Stads Nieuws. 1870 of 1871, zonder geweld noch bedreigingen, een of verscheidene aanslagen op de eerbaarheid gepleegd te hebben op kinderen van min dan 11 jaar oud. Uit dien hoofde zijn deze twee reli gieuzen voor het Hof van Assisen van Henegouwen verzonden. Mathias en Leonnus zijn zeker al lang in een ander opvoedingsgesticht geplaatst en zullen aan de uitnoodi- ging van den heer voorzitter niet beantwoorden. 'Uit het driejaarlijksch officieel verslag over het onderwijs, getee- kend Delcour, minister van binnen- landsche zaken, blijkt, dat er gedu rende drij jaren, van 1870 tot 1872, 1157 ontslaggevingen aangeboekt zijn Wat zijn deze 1157 beschavers van het volk geworden In alle geval moet dit edel ambt te weinig betaald worden daar er zoo vele gevonden worden die het heden verstooten. Op welke manier vult men deze leemten Het is zeker niet met de on derwijzers die uit de Normaal school van Brugge gekomen zijn, waarvan de plans nog niet gemaakt zijn? Men benoemt misschien alsdan eene menigte kleine broerkens VORSTELIJK HUWELIJK, Huwelijks aankondiging aangeplakt te Brussel den 11 Januari 1875: Den 10 Januari 1875., om 10 ure 's morgens. Wij, Jules Anspach, burgemeester der stad Brussel, officier van den burgerlijken stand, hebben, ingevol ge de wet, aan de groote poort vair het stadhuis de volgende aankondi ging gedaan: Tusschen: Z. K.II.Mgr den prins Ferdinand Filips - Maria - Auguste - Rafaël van Coburg en Gotha, hertog van Saksen, woonachtig te Weenen, meerderjari gen zoon van Z. K. H. Mgr den prins Ludwig-Victor van Coburg en Go tha, hertog van Saksen, en van H. K. H. Mev. de hertogin Maria-Cle- mentina - Carolina - Leopoldina - Clo tilda van Bourbon-Orleans, wonende te Weenen; En IJ. K. H. Mev. de prinses Louisa- Maria-Amelia van Belgie, hertogin van Saksen, wonende te Brussel, minderjarige dochter van Z. M. Leo pold II, Lodewyk-Filips-Maria-Vic- tor, Koning der Belgen, hertog van Saksen, en van II. M. Mev. Maria- Hendrika-Anna, koningin der Bel gen, aartshertogin van Oostenrijk, wonende te Brussel. Deze aankondiging is ditmaal met alle eenvoudigheid geschied, tus schen al de gewone huwelijksaan kondigingen, ten getalle van 68, en zij beslaat de 25® plaats, volgens rang van inschrijving gedurende deze week gedaan.Datisten minste gelijk heid voor de wet, en de aankondiging der koninklijke verloofden staat tusschen degenen van zekeren Flo- rianAbs, knecht, en zijnej;oakomen- de, Agnes Schiffer, keukenmeid, en degenen van Sr. Isidore R. Fuchs, buskruidwerker trouwt met M. Mej. Augusta Weinbrenner, zonder be roep. Voor het huwelijk van den hertog van Brabandj thans koning Leopold II, in 1853, deed de burgemeester de Brouckere in persoon de aankondi ging, twee achtereenvolgende Zon dagen, op den perron van het stad huis, met bij luider stem, begeleid door trompetgeschal en-tromgeroffel, lezing te geven van de aankondiging, zooals zulks in den anderen tijd voor alle huwelijken gebeurde. De thans gedane aankondiging zal op de zelfde wijze te Weenen ge schieden. De eerste roep des huwelijks van prinses Louisa is ook den 11 dezer gelezen geworden door pastor Don net, in de Caudenbergkerk te Brus sel. De huwelijksinzegening zal op 4 Februari plaats hebben. De aarts bisschop van Mechelen, bijgestaan door M. Donnet, zal deze inzegening geven. BURGERSTAND Huwelijken. Sterfgevallen. Ouderwijs. - Outslaggcviugen. IJperen, 17 Januari 1875. AauSiotseliMg. - De verledene week is door onze policie aangehouden een beurzensnij der, die sedert eenigen tijd verscheide geldbeu gels ontstolen had uil de zakken der personen die onze markt komen bezoeken. Die jongeling heeft verscheidene medeplichtigen aangewezen. Hij is aan zijn eerste misdrijf niet, want alhoewel nog jong (18 jaer), heeft hij reeds verscheide verooordeeüngen voor diefstal onder staan. Woensdag, G dezer, heeft genaamde Sophie Vereecke, 54 jaren,ongehuwd, wonende te Kem- mel, twee groote vensterruiten ingeslagen bij de Wc Cardinael, hoeden- en klakkenmaaksler op de Groote Markt. Deze kvvaaddoenster heeft vrijwillig dit feit gepleegd om zich te doen vatten. Zij is reeds voor diefstal en verscheidene andere wanbedrij ven menigmaal veroordeeld geweest. Den Zaterdag, 9 dezer, heeft de policie alhier ter markt, doordien de jacht gesloten is, verscheide stukken wild aangeslagen. Examesi. - Mijnheer Leo Ceriez, 'thans oud 20 jaar, was in militairen dienst getreden in 1870. Aanveerd in de school van onderofficieren te Hasselt, hij heeft dezer dagen zijn uitgangsexa men afgelegd en op de 55 mededingers is hij den eerste gebleven. Proficiat 1 SoSo slim. - Maandag laatst, is er in het Café de l'Eperon, op de Groote Markt alhier een solo-slim op tafel gelegd geweest door M. Van Rompay (Bon Marché). Hij had al de koekens min de 2 en de 8, en pijken aas en heer. Het was zijn uitspelen. ScBsca"m-Mstiat«cJiapj5j|. - Verleden Maandagavond gaf deze kring eene assaut d'ar- mes. Deze die daar tegenwoordig geweest zijn, hebben er een zeer aantrekkelijk tijdverdrijf ge noten. Veel vooruitgang heeft men bespeurd bij de leden-leerlingen en de Meesters hebben onze bewondering uitgelokt door de ongelooflijke rapheid waermede zij in verschillige partien ge werkt hebben. ®e ïlaiiuntrJie Ster. - Zondag, 17 dezer, geeft deze Maatschappij hare laatste ver tooning in Stads Tooneelzaal. Het aantrekkelijk programma dat men op onze 4do bladzijde aantreft zegt genoeg dat de sterre lingen zich alle moeite en onkost getroost hebben ten einde aan deze laatste vertooning een waar cachet te geven van vlaemsch theater en aan het publiek te toonen dat de leden der Vlaamsche Ster het ter herte nemen om den liefhebberen aangenaam te zijn en door hunne echt vlaamsche stukken niet alleen vermaak te verschaffen maar nog ware en tastende zedelessen voor te stellen die niet missen kunnen een heilzamen invloed op het begrijp der toeschouwers uil te oefenen. Mochten de pogingen der heeren tooneelisten met de aanmoediging van een talrijk publiek bekroond worden. kooranaatsclia jrjsSj- Onze voor zegging is zeer wel uitgevallen, deze maatschap pij heeft in het bijwezen van veel eerleden met hunne familjen een zeer schoon muziek-avond gegeven, de derde van het saizoen. Niettegenstaande den rouw die veel der acht bare familjen der uitvoerende leden treft, is het concert goed afgeloopen. De koorzangen en het orkest hebben op eene zeer voldoende de aange kondigde stukken uitgevoerd. Onze liefhebbers-zangers, in de solos en duos, hebben zich zeer doen onderscheiden; en de twee kluchtliederen, gezongen op eene eigenaardige wijze door de geestigen M.M. heeft dat feest goed geeingdigd en men zal van hetzelve eene goede indruk blijven houden. Hetgeen wat ons te doen valt is den heer presi dent A. Vandenboogaerde en de overige bestu rende leden dezer schoone maatschappij onzen dank toesturen over de moeiten die zij zich ge ven om de stad IJperen met nu en dan een schoo ne feest te vergasten. Siouicelic-zaal. - Onze komedie-zaal is vei kocht. De pacht welke onze stad op die zaal heeft, vervalt in 1877. De neringdoener die dezen koop gedaan heeft, zou volgens het zeggen de zaal in een magazijn herschapen. Wij zijn dus bedreigd welhaast zonder con cert of Tooneelzaal te zijn, en alzoo gelijk te staan met het kleinste dorp; ten ware ons ge meentebestuur het van heden af in het werk stelde om tegen dien tijd eene andere zaal gereed te hebben, 't zij door een nieuwe te bouwen,'t zij door het een of ander gebouw onzer stad tot dit doel te beschikken. Reeds zijn onze inwoners volop aan het be schikken: de eene wil dat men den Lombaard in Theater verandere, d'andere zou liever'tVleesch- huis tot dit gebruik herschapen zien; dan zegt men dat het beter ware een gansche nieuwe zale te bouwen en eens voor goed IJper te begiftigen met een monument haar weerdig. De eene stellen voor het Nieuw Theater te bouwen in den pubiieken hof, de voornamen ingang langs de nieuwe Hout-Marktstraat, alzoo zou hij langs alle kanten afgezonderd zijn en in geval van brand noch kerk noch andere gebou wen in gevaar stellen; de andere, zouden hem liever gebouwd zien t'einden de Breede Thou- routstraat.Daar, met een huis te expropriëeren en de oude uitgangpoort der versterkingen in te nemen zou men plaats genoeg hebben om een schoon tooneelgebouw op te richten, enz.enz.,en alzoo schuifelt ieder vogelken zijn liedje. Laat ons betrouwen op de wijsheid onzer stads bestuurders, zij zullen tegen den tijd komt, wel iels gevonden hebben om in deze leemte te voor zien. JLotiijg. - Ziehier de dagen op welke de loting zal plaats hebben voor de nationale militie in ons arrondissement: Arrondissement IJperen. IJperen, 29 Ja nuari; Poperinght', 25 id.; Proven, II Februari; Elverdinghe, 27 Januari; Laughemarck, I Fe bruari; Gheluvell, 5 id.; Niruwkerke, .4 id.; Waesten, 8 id.; Wervioq, 2 id. Men verwittigt de ouders en voogden der jon gelingen ingeschreven voor de lichting van 1875 dat, om regt aan eenen plaatsvervanger te hebben, zij hunne vragen moeten toesturen aan het departement van oorlog voor den 1 Februari toekomende, het bewijsstuk behelzende der stor ting (200 fr.) in handen van den ontvanger der direkte belasting (Botermarkt). Deze storting moet plaats hebben vóór den 22 Januari. Burgerwacht. - Maatschappij Cijbel- schulters. Uitslag der Groote inhuldigings- schieting van 10 Jannari 1875 1° hoogst getal (mouches) met 5 kogels. 1. Poot, Henri, 5. 2. Berghman, Ed., 2. 2° Hoogst getal. 1. Renier, Honoré, 15 25 20 25 20 105. 2. Ligy, Félix, 20 20 20 20 20 100. 5. Dumon, Auguste, 20 10 20 25 20 95. 4. Vandaele, Ferdind20 15 15 20 20 90. 5. Ligy, Albert, 15 20 20 15 20 90. G. Lebbe, Arthur, 20 20 15 15 20 90. 7. Candaele, Joseph, 20 20 10 25 15 90. 8. Swekels,Léon 15 20 15 15 20 85. 9. Pinck, Jéróme, 20 10 10 15 25 80. 10. Decoene, Hilaire, 5 15 20 20 20 80. Tl. Leclercq, Thomas,!5 15 15 20 15 80. 12. Coppin, Henri, 15 15 20 15 15 80. 15. Vergracht, Louis, 25 20 10 15 10 80. In afwezigheid van den Majoor der Burger wacht heeft de inhuldiging gedaan geweest door den Voorzitter. M. Smeysters, luitenant bij het le linie reg' die, in 1874, aan de heeren officieren en onder officieren theoriesche en praktiesche leergangen gaf, woonde ook de schieting bij. Van den 8" tot den 13" Januari 1875. GEBOORTEN Mannelijk geslacht G) Vrouwelijk 8) te zamen, 14. Buys, Joannes, werktuigmaker en Vanuxem, Maria, kantwerkster. Schaeferin, Josephus, werkman en Buseyne, Maria, kantwerkster. Deconinck, Clémence, 72 j., z. b., weduwe van Josephus De Neckere, Rysselstraat. Van- werveke, Antonius, GO j., zadelmaker, echtgenoot van Eulalia Delancker, Oude Houtmarkt. Robaeys, Virginia, 51 j., kantw., echtgenoote, van Joannes Lachat, St-Jacobs nevens Ypre. Vercraene, Emelta, 40 j. kantw., echtgenoote van Carolus Verkempynck, Sl-Jacobstraat. Braam, Octavia, 59 j., kantw., echtgenoote van Edouardus Vanhecke, Meenenstraat. Spinne- wyn, Benedictus, 84 j., z. b., echtgenoot van Isabella Nosdy, Dixmudestraat. De Bal, Rosa lia, 5Gj. werkvrouw, echtgenoote van Ludovicus Ryckebusch, Rysselstraat. Kinderen beneden Mannelijk geslacht 5) K de 7 jaren Vrouwelijk idem 2) 5. 15 Januari 1875, Het gezag; dee* 11. Kcrk. Het Nieuwsblad zegt dat het hoogste gèza»' hier op aarde hel gezag der II. Kerk is, als rechtstreeks komende van God. Dit wil zeg gen dat de II. Kerk, samengesteld uit de jesuiterii en de bisschopperijhier op aarde moet heerscheti over koningen en keizers en aan alle natiën moet gebieden. Men moet eenen toupet hebben gelijk onze hedendaagsche kruindragers om zulke gedachten te durven uitspreken. De II. Kerk is, volgens ons, niet anders dan eene bende heerschzuchtige machtroovers die, erger dan de communards en de petroleurs, geheel de wereld zouden willen onder te boven keeren en tot de middeleeuwen wederstooten om zich als meester en baas met een ijzeren scepter in de hand, op hare pnin. hoopen te plaatsen. Hare wapens zijn de dom. heid, de bijgeloovigheidhet fanalismus, de ruwheid en de barbaarsch/teid van het ongeleerd en onbeschaafd volk, aangevuurd door alle slach van ophitsende oog- en geestonlroeringen bij middel van mirakels, bedevaarten, nieuwe ge- loofspunlen, beneuwdelijke sermoenen en oor logsgeroep tegen al wie verstandig, geleerd, beschaafd en oprecht eerlijk is. En zulke mannen zouden beweren dat zij, krachtens een goddelijk voorrecht, over alle landen en volkeren het op pergezag moeten hebben I Maar waar is dat gezag dat zij van God ont vangen hebben? Wanneer en in welke omstan digheden heeft Christus hun dat gezag gegeven? Het was zeker niet wanneer Hij aanzijne discipels zeide dat zijn rijk van deze wereld niet was; wanneer Hij aan de Joden be.val van aan Cesar te geven 't geen aan Cesar toekwam, en wanneer Hij zelf de eer van een tijdelijk gezag weigerde en inde wildernis vluchtte om aan het volk te ontsnappen 't welk Hem wilde als koning uitroepen (Joan, VI, 15). Het was zeker ook niet wanneer Hij de heerschzucht van zijne discipels bestreed met hun te verbieden van eergevende onderscheidingen en weerdigheden op deze aarde te zoeken? (Matth. XXIII, 8 en volg.) Wanneer was het dan? Nooit. Christus heeft zijne apostels en discipels met geene andere weer- digheid bekleed dan met het zedelijk bestuur dei- zielen door de navolging der goede voorbeelden welke hij in zijn leven gegeven had en door de bewerkstelling der verhevene leering welke zijn H. Evangelie beval. Leest die leering en verge lijkt ze met het gedrag der zoogezegde navolgers van Christus, en zegt ons of wij niet te doen hebben met eene bende communards die de stalen kolom van hel Evangelie willen afbreken en die, zoo niet door middel der petrool, (en minste door de even gevaarlijke woede der dom heid, al wat hef menschelijk verstand, de bescha ving en de vooruitgang tot nu gesticht hebben, willen vernielen. Hoewel de liberalen hier alles zien kwijnen en in de onbewegelijkheid vallen, zij maken zich daarvoor geen kwa bloed, en, terwijl de katbo- lijken levende dood zijn, zij geven zich een dobbel leven in hunne vrolijke vergaderingen. Maandag laatst was het feest bij twee verschillige maatschappijen (de Landhouwmaatseliappij en de Duiveniers) waar men hertelijk gebanketteerd en gedansen heeft; Zondag aanstaande, 17 Ja nuari, is het wederom concert bij de Philhar- monie, en bij veertien dagen zullen wij hier eene zitting hebben van een vermaarden Phijsicien wiens weerga nooit is gezien geweest. Zoo men ziet, altijd verzet voor ne damen gelijk voor de heeren, altijd vermaak, altijd.... zedebederf Het vuilblad van Zondag laatst heeft niet een woord te zeggeu over Poperinghe. De gekruinde schrijvelaars, waarschijnlijk 't einde hun latijn zijnde, hadden den Zondag te vooren oude koeien uit den gracht gehaald en al hun venijn tegen de artikels der Toekomst op den ouden deken, die een armen aflooper was, uitgebraakt. Al die arti kels houden wij nog heden staande, en wij ver klaren dat, indien dezen herder gehandeld had gelijk't behoorde en iedereen niet beknibbeld had in zijne sermoenen, wij hem met veel voldoening in de ruste zouden gelaten hebben, gelijk wij aide priesters die ons niet heleedigen gerust laten. Wat aangaat de kwaadtrouwige en dikwijls her haalde beschuldiging van hem aangerand te heb ben achter zijne dood, onze valsche zedeleeraars weten wel dat,wanneer een artikel in de pers is se- dertjdenWoensdag,en dat der. persoon waarvan hij handelt, den Zaterdag daarna ziek wordt en den zelfden avond sterft, dezen artikel geen aanran ding is na de dood. Indien een lid der Philhar- monie op eenen zaterdag stierf hij zou zonder twijfel daags daarna in hel Nieuwsblad figureeren als den sleclilsten mensch der wereld, dewijl de leden dezer maatschappij wekelijks in dit krapu- leus hlad schandelijk door den modder gelrokken zij"- Maar het oogwit van onze gekruinde tegen strevers is niet om het medelijden over den ouden deken te trekken 't is enkclijk om de onnoozele kiezers tegen ons op te hitsen en dezelve alzoo tot de stemming van October le bereiden, nu dat zij de mannen kennen die uit den zak getrokken zijn te weten MM. Achille van 't geloof, Pé Corte, Laifchaud de Bruxelles, de twee lavementzelters van den Raad en den overleden dischmeester-win- kelier. En, och Ileere! zouden wij moeten denken van deze mannen te vervangen door andere Ware het mogelijk betere en verstandiger koppen te vinden gewichtiger Wel, gelijk bij voorbeeld Amandus, ouden baas van Groot Antwerpen maar beter en verstandiger niet. Men had de openstaande plaats van den over leden dischmeester-winkelier beschikt voor Mr Cinq el trois font huilvan de Kleine-Markt toen een der raadsleden deed opmerken dat het meer als tijd was een einde te stellen aan de

De Toekomst (1862-1894) | 1875 | | pagina 2