Stads Nieuws. Onder het eten kreeg de ongelukkige 't gif in, voornamelijk in een glas lekke ren wijn. Heel dikwijls was het de paus zelf of zijne charmante dochter die den vergif tigden beker aan den rampzaligen toe reikte. Van daar het spreekwoord die van den Paus eet sterft er van. Is het nu niet plezierig, als de kleri kale oolikaards dit spreekwoord gebrui ken ter eere van de pauselijke onschend baarheid Want van den paus eten is in hun diclionnair nu geworden aan den paus wederstaan. Eidat het spreekwoord in dezen zin moest de waarheid zijn, daar en bleef haast geen levende ziel meer op de wereld, want, Pius zegt het zelf: hij ligt in ruzie meè iedereen WAT EENE SLECHTE GAZET IS. Zie, wal is nu een slechte gazet? De klerikalen antwoorden u onmiddel lijk dat zijn de liberale bladen, die god- deloozeschriften,die de religie vervolgen, de priesters willen verjagen, uithongeren en ophangen. Dan volgt een sermoentje van één uur lang. Maar weet gij waarom de liberale ga- zatten als slecht uitgedonderd en ver vloekt worden 't Is omdat zij de vrijheid van het volk tegen de klerikale inkwisitie ver dedigen. 't Is omdat zij de burgemeester op het stadhuis willen en de pastoor in de kerk. 't Is omdat zij de deugenielerijen, zoo wel van wereldlijke als geestelijke per sonen kenbaar maken. 't Is omdat zij te veel de snoode dwin gelandij der klerikalen,; in stad en dorp bedreven, geeselen. 't Is omdat de pen der dagbladschrij vers nog de jesuitieke partij belet haar doel te bereiken en de volkeren tot de middeneeuwen terug te leiden. De klerikale partij vervloekt het vrije woord, juist gelijk de Negers van Afrika de zon vervloeken die hun vel verzengt en zwart brandt. De jesuietenparlij wil alleen meester zijn en alleen tot het volk spreken zij wil heerschen en dwingen tyraniseeren en vervolgen met list en geweld. Zulks wordt nog belet door de liberale drukpers. En daarom wordt zij gevloekt en gedoemd. Tegen al dat geweld hebben wij, libe ralen, maar een wapen de bedaarde gezonde rede. Doch wat is nu eene slechte gazet Een slechte gazet, noemen wij, deze die het volk bedriegt en onder voor wendsel van vrijheid de ketenen bereidt lot de algemeene slavernij. Eene slechte gazet is zij, die de bur gersin tweedracht en oneenigheid brengt, broeder legen broeder ophitst, de ver deeldheid in de familliën aanstookt. Eene slechte gazet is deze die, gods lasterend, de religie gebruikt om hare tegenstrevers te schandvlekken, te hoonen en af te breken. Eene slechte gazet is zij die van God spreekt en intusschen met volle handen laster en leugens vertelt, persoonelijke aarandingen doet en alles bezwaddert. Genoeg, genoeg. Zullen het Nieuws blad en het Journal d'Ypres hun portret in deze kleine schets erkennen het eerste fr. 16.o40, en het tweede fr. 4.428, voor I1ÜLP AAN HONDERD GEBREK LIJ D EN D E G E EST ELI J K EN En daar worden aan den Paus alleen die verre is van gebrek te lijden, maar ter contrarie in eene oostersche weelde zwemt er worden hem jaar lijks miljoenenen miljoenenopgezonden! Op dit oogenblijk zelf ziet men in de klerkale blaren de lijsten floreeren om hem een nieuwjaar van duizenden en duizenden te geven En arme priesters moeten in België leven met een almoes van het gouverne ment Roept dat geen wraak IS HET GEPERMITTEERD?... Gisteren stonden in den Mointeur twee koninklijke besluiten, verleenende BURGERSTAND Sterfgevallen. L Als u de lastertong soms steekt, Zoo wil daarom niet klagen, Het zijn de slechte vruchten niet Waaraan de wespen knagen. IJperen, 9 Januari 1875. [MaHiidag. - Zaterdag laatst, wanneer het zoodanig glad maakte op straat dat bijna iedereen viel, heeft men een prijskamp gegeven voor 't schaatsrijden op de Groote-Markt. Alhoewel het marktdag was heeft hel toch niet ten onpasse gekomen daar er maar alleenlijk eenige zakken graan ter merkt gebracht waren om te verkooperibijna niemand had het gewaagd naar stad te komen. Gladheid. - Hel was Zaterdag zooda nig glad dat men van anders niet hoorde dan van het breken van armen en beenen. Hat eerste ongeval dat wij vernamen was dat M. Laumonier, kapellaan van S' Nikolauskerk, 's morgens vroeg, terwijl hij op weg was om zijne misse te gaan lezen, zoo ongelukkig gevallen heeft dat hij zich den arm heeft gebroken. Kooruiaatschajiipij. - Woensdag aanstaande, 15 Januari, geeft de IJpersche Koor maatschappij, zetelende in den Gouden Arend, Groote-Markt, een overschoon Concert voor de Eereleden en hunne familjen. Het programma is uitgelezen, zoowel voorden keus der stukken als voor wat het opstellen be treft. Men mag verzekerd zijn dat Woensdag avond, de groole zaal van den Arend, veel te klein zal zijn om al de nieuwsgierigen te kunnen bevatten. Het muziek vaa 't t" reg'. - Don derdag laatst heeft het muziek van 'l 1° reg', onder de kundige leiding van M. C. Simar (vader) een schoon Coucert gegeven in de zalen van de Concorde. Men heeft er veel goeds van gezegd en het concert heeft zeer wel bevallen aan allen die het gehoord hebben. Vlaaaische Stc«'. - Zoudag, 17 Ja nuari, geeft de Vlaamsche Ster hare laatste ver- looning van het abonnement. Altijd bezorgd om aan het vlaamschminnend publiek aangenaam te zijn, de maatschappij heeft ditmaal alles aangewend om weerdiglijk het too- neeljaar te sluiten. Vier stukken maken het pro gramma uit1° Help u zelve2° Zonder liefde geen levenen 5" De viool van den duivel. In lang zal men zulk geen aantrekkelijk spek takel gezien hebben. Burgerwacist. - Zondag, 10 dezer, ter gelegenheid van de opening van haar nieuw lokaal, Sle Harbara-hof, zal de Cijbelschutters- maatschappij der Burgerwacht eene schoonc schieting voor hare leden geven, in dewelke vele en schoone prijzen zullen te winnen zijn. Zeldzaam. - Devroude, ex-facteur, woonende te IJperen, oud 81 jaar 7 maanden, heeft den nieuwjaardag laatst op schaverdijnen geloopen op de Verdronkene weide, van een ure lot's avonds; slinks en rechts overgelegd zonder vallen, het was rreds 40 jaar dat hij daarop niet geloopen had hij is ook 54 jaar 5 maanden ge trouwd met dezelfde vrouw die nog in het leven Nota. Drie te laat ingezonden artikels voor 't Stadsnieuws, kunnen maar binnen 8 dagen ge drukt worden. Xan den 1" tot den 8" Januari 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht 4) 0 Vrouwelijk 5) 6 zanu'D> J Callemeyn, Juliana, 79 j., kantw., weduwe van Michiel Defontaine, Ileere-Janstraat. Wit- houck, Joanna, G9 j., z. b., echtgenote van Amandus Degrou,Bollingstraat.Segers, Petrus, 54 jaren, werkman, echtgenoot van Maria Smet, Schotlandstraat. Swingedauw, Ilegina, 90 j z. b., weduwe van Ivo Callewaert, Bollingstraat. Ladouceur, Clara, 80 j., kantw., weduwe van Joannes, Ramskindt, Koeienmarkt. Kinderen beueden Mannelijk geslacht 2), de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) SLITTING DER BARRIEREN. De Gouverneur der provincie West-X laanderen Gezien art. 6 der wet van 29 Floreaal, jaar 10 alsook het koninklijk besluit van 25 Maart 1858; Gezien de voorstellen van heden van den Heer Hoofd-Ingenieur-Directeur der bruggen en we gen en van de Heeren Komissarissen der wegen in deze provincie BESLUIT Art. 1. De barrieren zullen in de provincie, te beginnen van heden, om zes ure 's namiddags, gesloten worden, en de vervoerdienst zal er te vens opgeschorst worden langs al de kasseisteen kei- en gravierwegen van den Staat, de Provincie en de Gemeenten, uitgezonderd langs de dwars wegen der steden, vermeld bij zijn besluit van 5 Februari 1875 n° 52,835 en waarop de vervoer dienst zal mogen voortduren, ten titel van proef neming. De bepalingen van zijn besluit, van den 27 No vember 1872 n° 50,7G4, nopens de policie der wegen tijdens de sluiting der barrieren bij dooi-weder, zullen stiptelijk worden uitgevoerd. Art. 2. De heer lloofd-Ingenieur en de IIH. Kommissarissen der wegen hierboven gemeld, de heeren Arrondissements-Kommissarissen en de gemeentebesturen zijn gelast, elk voor wat hem aangaat, met de uitvoering van het tegenwoor dig besluit, waarvan hun afdruksels zullen ge zonden worden om aanpeplakt en aangekondigd te zijn, luidens art. i van het koninklijk besluit van den 28 Januari 1832. Brugge, den 4 Januari 1875. B. VRAMBOUT. G Januari 1875. VERSLAG over den staat van bederfenis der waters der poperingsche vaart of Vleterenbeek en over de maatregels bekwaam om hieraan hulp te brengen, voorgedragen in algemeene vergadering der Landbouwmaatschappij van het arrondissement IJperen. [Vervolg en slot.) Het is een koninklijk besluit van 29 Januari 18G5 die de gevaarlijke, ongezonde en verhinde rende gestichten regelt, en dit besluit rangschikt de papierfabrieken van alle slach onder de onge zonde gestichten van eerste klas. Welnu, volgens het artikel 1 van dit besluit, de gestichten van eerste klas moeten toegestaan zijn door de bestendige Deputatie van den provin cieraad, op de voorafgaande onderhooring van het Kollegie van burgemeester en Schepenen. Deze formaliteiten zijn zonder twijfel regelma- liglijk vervuld geweest en de beslissing der Depu tatie is vrij gebleven van alle beroep tot hopger recht; maar er volgt daar uit niet dat deze beslis sing voor altijd hare rechtgeldig kracht moet behouden. De toelating, zegt het artikel 9 van dit besluit, kan ingetrokken worden, indien de fabrikant de gestelde voorwaarden niet volbrengt of indien hij weigert zich te onderwerpen aan de nieuwe ver bintenissen welke de bevoegde overheid altijd het recht heeft hem op te leggen, indien de ondervin ding de noodzakelijkheid er vau bewees. Hel is zeer waarschijnlijk dat, indien de Depu tatie voorzien had dat deze nijverheid zoo een belangrijken waterloop als de Vleterenbeek zou bedorven hebben, zij uitdrukkelijk zou besproken hebben dat de afgevallene stoffen en vervuilde waters, die er van voort kwamen, in die beek niet mochten afgelost worden. Welnu 't geen zij niet gedaan heeft in het ver- ledene, zij mag het doen voor het toekomende. Zekerlijk de nijverheidsbelangen die in het spel zijn, moeten ten hoogsten geëerbiedigd worden, en men moet al doen wat mogelijk is om dezelve niet te hinderen door nuttelooze belemmeringen maar wanneer de openbare gezondheid volkomene maatregels ten hoogste vereischt, de overheid moet den moed hebben dezelve te bewerkstelligen Het is ook het gevoelen van M. Sauveur: Zonder twijfel, zegt deze schrijver, de lasten moeten zoo weinig schadelijk en zoo weinig be- zwarend mogelijk zijn voor den fa briekan t op wien zij vallen; maar indien de duurbare be- i) langen van het leven en de gezondheid der a burgers vereischten dat er zelfs aanzienlijke on- kosten gedaan worden aan een nijverheidsge- >1 sticht om de groote en welbestadigde gevaren waaraan deszelfs werken aanleiding gevep te it vermijden, niet alleen het recht van dezelve te n bevelen ware ontegensprekelijk, al moest het ii de werkstaking van het gesticht ten gevolg ii hebben, maar de billijkheid zou er zelfs niet het minste door lijden. Ilewel't is hier het voorliggend geval welkdanig de voorwaarden zijn welke de besten dige Deputatie gesteld heeft, de ondervinding is komen bewijzen dat zij onvoldoende zijn, dewijl het blijkt dat dit gesticht de waters der Vleteren beek besmet tot het punt van het leven der menschen en der dieren dieervan gebruik moeten maken in gevaar te stellen. De Deputatie mag en moet dan de voorwaarden veranderen die zij in het begin gesteld heeft, op eene wijze die de be zwaren waarover men met reden klaagt, doet eindigen, al moest men de sluiting van het ge slicht uitspreken. Wij kunnen dan de belangheb benden maar aanraden van aan de bestendige Deputatie eene vraag toe te sturen behelzende hunnne namen en woonplaats, de aanwijziug van het nijverheidsgesticht en de melding der grieven die hunne reklamatie verrechtveerdigen. En indien hunne vraag niet aanveerd is, zij zouden zich kunnen beroepen bij den koning die in laatste gerecht beslist. Dit is zeker de kortste en de onkostelijkste mid delmaar het is de eenigste niet welken de oeverlingen kunnen gebruiken om recht te beko men de toelatingen van dien aard, zegt het art. a 15 van voormeld besluit, kunnen geene in- breuk doen op de rechten van derde personen.» e Het kan geburen, zegt Legoyt. dat de toege- slane fabriek dc voorziening der administratie ii bedriegende, eene wezenlijke schade toebrengt ii aan derde personen door de uitwaseming van ii verderfelijke gazen. Deze hebben alsdan het recht van vergoeding te vragen aan de recht- ii banken. Hewel't is hetgeen gebeurt in het tegenwoor dig geval inderdaad de oeverlingen ondergaan eene groote schade met de waters dezer beek niet meer te kunnen benuttigen. Zonder twijfel de papier-fabriek heeft ook het recht er gebuik van te maken, maar met verplichting van dezelve weder te storten in hunnen voorigen staat, 't is te zeggen gebruikbaar, gelijk voorgaandelijk, tot de voeding van het rundvee. Met dezelve integendeel te bederven op eene wijze die ze lot dit gebruik onmogelijk maakt, deze fabriek veroorzaakt zon der recht aan de oeverlingen een verlies dat zij verplicht is te herstellen. Deze verplichting volgt rechtstreeks uit de artikels 1582 en 1583 van 't burgerlijk wetboek. Het artikel 1382 luidt inderdaad als volgt: Alle hoegenaamde daad van den mensch die ii aan een ander schade veroorzaakt, verplicht ii diengene door wiens schuld het kwaad gebeurd ii is, tot deszelfs herstelling. En hef art. 1583 voegt er bij: Iedereen is ii verantwoordelijk voor de schade welke hij ii veroorzaakt, niet alleen door zijne daad, maar ii ook door zijne verzuiming of door zijne on- ii voorzichtigheid. Bij gebrek aan andere voldoening, de belang hebbenden zouden dan maar gezamenlijk een ge ding in te spannen hebben tot herstelling van schade en intresten en zij zouden van den goeden uitval verzekerd ziju. Maar wij hebben de over tuiging datdevoorziening der bestendige Deputatie bedrogen is geweest en dat dit kollegie, heden beter onderricht,zich zal haasten om maatregelen voor te schrijven die bekwaam zijn hulp te bren gen aan de bezwaren waarover de oeverlingen zich met volkomen recht beklagen, 't Geen vooral noodzakelijk is,'tis dat de vuile waters der fabriek in de Vaart niet meer gestort worden, al moest dit verbod de sluiting der fabriek te weeg brengen, en het is zelfs hoogstnoodig dat eene beslissing tusschenkome, want deze waters zijn vervuld van dikke en zwarte vlokken die nederzinken in den grond der vaart, en indien de tegenwoordige staat van zaken moest blijven voortduren, het zou noodzakelijk worden dat men dezen waterloop ten gronde ontmoddere, op een oogenblik dat de gemeenten nog maar komen van drij-en-lwinlig duizend franks kosten te doen voor een dusdanig werk. Daar zijn de moeilijkheden, de gevaren, de on gelukken en de kosten waaraan onze heilige ad- ministratieBerten-Decorte de stad en verscheidene gemeenten door hare onwetendheid blootgesteld heeft. Tijdens het Enkwest de commodo et in- commodo 't welk waarschijnlijk voor het stich ten dezer papierfabriek is gedaan geweest, men heeft zich alleenlijk de moeite niet gegeven van de wet te rade te gaan,noch van te onderzoeken welke hindernissen dusdanig gesticht aan de ge- buren ofaanpalendelandbouwers kon toebrengen, en zonder te vermoeden dat de fabriekanten zelve konden het slachtoffer worden van hunne stoute onderneming en grootelijks in hunne intresten konden beleedigd zijn door de gevolgen van eene te gemakkelijke autorisatie, men heeft zich ge haast deze twee katholijke familien eene vraag toe te staan die ten hoogste aan de algemeene be langen der stad tegenstrijdig was. Onder onze liberale administratie zag men on zen schepen der publieke werken dagelijks bezig aan werken van openbaar nut en van openbare gezondheid. Wij zijn verzekerd dat, indien zich alsdan de kwestie der stichting eener papier fabriek aangeboden had, men deze kwestie ten gronde zou gestudeerd hebb n en, na de gevaren er van bestadigd te hebben, dezelve zonder de minste partijgeest van de hand zou gewezen heb ben. Wij vragen nu of het de keilmannen zijn of wel burgerlijke gezaghebbers die onze stad moeten besturen Zaterdag laatst was gansch de stad en hare uitgestrekte banlieue eene ijsbaan. Niemand kon eenen voet verzetten zonder eene tuimelette te maken, en de bnevenboden die gewoonlijk ten G ure zich op reis begeven, konden maar na het rijzen der zon de stad verlaten. Langs alle kanten hoorde men van verstuikte of gebrokene armen en beenen. Indien dit in de vorige week op den Kerstdag gepast had, hoevele menschen zouden niet verongelukt zijn in hunne haast om vóór ten 10 ure hunne drij missen te komen hooren? De baljuffer waarvan het vuilblad handelt, had alreeds eenige lessen in het strijken bekomen bij luitenant Kadé, en, ware het niet geweest dat hij genoodzaakt was naar Bergen te gaan om een mandeken geld voor zijn vader te bezorgen, zij zoude bij hem waarschijnelijk haar ambacht van strijken opgeleerd hebben, zonder naar Brussel te moeten vertrekken, want waar dezen luitenant Kadé woont heeft er, over zekere jaren, bij ge- heele kuiptjes gewasschen, gepapt, gestreken, geplooid en ontplooit geweest. Vraagt het maar aan vrouw Amelie.

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2