-Do mingo. In 1865 pronunciamiento van Prim te Alcala, nabij Madrid. Den 22 Juni 1866 oproer der ka nonniers te Madrid bestuurd door Prim en aangevoer door Pierrad. In 1867 oproer van Pierrad en Mo- riones in Opper-Arragon. In 1868, den 10 September, ver hond van Cadix. Veldslag Alcoleo. Vervallen verklaring van dona Isa bella te Madrid, den 29 September. Zegepraal van het triumvirat Prim-Serrano-Topete. Bij al de pronunciamientos werd het burgerbloed met stroomen ver goten. Zoo ook ging het hij de kie zing voor de verschillende Cortes, waaraan Spanje vele zijner ^tegen woordige wetten te danken heeft. Deze wetten dagteekenen van de ja ren 1834, 1837, 1845, 1852, 1854 en 1868. In het laatste jaar werd de demokratieke grondwet bereid, die de troonbeklimming van koning A- medeus vooraf ging en welke in het volgende jaar bekrachtigd is. Bij de woelingen en pronuncia mientos der liberalen moeten gevoegd worden de oorlogen der Carlisten; 1° de zevenjarige krijg; 2° de oorlog van 1849; 3° die van 1854; 4° degene van 1860 en 5° de veldtocht van 1868. De regeering van dona Isabella di Bourbon begon in October 1833 en eindigde in September 1868. In dit tijdverloop van 35 jaren werd zij bestreden door 17 pronunciamientos en 5 carlistische oorlogen, haar be stuur werd gewijzigd door grond wetten of hervormingen. DIE VAN DEN PAUS EET STERF ER VAN. Dat is zoo eene van die klerikale machtspreuken waar men de onnoozelen mede omklapt en die maar uitgevonden zijn om aan de pilaarbijters en de kwe zels slof tot commeerpraat te geven. En wilt gij van den oorsprong van deze spreuk weten, die precies het contrairie zegt van hetgene zij schijnt te zeggen Zij is ontstaan ten tijde van paus Alexander VI, die een Borgia was en vijf kinderen had, vier zonen en eene dochter, Lucrezia Borgia, die Victor Hugo in drama en Donizetti in muziek gesteld hebben. Die jonge heeren en die jonge juffer hielpen hun papa een zeker gif bereiden dat lang onder den naam y.an Borgia s gif bekend was. Als de Heilige Vader zich van iemand wilde ontlasten, dan verzochlhij dien ten eten in zijn paleis. vaargas.1? a:* l DE TOEKOMST DE NIEUWE KONING VAN SPANJE.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 1